Editörler : Cüneyt Barışoglu
27 Nisan 2010 18:29   


VHKİ Ne İş Yapar?

Arkadaşlar Herkese Selamlar!

Başlıktan da anlaşılacağı üzere konum VHKİ üzerine olacak. Bunda tümünü genellemek istemiyorum. Ama çalıştığım yerdeki gibi VHKİ memurlarıyla nasıl anlaşacağız doğrusu çözemedim. Bu işi çözen varsa da Allah Rızası İçin bana yardımcı olsun.

Göreve başladığımdan bu yana çeşitli sebeplerle malum arkadaşımızla karşı karşıya geliyoruz. Her olay sonrası için inşallah bir daha olmaz diye temenni ediyoruz ama nafile mutlaka başka bir konu çıkıp buluyor bizi.

Kuruma SSK cezası tahakkuk ettirilmiş bizden istendi. Cezaya sebep olan bizler olmadığımız için ödeme işini reddettik. Olay kapandı derken ama kasten ama değil bazı aylarda maaş tahakkukları geciktirildi. Aradan biraz zaman geçti sehven fazla maaş ödemesi yapıldı dendi kimilerine yazılı tebliğat yapıldı kimisi tebliğat gelmeden geri iade yaptı. Yalnız sözleşmenin 11. maddesi gereği fazla ödemeler müteselsilen mutemetten başlayıp daire amiri tarafından geri ödenir maddesini gösterince tehdit edilircesine refüze edildik.

Şimdide geçmişe yönelik sözleşme stopajları çıkmış zamanında istenmiyor. 2 sene sonra akıl ediliyor.

Şimdi sayın hocalarım tekrar Allah Rızası İçin söyleyin ne yapayım?

İl Müftülüğüne telefon açıyorum .... .... ısırmaz hesabı telefonda fırça yiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığını arıyorum onlarda il müftülüğünden farklı bir tavır almıyorlar. Kim ya da kimler böylelerine dur diyecek.

Aklıma en son Başbakanlık Etik masası Kurulu geldi. Acaba onlara mı yazayım.

Selam ve Dua İle

Saygılarımla

27 Nisan 2010 19:56

ahmet elçi
Müsteşar Yardımcısı

VHKİ nin işi çok zor ne iş yapar demek tabiki haksızlık olur günde 8 saat bilgisayarın başında beklemek insanları bunaltır.

Sizinkide bunalmıştır ona zaman ver bu arada hangi ilçenin görüşelim şikayet etmek bir din görevlisine yakışmaz şikayet ederseniz sonucu senin içinde zor olur.

bir öğle onu yemeğe çıkar içini sana döker
27 Nisan 2010 20:11

imam318
Daire Başkanı

ben yazarımda sımdı buraya ortalık karısır o yusden yazmıyorum ama hocam Allah sabır versın

27 Nisan 2010 23:30

katre_katre
Kapalı

1 - ahmet elçi kardeşim siz diyanette çalışıyor musunuz? inanın masum bir sorudur bilmediğimden sordum.

2 - o zaatlar(vhki) maalesef kraldan çok kralcıdır.amirden çok amirlik taslarlar.kendi beceriksizliklerini hep görevli arkadaşlardan çıkartırlar.

3 - bunalma işine gelince ne bunalması kardeş. ben yıllardır sayısını bilmediğim kadar memur arkadaşla çalıştım.ilk defa şimdilerde normal bi ark. var çok şükür.bu arkadaşımız nie bunalmıyor.?

4 - maaşlar bordrolar SGK da,sevk eczane vs vs vs yok kalktı malum. soruyorum ne gibi halloLmayacak derece zor işleri varmış.

5 - eğer biz meslekdaşların basit resmi işleriyle günün ve haftanın belli zaman dilimlerinde bunalıyorlarsa bu zaatlar...haftanın tüm zamanlarında 7/24 kendini bilmez sayısız cemaat köylü mahalleli vsvs efendilerin kahrını çeken imam arkadaşlar o zaman direk bakırköye sevk edilmeli...pehh bunalmışmış...

6 - sonuç mu : 10 tane VHKİ den 1 si becerikli,soru sorulduğunda düz bir cümleyle afra tafra yapmadan normal cümleyle soruya cevap veren,edep fakiri olmayan,samimi,insancıl,ne oldum delisi olmayan vs vs vs... ise ben bütün bu düşüncelerimden dolayı herkesin önünde özür dilemeye hazırım...SAYGILARIMLAA....

