Editörler : Cüneyt Barışoglu
14 Haziran 2010 18:11   


2010 ya da 2011'de imamlık yeterlik sınavı

Arkadaslar 2010'da kalan zaman icerisinde ya da 2011 yilinda imamlik yeterlik sinavi acilir mi? Bu konuda bilgisi, duyumu olan var mi?

Bir de yeterlik sinavinin sozlu kismi nasil oluyor, ne tarz sorular soruluyor, bilen arkadaslar varsa lutfen paylasabilirler mi?

Mesela Kur'an okutuluyor sanirim, okuma sadece belli cuzlerden mi okutuluyor (son 2 cuz mesela) yoksa tamamen karisik mi, ezberin onemi oluyor mu?

Bu konuda hic bilgim yok, bilen arkadaslar bilgilerini paylasirlarsa cok sevirinim..

Simdiden tesekkurler..

14 Haziran 2010 18:30

azizoğlu25
Daire Başkanı

arkadaş

1. hafızların şansı çok

2. kıraatın, tecvidin, sesin, ezanın, makam bilgin önemli

3. önce yazılı sınav yapıyorlar. yazılı da temel dini bilgiler ve ilahiyat ağırlıktaki bilgiler ölçülüyor.

4. sonra sözlü. sözlü en önemlisi. yazılıda 90 alıp da sözlüde kalan çok kişi var. sözlü için çok çalışmak lazım.

kuran'ı yüzüne düzgün okuman, gerektiğinde hızlı okuyuş ve gerektiğinde ağır okuyuşla okuman gerekir. bunun için kuran'ı bilen kıraati düzgün bir hocadan bol bol ders alarak oku. ağzını düzelt. ağız çok önemli. adam sana bir euzu okuttu mu senin ağzını anlar.

ilmihal bilgilerini iyice süz. abdest, namaz vs. konulara iyi bak.

ezberlerini iyi yap. ihl. müfredatını iyice ezberle. amme cüzünü komple bilirsen avantajın çok olur.

gene de hayırlısı.

bana kalırsa imamlığa girme. girceksen şöyle herhangi bir kuruma memur olarak gir daha iyi. tayin sorunu her zaman başını kurcalar. ona göre.

14 Haziran 2010 21:28

yakisikli_43
Şube Müdürü

Yolcu_13 kardeş ezberin önemi olmaz mı?

Yasin, Fetih, Hucurat, Rahman, Mülk, Nebe, Cuma, bunların yanında 30. cüzüde ezberlersen senin yararına olur.

14 Haziran 2010 23:30

YoOLCu_13
Aday Memur

Cevaplariniz icin tesekkur ederim arkadaslar..

Peki tarih olarak ne zaman olabilir? Genel olarak belli bir donemi var mi?

Ve sinav tarihinden ne kadar once ilan ediliyor kesinlesen tarih?

Bir de gecerliligi kac sene oluyor bu belgenin?

14 Haziran 2010 23:34

yakisikli_43
Şube Müdürü

Tarih hakkında bir bilgim yok ama, belgenin geçerlilik süresi 5 yıl

15 Haziran 2010 00:23

maviturk
Kapalı

ezber ilmihal bilgisi tabii ki önemli ama yeterlilik sınavında benim izlenimim ağa babalarımızın daha çok kılık kıyafet ve şekle önem verdiği gerçeğidir. mesela kravat olmazsa olmaz. zira ahıra gider gibi kot pantolanla gelenlere rastlamıyor değiliz. farklı renk takıma göre aynı renk takım her zaman artıdır. gene bıyık bir artıdır. favorilerin uzun olması ise eksidir. sakal ise kimine göre artı kimine göre eksidir. bunların dışında benim gördüğüm mülakatta mantık şu: ezber ve ilmihal bilgilerin eksik olsada ağa babaların bunu anlayıp anlamaması hiç mühim değildir. önemli olan ağa babaların üzerinde "ben göreve başladıktan sonra bu işin hakkını verebilirim" izlenimini bırakabilmektir. bu da ancak kendine güven ile olur. sorulan sorularda hık mık edenin üzeri hemen çizilir. buna mukabil soğukkanlı olup soruyu açıkça bilmediğini söyleyip "inşallah göreve başladığımda bütün eksiklerimi tamamlayacağım" demek ağa babalar nazarında bir artıdır. tabi bu cümleyi karşıdakini etkileyecek biçimde kurabilmeyi becerebilmek çok mühim. bu yazdıklarım şahsi düşüncelerim ve sınavlarda yaşayıp gördüklerimdir. her ne kadar gerçeklik payı olsa da ezber, ilmihal bilgileri vb. istenenleri tamamlayıp eksiksiz sınava girmek en doğru yöntemdir. orana vurursak %70 şekil %30 bilgi.

15 Haziran 2010 00:34

yakisikli_43
Şube Müdürü

Maviturk hocamın tesbiti cok doğru, altında Kot pantolonla üstünde tişörtle sınava gelen bir arkadaş ezberi ne kadar olursa olsun komisyon salonuna girdiğiyle çıktığı bir olur.

16 Haziran 2010 02:54

YoOLCu_13
Aday Memur

Zaman konusunda bir bilgisi olan kimse yok mu arkadaslar?

02 Ağustos 2010 21:11

keskinayhan
Aday Memur

bu sınavın ne zaman olacağı hakkında kesin bir bilgisi olan var mi ya. diyanet alım yapiyor biz tercih yapamıyoz arkadaşlar bu işe bir çözüm bulsun diyanet. biz burda aptal mı oluyoruz

02 Ağustos 2010 22:24

ugur55
Şef

sınav 2011 yılında olacak. hangi ayda olucağını muhtemelen diyanette bilmiyordur. henüz planlanmamıştır çünkü. 2009 daki sınav yapılırken her iki yılda bir olacak diye duyuru yapılmıştı.

07 Ağustos 2010 15:38

keskinayhan
Aday Memur

şimdi 2011 yılında biraz daha geç olmuyor mu? acaba biz şimdi kpss sınavına gireceğiz. boşa tercih yapacağiz yapmaları lazım bu seneki durum farklı ya. yapmadıkları zaman imam hatip mezunları bi kızarsa görürler iktidarı.

19 Ağustos 2010 18:02

halil_5701
Aday Memur

diyanet kadar kendini küçük düşürecek şeyler yapan başka kurum yok

ne kardeşim yeterlilik yapıyosun bi daha niye kpss den sonra milleti mülakata çağırıyosun

19 Ağustos 2010 23:49

ebrarfb
Şef

aynen kardeşim yeterlik falan boş işler bunlar geçen sene biz aldıkta ne oldu. Torpil bulmaya çalış sen. Torpilin varsa belki bir yerlere gelirsin. Yazıklar olsun diyaneti bu hale getirenlere...

Toplam 12 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?