Editörler : Cüneyt Barışoglusmtvs
21 Haziran 2010 02:15   


lise mezunları (ama gercekten lise düzeyi mezun olanlar)

Evet arkadaşlar tam 4 kez kpss sınavına girdim.Kaç tane yerleştirmeye başvurdum varın siz düşünün.İlk 2002 son olarakta 2008.Bu sınavlardan 80-85 arası puanlar aldım.Ve 2008 kpss en kötü geçen sınavım ve en düşük puan aldığım sınavım olmasına rağmen 2010/1 yerleştirmesinde bir kuruma yerleştim.Bu sitede daha öncede belirttiğim bir husus vardı.Lisans öğrencileri hakkında.

Düz mantıkla kpss sistemine baktığımızda eğitim düzeyi olarak 3 bölümden oluştuğunu ve bunların lise,önlisans,lisans olduklarını görüyoruz.Yine aynı mantıkla bu bölümlere başvurması gerekenlerinde bu eğitim düzeyinde olması gerektiğini anlıyoruz.Ama maalesef lise düzeyinde sınava hem önlisans hemde lisans öğrencilerininde girdiği ve haklı olarakta yüksek puanlar aldıklarını görüyoruz.Bu konumdaki arkadaşların savunmaları onlarında lise mezunu göründükleri oluyor.Ama arkadaşlar lise mezunu olmak başka bir şey lisans öğrencisi olmak başka bir şey.

Kurumlar bile lise düzeyindeki sınava sadece lise mezunlarının girmesi gerektiğini düşünüyorlar.Mesela posta dağıtıcısı kadroları lise mezunu alınırken artık önlisans mezunu alınmaya başladı.Sebebi lisans öğrencilerinin bu sınava giremiyor olması.Çünkü lise düzeyinde sınava giren ve aldığı yüksek puanla yerleşen lisans mezunları yerleştirildikleri kadrolara ya gitmiyorlar ya gittiklerinde eğitim için izin alıyorlar yada 1-2 yıl çalışıp bırakıyorlar.Bu durumda kurum zor durumda kalıyor.Çünkü her boşalan kadroya birebir atama yapılmıyor kanuna göre.Sonra sınav belgelerimiz yanlış adreslere gidiyor diye ağlananlarda aynı lisans öğrencileri oluyor.Aynı durum tcdd içinde geçerli bu kurum ilk başlarda yüklü sayıda lise mezunu kadro bildirmesine rağmen görev yerlerini beğenmeyip gitmeyen lisans öğrencileri arkadaşlarımız yüzünden artık lise mezunu kadro bildirmiyor.

Yani arkadaşlar lise düzeyinde yapılan yerleştirmelerdeki kadrolar öyle bir geçiş,bir basamak olan kadrolar değil.Bu kadrolarda devletin daimi hizmet verdiği kadrolar.Lisans öğrencisi olan arkadaşların yağtığı ana savunmalardan biride lisans öğrencileri giremez diye bir kural olmadığı yönünde.Arkadaşlar yasalardaki açıklardan yararlanıp yolsuzluk yada haksız kazanç sağlayan insanlara,vergi kaçıran işadamlarına lanet etmiyormuyuz.O zaman vergi yasasındaki açığı kullanıp vergi vermeyen bir işadamı ilse sınav sistemindeki bir açığı kullanıp başkasının yerleşmesi gereken bir yere yerleşen arasında ne fark var.

Bu arada lisans öğrencisi olupta mezun olacağı eğitim düzeyinde değilde lise düzeyinde çalışmak isteyip maaşı yükseltmk için okuyanlara lafım yok.Yani yerleştirildiği kadroda devam edecek arkadaşlar sizleri tebrik ederim.

Bu sistem açığı iki yönlü zarar veriyor ülkeye.

1. lise mezunlarına iş alanı gittikçe daralıyor.

2. devlet aynı kadrolara defalarca atama yapmak durumunda kalıyor.Ayrıca boş olan kadro sayısı ile atama izni verilen kadro sayısı aynı olmadığı için azalan personel nedeni ilede devletin bazı kurumları hizmet vermekte zorlanıyor.

Sonuç olarak devletini milletini seven,daha güzel bir ülkede yaşamak isteyen yada ilerde çocuklarına ben üniversite öğrencisi olduğum halde benden bilgi olarak düşük olanların katıldığı bir sınava sistemin yanlışlığı yüzünden girdim ve yüksek puan aldım diye anlatmak istemeyen,maksat olarak lise mezunlarının(yani liseden sonra eğitimine devam etmeyenlerin)girmesi için yapılan bir sınava farklı eğitim seviyesinden giripte asıl girmesi gereknlerin hakkını yemek istemeyen arkadaşlar,duyarlı olalım.

Daha öncede bu konu hakkında bişiler yazmıştım ama hiçbir şekilde forumda destek görmedim oysa çevremde bu sınava giren tüm lise mezunları bu durumdan şikayetçi.Buda bu forumun genel olarak lisans öğrencileri tarafından idare edildiğini gösteriyor.Forum yöneticileri eğer bu durum hakkında sadece sistem böyle demekle yetineceklerse lütfen forumun bu bölümünü lise mezunları değilde lisan öğrencileri olarak değiştirsinler.

