Editörler : hopaliSafak Vaktii
13 Temmuz 2010 14:29   


Norm fazlaları 2 yıl dolmadan tayin isteyemez mi?

norm fazlasıyım klavuzda birşey yok her atama döneminde olurdu , süre şartı aranmadan tayin isteyebiliyorduk. şimdi ilçe meme gitsem dilekçeyle atamamı yapabilirler mi?

13 Temmuz 2010 14:40

cemal45
Memur

Arkadaşlar kılavuzun 5. sayfasında "başvuruda dikkat edilecek hususlar" kısmında yazandan anladığım kadarıyla (2 yıllık sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri müştereken değerlendirilerek yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir diyor)İliçinde farklı kurumlarda iki yılı doldurup şuan bulunduğu kurumda norm fazlası olanlar tayin isteyebilecek demektir.

13 Temmuz 2010 15:02

nothingimpossible
Daire Başkanı

benim ilde toplam 1 yıl 2 ay ama norm fazlasıyım. ortada mı kaldık yine.

13 Temmuz 2010 15:22

cemal45
Memur

Bu mebin allah cezasını versin kendi yazdığımın yanlış olduğunu kendim bizzat mebi arayarak öğrendim. Norm fazlası öğretmenin bulunduğu kurumda 2 yıl çalışması gerekiyormuş. Normu olmayan anadolu lisesine martta atama yapıp sonra öğretmeni mağdur eden mebin.........!

13 Temmuz 2010 16:21

executer25
Genel Müdür

Arkadaşlar mart ayında anadolu ya yanlışlıkla atanıp norm fazlası olmuştum. il memi aradım atama daki yetkili cumaya kadar bekleyin norm fazlasıyım kutucuğu eklenebilir dedi. aksi halde Eylül ayında bizim için tekrar başvuru alınacakmış. Yapacak başka birşey yok dedi. Kendi hatalarını biz çekiyoruz eylule kadar boş yer mi kalır.

13 Temmuz 2010 23:01

cemal45
Memur

Bu şekilde yerdeğiştirme yapılamaz. Sesimizi birileri duymalı!Yönetmelikte norm fazlası öğretmenler süreye bakılmaksızın başvuru yapar derken bu çelişki niye?? Biz norm fazlası öğretmenler şimdi niye tercih yapamıyoruz?

13 Temmuz 2010 23:03

faslı_bahar
Kapalı

Arkadaşlar normu dolu okula fazladan öğretmen atanırsa norm falası son gelen mi olur..okulda puanı düşük olan mı

13 Temmuz 2010 23:43

aytekindurmaz
Memur

(0 312) 413 14 28

(0 312) 413 14 30

MEBin normlarla ilgili telefonları.Yönetmeliğe aykırı bu durumu ısraRla bildirelim.Ben keyfimden dolayı değil,MEBin keyfinden dolAYI norm fazlası oldum.Süre şARTına bakılmaksızın tercih hakkı verilmeli bize.

13 Temmuz 2010 23:52

saraze54
Aday Memur

il emrine atanalı 6 ay oldu. 2 yıl şartından dolayı il içi isteyemiyorum. bulunduğum il dolu olduğu için valilikçede atanamıyorum. o zaman sürekli depo öğretmen olarak kalacağım bu nasıl saçmalık ya:(acaba eğitim özründen tayin isteyebilir miyim?

14 Temmuz 2010 10:52

cemal45
Memur

şimdi de başvuru sayfasına girilmiyor!

14 Temmuz 2010 11:43

egunay
Kapalı

Öğrt. Atama Yer Değiş. Yön.

İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 26

(5) Zorunlu çalışma yükümlülükleri bulunmamak kaydıyla norm kadro uygulamaları sonucunda eğitim kurumlarında norm kadro fazlası konumuna alınan öğretmenler ile 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre tahsis edilen boş öğretmen norm kadrolarında görevli öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirmelerinde, bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaz. Bunlardan norm kadro fazlası konumunda bulunan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanır.

--------------------------------------------------------------

Bu kadar net bu konu. Bu maddeye göre norm fazllalarına aynen haziranda verdikleri gibi tayin hakkı verebiliyorlar. Ancak bundan vazgeçtiler. Neden? Benim tahminim norm kadro fazlaları tayinlerde "avantaj" sağlıyor nedeniyle olabilir. Ancak koskoca bakanlığın bu işlerle uğraşmaması gerekir. Şu Ülkede kaç öğretmen vaki norm fazlası. Tayin isteyecek tüm öğretmenlerin yüzde kaçı yapar ki?

İl MEMi aradım: "klavuzda norm fazlaları için bir şey yok, 2 yıl dolmadıysa biz reddederiz diyorlar"

Bakanlığı aradım: "norm fazlaları 2 yıl dolmadıysa tayin isteyemez, norm fazlaları yön 41. madde kapsamında değerlendirilecek" dedi. Sanki 26. madde (5) nolu benti ben koydum klavuza.

41 madde ise şöyle:

------------------------------------------------------------

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 41 ? (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda valiliklerce gerekli önlemler alınır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

14 Temmuz 2010 11:49

ADEN2
Kapalı

ben de norm kadro fazlasıyım.. bana ilçe milli eğitim, eylüle kadar beklememi söyledi.. eylülde yerşelecekmişiz sanırım..

siz neden şimdi tayin istiyosunuz ben anlamadım.. :S

benim de mi istemem gerekiyo? :S

14 Temmuz 2010 12:09

egunay
Kapalı

Eylülde olunca daha mı iyi olacak. Yok.

1.si iyi okullar dolmuş olacak.

2.si bir sürü tayin dönemine bir tane daha eklendiği için işler iyice karışacak. Eylülde yeni açılan okullara atama, ağustos sonunda özür grubu atama vs. birsürü atama var.

3. Eylülde atandın diyelim, çok büyük bir ihtimalle yeni okuluna 15 eylülden sonra başlarsın ve gelecekte iliçi-dışı tayin istemek için o okulda 4 yıl çalışman gerekir.

4. Şimdiye kadar hep böyle yapıldı, ayrıca haziranda da böyle yapıldı.

14 Temmuz 2010 12:21

cemal45
Memur

İl meb'i aradım. Norm fazlası öğretmenlerin durumu ile ilgili bakanlıkla görüşmelerin sürdüğünü söylediler.

14 Temmuz 2010 14:04

utopia76
Şef

faslı bahar: norm dolu iken öğretmen gelirse bu milli eğitimin yaptığı hata olur,onların temizlemesi gerekir,eğer sonradan gelen değilsen millieğitime dilekçe yaz okuluna ver,durumu anlat norm şuyken şu geldi şeklinde ,onlar sana cevap gönderiyor. çözemezler ve puanı düşük olanı göndermek isterlerse mahkemeye başvurursun,çünkü bu durum norm fazlalığı değil,ders saat sayısı düşerse puanı az olan gider,ama norm dolu iken öğretmen gelirse, milli eğitime mağdur olacak herkes dilekçe yazmalıdır.

14 Temmuz 2010 14:45

ADEN2
Kapalı

peki ilçede görev yapmama ragmen basvurumu il milli eğitime yapabilir miyim?

14 Temmuz 2010 15:26

nothingimpossible
Daire Başkanı

ilçenizi arayın olur derler muhtemelen Eğer hatalı olan il mem se neden olmasın

14 Temmuz 2010 15:52

executer25
Genel Müdür

........

14 Temmuz 2010 16:50

aytekindurmaz
Memur

mebbis il içi başvuru hata veriyor.İnşallah norm fazla onay kutusunu eklerler.

14 Temmuz 2010 17:02

cemal45
Memur

inşallah...

14 Temmuz 2010 18:16

nord
Kapalı

arkadaşlar ilçe meme gittim,personel bayan bir hata olduğunu ve ankaranın bunu düzeltip kutucuğu ekleyeceğini söyledi.yozgat mem ankara ile konuşmuş,olayın düzeltileceğini söylemişler.

1 yıl kapatılan okulda,1 yılda başka bir okulda çalıştım.hata düzeltilince atama yapabileceğimi söylediler.

ama gene de içimde bir kurt yeniği var.artık kimseye güvenemiyorum.

Toplam 45 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?