Editörler : Mehmet Balci
15 Nisan 2010 12:10   


zabıta alımı daha sonuçlanmadımı mahkemedemi daha

bişi soleyin

16 Nisan 2010 12:22

hüseyin yer
Genel Müdür

danıştay bilmen lazım 2009 yılı mart ayında merkezi alıma hükmetti vew ondan sonra bir daha zabıtanın z sini duymadık. ben yerel yönetim mezunu olmama rağmen bizim haricimiz girmeyen kişi kalmadı nasıl oluyorsa...

16 Nisan 2010 13:57

Kandas
Daire Başkanı

sevgili hüseyinyer yanlışın var. danıştay merkezi alıma hükmetmedi. zabıta yönetmeliğinin alıma ilişkin maddelerinin yürütmesini durdurdu. bundan sonrada zaten zabıta alımı olmadı. herkes mahkemenin nihai kararını bekliyor.

16 Nisan 2010 14:38

hüseyin yer
Genel Müdür

arkadaşım ben merkezi alımla olacak atık diye hatırlıyorum ama şöyle olabilir eğer yanlış bilgi oldu dersen geçen 2009 mart ayında iptal edilmişti o ayın memurlar net haberlerini takip ederek yanlışlık düzeltilir..

16 Nisan 2010 15:21

Kandas
Daire Başkanı

belediye zabıta yönetmeliğinin yazılı ve sözlü sınav başlıklı 14. maddesi şöyle:

"MADDE 14 ? (1) İlk defa zabıta memurluğu kadrolarına atanacakların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)?na girmeleri ve sınav komisyonunca belirlenecek taban puanı almaları şarttır.

(2) Bu sınava giren adaylardan zabıta memuru olarak atanmak isteyenler; belediyenin kadro sayısı ile aranan nitelikleri belirterek açtığı ve kendi internet sitesi ile İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde, Türkiye genelinde yayın yapan gazetelerin en az birinde ve bir mahalli gazetede ilan ettiği zabıta memurluğu sınavına başvururlar. Başvuranlar arasından en yüksek puana sahip adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının üç katı aday belirlenerek sözlü sınava çağrılır.

...

(6) Başarı notu, sözlü sınavda alınan not ile KPSS notun ortalamasıdır. Sözlü Sınav Komisyonu, sınav sonuçlarını iki sınavın ortalamasına göre en yüksek not alandan başlayarak sıralandırmak suretiyle bir liste haline getirip imzalar. "

maddeyi dikkatlice okuduğunuz zaman ilk farkedeceğiniz husus zabıta alımında bir kpss ye girme zorunluluğu bulunmasına rağmen taban puan sınırını tespit etme işinin belediyelerce yapılması usulünün benimsendiğidir. belediyelerde bu nedenle zabıta alınmlarında 50 puan gibi komik puanları taban puan olarak kabul edip başvuru kabul etmiştir.

ikinci husus kpss puanı ile başvuranların sözlü sınav sonucuna göre alınacak olmasıdır. sözlü sınav sonucu zabıta alımı pek çok şikayete konu olmuştur. ve sonunda danıştay 2009 mart ayında zabıta yönetmeliğinin 14. maddesinin (bu arada başka bir maddenin daha) yürürlüğünü durdurmuştur. bu yürülüğün durdurulması kararı ile eski sistemin otomatik olarak geri döndüğünü ve zabıta alımlarının merkezi yerleştirme ile yapılmaya devam edeceğini söyleyenler vadır. nitekim memurlar nette benzer görüştedir.mesela 1 şubat 201 tarihli bir yazıda memurlar net. zabıta alımları ne oldu diye sormakta "zabıta memuru alımındakli bu değişiklik hakkında, 2009 yılı Mart ayında, Danıştay tarafından yürürlüğü durdurma kararı verilmiştir. Yürürlüğün durdurulma kararının verildiği tarihe kadar belediyelerce, ihtiyaç gösterilerek, yüzlerce zabıta memuru alınmasına rağmen, bu tarihten sonra bir daha zabıta memuru alımı yapılmamıştır....Zabıta memuru alım ilanlarının, ÖSYM tarafından yürütülen merkezi yerleştirmeyle yapılmamasının gerekçesi nedir?" diye sormaktadır. (bkz. http://www.memurlar.net/haber/159014/ )

yani sözün kısası zabıta yönetmeliği iptal edilmemiş, danıştay merkezi alıma hükmetmemiştir. olan sadece yönetmeliğin zabıta alımına ilişkin maddesinin yürürlüğünün durdurulmasıdır. bu durdurmanın önceki uygulamayı otomatik olarak geri getireceğini ve zabıta alımlarının merkezi yerleştirme ile yapılacağını iddia edenler varsa da şimdiye kadar belediyeler merkezi alımla itfaie alımı yapmamaşlardır. yani herkes danıştayın nihai kararını beklemektedir.