28 Nisan 2010 00:00

mali61
Aday Memur

katre katre

helal....

aynen katılıyorum

28 Nisan 2010 00:00

kütahyaefdal
Şube Müdürü

sözleşmeli 1974

sana kısmen katılıyorum ordaki vhki nin sebebi sensin diğer işler senden sonra gelir.sana katılıyorum şöyle bir insan bazı şeyleri aşamadıysa biyerde kızıp diğer yere taşıyorsa (sözüm ona vhki) ayakkabıcı olsun gerilmesin. ayakkabıları tamir etsin boyadığı kadar para alsın .sıkılınca evine gidip yatsın. gys ına girerken stresli olabileceğini akıl etmemiş mi? allah kolaylık versin hocam.

28 Nisan 2010 00:11

sizyokkenbenvardım
Şube Müdürü

inanın onlarda 4/b lilerin kadroya geçmesiyle rahatlamanın hesabını yapıyorlar %90 emekli sandığı % 10 ssk tabiki karışıklık ve hatalar yapılıyor. inşallah düzelir. bilgisi dışındaki işlerden kaynaklanıyor. bu durumu vhki nine bu şekilde anlat inan aranızdan su sızmaz.

28 Nisan 2010 00:29

keremmisali
Genel Müdür

ya şimdi burda sefedrsiniz attıkları kazıkları saysam...............

yani elbette iyileri var ama en nefret ettiğim özellikleri mesela işim var gelmişim izin kağıdı yazdıracağım ya hocam acelen ne diyor muhabbet ediyor. ya kardeşim benim otobüsüm kalkacak diyorum tamam hocam diyor bakıyorum diğerine soruyor ya bizim geçen bilmem ne gelmişti onlar ne oldu elinin körü oldu kardeşim her seferinde en ufan bir evrak yazmaya çıkarmaya neden bu kadar uğraştırıyorsun???

28 Nisan 2010 01:38

imam318
Daire Başkanı

he he he !!

iyi ki yazmamısım :)

28 Nisan 2010 08:37

forenforen
Aday Memur

S.a

değerli arkadaşlar,

ben bir VHKİ'yim. "sözleşmeli 1974" kardeşimi herhalde en iyi ben anlarım diye düşünüyorum. sözleşmelilerin iş ve işlemleri konusu tam bir muamma. inanın diyanet bile bir çok konuda görüş bildiremiyor. her ilde her ilçede farklı uygulamalar var. sözleşmeli 1974 kardeşimizin karşılaştığı sorunlar VHKİ kardeşimizin bilmediğindendir. Yalnız "bilmediğini bilmek de bir erdemliktir" diye düşünüyorum. ben işimi severek yapıyorum. ve elimden geldiğince personele yardımcı olmaya çalışıyorum. bu güne kadar hiç bir personele art niyetli davranmadım. Çünkü Allahtan korkarım. ama bunu yayında öyle personeşim var ki eline kalem almayı bilmez. Bir dilekçe yazmaktan aciz. dilekçe örneklerini panoya asmışım bakarak yazmayı bile beceremiyor. telefon açarsın telefonu kapalı. sonra lütfedip niye arandım diye merak etmez. mazereti de şarj bitmiş.

ve hep sabreden ben oluyorum.

saygılarımla.

28 Nisan 2010 09:02

memoliadana01
Müsteşar Yardımcısı

Aynı kadroda olduğum için.. forenforen in dediklerine katılıyorum.. sözleşmeli personelin iş ve işlemleri inanın berbat bir şey.. Eğer o VHKİ nin bilgisayar bilgisi zayıfsa, mevzuata hakim değilse, sgk işlemleri konusunda zayıfsa bu tür hatalar olur.. Ayıklamasıda çok güçtür sgk en ufak bir hatayı kabul etmiyor.. Birde şu var.. Hiç bir VHKİ mutemetlik yapan arkadaşlar.. hiç bir zaman sgk ile ilgili kurslara alınmıyorlar.. Bize git yap diyorlar.. Bize muhasebecilik yaptırıyorlar.. sırf ona buna sora sora öğreniyoruz.. problem aslında burada.. her ilçede ki arkadaşın uygulaması farklı.. İLÇEDE TEK MEMURKEN BEN HER ZAMAN ŞUNU SÖYLERDİM 5 TANE SÖZLEŞMELİ İŞ VE İŞLEMİ YAPACAĞIMA 50 TANE KADROLU PERSONELİN İŞ VE İŞLEMLERİNİ YAPMAYA RAZIYIM DERDİM.. gerçekten sözleşmeli iş ve işlemlerini yapmak ölümdü.. Mesela e-bildirge veriyorsunuz her ay.. bir ay geç ver sgk otomatikman ceza kesiyor.. 2008 yılında hac da idim.. inanın oradan yaptım e-bildirgeleri.. kafan hep orada kalıyor.. Allaha şükür ile gelince kurtuldum.. Allaha dua ediyorum.. Özellikle ilçelerdeki VHKİ arkadaşların işi çok ağır göründüğü gibi değil.. VHKİ sadece size izin yazmakla kalmıyor ve o basit resmi isleriyle demis biri hiç bir sey demiyorum.. günlük kaç tane evrağa cevap veriyoruz.. bir bilsen..

28 Nisan 2010 22:54

wazawaz
Şef

BİMER E YAZ ARKADAŞIM.İLGİLENİYORLAR.DİYANETTEN SORUMLU DEVLET BAKANI DAHİ İLGİLENİYOR.BEN YAPTIM STRATEJİ GELİŞTİRME İL MÜFTÜSÜNÜ ARAYIP SORUŞTURDU.

29 Nisan 2010 15:35

yakamozoğlu
Memur

BİMERE YAZ KESİN CEVAP GELİR. Bİ DENE.

SELAM

29 Nisan 2010 19:03

sonsuz nur
Kapalı

bizim müftülükteki vhki görevini çok güzel yapıyor allah ondan razı olsun... :)

kkö'leri adamı bazen çileden çıkarıyor... :D biz fahri olduğumuz için ek ders çizelgesi teslim ediyoruz, bayanlar sadece 55554 birde imza. gerisi yok, vhki hocam bi zahmet dolduruverin.... hoca mahsun mahsun hocahanıma bakıyor yuhhhh!!! dercesine, tabi hoca hanım çoktan arkasını dönüp gitmiş oluyor, ben olsam o kağıdı da çöpe atardım...

vhkin beyni kaynamış.... fahrisi bir dert, sözleşmelisi ayrı... :D

tabi bazı olumsuzluklar olabilir ama,

ALLAH VHKİ LERE YARDIM ETSİN...

ya bir soruyu 10 kişi soruyor, adam bıkmadan usanmadan cvp veriyor, artık hoca bayılma noktasına geliyor...tamam görevi diyebiliriz ama onlarda insan yani, onları o şekilde yıpratmanın doğru olmadığını düşünüyorum... hele bazı kkö leri var... illallah yani.....

görevini düzenli yap, evrağını düzeniyle doldur bu kadar ya...

30 Nisan 2010 14:21

memoliadana01
Müsteşar Yardımcısı

sonsuznur kardeşim teşekkür ederim.. ilk defa bizi savunan biri çıktı.. yorumunuzda çok haklı konular var.. Sadece birine örnek vereceğim..

TAM 20 YILLIK K.K.ÖĞRETİCİSİ YAZ KURAN KURSU LİSTESİNİ GEÇEN AY GETİRDİ TESLİM ETTİ.. UNUTMUŞUM HOCAM DEDİ..

başka bir şey demeye gerek var mı.. dikkat edin yaz kuran kursu listesi diyorum.. İnanın dilekçede MÜFTÜLÜK MAKAMINA yazısını A4 kağıdına sığdıramayan arkadaşlar var.. Ek ders doldurdmasını bilmeyenler var her ay doldurğu formu tek tek ben düzeltip dolduruyorum yeri geliyor.. sonsuznur tamamı ile katılıyorum yorumunuza..

