Editörler :
29 Temmuz 2010 17:03   

Kapalı
İnsanı Olgunlaştıran Durumlar Nelerdir?

kendi kendinize hayret ettiğiniz anlar , anılar oldumu ?Yakın zamana kadar yapmadığımız fedakarlıkları yapmaya, vermediğimiz tavizleri vermeye başladığımızda ve oturup düşündüğümüzde ben bunları eskiden yapmazdım dediğinizde sizi olgunlaştıran durumların ne olduğunu çözebildiniz mi?

?Hamdım, piştim, yandım? hz. Mevlana

Hz. Mevlana pişmekten kastı nedir? Biz bu duruma gerçekten vakıf olabildik mi?

Pişmek nedir?

29 Temmuz 2010 17:31

çiçekdağlı-19
Memur

hatlar dan ders almak insanı olgunlaştırır.

29 Temmuz 2010 17:55

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

zaman ve zamanla birlikte değişen dünya..

çevrenizdeki olup bitenleri gözlemlerken birebir yaşadığınız olaylardan ders çıkarırken mevlanın dediği gibi pişersiniz bir sınava tabisinizdir o sınavda ya yakılan olursunuz ya da yakan..

yahudinin hikayesinde yer aldığı gibi hayat iki ucu pis bir değnek ortadan tutabildikçe dengedesinizdir.

29 Temmuz 2010 22:21

mislina2
Kapalı

unutmak.istiyorum,

güzel konu ve güzel soru, tebrik ediyorum.

*

yaşadıklarıma, hatalarıma, yalnışlarıma rağmen 'ham'dan pişmeye geçemediğimi düşünüyorum.

İnsan, hatalarıyla cesurca yüzleşemediği sürece, eleştiriye açık olmadığı sürece, kalıplarını tabularını yıkamadığı sürece, başkalarının kusurlarıyla değil kendi kusurlarıyla ilgilenmediği sürece ve en önemlisi dinlemeyi öğrenemediği sürece pişeceğini sanmıyorum. Hamlıkla yıllarımızı tüketiriz.:)

*

fedakarlık başka bir boyut bence. Olgunlaşmayla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Olgunlaşan insan, kendinden bir şeyler feda etmeden eylemlerini gerçekleştirir.

29 Temmuz 2010 23:03

donus_gazigirl
Daire Başkanı

yıkımlar, hayal kırıklıkları, ölümler. bu üçü olgunluk için fazlasıyla yeterli...bendeki bunlardı daha doğrusu..

30 Temmuz 2010 11:13

unutmak.istiyorum
Kapalı

mislina samimi paylaşımın için teşekkürederim ...

hamlıkla yıllarımızı istersek tüketmeyiz mslina.Bence olgun olmak, hayata, olumlu bakmaktır.yapamayız olamayız gibi kavramlar beni son zamanlarda rahatsız etmeye başladı ..İnsan irede sahibidir...birşeyi isterse neden oolmasın. neden yapamayalım ki...

gerçekten çok güzel tespitlerin var ...

*İnsan hatarıyla yüzleşmelidir.

*Eleştiriye açık olmalıdır ve eleştirinin doğruluğunu objektif gözle tartmalıdır.

*Kendimizi düzetlmeye azmetmemiz, çabalamamız gerekir.

*Etrafla ilgilenmekten, kendimizi göremeyen insan kategorine girmemeliyiz.,

*Dinlemeyi öğrenmekte önemli, doğru bilgiler olmalı.Sadece öğrenmek yetmez uygulamaya geçmeliyiz.

Fedakarlık konusunda ; gereksiz yere yapılan fedakarlıklar, gösteriş için , mecburiyet karşısında , korku için vs. ise belki pişmiş olmakla kıyaslanamaz ama bazende olgunluktan fedakarlıkta yapılabilir...Her fedakarlık olgunluk olarak düşünülmemedir..

son olarak ...

Olgun insan kesin hükümlü olmamalı.her türlü olumsuzlukta üzülmemeyi bilen, yıkılmayandır,olumsuzluktan tat almayı öğrenebilendir..Yaşanan olumsuzluklar karşısında soğuk kanlı olmayı, insanlık adına varlığa zarar vermemeyi bilendir.herşeye rağmen sevgi ile yaklaşmayı öğrenendir.

30 Temmuz 2010 13:54

unutmak.istiyorum
Kapalı

sn: çiçekdağı bence hatalardan ders almak kadar çekilen acılar olgunlaştırır.belki yanlış ama acı ne kadr büyükseo kadar çabuk olgunlaşır insan ...çok genellemek yanlış olur tabi..

sn : esmer şekerim

size katılıyorum çok yerinde bir tespit olmuş.sizi tebrikederim ...

sn: donus gazigril

sıkıntı ve acıların mantık,feraset ve fikirlerden daha çabuk olgunlaştırdığını bizzat yaşadım ...aslında mantığı olaylarla birlikte hep kullanamya çalıştım ama acıların pişirdiğini ve çok etkili olduğunu kabul ediyorum ...

30 Temmuz 2010 17:08

coolcadi
Aday Memur

bundan yaklaşık 3 yıl önce bana biri şu an yaptıklarımı yapacağımı söyleseydi asla ve asla inanmazdım.o zaman hamdım şimdi yanıyorum ama hala pişmedim...

31 Temmuz 2010 14:57

MELİKE-07
Şef

yorulmak ve bir amaç uğruna emek vermek insanı olgunlaştırıyor

31 Temmuz 2010 16:33

osmanagaa
Kapalı

zaman armutları olgunlaştırır insanları değil

31 Temmuz 2010 17:53

gaziilkmat
Memur

Hayat; musîbetlerle, hastalıklarla tasaffi eder, kemâl bulur, kuvvet bulur, terakki eder, netice verir, tekemmül eder; vazife-i hayatiyeyi yapar.

31 Temmuz 2010 18:22

gelecek3535
Genel Müdür

Zamanla,ders çıkara çıkara,öğrendikçe olgunşarız bunun tek kötü yanı yaşlanmamızdır giden gençliğimizdir

01 Ağustos 2010 01:43

AyBüKe...
Şube Müdürü

zaman denilse herşeyii içine alır bence... zamanın içinde; mutluluklar acılar hüzünler hepsi hayatınıza girip çıkan kişler saçınızdaki beyazlar yüzünüzdeki çizgiler......

01 Ağustos 2010 09:00

hüzünveneşe
Kapalı

ben de gelecek arkadasımıza katılıyorum, yaş ilerledikçe sanki dünyada kalma süremiz azalıyor ve yapamadıklarımızı,içimize hapsettiklerimizi yapmayı ve tabulardan kurtulmayı yeğliyoruz.

01 Ağustos 2010 19:44

gelecek3535
Genel Müdür

geçen zaman seni yenemiyorum

Lisedeyken,

rüzgarda sesini duyduğun kavak ağacının yaprakları

zamanın geçtiğini senle anlarım

Hata yaparak öğrendik doğruyu

bitiremedik hataları

hayat kah acımasız olmayı

kah iyi niyetli olmayı öğretiyor

Yalnız mı kalmadım

sevgilim mi olmadı

hepsi oldu

zaman geçiyor yenemiyorum bir türlü

hata yapıyorum ders çıkarıyorum

insanım sonuçta,hatasız değilim.

bir varım bir yokum kimimki

geçmişi yaşadım GELECEĞİ yaşıyorum

01 Ağustos 2010 20:52

dumansiyah
Aday Memur

kesinlikle ACI DIR..

01 Ağustos 2010 21:35

mehtapc
Kapalı

acı çekmek ve değer verdiğin,sevdiğin insanlardan hayal kırıklığı yaşamak,

02 Ağustos 2010 02:04

aylaca01
Aday Memur

çektüğü acılar yaşadığı olumsuzluklar...

02 Ağustos 2010 09:08

unutmak.istiyorum
Kapalı

Bir de insanı olgulanştıran birşey varki ...yaparsın yaprsın gözmezler en ufak hatanı bulup yüzüne söylerler ...ama ben gerçekten pişmek adına karşımdakini haklı bulup olgunlaşma yolunda ilerlemek istiyorum ...tabi ki herkese değil sadece hakedenlerere...

Ey azmış nefsim ! seni yeneceğim ki kafaya koydum seni ,bilirsin beni ..işte o zaman yaparım ...kork benden nefsim ...senin hırçınlığını azaltmak adına sana yapacağım cezalar, alçatmalarda gelecek ...demek sen dünyalık kazançlardan ve fedarkarlıklardan azarsın ve azarlarsın ...gör bakalım nefsim irademmi üstün gelecek...yoksan sen mi yenileceksin ..evet evet evet ikisi de lacak ..ben kazanacağım ...

02 Ağustos 2010 18:07

teolog*06
Genel Müdür

insanı en çok acı olgunlaştırır.

03 Ağustos 2010 17:56

GÜZİDE_52
Müsteşar

bende acı çekmek diyorum.

Toplam 302 mesaj
12345678910111213»

ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?