Bazı saçma yorumlar alacağımı biliyorum.

1.çalış sende yüksek puan al (dikkatinizi çektiyse yazımın başında yerleştirildiğimi söyledim yani artık ihtiyacım yok ama benim ihtiyacım olmaması duyarsız olmamı gerektirmez.)

2.bizde lise mezunuyuz. (o zaman 3. sınıftan itibaren önlisans kadrolarınada başvurun,ayrıca lise mezunu olmak başka lisans öğrencisi olmak başka)

3.hem okuyup hem çalışmak suçmu (kimse size çalışmayın demiyor suan bulunduğum yer öğrenci kenti sayılır çevremde binlerce lisans öğrencisi var isteyen hepsi onlar için part time iş imkanı sunan yerlerde çalışıyorlar kimsenin ekmeğine mani olmadan.)

4.part time işlerin ücreti az.(peki sen o lise düzeyinde yerleştiğin kadroya yerleştiğinde açıkta kalan liseli o beğenmediğin ücretle nasıl aile geçindirecek.sana dokunmayan yılan çok yaşasın dimi)

21 Haziran 2010 04:47

buzul_cicegi
Şef

noktasına, virgülüne kadar katılıyorum arkadaşım. bu konuya daha önce değindin fakat o kadar çok eleştiri aldım ki, susmayı yeğledim. sağolasın, bu konuyu tekrar gündeme getirmişsin.

21 Haziran 2010 13:55

Ka_Ra
Daire Başkanı

dostum haklı bı konu tespıtler dogru ama sistem böle düzen ve düzelmiyorda aynı şekilde gidiyor bunu birileinin düzeltmesi gerekli yoksa liseye ekmek kalmayacak zamanla

21 Haziran 2010 17:37

slcktr
Aday Memur

o zaman arkadaşlar lise mezunu arkadaşlar.elimizden geldiği kadar bu konuyu güncel tutalım.güncel tutalımki.insanların kendi kendilerine akıllarına getiremedikleri değerleri hatırlatalım.hoş hatırlamaları bu değerlere göre hareket etmeleri anlamına gelmez ama biz bize düşen insani görevi yapmış oluruz.unutmayalımki olaylar karşısında susanlar en az olayların içinde olanlar kadar suçludurlar.hatta daha fazla suçludurlar.

21 Haziran 2010 17:47

slcktr
Aday Memur

Ayrıca kimse yanlış anlamasın.Ben sistemin açığından yararlanılmasına karşıyım.Hiçbir gruba yada kimseye bir tektek bir tepkim yok.

Ama lisans öğrencileri arkadaşlar eğer sistemin açığından yararlanmayı bırakıp sistemi oluşturanlara alternatifler sunulmasında gerekli çabayı gösterirlerse zaten sorun çözülür.

Mesela devletin bazı kurumları geçici süreli kadrolar açıyorlar.Bu kadrolar için gerekli düzenleme yapılıp bu kadroların sadece lisans öğrencilerine açılması doğru olur.Ama tabii bunu lisans öğrencileri kabul ederlermi.Kendi düzeylerindeki insanlarla yarışmak onları tatmin edermi.Yada birinci olacam diye sallayan bazı arkadaşlar yada yok 2000. yok ilk yüz içindeyim gibi övünme kaynakları ellerinden gidecek olmasından dolayı istemezlermi.(kimse zaten bu sınavda ilk yüze giren ondada girer demesin.çünkü en başta lise mezunlarına sorulan sorularla onlara sorulacak sorular bir olmaz,ayrıca sadece lisans öğrencileri gireceği için diğer adaylarda daha ciddi hazırlanacaklardır.)

22 Haziran 2010 19:57

slcktr
Aday Memur

güncel

23 Haziran 2010 22:57

kralkan
Aday Memur

peki arkadaşlar şimdi benim anlamadığım bir şey var lütfen bana izah ediniz.Şimdi lisans yada önlisans mezunu bir vatandaş lise düzeyinde sınava girdi diyelim tmm sonra kazandı yerleşecek bu eleman nasıl yerleşecek peki adamdan lise diploması istemicekler mi? lise diploması nerede üniversiteye verdi ? eee ? bu adam kaydını nasıl yaptırcak yerleşeceği kuruma bana açıklayın lütfen.Teşekkürler...

24 Haziran 2010 12:44

slcktr
Aday Memur

mezun konumda olanlar zaten sadece mezun oldukları düzeyde sınava girebiliyorlar.Burada sorun mezun konumda olan kişiler değil.lisans öğrencilerinin sınava giriyor olması.yani yukarıdaki yazıda anlattıklarım lisans öğrencileri ile ilgili.

lisans öğrencileride dediğin gibi diplomalarını okudukları okula veriyorlar ama oradan aldıkları öğrenci belgesi sınava girmelerinde yerleştirmelerinde yeterli oluyor.

Toplam 7 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?