Editörler : Pangaea
12345678910111213»

chris001
Memur
15 Eylül 2019 17:52

hocam 2019 ile 2018 arasında uçurum oluyor sıralamada.bu adaletsizlik 2017-2018 e göre daha büyük.

chris001
Memur
15 Eylül 2019 17:58

hocam soru sayısının artması standart sapmanın düşmesi puanları dibe çekti.bu sene farklı bir durum var.ayrıca 2018 liler için 2 defa atanma şansı verildi.soru sayısı değişmese mağduriyet bu kadar olmazdı hocam.geçen sene ile gerçekten uçurum var.yazık insanlara.2018 lilere atama verilsin dıyosunuz ama az alınan bölümlerde bu gene sıkıntı olur.bu hükümete ne oldu böyle anlamıyorum.göz göre göre insanlara yazık oluyor.bu şekilde devam ederse belki biz de seneye insanları mağdur edeceğiz.adalet hak hukuk her seyi unuttu bu hükümet

UMAY CANSU
Şef
15 Eylül 2019 17:58

Hocam 2. maddeye cevap olarak yazıyorum. Peki ama asıl başarı sıralama değil midir? O halde 2019 yılındaki sıralamaların iyi olması adaylarınn performanslarının 2018 yılından daha fazla olduğu anlamına gelmez mi. Ayrıca 2018 yılı alan sınavı bu yılki eğitim kadar zor olsaydı 2018li arkadaşalr o iyi puanlarını rüyalarında görürlerdi...

peacewings, 5 yıl önce

Birinci olarak. Buradaki mesele diğer başlıklar altında da tartışıldı. 2018'den ötürü hak kaybına uğradığını iddia eden arkadaşlara 2018 yılındaki sınava girip girmediklerini sormak gerek. Eğer 2018 yılının puanlama açısından bir avantaj oluşturduğunu düşünüyorsanız siz de 2018 yılında aynı sınava girerek bu haktan faydalandınız. Elinizde hem 2018 hem de 2019 yılına ait iki puan varken, nasıl bir hak kaybına uğradığınızı iddia ediyorsunuz? Üstüne basarak koyu puntolarla yazdığınız "fırsat eşitliği" zaten sizlere sunuldu. Kimi bunu değerlendirdi kimi ise değerlendiremedi. 2019 yılının bir avantaj olup olmadığını da 2020 yılındaki durum belirleyecek.

İkinci olarak. Puan düşüklüğünün gerekçesinin sınava giren öğrencilerden mi yoksa sınavın kendisinden mi kaynaklandığını nasıl tespit ettiniz? 2018 yılında sınava giren adayların daha yüksek puanlar almış olmaları, o sene adayların daha iyi bir performans gösterdikleri anlamına gelemez mi? İki sınavı kıyas ederken soru sayısındaki değişikliğin, puanlama sisteminde bir değişikliğe neden olmayacağının farkında değil misiniz?

Üçüncü olarak. İsmi olan ancak ne olduğu açıklanmayan "puan denkleştirme" nedir? Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ve her alan için farklı bir Alan sorularının olduğu bir sınav için nasıl ORTAK bir denkleştirme fikrini ortaya atıyorsunuz? Böyle bir denkleştirme ile tüm alanların AYNI şekilde mi etkilendiğini iddia etmiş oluyorsunuz? Bu, ne kadar mümkündür? Her alan için ayrı bir denkleştirme formülü mü hazırlanmasını istiyorsunuz? Bu formül hangi kıstaslar ele alınarak hazırlanacaktır? Hazırlanın formül sonucu kontenjanlar %50 %50 bölünmüş olmaz mı? Bu durumun yeni bir mağduriyet yaratmayacağına ne kadar eminsiniz?

Dördüncü olarak. İşin hukuki boyutu. Bahsi geçen fırsat eşitliği, 2018 yılında sınava girmiş iseniz sizin açınızdan bir gerekçe olarak öne sürülemez. Bireylerin kazanmış olduğu haklar keyfi bir şekilde alınamaz ve alınan kararlar geriye işletilemez. Bir aday, 2018 yılındaki puanına ve sıralamasına güvenerek 2019 yılındaki sınava girmemiş olabilir. Puanlama sistemindeki herhangi bir değişiklik bu adayın mağdur edilmesiyle sonuçlanır.

Beşinci olarak. 2018 puanına sahip adaylar 2017 puanına sahip adaylar ile herhangi bir denkleştirme olmaksızın mülakatlara girdiler. Bahsi geçen denkleştirme (?) sistemini getirdiğinizde, geriye dönük mağduriyetler oluşturmuş olmayacak mısınız?

