Editörler : Cüneyt Barışoglu
06 Haziran 2010 12:59   


Kapalı
Engelli Memura Yeni Haklar Geliyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişiyor: Memurun yeni hayatı

5 milyon memurun hayatını değiştirecek yeni düzenlemeler için düğmeye basıldı.

AB'ye uyum süreci kapsamında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değiştiriliyor. Yeni kazanımlarla birlikte memurun yaşam biçimi değişecek. Uzun yıllardır tartışılan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Kamu Personel Reformu'nun önemli bir ayağı yaşama geçiyor. Memurların tabi olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı gelecek hafta Meclis'e sevk edilecek. Sendikalar, bu yıl toplu görüşme masasına zam talebinin yanı sıra idari ve sosyal haklarda iyileştirme hedefi ile oturdu. Toplam 45 maddeden oluşan bu taleplerin 22'sinde düzenleme kararı alındı. İşte kamu yönetiminde çağ atlatacak, memurun hayatını değiştirecek düzenlemeler:

İŞÇİ-MEMUR AYIRIMI KALKIYOR: Memur emeklisi ile işçi-esnaf emeklisi arasındaki fark da ortadan kalkacak. Emekliler de toplu sözleşmeden yararlanacak. Böylece toplam 9 milyon emekli de toplu sözleşmedeki mali ve sosyal haklardan yararlanmış olacak. Memur ve emekliler için nihai zam oranını hükümet değil, oluşturulacak Uzlaştırma Kurulu belirleyecek.

İŞİNİ YAPMAYAN MEMURUN MESLEK HAYATI BİTECEK

İŞ GARANTİSİ OLMAYACAK: AB ile yürütülen müzakerelerde en çok tartışılan konulardan biri de yasadaki "iş garantisi" oldu. AB tarafı, iş garantisinin serbest çalışma mekanizmasına ters düştüğünü bildirirken, 2013'e kadar bu konuda da düzenleme yapılacak.

ÖZEL SEKTÖR MANTIĞI İŞLEYECEK: Çalışmayan, işini aksatan, verdiği hizmette vatandaşa kötü davranan memurlar uyarılacak, gerekli durumda da işine son verilebilecek.

SİCİL PUAN UYGULAMASINA SON: Düzenleme ile memurlara sicil puanı verilmesi uygulaması sona erecek. Bunun yerine disiplin kurallarının uygulanmasını esas alan yeni düzenleme yapılacak.

TOPLU GÖRÜŞME HAKKI: Referanduma sunulacak Anayasa kapsamında memur toplu görüşme hakkına da sahip olabilecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI SEVİNECEK: Sağlık çalışanlarının 9 saat olan günlük çalışma süreleri 8 saate inecek. İtfaiye personelinin tamamı genel idare hizmetleri sınıfına geçirilecek.

UZMAN KADROYA MÜJDE: Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları ve maaşları eşitlenecek.

HASTASI OLANA 1 SAAT İZİN: Ailesinde bakıma muhtaç engelli fert bulunan ya da hastası olan memura günde 1 saat izin verilecek. Bu durumda olan personel ayrıca nöbet ve gece çalışmasından muaf tutulacak.

BABALIK İZNİ 10 GÜN: Eşi doğum yapan memurun babalık izni 10 güne çıkarılacak. Evlilik ve ölüm durumundaki izin hakkı 7 gün olacak. Memurların haftasonu bulundukları yeri izinsiz terk etmesine yönelik yasak kalkacak. Hamile memura gece nöbeti ve vardiya yazılamayacak. Özürlü memura da istemezse gece nöbeti yok.

HER ÇOCUK İÇİN YARDIM ÖDENECEK: Mevcut yasaya göre memura ödenen çocuk yardımı, 2 çocukla sınırlı. 5 çocuğu olan memurla 2 çocuğu olan memur aynı çocuk yardımını alıyor. Varılan mutabakata göre bu madde değiştirilerek sınırlama kalkarak, her çocuk için ayrı ayrı çocuk yardımı ödenecek.

GİYECEK DEĞİL, PARA YARDIMI: Memura artık giyecek yardımı yapılmayacak. Bunun yerine giyecek yardımının parası nakit olarak verilecek. Emekli olan personele ödenen 500 TL'lik yolluk tutarı 750 liraya yükseltilecek

06 Haziran 2010 13:01

imdatçelik
Kapalı

Özürlü memura da istemezse gece nöbeti yok

07 Haziran 2010 02:21

serap-bc
Aday Memur

Haydi hayırlısı bakalım...!

07 Haziran 2010 06:48

cexor
Yasaklı

kamuda engellimi var

engelli derken harbi engelli kaç tane !?

bir çoğu tansiyon şeker tuz vs vs. misali ırsi kronik rahatsızlıkları nedeniyle mevcut durumlarından ötürü bağre 2 kuruşta vergi indirimi alayım birde erken emekli olurum deyipte engelli erken emeklilik yaşı gelipte ayrılıpta ne yapacağım ! evde oturacağıma burada otururum arkadaşlarla bütün gün zaten çay muhabetti sohpeti yapıyoruz dahası çaylarda bedava diyenlerin sayısının kaç olduğunu biliyormusunuz ! işte bu tarz düşünce sahipleri yüzünden

kamuda bir türlü boşalmayan engelli kontenjanları var

tabi gerçekten harbi engelli olup durumu nedeniyle rahat iş yapamaya engellinin sayısı ! yüzünden gerçek engellilerin % kaçı gerçekten kamuda çalışıyorki !

dahası konu başlığı yazıda

"İŞİNİ YAPMAYAN MEMURUN MESLEK HAYATI BİTECEK"

memur iş yapıyor ama yawaş yapıyor

"İŞ GARANTİSİ OLMAYACAK: AB ile yürütülen müzakerelerde en çok tartışılan konulardan biri de yasadaki "iş garantisi" oldu. AB tarafı, iş garantisinin serbest çalışma mekanizmasına ters düştüğünü bildirirken, 2013'e kadar bu konuda da düzenleme yapılacak."

3 gün sonra ne olacağımız belli değil bunlar gelmiş 2013 diyo

dahası siyasi partilerinde işine gelir kadrolu memur yerine

sözleşmeli memurlar işe girdikleri dönemim partisine

bir ömür vefa borcunu seçim sandıklarında ödüye ödüye bitiremezler !

07 Haziran 2010 15:19

imdatçelik
Kapalı

kamu görevlilerin genelini kapsamasak

22 Şubat 2012 20:28

dnz duygu
Aday Memur

arkadaşım benim yüzde kırküç özür durumumvar geçiçi görevlendirme durumunda ne yapabilirim hakları nelerdirr

22 Şubat 2012 21:46

sertaçakınım
Genel Müdür

iş garantisi hiçbir zaman kalkmaz türkiyede o zman ne olacak kıl olan biri geldimi adam tutugu partiyi yada ideolojiyi desteklemiyormu yada fikri adam bulacak bir kıllık işten cıkaracak devlette iş garantisi olmak zorundadır olması gereknde budur işin önemli kısmı iş garantsini yok etmek değil işin hakkını bilene vermek işin ehline vermek olması lazım özel sektördeki gibi adama göre iş değil işe göre adam almak lazım ozman bu cıkarlar ve ve safsatalar biter sen bir nüfüs memurunu işini gidip bir imama yada saglık memuruna verisien o işi kendi bildiği gibi yapar ama işin ehline verirsen o zman iş yürü bir söz vardır it ürür kervan yürür

Toplam 6 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?