Editörler : Cüneyt Barışoglu
19 Nisan 2010 11:34   


Okutman alımlarındaki özel şartlar

Değerli arkadaşlar,

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Rektörlüğüe ya da bölümlere bağlı okutman ya da öğretim üyesi kadrolarında yüksek lisans yapmış olma (tamamlama) veya alanında en az 10 yıl tecrübesi olma şartı var. Bu kural kesin midir? Ben şu an yüksek lisans tez dönemine geçtim. Okutman olmak için illaki yüksek lisans yapmak mı gerekli? Yoksa bu durum rektörlüklerin inisiyatifinde mi?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

19 Nisan 2010 12:07

nevton4545
Genel Müdür

Evet yüksek lisansını tamamlamamışsan 10 yıl tecrübe şartı gerekli bu rektöre bağlı değil yökün bir şartı bu özelliklere bağlı çıkmayan ilanlar zaten yök tarafından iptal ediliyor.

19 Nisan 2010 16:17

adalet2
Yasaklı

yanlış bilgi vermeyin....

şartlar üniversiteye göre değişiyor....kimisi için lisans mezunu ve ales 70 olması yetiyor...kimisi özellikle köklü üniversiteler yüksek lisans üds ales ve 2 yıl deneyim gibi şartlar istiyor...arz talep meselesi...kimiside 10 yıl tecrübe istiyor....ilanları iyi takip etmek lazım...her yer farklı şartlar istiyor....başvurabildiğen kadar başvur...tanıdığım biri sadece ales 70 puanıyla myo okutman oldu...gerçi doğudan mezun olduğu için ortalaması yüksekti..ama yıllardır atanamıyan çok vasat biriydi...valla o olduysa herkes olur diye düşünüyorum...talebin az olduğu yerlere başvur...bir şey kaybetmezsiniz...doğuda çok boş yer var..1 -2 başvurunun olduğu okul çok...

19 Nisan 2010 16:20

bannme!
Yasaklı

gecen bir ingilizce okutmanindan duydum daha yeni mezundu kazanmis

19 Nisan 2010 23:26

hamzakck
Daire Başkanı

adalet2, şartlar üniversiteye göre değişmez. ilanlarda okutmanlık mı öğretim görevliliği mi dikkatli bakmak lazım. okutmanlık şartında kanun derki; yükseklisans mezunu veya 2 yıl tecrübe şartı, öğretim görevliliği için de yükseklisans mezunu veya 10 yıl tecrübe. iki şarttan birini sağlamak yeterli. ayrıca ales den 70, üds den de 50 almak şartı vardır. bu şart değişmez.

http://turkuaz.yok.gov.tr/AkademikDuyuru/?sayfa=yonetmelik link burada.

myoya okutmanlığa gelince; myolara okutmanlılarda üds 50 şartı istenmiyor. sadece ales 70 yeterli.

20 Nisan 2010 18:18

adalet2
Yasaklı

hamzakcık

yazdıklarında haklısın..yönetmenlikte okutmanlık kadroları için yüksek lisans şarttır...ama kim takar aşağıda bir link veriyorum...okutmanlık için lisan mezunu alıyor....

http://www.memurrehberi.com/12984/bayburt-universitesi-ogretim-elemani-alim-ilani/

bunun gibi ilan çok...

20 Nisan 2010 18:24

adalet2
Yasaklı

buda yök yönetmeliğinden alıntıdır...burada ben okutmanlık için tecrübe deneyim gibi şart görmedim...sadece en az yüksek lisans yazıyor...

Özel şartlar

MADDE 7 ? (1) Araştırma Görevlisi kadrosuna başvurabilmek için 35 yaşından gün almamış olmak gerekir.

(2) Ön değerlendirme ve değerlendirme aşamalarında lisans mezuniyeti notunun hesaplanmasında kullanılacak, 4?lük not sisteminin 100?lük not sistemine eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenir.

(3) Tıpta uzmanlık ile yan dal uzmanlık sınavlarında başarılı olanların araştırma görevlisi kadrolarına atanmalarında bu şartlar aranmaz.

