Editörler : Cüneyt Barışoglu
26 Haziran 2010 10:50   


Sözleşmesi biten akademik personelin ( öğretim görevlisi okutman vs.)

Arkadaşlar sözleşmesi biten bir öğretim görevlisinin sebep göstermeksizin sözleşmenin yenilenmesi iptal edilebilir mi? Yani iş güvencesi nasıldır öğretim görevlilerinde?

26 Haziran 2010 12:05

adalet2
Yasaklı

çok ucu açık bir soru...rektör istemezse veya yönetim kurulunda 2 3 kişinin imzası olmasa iptal edilebiliyormuş...herhal nadiren oluyormuş...

26 Haziran 2010 20:23

romeo85
Memur

hocam peki sözleşme yenilenmemesine karşın mahkeme hakkı var mı? Yani bu sözleşmenin uzatılmamasının yasal bir dayanağı olmak zorunda mı? Örneğin görevi ihmal yüz kızartıcı suç vs. gibi. yoksa keyfi olarak ben seninle artık devam etmek istemiyorum arkadaş denilip de sözleşmenin yenilenmemesi olabilir mi?

27 Haziran 2010 18:55

baklavacı
Kapalı

Üniversitede ögretim gorevlileri, okutmanlar kadro karsılıgı sözlesmeli olarak calısırlar. Keyfi olarak işten cıkarılma diye bisey soz konusu degildir, oyle olsa zaten meb de kadrolu ögretmenler istifa edip gelmezler. Memuriyetten atılmayı gerektiren yüz kızartıcı suc islerseniz haliyle atılırsınız.Rektorluk haksız yere işinize son vermişse idari mahkemeye basvurursunuz.

29 Kasım 2010 09:35

embrace
Memur

sayın romeo,öğretim görevlileri ve yrd.doçentler sözleşmeli doçent ve profesörler ise kadroludur.Genel itibariyle sözleşme her sene yenilenir fakat ya yenilenmezse...Ayrıca sebep göstermek zorunda değildir adı üstünde süreli sözleşmedir.Süreli sözleşmeler sürenin bitmesiyle sona ererler.

Öğretim görevliliği Yök'ün de belirttiği gibi Geçiçi Görevlendirme dir.Kadrolu olmaması sebebiyle en az 6 sene korkulu rüya görürsün.Mesela öyp kadroları var.Öyp kadrosu kulağa hoş gelir güzel gelir fakat yök bunun kadrolu olmadığını geçiçi görevlendirme olduğunu belirtmiş hatta başarısız olursan verdiğini maaş dahil yüzde elli fazlasıyla geri alacağını da belirtmiştir.Çok çalışkanım diyor olabilirsin herhangi bir 65 yaşındaki profösörün gönlünü edememen başına iş açar.

Özetle,güvence yoktur,millet bişi olmaz der haklıdırlarda fakat olursa bitersin.Eğer işin güzelse kadrolu bir işte çalış o arada akademik kariyer yap.Her gün korkuyla yaşama,strese girme hayatın birilerinin elinde olmasın.Ama yok işin yoksa ortada işte yoksa tek imkanın buysa Allah kolaylık versin ve yardımcın olsun

29 Kasım 2010 09:40

embrace
Memur

Bu da uzmanlardan yorumlar

Güncelleme: 18:41 TSİ 14 Şubat 2008 Perşembe

İSTANBUL - Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Tahsin Yeşildere: Burs genellikle ahbap çavuş ilişkisiyle verilir ve bu sistemde sosyal güvence diye bir şey olmaz. Güvence olmayınca da düşünce özgürlüğü ortadan kalkar.

Prof. Levent Köker: Zaten çok yetenekli ve nitelikli mezunlar çok uzun bir zamandan beri üniversitelerde araştırma görevlisi olmak istemiyorlar. Dolayısıyla YÖK Başkanı istediğini yapabilir.

Doç. Levent Ürer: Çocuklar hocalarına bağımlı olacak. Çünkü sözleşmesi her an bitebilir.

Araştırma Görevlisi Muammer Kaymak:Amaç akademik işgücü piyasası oluşturmak.

Araştırma Görevlisi Barış Altaylıgil: Her yıl sözleşme yenilenmesi araştırma görevlileri üzerinde manevi bir yük yaratacaktır.

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?