Editörler : Cüneyt Barışoglu
13 Temmuz 2010 11:39   


O memurlar 5000 TL maaş alıyor!

O memurlar 5 bin lira maaş alıyor 12 Temmuz 2010

Bugüne kadar kimsenin üzerinde durmadığı bir konu ilk kez bu kadar cesurca kaleme alındı. Türkiye'nin sürekli ekonomik destekte bulunduğu KKTC'de, memurların maaşları ne kadar, Türkiyeliler nasıl muamele görüyor?

İşte Şafak'ın Sabah gazetesinde yayınlanan köşe yazısından bir bölüm;

TC'de 14 milyon kadar motorlu taşıt var, 5 kişiye bir araç düşüyor.

KKTC'de 245 bin taşıt var. Bu da her yurttaşa bir araç demek.

TC'de 15 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen var. 25 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. KKTC'de ise toplam 36 bin öğrenciye 6 bin öğretmen eğitim veriyor. 6 çocuğa bir öğretmen düşüyor.

MAAŞLAR NEREDEYSE ÜÇ KATI

TC'de bir memur ortalama 1.300-2.000 lira maaş alıyor. KKTC'de maaşlar 2.500-5.000 lira aralığında.

TC'de bir memur emekli olunca 25-70 bin lira arası ikramiye alıyor, KKTC'de 200 bin ile 2 milyon TL arasında değişiyor.

TC'de bir litre benzin 3.8 TL dolayındayken KKTC'de 2 TL düzeyinde. TC'de 12 kilo sıvılaştırılmış gaz 55 lira, KKTC'de 10 kilo tüpgaz 25 lira.

KKTC'LİLER LÜKS VİLLALARDA YAŞIYOR

KKTC'nin yerlileri lüks apartmanlarda ya da havuzlu villalarda yaşarken, TC'den gelenler, Pakistanlılar, Türkmenler ve TC'li öğrenciler köhne evlerde fahiş kirayla oturuyorlar.

KKTC'nin en ağır, en pis işleri Türkiyeli, Pakistanlı ve Türkmen göçmenlere yaptırılıyor. İzini, raporu, mesai ücreti iyi olan ballı işler ise adalılar arasında paylaşılıyor.

KKTC'LİLERDE RUM PASAPORTU VAR

Adalıların hemen tümünün Rum pasaportu var. Bu belgeyi kullanarak dünyanın her yerine rahatça gidiyorlar ama buna rağmen tecritten şikâyet ediyorlar.

KKTC hazinesinden her ay 70 bin kadar kişi maaş alıyor. Yani hemen hemen tüm Kıbrıslı ailelerin evine devletten bir şekilde kaynak aktarılıyor.

HER MEZUNA BEDAVA ÜNİVERSİTE

Adalı ailelerin çocukları KKTC'deki üniversitelere sınavsız giriyor. Hiçbir zahmete katlanmadan yüksek öğrenime geçebildiklerinden mezunların kalitesi inanılmaz derecede düşük. Mühendis diploması sahibi binlerce KKTC'li mühendis, en temel mesleki bilgilere bile sahip olamadığı için piyasada tutunamayıp kamuda işe giriyor.

KKTC'LİLER SEFA YAPIYOR

KKTC'li ailelerin hemen tümünün kiraya verdiği ikinci ya da üçüncü evi var. Evlerin geliri sayesinde 10-15 yıl vadeli taksitlerle satılan yeni bir ev daha alınıyor. İşte bu çarkla 10-20 dairesi olan memur ailelerine rastlamak mümkün.

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/o-memurlar-5-bin-lira-maas-aliyor--860806.html

 
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?