Bizler kimseye hakkını aramasın, sesini çıkarmasın yahut fikrini beyan etmesin demiyoruz. Ancak sürecin "mağdur edildik" adı altında trajikleştirilmesine de anlam veremiyoruz. Ses çıkartmak, hak aramak ve sistemi eleştirmek için BİRAZ geç kalmadınız mı arkadaşlar? Geçen sene aklınız neredeydi?

chris001
Memur
15 Eylül 2019 19:05

soru sayısı arttı.ve standart sapma düştü.böylece 4-5 puan aşağıda geldi.geçen sene ile sıralamada uçurum var.puanımızı görünce şok olduk.herkesi adalete ve vicdanının sesine kulak vermeye davet diyorum.atanma olayı kısmet.ama göz göre göre kendiizi düşünüp haksızlığı savunmayın

peacewings
Memur
15 Eylül 2019 19:26

Hayır gelmez. Sınava çok başarısız kişilerle girerseniz düşük puanla birinci olursunuz. Ama bu sizin başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Rakiplerinizin zayıf olduğunu gösterir.

Sıralama bazlı bir atamada çift yıl sistemi mantıken çökmüş olur. Bunu örnekle açıklamak istiyorum. Diyelim ki edebiyat branşına 1000 kişi atandı ve 80 ile kapattı. Ben 1001. olarak atanmak için sıradayım. Yeni atama duyurusu yapıldı ve 1000 kişi alınacak. Bu durumda ne olur? 2019 puanına sahip ilk 1000 kişi atanır (79 ile kapatsın) ve ben 1001. olarak dışarıda kalırım. Yani böyle bir sistemde, atama sayısında artış yaşanmadığı takdirde çift yıl sisteminin hiçbir mantığı kalmamış olur. Haliyle sıralama bazlı bir atama sisteminin uygulanması mümkün değildir.

Başarı durumuna gelince. İki sınav arasındaki soru sayısındaki artışı da göz önünde bulundurularak kıyas yapalım (2018'de olmayan Beden Eğitimi ve İmam Hatip alan bilgisini hesaba katmadan):

2019 75 soruda ortalama çözülen soru sayısı: 33,9. 75/33,9 = 2,21

2018 50 soruda ortalama çözülen soru sayısı: 19,7 50/19,7 = 2,53

2017 50 soruda ortalama çözülen soru sayısı: 21,8 50/21,8 = 2,29

Koyu punto ile belirttiğim kısımdaki veri ne kadar düşük olursa ortalama da o kadar yükselmiş demektir. Bu verilere göre ortalaması en düşük sınav 2018, en yüksek sınav 2019'dur. Görüldüğü üzere soru sayısındaki artış çözülen ortalama soru sayısını azaltmamış. 2019 sınavı 75 değil de 50 sorudan oluşsaydı ortalama 22,6 olacaktı.

Sonuç olarak üç sınav arasındaki en kolay sınav 2019 sınavıdır (en azından sadece alan kısmını göz önünde bulundurursak). Ancak bu, soru başına gelen puanın düşmesine ve yüksek netlere rağmen düşük puan almanıza neden olmuştur. Bunun nedeni, ÖSYM'nin bireysel başarınızın yanında grup başarısından ne kadar ayrıştığınızı da ortaya koymasıdır. Yani anlatmak istediğim sınavları kıyas ederken eğitim bilimleri ortalaması düştüğü için puanlar düştü tezi yanlıştır. En önemli nokta grupla ne kadar ayrıştığınızdır.

UMAY CANSU, 5 yıl önce

Hocam 2. maddeye cevap olarak yazıyorum. Peki ama asıl başarı sıralama değil midir? O halde 2019 yılındaki sıralamaların iyi olması adaylarınn performanslarının 2018 yılından daha fazla olduğu anlamına gelmez mi. Ayrıca 2018 yılı alan sınavı bu yılki eğitim kadar zor olsaydı 2018li arkadaşalr o iyi puanlarını rüyalarında görürlerdi...

match1234
Memur
15 Eylül 2019 19:49

Umay Cansu hocam bırak şu mağdurum da mağdurum antipatikliğini. Demişsin ki 83 alan 1000 1500, 80 alan 700 800 lerde birincisi tekrar söylüyorum kimse kimsenin puanını bilmiyor ÖSYM gizli açıklıyor. Bu söylemler sadece 2019 lıların kendini haklı çıkarma gayreti. İkincisi diyelim ki dediğiniz doğru nereden biliyorsunuz bu kişilerin 2019 sınavında düşük aldığını. İkisinde de yüksek yapmış olamazlar mı? Diyelimki 700 kişi alacak ve bu 700 kişi 2018 lileri geçmiş olamaz mı. Ayrıca geçen sene kaç puanla kapatmışsa o puanın üstündekiler mağdur değil çünkü üstünde puan Yok. Siz mağdur olmayın diye başkaları mağdur olsun öyle mi?