30 Nisan 2010 15:04

imam318
Daire Başkanı

arkadasalr sızde cok yuklenıyosunuz ama

sevk ten kurtulduk nasılsa o artık problem olmuyo

sahsen benim yazılacak yazı dılekce oldugu zamn nufusta kı memur arkadaslar ılgılenıyolar oraya gıdıyorum cayımı soluyolar nette ısım varsa halledıyolar

sagolsunlar

fotokopı makınasını arabamın bagajında tasıyorum ılceye gıderken

lazım olunca cıkarıyorum kullanıyorum

goreve basladım baslayalı bordrom u goremıyorum

sırf muhatap olmamak adına duzellttırmıyorum

ne edecem kı bordroyu nasılsa maas her ay yatıyo hesabıma eksık yada fazla

yanı uzun lafın kısası bırakın arkadasları ıslerını yapsınlar msn de konusacakları vardır

forumlara yazacakları vardır

muftulugun 200 000 (!) personelı var

ış cok yanı

kendı kendı ısınızı gorun

olmassa maaş ta almayın sozlesmelı kardes !!!!

30 Nisan 2010 17:06

sonsuz nur
Kapalı

memoliadana hocam teşekkür ederim rabbim yardımcınız olsun sizinde vhki olduğunuzu biliyorum....

ben allah için fahriyim ama söylenen şeyi söylenen dakikada yaparım, yaptığım şeyi hakkıyla yapmak isterim... ek ders çizelgesini eksiksiz ve gününden önce teslim ederim ama bazıları dediğiniz gibi.... bazen şaşırıyorum bu insanlar mı insanları aydınlatıyor diye!!!!ister fahri ol ister sözleşmeli ister kadrolu ama en iyisi ol, samimi olmak...o zamn insan emeğinin karşılığını bulacaktır... bir din görevlisinin sosyal yönü çok iyi olması gerektği kanatindeyim,kıyafetine itina göstermeli... kitap okumalı, evrak nasıl doldurulur, dilekçe nasıl yazılır, gelen resmi görevliye nasıl hitap edilir??? ama çoğu boşluyor............

03 Mayıs 2010 18:35

ugur55
Şef

arkadaşlar 2,5 yıllık görevliyim. ilde ve ilçede çalışan memurları zaman zaman görürüm. işimiz olur veya bir vesileyle yolumuz düşer falan. kimse kusura bakmasın ama diyanet memurları seçmemi alıyor anlamadım gitti. ben daha önce başka bir kamu kurumunda 4 yıl çalıştım. iyi kötü milli eğitimi, valilikleri, belediyeleri bilirim. ama bu kadar ilginç memurlar görmedim. çok teferruat yazıpta kırıcı olmaktan korktuğumdan bu kadarı yeter.

03 Mayıs 2010 20:20

ess_ma
Memur

uğur55 ve imam318, yaramı kaşıyosunuz; kim ne kadar savunursa savunsun bizim duyduğumuz şudur ki imamlıkta sııntılı arkadaşlar diyanette vhki olarak görevlendirliyorlar. Gerçekten katılıyorum. Bulunduğum ilçede ve bağlı olduğum ilde iletişim becerisi zayıf kim varsa buraya toplamışlar sanki. zat-ı alileri müftü kesiliyorlar sanki başımıza. Adam bana yapacağı iş için obsiyonu bulunduğunubunu en son gününe kadar yapmayacağını açıkça söyleyebiliyor. Islahları mümkünse ıslah etsin mevla onları...

05 Mayıs 2010 00:22

imam318
Daire Başkanı

:)

06 Ocak 2011 15:59

sefer_50
Aday Memur

Bence VHKİ'ler devletin ortak sorunu ve aşılması gereken bir sorun aslında ama ne çareki taşın altına elini koymasını beceremeyen beceriksiz idarecilerin ürünleridir bunlar..üst düzey idareciler diyelim kendileri işin altından kalkamadılarından veya kalkmak zor olacağından bununla uğraşmadılarından VHKİ grubunun üzerine havale edilen işler ve yapılması için pofpoflamalar sorunun ana temasını teşkil etmektedir..Bir arkadaşın kraldan çok kralcı oldukları yönündeki atıfı da eğitim durumlarının dolaylı bir şekilde ifade edilişidir aslında, Lisans düzeyinde bir eğitimleri dahi olmayan bu grup zaman içerisinde lisans mezunu olan memur arkadaşların karşılarında ezilip büzülmerini görmek ve ego tatmin etmek gayesi ile hareket etmektedirler.Bu eğitim düzeyindeki düşüklüğün bir imrenme belirtisi asla olmamakla beraber bir kompleksin göstergesidir.Bu ifadeler bütün VHKİ'ler için değil elbette ama bu yazıya konu olacak kadar da azımsanacak boyutta değil durum..

Toplam 23 mesaj
 
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?