16 Nisan 2010 18:32

murat özcan
Daire Başkanı

arkadaslar o madde doğru ama danıştayın durdurulmasından sonra belediyeler birliğinin tekrardan yeni maddeler sunup danıştayın onayını bekliyorlar şuan duyduğum haziran başına kadar nihai sonuc cıkar diyor ama merkezi yerleştirmelerden beklemeyin birde bazı anadoluda acılan itfaiye alımlarında ufaktan kaydırma olduğu zabita duydum cunku bi belediyenin ismini vermiyorum bi arkadasım itfaiye sınavını kazandı ama onu zabita birimine verdiler birde belediyeler elaltından alamaz zabita memuru bunu bilin anca kpss siz uzman astsubay gibi askeri istifa etmiş kişileri belediye bask. insafiyeti kalmış şekilde zabita birimlerine alınıyor cunku kanun var o şekilde allah yerel yönetimler okuyanların okumuşların sabır versin cunku bu bölümlerin hakkı olan bu memurluk genele yayıldı bence beklemesinden yerel yönetim bölümden alıncağını sadece.

17 Nisan 2010 10:09

murat özcan
Daire Başkanı

birde bilgi vereyim arkadaslar belediyeler yedek zabita yada yardımcı zabita adı altında alım yapıyor bulunudğunuz belediyeye basvuru yapıyorsunuz böyle giren kişilerde var eğer kadro acıksa tabiki sözl. oluyor duyduğum bu kişiler zamanla kadroya atancağını ve zabita memurluk alım yapıldığı zaman neden az kadro cıkıyor diye tenkitte bulunmayın sebebi bu olcak.

17 Nisan 2010 13:17

hüseyin yer
Genel Müdür

evet evde o danıştay kararını çıkarmıştım karar sınav şartları ile ilgili tyalnız o zamanlar yapılan konuşmalarda merkezi alınacakmış falan denilince benimde aklımda öyle kalmış.

sabır kalmadı artık o yüzden yerelciler beledinin alacağı zabıta alımlarını unuttuk. yeniden açılsa bile bize kadro verilmez her bölümden alınır bize yine verilmez.. bence tüm yerelci arkadaşlar 4 yıllık lisans mezunu olunca girin öyle şans birazdaha artar atamalarda..

04 Ekim 2010 14:54

bir_ömür_boyu
Aday Memur

zabıta alımıyla ilgili bilgisi olan var mı? belediyeler tekrar ne zaman alım yapmaya başlayacaklar?

05 Ekim 2010 16:50

Yüzbaşı Şerafettin
Daire Başkanı

bunu anlamak mümkün değil tam 2 yıldır,zabıta memuru alımı yapılmıyor,belediyeler taşeron şirket kurup asgari ücrete zabıta çalışrıyorlar,hala danıştay esastan görüşüp kararın vermiyor....

05 Ekim 2010 16:59

KESKİN_21
Memur

Arkadaşım Danıştayın Zabıta Alımı ile İlgili Verdiği karardan haberin Yok Herhalde

Belediyeler Hep Kendi Adamlarını Aldıklarından Dolayı Bir Arkadaşımız Buna Bir Dur Demek İçin Danıştaya Dava Açmıştı Mahkeme Sonucunda belediyeler Zabıta Alımlarında Sözlü Mülakat Yapmayacaklarını Direk Kpss Puan Sıralamasına Giren Adayların Yerleştirilmesi Gerektiği Kararına Vardı Ve Zabıta Alımları Birden Durdu :))))

Bu Da Akp Hükümetinin Bir Kendi Adamlarını İşe Almanın En Kolay Yoluydu Ama Ne Yazıkki Kapandı O Yolda O Yüzden Artık Zabıta Alımı Yok

Keşke Diğer KUrumlarında Mülakatları Kaldırılsaydı

da Bu Haksızlıklar Bitseydi Artık

05 Ekim 2010 23:11

murat özcan
Daire Başkanı

sen oyle zannet keskin_21 arkadasım hatta zabita alımların durması daha cok işlerine geldi neden adamlar zabita almıyor ama taşeron üzerinden yardımcı zabita alım yaparak iç işleri bakanlığına bildirerek bu adamları kpss puanı ile kadroya atıyor durdurmak care olmadı gördüğün gibi hatta zarar oldu bu durdurma olayı corlu belediyesi tarafından cıkan torpilcilik olayından sonra danıştaya gidildi malesef boşuna osym yada puanlama sistemi ile alıncak diye beklemesin ondan dolayı bunca zamandır zabita alım yapılmıyor...

04 Ocak 2011 16:19

hamuş?
Memur

GÜNCEL

08 Şubat 2011 10:08

atikbir
Şube Müdürü

http://www.zabita.com/HaberDetay.aspx?311-hd=17-bin-kadro-hala-bos

bir ses çıkaran olmuş ama buda boşa gider sanıyorum.

06 Nisan 2011 21:59

Stratejik Derinlik
Şef

artık canımıza tak etti bu nasıl bir iştir sonuçlanmadı....işlerine gelince 2 günde sonuçluyorlar...bu işin sonuçlanmasını bekleyen binlerce işsiz var artık sonuçlanmalı....

Toplam 14 mesaj
 
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?