Editörler : Cüneyt Barışoglu
05 Ağustos 2010 23:57   


Kaynak kitap önerileri (reklam değil, ciddi bir analiz)

Arkadaşlar ciddi bir analiz yaptığıma inanıyorum. Umarım sizlere yararlı olur.

Adli ve İdari Hakimlik sınavları için benim yararlandığım ve önerebileceğim kaynaklar şunlar:

MEDENİ HUKUK: Bu alanda sınav için tek, kapsayıcı bir kaynak yok. Kötünün iyisi Bilge Öztanın kitabı. Ancak o kitabı çok sıkıcı bulan birçok arkadaşa rastladım. Öztanın miras hukuku kısmı yetersiz. Biraz da olsa vakti olanlar için Giriş, kişiler ve aile hukuku için aydın Zevklilerin el kitabı, eşya hukuku için Kemal Oğuzman, Miras Hukuku için ise Mehmet Ayan okunabilir. Kısa ama tek bir kitaptan okumak istiyorum diyenler için Serdar Narttın kitabı ya da Murat insan kaynaklarının kitabı okunabilir. Ancak her iki kaynak da sınavı tek başına karşılamaya yeterli değildir.

BORÇLAR HUKUKU: Sınavda ayırt edici soruların gelebildiği bir alan. Mehmet Ayan?ın borçlar kitabını öneririm. Safa Reisoğlunun kitabı da yararlıdır. Ancak Ayan?ın kitabı çok daha teknik bir kitap. Kılıçoğlunun kitabında bazı illiyet türleri işlenmediği ve motorlu taşıt.. kaynaklanan sorumluk gibi bazı konular çok detaylı işlendiği için sınav kapsamını aşıyor. Oğuzmanın kitabı sınavı çok aşıyor.

CEZA HUKUKU: Bazı yıllarda adayları ters köşe yapan sorular gelebiliyor. Nevzat Toroslunun kitaplarının özellikle genel kısmının biraz anlaşılması zor. Çok teori ağırlıklı. Ayrıca bütün sınav konularını kapsamıyor. Bütün sınav konularını kapsayan iyi bir kaynak olarak İsmail Ercanın kitabını önerebilirim. Örneğin son sınavda uluslar arası suçlarla ilgili soru sadece Ercanın kitabında işlenmiş. Ceza muhakemesinde kanun okunarak da sınava girilebilir; ancak işi şansa bırakmamak için İsmail Ercanın ya da Nevzat Toroslunun muhakeme kitaplarını okumakta yarar var.

ANAYASA HUKUKU: Ergun Özbudunun kitabı sınav için temel referanstır. Ancak bu kitap çok sık güncellenmediği için mevzuat değişikliklerini tam olarak yansıtamamaktadır. Bunun yerine Zehra Odyakmazın kitabı okunabilir. Odyakmazın kitabı çok akıcı bir üslupla yazılmış, çok sık güncellenen ve Özbudun kadar başarılı süper bir kitaptır.

İDARE HUKUKU: Genelde klasik sorular gelir. Kemal Gözlerin kitabı okunabilir. Ancak bu kitap üslubu nedeniyle çok sıkıcıdır. Ağır bir dil kullanılmıştır. Zehra Odyakmazın İdare kitabı da bütün konuları içeren akıcı bir kitaptır. Bu nedenle sınav için daha yararlı olacaktır. Turan Yıldırım, Yıldızhan Yayla gibi hocaların kitaplarına hiiiç bulaşmayın. Sınava uygun değil.

TİCARET HUKUKU: Mehmet Bahtiyarın ticari işletme, kıymetli evrak ve ortaklıklar hukuku kitapları sınav için çok idealdir. Daha detaylı bir kaynak olarak Tamer Bozkurtun kitabını önerebilirim. Ancak 5-6 soru için bence çok detaya gerek yok.

İDARİ YARGI: Sınavlarda çok kritik sorular gelebilmekte. Kesinlikle Zehra Odyakmazın kitabını öneririm. Bol örnekli güzel bir kitap. Gözübüyükün kitabı sınav için uygun değil.

DENİZ TİCARETİ - SİGORTA HUKUKU: Ragehan Kenderin kitabı temel kitap. Ancak dili eski. Tamer Bozkurtun kitabı daha yeni ve sorular da içeriyor. Murat İnsan kaynaklarının kitabından da bu kısım okunabilir.

MEDENİ USUL ? İCRA İFLAS: Çok geniş vakti olanlar için Baki Kuru üstadın kitapları temel eserdir. Ancak bu kitaplar çok kalın, detaylı ve sonuna geldiğinde başı unutma riski vardır. İsmail Ercanın usul ve icra kitapları sınav için çok başarılı hazırlanmış kısa olduğu için okunması ve anlaşılması kolay kitaplardır. Bu iki kitabın alternatifi yok. Pekcanıtezin kitabı güzel ama sınav formatına uygun değil. Murat İnsan kaynaklarının icra ve usul kısmı sınav için çok yetersiz.

VERGİ HUKUKU: Nurettin Bilici veya Mualla Öncelin kitapları tavsiye edilmektedir.

TARİH: Çok zor sorular gelebiliyor. Sınavda çok belirleyici. Data ve ihtiyacın kitapları hakimlik sınavı sorularını karşılamıyor, daha çok kpss için. Hakimlik sınavı için Şehriban Ercanın kitabını önerebilirim. Sınav müfredatına uygundur. Özellikle antlaşmalar iyi işlenmiş. Sorular da fena değil.

MATEMATİK: Güven-der den yararlanılabilir.

SORU KİTABI: 1- Justice Adli hakimlik çalışma kitabı

2- Çıkmış sorular kitapları

3- Murat İnsan Kaynakları

06 Ağustos 2010 00:01

hakanmeseli
Aday Memur

Sağolasın. Ellerine sağlık. Bakan sınavı açıkladıktan sonra iyi geldi.

06 Ağustos 2010 00:06

Halil Doğru
Aday Memur

Eyvallah kardeş. Gerçekten iyi bir analiz olmuş.

06 Ağustos 2010 00:08

Themis Sayfa
Kapalı

murat insan kaynaklarının soruları hariç liste mükemmel olmuş eline sağlık

06 Ağustos 2010 00:11

üvyz
Aday Memur

Liste süper olmuş. Ellerine sağlık...

06 Ağustos 2010 00:35

alameti farika
Yasaklı

ben tum osym sınavlarındaki tum hukuk ve tarih sorularını ders kitaplarına ve kanunlara isaretliyorum.

06 Ağustos 2010 00:39

alameti farika
Yasaklı

tum osym sınavlarındaki tum hukuk ve tarih soruları,ana kanunlar,anayasa gozler,idare gunday(yerel yonetimler gozler)

06 Ağustos 2010 00:44

alameti farika
Yasaklı

İyuk gozubuyuk,medeni bilge oztan,b.genel oguzman vakti olmayana reisoglu,ticari isletme arkan,sirketler poroy.

06 Ağustos 2010 00:47

alameti farika
Yasaklı

musul,icra kuru,tarih cahide bolat vakti olana artı yok ink. Tarihi,5 yıllık sınav tecrubem ve tum sıkları tek tek kitaplara isaretlememle dogru kaynaklar bunlar.

06 Ağustos 2010 00:56

alameti farika
Yasaklı

isaretlemelerim devam ediyor,kalan dersleri de sonra yazacagım.her derste 2-3 ders kitabı var elimde.

06 Ağustos 2010 10:35

Foreign Trade
Aday Memur

merhaba arkadaşlar,

hukuk mezunu olarak, iktisat ve maliyeyi nasıl çalışacağız?

bizim için fazla teknik değil mi?

genel bilgi edinmek yeterli mi? hangi kitapları çalışmak gerekiyor?

06 Ağustos 2010 16:05

ubratratorkostakos
Aday Memur

Tarihte Şehriban Ercan Cahide bolattan daha iyi. Borçlarda reisoglu iyi ama ornek az. Ben eksikleri olsa da Haluk nomerin kitabının okunabilecegini dusunuyorum. Ticarette de Mehmet bahtiyar favorim.

06 Ağustos 2010 16:42

kayu
Şef

çok sağolasın kardeş. ben sınavda bazı derslerde çok iyi sonuç alırken bazı derslerde çuvalladım.bunda yanlış kaynağın etkisi çok elbette.ellerine sağlık.hemen bir çıktı aldım ve buna göre çalışacağım.bir kaç kaynağımı değiştirmeyi düşünüyordum çok iyi zamanda geldi bu bilgi.çok sağol...

06 Ağustos 2010 16:48

alameti farika
Yasaklı

bende sehriban da bolat da var,bolat daha iyi,bolat tarih hocası,sehriban degil,kitabında hatalar var.

06 Ağustos 2010 16:51

alameti farika
Yasaklı

Borclarda örneklik soru sormuyorlar ki,cıkmıs sorulara hakim olmayan bu sınavı zor kazanır,once ne sorduklarını bilmek lazım.

06 Ağustos 2010 17:28

coskunomer38
Daire Başkanı

teşekkürler alamati farika..

06 Ağustos 2010 20:46

emanuelLasker
Kapalı

Themisle Justice arasındaki fark nedir?Justice almalı mıyım sizce?

06 Ağustos 2010 23:43

fahatama
Aday Memur

merhaba.. themis 2 ye ayrıldı oldu justıce.. kitapçı öyle söylemişti. ismi değişti justıce oldu dedi sonra da..

06 Ağustos 2010 23:51

flower22
Şef

peki vergi usule nerden çalışmak gerekiyor??

06 Ağustos 2010 23:55

selinkosovalı
Aday Memur

Ben ilk olarak cahide bolati aldım ancak bence bes para etmez o kitap. Konular çok kısa geçilmiş hele inkılap tarihinde çok soru gelen kısımlar (mesela 1924 sonrası yenileşme) es geçilmiş. Usul ve icrada Baki kuru iyi ama Sinava çok uzun bir süre yok, kitabın sonuna gelince bası unutuluyor. İsmail ercanin kitabı yüzde yüz yeterli bir kitap. Gozubuyuk sınava göre bir kitap değil. Ümit kaymain idari yargı kitabı çok daha iyi. Bu arada cimis sorularda dönüşüm diye bir kitap var. O kitapta ciddi hatalar var.

06 Ağustos 2010 23:58

selinkosovalı
Aday Memur

Justice adlı hakimlik için themis idari hakimlik için. Sorular aynı ama themiste vergi var justice de yok. Themiste de ceza usul, icra gibi dersler yok.

Toplam 186 mesaj
ANKET
Sizce Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere yeterince değer veriyor mu?