Editörler : Lanet
12345678910111213»
27 Ağustos 2010 09:12

bir filozof şöyle der:

-acı çekmedikçe insan ilmin efendisi olamaz.

insan "zamanla" olgunlaşır ama "zaman" insanları olgunlaştırmaz.

necip fazılın dediği gibi:

-zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.

mercan123
Aday Memur
27 Ağustos 2010 09:34

haklısın Karadeniz katılıyorum sana...İnsan hatalarından ders alarak olgunlaşıyor bence

27 Ağustos 2010 10:01

hatalardan olgunlaşmak derken illaki olayı şahsen yaşayıp sonra ders almak gibi bişey anlaşılmamalı bence.Çevremizden gördüğümüz ibretlik olaylar , hatalar vs ruhuzda ve irademizde özümsenmeli ve tedbirler almalıyız, temkinli olmalıyız..

27 Ağustos 2010 10:35

insan yaptıklarından ders çıkararak da (ya bedenen ya da ruhen çekeceği acıyla) olgunlaşır ya da -burası önemli- üzüm üzüme baka baka kararır hesabı olgun insanlarla yoldaş olursa da olgunlaşabilir... sizce de ikincisi daha doğru,mantıklı,ekonomik değil mi? ne dersiniz...

psychic
Kapalı
27 Ağustos 2010 12:20

hatalarımızla ve hatalarımızdan ders çıkararak olgunlaşıyorsak, aynı hataları neden tekrar yapmaya meyilliyiz. etrafımızda görmüşüzdür birçok insan aynı hataları tekrar tekrar yapar

27 Ağustos 2010 12:46

satılmak

27 Ağustos 2010 14:04

insanlar aynı hataları tekrarlıyorsa; bu, insanın yaptığı hataların canını gereği kadar yakmadığını yani o insanın henüz olgunlaşmadığını, tasavvuf terimiyle insan-ı kamil olmadığını gösterir...

27 Ağustos 2010 14:09

makinacı kardeş! sen de olaya farklı bir boyutuyla bakmışsın... aslında tartışılabilir. ama şunu gözardı etmemek gerek; değersiz olan satılamaz, ancak değerli olan satılır... satılmışsak az çok değerimiz var demektr...

27 Ağustos 2010 14:21

aynı hatayı tekrar yapmak tam olgunlaşmadığımızı olgunlaşmış olsak bile insanız peygamber vasıfları da taşımıyoruz ...İradeyi kullanmayıp hata yapmak, duygulara kapılıp gerçeği görmezlikten gelmektir.

hemraah
Şef
27 Ağustos 2010 19:36

insanı plgunlaştıran yaşamda karşılaştıkları durumlara yüklediği anlamdır.ne acı, ne sıkıntı, ne mutluluk biz anlamlarını yorumlayamadığımız sürece bize birşeyler katmaz.insanların geneld acıyı birincil olgunlaşma aracı görmelerinin sebebi ise acının doğası gerği insanı düşünme ve yorumlamaya itmesi.oysa mutlulukta da acıda aradığımız gibi anlam arsak o da bize çok şey katacaktır.

dava__adamı
Kapalı
27 Ağustos 2010 23:11

çekirdek toprak altında binbir mücadeleden geçer sonunda oldunluğa adımını atar ve fidan olur. sonra da sağlam bir ağaç. olgunluk mücadeleye bağlıdır.

Afra2
Genel Müdür
27 Ağustos 2010 23:31

hataları..

hemraah
Şef
28 Ağustos 2010 00:05

insanı plgunlaştıran yaşamda karşılaştıkları durumlara yüklediği anlamdır.ne acı, ne sıkıntı, ne mutluluk biz anlamlarını yorumlayamadığımız sürece bize birşeyler katmaz.insanların geneld acıyı birincil olgunlaşma aracı görmelerinin sebebi ise acının doğası gerği insanı düşünme ve yorumlamaya itmesi.oysa mutlulukta da acıda aradığımız gibi anlam arsak o da bize çok şey katacaktır.

20arkanabakma20
Kapalı
06 Eylül 2010 14:31

acı,dert,sıkıntı,sorunlar

06 Eylül 2010 15:41

bir yıl önce banada son bir yılı söyleselerdi asla kendim için inanamazdım.

hamdım

halen pişiyorum.

Lena_
Daire Başkanı
06 Eylül 2010 16:05

Hata yapmak...

Acı çekmek...

Pişmanlıklar yaşamak..

Zorluklar yaşamak..

Yalnız kalmak..

08 Eylül 2010 12:26

Elmas, nasıl yontulmadan kusursuzlaşmazsa insan da acı çekmeden olgunlaşamaz.Acılar insan hayatının vazgeçilmez yol arkadaşıdır. Meşakketlere,acılara ,sıkıntılara, sabır ve teslimiyet iiçinde göğüs germek, Narında hoş Nurun da Rabb'im demek en güzeli olsa gerek....

09 Eylül 2010 01:30

yaşadığı pişmanlıklar

en kısası

kendi kendini yemek

adige-hll
Kapalı
11 Eylül 2010 05:19

acı,pişmanlıklar,zorluklar

7harun1
Aday Memur
11 Eylül 2010 12:56

Çok insan hata yapar, çok insan acı çeker ya da çokları sorunlar yaşar ama bunların bir insanın karşısına çıkması onu olgunlaşırılır mı? bence hayır çünkü HAMDIM PİŞTİM YANDIM sürecinin PİŞTİM demek için gerekli olan yakıtlarıdır bunlar. Olgunlaşmak için ham olan ve pişecek bir beden YANIP olgunlacakta bir RUH gerekir. Acılar, sorunlar, hatalarla pişen beden sabır ve bunladan çıkardığı derslerle OLGUNLAŞIR...

Toplam 302 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi