Editörler : crops35
05 Ağustos 2010 15:21

Refakatçi İle Sınava Girenler

bu konuyu çok merak ediyorum...

refakatcisi ile sınav giren biri nasıl memur veya hizmetli olacak...

mesela 90 dk'lık sınava refakatci ile girdiler.refakatcinin amacı kişiyi sorunsuz bir biçimde sınav salonuna getirmek.kişiyi ya ordaki sınav görevlisine teslim eder görevli geriye kalan işi yapar(sırasına oturtmak-kitapcıgı dogru kodlamasını saglamak)yada bu işleride refakatci yapar taki sınav başlayana kadar.sınav başladıgı anda refakatcilerin sınav salonundan çıkması gerekir.peki memur veya hizmetli olduklarında sabahdan akşama kadar nasıl yanlarında refakatci olmadan çalışacaklar...

not; hemen bi kaç kişi yazılan kelimeleri tam olarak anlamadan yorum yapacak o yüzden tekrarlayım;konuyla ilgili bilgim olmadıgı için bilgilendirilmek amaçlı bu konuyu açtım.suçlama veya hor görme amaçlı degil..

konuyla ilgili pek fazla bilgim yok o yüzden....

meopius
Şube Müdürü
05 Ağustos 2010 15:28

Görme Engelliler: ilk defa bir binaya girecekse; doğal olarak yanlarına refekatci verilir. Amaç kolaylık olsun. bakıyorsun o görme engelli sınava girdiği yerde kardo kazandı. Atıyorum mesela; 2 gelişinde refekatçi yanına istemez. Çünkü bir seferde yolları ezberleyebilir.

Anlatmak istediğim genel anlamda buydu: İşitme engelliler de öyle; nerede sınava gireceği nerede iş yapacağı bilmez; izah etmek zaman ziyani oluşturur dolayısıyla bakıyorsun o işitme engelli sınava girdiği binada kadro alsın mesela atıyorum.

bu işitme engelli 2 gelişinde refekatçi istemez çünkü yolları ezberler.

Dersin ki ne görev yapar? Basit örnek vereyim: görme engelliler iyi bir telefon operatörü olur. İşitme engelliler ise arşiv memurluğu da yapabilir. İllada böyle çalışacak demiyorum. Mutlaka yapabilecekleri işler vardır.

Başka türlü anlatamadıysam özür dilerim benden daha iyi birileri anlatır.

hyperman
Genel Müdür
05 Ağustos 2010 15:31

meopius doğru söylemektedir. işitme engelli birisine birşeyi anlattığınız ve o da "anladığı" zaman bundan sonrası çorap söküğü gibi gelir...

05 Ağustos 2010 15:34

eyvallah çalışacakları yerler konusunda beni aydınlattın..:)

fakat demek istedigim şu..sınav salonuna kadar zaten refakatci ile geliyorlar yani yol sorun olmuyor...asıl konu sınav sırasında,sınav başladıgı anda neden refakatciler sınav salonundan çıkartılmıyorlar..bi sebebi vardır heralde..işte ben o sebebi ögrenmek istiyorum...

meopius
Şube Müdürü
05 Ağustos 2010 15:48

Görme Engelliler bizim göreceğimiz alfabe kullanmazlar. Görme engellilere refekatçi verilir. MEB uygun elemanları görevlendirir.

Ayrıca Görme engellilere soru kitapcığındaki soruları okur. Cevaplarına gelince görme engelli ne diyorsa refekatçi onu yazar. Yani kodlar. Bir bakımdan MEB Braille alfabesi ile soru yazmak ve cevap okumak gibi zahmetli bir gereksiz işlemlerden ucuz yola kaçmış oluyor.

İşitme engellilere gelince işaret dili bilen refekatçı olur. Soru kitapcığında takıldığı da olur. Ona uygun Yol gösterir ancak soruları cevaplamaz kodlamaz, karışmaz.

Zihinsel engelliye gelince Refekatçi yanına verilmişse mutlaka yanında oturur: Malum anlatmama gerek yok.

05 Ağustos 2010 16:00

evet biraz olsun aydınlandım şimdi..refakatciler neden sınav salonunda :)

teşekkür ederim...

aslında meb görme özürlülere ait bir oda da onlara yardım edecek bir görevli görevlendirse veya işitme engellilere de işetme o dili bilen birini görevlendirse kafam karışmazmış...fakat güzel bir konuya degindin.zihinsel engelliler konusu..

bu tip arkadaşların çalışma ortamları nasıl olacak..sonuçda okullarda ögrencilerin arasında görev yaptırmazlar heralde.

bu arada zihinsel engelli arkadaşlarımıda yürekten kutluyorum...hayata sım sıkı sarıldıkları için...

meopius
Şube Müdürü
05 Ağustos 2010 16:12

Zihinsel engellilere mutlaka uygun bir iş çıkar. Çalıştığım birimde zeka özürlü zihinsel engelli bir arkadaşımız var; ;Dosya getir götür işlerine bakar. Bir bakıma biz ona ofis boy deriz.

Başka kurumlarda da temizlik işlerine, kutu ambalaj işlerine de bakanları da gördüm.

05 Ağustos 2010 16:18

aydınlatmalar için çok teşekkür ederim...

benim engel durumum farklı oldugu için bu tür konuları bilmiyorum...

fakat bu arkadaşlarımızıda engel durumum farklı diye göz ardı edemezdim..onları anlamam ve tanımam için biraz bilgi alış verişi yapmam gerekiyordu...:)

hyperman
Genel Müdür
05 Ağustos 2010 16:19

güzel bir alışveriş olmuş. okuması baştan sona herkes için aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

keşke her başlık böyle olsa...

Lynux
Yasaklı
05 Ağustos 2010 16:43

şu ana kadar forumda yazılanları çizilenleri toplarsak ortaya şu çıkıyor

iyi güzel bundan sonra herkez

zihinsel engelli veya işitme engelliyim der

bu şekilde kolay sorular gelir

birde yardımcılı sınava girerler bu şekildede

2 hoca çabuk bitirde bizde gidelim evimizi misali yardımcı olur

sistemde bir dünya açık var

şimdi bir çok kişi şeytanın dürtmesiyle acaba yapsamıydı acaba

diyordur ama sınav sonucunu öğrenince

lanet olsun keşke yapsaydım bağre en azından daha kolay olurdu

bunu burada söylüyorum çünkü herkez böyle yapmıyor

çünkü biz karakteri sağlam adamları

bunları söylüyoruz çünkü bu yolu bilenler ve içine sinenler bunu deneyecekler zaten bizde diyoruz ki 100 kişi bu şekilde yapacaksa

burada olan biteni iyice yazalım çizelimki

100 akıllı değilde 10bin akıllı bu yolu denemeye çalışsın

bu sayede sınav için talep edilen durumdaki anormallik ortaya çıksın ki sınav sisteminde ki bu açıklar bir an önce kapasın diye

forumda yazılanı çizileni açık açık anlatıyoruz !

buradaki bilgileri olan biteni eleştirmek anlamında yazılmış bir yorum yazısıdır !

Lynux
Yasaklı
05 Ağustos 2010 16:46

bunu burada söylüyorum çünkü herkez böyle yapmıyor

çünkü biz karakteri sağlam adamlarız

doğruluktan güzelliklerden konuşmak güzeldir. ! :)

05 Ağustos 2010 17:08

bizde zaten ondan bahsediyoruz...

refakatciler sınav salonun kadar kişiyi getirsin sonra sınav görevlilerine bıraksınlar geriye kalan işi...ve bu durumda özür gurubuna göre sınav görevlileri verilsin salona...mesela işitme engellilere o dili bilen bir sınav görevlisi gibi....

sistemdeki açıktan haberimiz var ve bu açıgı biz iyi kullanmalarını istedikce bazı arkadaşlar refakatcilerine güvenerek sınava giriyorlar...

hyperman
Genel Müdür
05 Ağustos 2010 17:30

YETER BEEE

DOYMADIN BEE

HER LAFIN BAŞINDA, ORTASINDA YA DA SONUNDA...

İŞİTME ENGELLİ.

YAHU ÖYLE KONUŞUYORSUN Kİ SANKİ İŞİTME ENGELLİLERİN HEPSİ NUMARACI, HEPSİ KURNAZLIK PEŞİNDE.