çatlakpanda
Şube Müdürü
15 Eylül 2019 20:06

Bazı branşlar için dediğiniz şey geçerli değil maalesef. 20,30 kişi alan branşlarda puanlar iki yıl geçerli olduğu için tercih etmeyenler ve gelecek sene memleketimde kadro açılır düşüncesiyle bekleyenler var. Kayma oranı ne biliyor musunuz? 80 kişi alındı ilk atamada, 110. Sıradaki aday yerleşti. Yani 2018 sınav puanı iyi olup da 2019 luların önüne geçebilecekler var. Tartışma olsun diye yazmadım. Hatırlatma sadece.
match1234, 5 yıl önce

Umay Cansu hocam bırak şu mağdurum da mağdurum antipatikliğini. Demişsin ki 83 alan 1000 1500, 80 alan 700 800 lerde birincisi tekrar söylüyorum kimse kimsenin puanını bilmiyor ÖSYM gizli açıklıyor. Bu söylemler sadece 2019 lıların kendini haklı çıkarma gayreti. İkincisi diyelim ki dediğiniz doğru nereden biliyorsunuz bu kişilerin 2019 sınavında düşük aldığını. İkisinde de yüksek yapmış olamazlar mı? Diyelimki 700 kişi alacak ve bu 700 kişi 2018 lileri geçmiş olamaz mı. Ayrıca geçen sene kaç puanla kapatmışsa o puanın üstündekiler mağdur değil çünkü üstünde puan Yok. Siz mağdur olmayın diye başkaları mağdur olsun öyle mi?

Hilal betüll
Aday Memur
15 Eylül 2019 21:13

2019 senesinde sınava giren bir Türkçe öğretmenliği mezunuyum. 77.10?la sıralamam 1400lerde. Geçen yıl bölümüm 2.alımda 77.17 ile kapattı ve 2500e yakın Türkçeci alındı. Yani şu an geride kalmış olan kişiler sıralaması 2500lerde olan insanlar. Bu kanuna göre 2018 puanı 77.16 olan ve sıralaması 2500lerdeki bi aday sıralaması 1400lerde olan benim önüme geçebiliyor. 20 30 kişi değil 1000 kişilik bir farktan bahsediyorum. Bana anlatabilen anlatsın bunun neresinde hak, adalet? Ben 2018 kpss puanına sahip olan insanların da 2019?luların da mağdur olmasına karşıyım fakat kimse kalkıp da puan üstünlüğüne göre sıralama yapılmasının doğru bir yöntem olduğunu savunmasın. Puanlar seneden seneye değişir. Aslolan başarı sırasıdır. Puanların iki yıl geçerli olması yanlış bir durum değil elbette. Her sene sınava girmeyi hiçbirimiz istemiyoruz fakat adaletli bir sıralama yapılması gerek. Puan üstünlüğüne göre yapılan her sıralamada daha önceki senelerde de birçok insan mağdur edildi. Çıkarınıza ters düşse de yanlışa yanlış diyebilmektir en büyük erdem.

sefa-24
Daire Başkanı
15 Eylül 2019 21:40

hemen eksiyi basmışlar bakın. Çünkü verecek cevabı yok. işte bunu yani yazdıklarınızı bir türlü anlatamıyoruz. Anlamak istemiyorlar. Ben hayatımda böyle laf anlatamadığım insanlar görmemiştim. Bi de üstüne üstlük tuhaf tuhaf hesaplar yapıp bizim başarısız olduğumuzu iddia edip zeytinyağı misali şeyler söylüyorlar. Ben artık pes ettim. Bu insanlara laf anlatabileceğime olan inancımı da kaybettim ne yazık ki.. Bana da eksiyi basarlar şimdi zaten

Hilal betüll, 5 yıl önce

2019 senesinde sınava giren bir Türkçe öğretmenliği mezunuyum. 77.10?la sıralamam 1400lerde. Geçen yıl bölümüm 2.alımda 77.17 ile kapattı ve 2500e yakın Türkçeci alındı. Yani şu an geride kalmış olan kişiler sıralaması 2500lerde olan insanlar. Bu kanuna göre 2018 puanı 77.16 olan ve sıralaması 2500lerdeki bi aday sıralaması 1400lerde olan benim önüme geçebiliyor. 20 30 kişi değil 1000 kişilik bir farktan bahsediyorum. Bana anlatabilen anlatsın bunun neresinde hak, adalet? Ben 2018 kpss puanına sahip olan insanların da 2019?luların da mağdur olmasına karşıyım fakat kimse kalkıp da puan üstünlüğüne göre sıralama yapılmasının doğru bir yöntem olduğunu savunmasın. Puanlar seneden seneye değişir. Aslolan başarı sırasıdır. Puanların iki yıl geçerli olması yanlış bir durum değil elbette. Her sene sınava girmeyi hiçbirimiz istemiyoruz fakat adaletli bir sıralama yapılması gerek. Puan üstünlüğüne göre yapılan her sıralamada daha önceki senelerde de birçok insan mağdur edildi. Çıkarınıza ters düşse de yanlışa yanlış diyebilmektir en büyük erdem.

match1234
Memur
15 Eylül 2019 21:40

Biraz da farklı bir pencereden soralım bakalım. şampiyonalar liginde Barcelona ile berabere kalan bir takımmı başarılıdır yoksa Türkiye süper liginde gençlerbirliğini (ligimizin şu anda sonuncusu) 1 fark 2 farkla yenen takımmı başarılıdır. Ne alaka diyen arkadaşlara zor rakiple beraberlik bile kolay rakibi az farkla kazanmaktan daha prestijlidir. Yani gençlerbirliğini yakaladın mı 10 atmalısın ki başarılı denebilesin. Bu sene sorular sorular KOLAY dı ve sanki bu sorularda 75 te 75 veya 75 te 70 yapmış gibi yüksek net düşüş puan diyorsunuz. Yüksek net yaptım bu puanlarla daha fazla puan almalıydım diyen arkadaşlar geçen seneki sorularda bu kadar net yapabilecek miydin. Cvp hayır netlerin az da olsa düşecekti ve yine 4 5 puan az gelecekti. Siz bu Senekinetlerinizle geçen senenin puan hesaplaması ile hesaplansın istiyorsunuz . Bu mu adalet Peki ?

Hilal betüll
Aday Memur
15 Eylül 2019 22:18

Yahu anlamak bu kadar mı zor? Yukarıda anlattığım gibi eğer bu insan benim önüme geçmeyi hak etseydi 2018 kpssinde 2500 değil 1400 sıralama yapardı ve çoktan atanmış olurdu... O bu sene sınava girse benim önüme geçebilecek miydi sence? Öyle bi dıra elde edebilseydi geçen sene yapardı di mi?

match1234, 5 yıl önce

Biraz da farklı bir pencereden soralım bakalım. şampiyonalar liginde Barcelona ile berabere kalan bir takımmı başarılıdır yoksa Türkiye süper liginde gençlerbirliğini (ligimizin şu anda sonuncusu) 1 fark 2 farkla yenen takımmı başarılıdır. Ne alaka diyen arkadaşlara zor rakiple beraberlik bile kolay rakibi az farkla kazanmaktan daha prestijlidir. Yani gençlerbirliğini yakaladın mı 10 atmalısın ki başarılı denebilesin. Bu sene sorular sorular KOLAY dı ve sanki bu sorularda 75 te 75 veya 75 te 70 yapmış gibi yüksek net düşüş puan diyorsunuz. Yüksek net yaptım bu puanlarla daha fazla puan almalıydım diyen arkadaşlar geçen seneki sorularda bu kadar net yapabilecek miydin. Cvp hayır netlerin az da olsa düşecekti ve yine 4 5 puan az gelecekti. Siz bu Senekinetlerinizle geçen senenin puan hesaplaması ile hesaplansın istiyorsunuz . Bu mu adalet Peki ?

egitimfakültesiii
Aday Memur
15 Eylül 2019 22:29

Hocam boşuna nefesinizi tüketmeyin,ikna edemezsiniz.Siteye girdiğimde bakıyorum hesaplama için,yardımcı olmak için açtığınız başlığa bile eksiler yağdırmışlar.Ellerinden gelse 2018 puanı olanları linç edecekler.Herkes kendi penceresinden baktığında haklı ama gerçekleri de görmezden gelemeyiz.2018 puanı olanlar 2020 KPSS gerçekleşinceye kadar olacak tüm alımlarda puanlarını analarının ak sütü gibi helal olan puanlarını kullanacaklar.Siz de 2021 KPSS'ye kadar olacak tüm alımlarda puanınızı kullanacaksınız.Sınav zordu,kolaydı,puanım düşük,sıralamam yüksek vs. bahanelerle kendinizi kandırdığınızı düşünüyorum.İster kızın,ister sanane deyin,ister eksiye boğun.Bu gerçek değişmeyecek.