(4) Öğretim Görevlisi kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

a) Lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az yüksek lisans mezunu veya lisans mezunu olmak şartıyla en az alanında on yıl tecrübeli olmak,

b) Güzel Sanatlar Fakülteleri, Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri, Konservatuarlar ile ön lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanları ile ilgili iki yıl tecrübeli olmak.

(5) Okutman kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

a) Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) atanacak okutman adaylarında en az yüksek lisans mezunu olmak,

b) Yabancı dil okutmanı başvurularında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS)?den en az 80 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.

(6) Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

a) En az lisans mezunu olmak,

b) Belgelendirmek kaydıyla alanlarında en az iki yıl tecrübeli olmak.

20 Nisan 2010 19:39

nevton4545
Genel Müdür

arkadaşım yüksek lisans mezunuysan sanden zaten tecrübe şartı aramıyorlar bu yüksek lisansı olmayanlar veya tamamlamayanlar için geçerli bir madde yökü takmadan açılan ilanlar zaten yök tarafından iptal ediliyor buna şahit oldum ayrıca memurlar net ilanların tamamını yayınlamıyor ilanlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan yökün sayfasındaki akademik ilanlar bölümüne girmelisin buradaki ilanlarda türk dili okutmanlıklarında özel şartlar bölümünde hep x alandan yüksek lisans yapmış olmak şartı vardır.

20 Nisan 2010 22:36

hamzakck
Daire Başkanı

http://ilan.memurlar.net/ilan/8188/ bu ilan memurlar netteki ilan. sanırım yanlış anlaşılmanın olduğu konu şu: "Fakültelerin Beden Egitimi veSpor Bölümü veya Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu olmak" ile demek istediği ALAN DIŞI BAŞVURU YAPILAMAZDIR. bunu bazı üniversitelerin yükseklisans ilanında da görebilirisn. derki; ilgili bölüm mezunu olmak. burdaki kasıt BÖLÜM DIŞI BAŞVURU OLMAMASI İÇİN.

20 Nisan 2010 22:41

hamzakck
Daire Başkanı

ZATEN İLANIN EN ÜSTÜNDE; "2547 sayılı Kanun ve 31.07.2008 tarih ve 26953 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe giren ?Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik? hükümlerine göre Öğretim Elemanı alınacaktır" diyor.

bu basettiğim ales 70, üds 50, yükseklisans mezunu veya tecrübe zorunluluklarının olduğu maddedir.

bunu hiçbir üniversite değiştiremez. giriş pğuanlarını yükseltir ama düşüremez. üds yi 70 alesi 80 isteyebilir ama ales 65 diyeemz.

zaten nevton4545 in de dediği gibi bu şartları sağlamıyorsa ilan yökden geri döner.

20 Nisan 2010 23:16

adalet2
Yasaklı

burada benim kasteediğim 2 yıl tecrübenin okutmanlıktaki maddede geçmemesi....yani maddede tek şart var...en az yükek lisans mezunu olması..tekrar kopyalıyorum...

(5) Okutman kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

a) Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) atanacak okutman adaylarında en az yüksek lisans mezunu olmak,

galiba üniversiteler alacakları kişilerle ilgili metinlerde nüans değişiklilkeri yapıyorlar yani anlam karmaşası...

bu arada yukardaki ilanla yerleşen kişi lisans mezunu,tecrübeside bilinmiyor...

20 Nisan 2010 23:22

hamzakck
Daire Başkanı

üniversite istediği nüans değişikliğini yapsın. geçerli olan yökün atama yönergesi olacağı için önemli değil. ilanlara şartları sağlayan kişiler başvurabilir. sanırım aynı şeyleri farklı yollardan söylüyoruz.

21 Nisan 2010 00:25

nevton4545
Genel Müdür

Adalet sen memurlar.net te yayınlanan ilanlara bakıyorsun onlar tam detayları vermiyorlar ilanlara yökün akademik ilanlar kısmından bak orad her şey açık zaten.

01 Kasım 2010 13:04

bilirharun
Memur

okutman alımı

http://turkuaz.yok.gov.tr/AkademikDuyuru/?sayfa=u&gorev=2&univer=MTAyOQ==

Toplam 13 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?