NEDEN "SAHTE RAPOR" ALARAK YA DA RÜŞVETLE ENGEL ORANINI SINAVA GİRMEK İÇİN YÜKSELTENLERDEN BAHSETMİYORSUNUZ? NEDEN BU SÖYLENTİLERİN PEŞİNE DÜŞMÜYORSUNUZ????

İŞİTME ENGELLİ ARKADAŞIMDAN BUNLARI DUYDUM. O KİŞİNİN YA DA BU KİŞİNİN İŞİTME ENGELLİ OLDUĞUNA İNANMADIKLARINI BELİRTTİLER.

KENDİ İÇLERİNDEKİ MUHASEBEYİ, TARTIŞMALARI YAPTILAR.

ANCAK HİÇ BİRİNİN NE ZİHİNSEL ENGELLİLER NUMARA YAPIYORLAR NE DE GÖRME ENGELLİLER REFAKATÇILARLA KOPYA ÇEKİYORLAR VB. VB. GİBİ R KONUŞTUĞUNU GÖRMEDİM.

UTAN BİRAZ BEEE!!! BU FORUMDA O KADAR ÜYE VAR, O KADAR ÇAMUR ATILDI. İŞİTME ENGELLİLERE ÇAMUR ATILDI. PEKİ GÖRDÜNÜZ MÜ ÇAMUR ATAN İŞİTME ENGELLİLER?

NE ALIP VEREMEDİĞİNİZ VAR Kİ HER BAŞLIĞIN ALTINDA AÇIK SORUMLUSU DİYE İŞİTME ENGELLİ LAFI GEÇİRİYORSUNUZ? AYIP BE! PES BE! YUH BE!

EN ÇOK BU KADARINA YUH: BUNDAN SONRA İŞİTME ENGELLİYİM DER KOLAY SORULAR GELİR

KOLAY MI ÖYLE İŞİTME ENGELLİ OLMAK??!!!! DEVLETİN DOKTORU VERDİĞİ SAĞLIK RAPORUNDDA SAHTE TEŞHİS / ORAN YAZIYORSA...

O DOKTORU HEMEN İŞTEN ATIN!!!!

AÇIK AÇIK!! DİYORSUNUZ İŞTE AÇIK İŞTE SAHTE RAPOR İDDİALARI!!! HER ENGEL TÜRÜNÜN RAPORLARI ATAMALARDAN SONRA TEKRAR İNCELENSİN???!!! NE DİYORSUNUZ!???

ATAMAYI KAZANAN TEKRAR AMA FARKLI HASTANEYE FARKLI HEYET ÖNÜNE ÇIKSIN.

O RAPORUN SAHTE OLDUĞU ANLAŞILIRSA ÖMÜR BOYU GİREMESİN KAMUYA!!! O RAPORDA İMZASI OLAN DOKTORDA MESLEKTEN ATILSIN.

NİYE BÖYLE ŞEYLER DÜŞÜNMÜYORSUNUZ???! ÇAMUR ATMAK DAHA KOLAY DA ONDAN DEĞİL Mİ?

BUNLARLA NİYE İLGİLENMİYORSUNUZ DA KOLAYCILIĞA BÖYLE KAÇIYORSUNUZ???:

"İŞİTME ENGELLİLER TU KAKA"

SÖYLEMEYE ÇALIŞTIĞINIZ ŞEY BU İŞTE. BANA BAK AKILLI OL. BENİ KENDİNE DÜŞMAN YAPTIRMA.

SİDİK YARIŞTIRIR GİBİ CEVAP YAZMADAN ÖNCE BU YAZDIKLARIMI BİR DAHA OKU.

,HARİTA06
Kapalı
05 Ağustos 2010 19:18

Ben oncelıkle herkesten özur dılıyerek yazıyorum kımse yanlış anlamasın kımsenınde gunahını almak istemem ama refakatcıyle sınava gıren arkadasların puanı cok yuksek bu benım dıkatımı cektı bıde bı arkadasım tum matematık sorularımı refakatcı hoca yaptı kendısı kımya hocasıymış dedı sızce bu adaletmı ?

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi