Editörler :
27 Temmuz 2010 09:48   


Yasaklı
Memura Ek Ödeme Geliyor...

-

Memura ek ödeme geliyor

Aynı işi yaptığı halde döner sermaye ve kurum tazminatı gibi kalemlerden yararlanamayan 1,4 milyon memura ek ödeme müjdesi geldi. Hükümet, 2008 yılında olduğu gibi bu sene de eşit işe eşit ücret dengesini sağlamak için kamu çalışanlarına ek ödeme vermeye hazırlanıyor. Zam miktarı henüz tespit edilmedi ancak 60-100 lira arasında bir artış bekleniyor.

Hükümetin 5 yıllık plan dahilinde uygulamaya koyduğu eşit işe eşit ücret düzenlemesi, ekonomik kiriz sebebiyle verilen aranın ardından yeniden devreye alınıyor. 2008 yılında başlayan uygulama ile 2012'ye kadar memurlar arasındaki ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması amaçlanıyordu. İlk adım 2008 yılında atılırken, aynı işi yaptığı halde düşük ücret alan memurlara 103 ile 275 lira arasında ek ödeme zammı yapılmıştı. Çalışanlar arasındaki dengeyi sağlayacak düzenlemenin 2012 yılına kadar süreceği belirtilmişti. Ancak araya giren ekonomik kriz sırasında düzenleme rafa kaldırılmıştı.

Kriz aşılmasıyla birlikte hükümet, ek ödeme düzenlemesini yeniden gündeme aldı. Buna göre bu yıl memurlara, yüzdelik zam dışında ek ödeme de verilecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu konuda özel bir çalışma yapıldığını açıkladı. Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 2 saatlik bir görüşme yapan Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu da konuyu Başbakan'a iletti. Gündoğdu, Başbakan Erdoğan'ın, toplantıda Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'dan ek ödemeye ilişkin bilgi alırken çalışma yapılması konusunda da talimat verdiğini söyledi. Kamuda yaklaşık 1 milyon 400 bin memur, döner sermaye ve kurum tazminatı gibi gelir kalemlerinden faydalanamıyor. Bu çalışanların maaşı, muadillerine göre daha düşük. Aradaki maaş farkının dengelenmesi için 5 yıl içinde ortalama 360 TL iyileştirme yapılması öngörülüyor. Bu çerçevede 5793 sayılı yasada değişiklik yapılmıştı. Böylece aynı unvana sahip, aynı işi yapan kamu personeli arasındaki ücret farklılığını gidermek için ek ödeme mekanizması devreye girdi.

Yasa, ek ödemenin ne kadar olacağını belirleme yetkisini Bakanlar Kurulu'na bıraktı. Bu sebeple yaklaşık 1 milyon 400 bin memurun her yıl alacağı ek ödeme miktarı Bakanlar Kurulu tarafından tespit ediliyor. Kurul, bu yetkisini kullanarak 2008 yılında memurlara ek ödeme vermişti. Buna göre öğretmen ve imamlar 112, hizmetli 103, başkomiser 156, polis memuru 161, doktor 195, müsteşar 108 lira ek ödeme aldı. Uygulamanın takip eden yıllarda da sürmesi bekleniyordu. Ancak ekonomik krizle birlikte uygulama rafa kalkmıştı. Memur-Sen'in geçen yıl 60 TL'lik ek ödeme talebi, bütçe açığı sebebiyle kabul görmemişti.

MAAŞLARDA 60-100 LİRA ARASINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Ancak ekonomide yakalanan bahar havası, memurun da yüzünü güldürecek. Edinilen bilgiye göre hükümet, memura bu yıl yüzdelik zam dışında ek ödeme de yapacak. Ek ödeme miktarının ne kadar olacağı henüz netlik kazanmazken ortalama 60 ile 100 TL arasında ek ödeme yapılması bekleniyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Ek ödemelere ilişkin 2008 yılında bir düzenleme yapıldı, ilk adımı attık. O ilk adımın maliyeti 2,5 milyar lira civarındaydı. Daha sonra, bütçe imkânları elvermediği için sonrasını getiremedik. Ama şu anda üzerinde çalışılıyor. Önümüzdeki dönemde yine bütçe imkânları çerçevesinde fazla borçlanma ihtiyacını artırmadan bunu sağlayabilecek bir şekilde çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda yardımcı olacağız." dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise bu yıl toplu görüşmelerde hükümetten enflasyon üzerinde zam talep edeceklerini belirtirken, "Geçen yıl da ısrarla yüzde 4+4 zam istedik. Fakat Maliye kanadında kabul görmedi. Ancak enflasyon sebebiyle memurun aldığı zam yüzde 3,6 oldu. Eğer bu masada verilseydi bir anlamı olacaktı." değerlendirmesini yaptı.

MEMEURLAR.NETTEN ALINTIDIR.

29 Temmuz 2010 10:44

cübbek
Şef

memur sen ha evet dedirttirmek için hükümetin çanağını yalıyor.8 sene içinde ne verdilerki bundan sonra ne verecekler refarandum ve seçim öncesi bir bal çalacaklar ağzımıza sonra 100 katı geri alacaklar 60-100 liraya sadaka bile denilemeyecek zam nasıl olurda memurun yüzünü güldürür anlamadım gözleme hanım siz kimin reklamını yapıyorsunuz siz ezilenmi ezeninmi yanındasınız ona bir karar verin sonra insanlara yardım yapıyor gibi yapıp batağa saplatma.Herkes satılık dedğildir herkes güçlünün yanında değildir her şeyi bilen yardımsever gözleme hanım

29 Temmuz 2010 15:16

gozlem
Yasaklı

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, bazı haberlerde, kamu görevlilerinin 4,5 yıl önce hak kazandıkları tazminatın yeni bir ödeme gibi gösterilmeye çalışıldığı savunularak, ''Bu tür haberlerle, gerçekleri bilmeyen vatandaşlarımızda memurlara yeni bir ek ödeme yapılacağı fikri uyandırılmak istenmektedir'' denildi.

Yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, ''memura ek ödeme müjdesi'' başlığıyla bazı haberler yayımlandığı ifade edildi.

''Denge tazminatının'' Türkiye Kamu-Sen'in kamu görevlilerinin kazanılmış haklarına eklediği bir tazminat olduğunun kaydedildiği açıklamada, bu ödemenin kurumsal farklılıkları gidermek ve kamuda ''eşit işe eşit ücret'' ilkesini hayata geçirmek üzere gündeme getirildiği anlatıldı.

2008 yılı toplu görüşmelerde imzalanan mutabakat ile kurumlar arasındaki ücret farkının 2011 yılı sonuna kadar kademeli olarak kaldırılmasının ve kamuda aynı işi yapan çalışanlar arasındaki ücret adaletinin sağlanmasının esas alındığının anımsatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Türkiye Kamu-Sen'in büyük mücadelesinin bir zaferi olarak kamu görevlilerinin 4,5 yıl önce hak kazandıkları tazminatın, yeni bir ödeme gibi gösterilmesini, son derece yanlı bir tutum olarak görüyoruz.

Denge tazminatının kaldırılarak yerine getirilen ek ödemenin artırılması konusunda bu denli geç kalınmasının yanında, kamu görevlilerinin temsilcileri olan sendikaların sürecin dışında bırakılması çabalarını ise tamamen siyasi bir hamle olarak kabul ediyoruz.

Ülkemiz açısından son derece önem taşıyan bir oylama öncesinde bu tarz haberlerin gündeme taşınarak siyasi iradenin rant elde etme çabalarını ibretle takip etmekteyiz.''

Açıklamada, memurların hakkı olan bir ödemeyi ve 2 yıl önce söz verilip yerine getirilmeyen artışların kamuoyu gündemine taşınarak memurların seçim malzemesi yapılmaya çalışıldığı savunuldu.

30 Temmuz 2010 14:15

cübbek
Şef

geçte olsa nihayet anlamışlar hayret.Memur düşmanları kimseye hak hukuk vermez verse verse vereceği üçkağıtçılıktan başka bir şey değil memurun maaşı 8 senede eriyip gitti şimdi sosyal haklarda en önemli kazanımımız kıdem tazminatını ortadan nasıl kaldırırız düşüncesi referandumda işler onların dilediği gibi giderse gündeme gelirse şaşırmayın.9 milyon emeklisi olan bir memlekette emeklilerin süründüğü bir memlekette hala yapılan haksızlığı görmeyipte işi sağ-sol davasına çekip aldatan düzene lanet olsun diyorum uyanın ey millet

01 Eylül 2010 11:09

gozlem
Yasaklı

Memur maaşları bayramdan önce ödenecek

Maliye Bakanlığı kamu çalışanlarının maaşlarını bayramdan önce avans olarak ödeneceğini açıkladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yayımlanan genelgede; ?15/09/2010 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedişler, 657 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesine göre, 07/09/2010 tarihinde avans olarak ödenecektir. Kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da aynı şekilde işlem yapılacaktır? denildi.

--------------------------------------------------------------------------------

Konu : Aylıkların avans olarak ödenmesi

GENELGE

1- Aylıklarını personel kanunlarına göre almakta olanlara, 15/09/2010 tarihinde ödenmesi gereken tüm hakedişler, 657 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesine göre, 07/09/2010 tarihinde avans olarak ödenecektir. Kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel hakkında da aynı şekilde işlem yapılacaktır.

2- Avansın hesabında ele geçen net tutarlar esas alınacaktır.

3- Aylıkları banka hesaplarına aktarılan personelin avans tutarlarının ilgili bankalarca zamanında ödenmesi sağlanacaktır.

4- Verilen avanslar, Personel Avansları Hesabına borç kaydedilerek muhasebeleştirilecektir. Ödenen avans tutarları ilgililerin ait olduğu aylık veya ücretlerine mahsup edilecek ve gerekli kanuni kesintiler bu aylık veya ücretlerinden yapılacaktır.

5- İl dahilindeki mahalli idare birimleri dahil tüm ilgili birimlere gerekli duyurunun yapılması ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi hususunda ilgili birimlerce bütün tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Gereğini arz / rica ederim.

Mehmet Şimşek

Maliye Bakanı

MEMURLAR.NETTEN ALINTIDIR..

Toplam 4 mesaj
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?