match1234, 5 yıl önce

Hilal betüll
Aday Memur
15 Eylül 2019 22:55

Başkaları adına konuşamam lakin ben 2018liler puanlarını kullanmasın demedim. Evet bu onlara verilmiş bir hak ve ben 2 yıl geçerliliğin de kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Fakat ikisenenin karma sıralamasını oluştururken adayların geçen seneki başarı sıralamalarını referans alarak bu sıralamaya karşılık gelen bu seneki puanlarını bulmalılar. Yaptıkları şey doğru değil. Puan üstünlüğüne göre yapılan sıralamada oluşan hak ihlalini de birkaç mesaj öncesinde anlattım. Benim için mühim değil. Benim önüme geçecek çok fazla kişi yok puanım sınıra yakın olduğu için ve 20.000lik bi atamada onlar önümde olsa da olmasa da gidemem. Ben neyin adaletli olacağından bahsediyorum.

egitimfakültesiii, 5 yıl önce

Hocam boşuna nefesinizi tüketmeyin,ikna edemezsiniz.Siteye girdiğimde bakıyorum hesaplama için,yardımcı olmak için açtığınız başlığa bile eksiler yağdırmışlar.Ellerinden gelse 2018 puanı olanları linç edecekler.Herkes kendi penceresinden baktığında haklı ama gerçekleri de görmezden gelemeyiz.2018 puanı olanlar 2020 KPSS gerçekleşinceye kadar olacak tüm alımlarda puanlarını analarının ak sütü gibi helal olan puanlarını kullanacaklar.Siz de 2021 KPSS'ye kadar olacak tüm alımlarda puanınızı kullanacaksınız.Sınav zordu,kolaydı,puanım düşük,sıralamam yüksek vs. bahanelerle kendinizi kandırdığınızı düşünüyorum.İster kızın,ister sanane deyin,ister eksiye boğun.Bu gerçek değişmeyecek.

match1234
Memur
15 Eylül 2019 23:17

Hilal hocam senin anlaman bu kadar mı zor. Anlamanız için örnek veriyorum geçen sene giren ilk 2000 2500 (yani atanan kişiler) bu sene 2019 da sınava girseydi onları geçebilecek miydiniz bunun garantisi var mı belkide sizden bir net iki net fazla yapıp sizden iyi sıralama alacaklardı. Yani geçen sene ki rakipler farklı. Size bir örnek daha vereyim belki anlarsınız. Anadolu liseleri de puanla alıyordu eskiden. En düşük puanla alan bir Anadolu lisesinde okul ikincisi olan bir öğrenci YKSde ilk 50000 e giremiyor neden çünkü okulundaki rakipleri zayıf. Şunu diyebilir mi ama ben ikinciydim.sizinki aynen böyle ben 500üncü oldum. Hangi sınavda hangi rakiplerle? Aynı rakip ve aynı sınava mı girdiniz de 2500 oldu başarısız diyorsunuz.

Hilal betüll
Aday Memur
15 Eylül 2019 23:32

Pekala sizin söyleminize göre de iki sene puan geçerliliği imkansız bir sistem. Farklı rakipler, bambaşka sıralamalar. Bu iki sınavın puanları bağdaştırılamaz o zaman. İkisinin de kendi içinde atamaları olması gerekecek. Ben o sınava girmedim o benimkine. Ancak varsayım üstünden konuşuyoruz. Ama o sene de Türkçeden 16.000 civarı kişi girdi bu sene de. Sınav zorsa herkese zordur. Kolaysa herkese kolay. Rakiplerimizde değişen bi şey yok. Geçen sene sınava giren 16.000 çok akıllıydı da ondan mı yüksek aldılar. Hayır. Alan ortalaması daha düşüktü. Bu sene sınavagiren 16.000 salak mıydı da puanlar düşük geldi. Hayır alan ortalaması yüksekti. Puanlarla oynayan şey rakipler değil sınavların zorluk kolaylıkları ve bu doğrultuda oluşan standart sapma ve ortalamaları. Bu nedenle adayların sıralamalarıdır mühim olan. Kaç kişi içinde % kaçlık dilime girdiğinizi gösterir. Siz üniversiteye girerken tercihlerinizi bölümlerin puanlarıma göre mi yaptınız başarı sıralamalarına göre mi? Orada da söylenmedi mi puanların referans alınmaması gerektiği?

match1234, 5 yıl önce

Hilal hocam senin anlaman bu kadar mı zor. Anlamanız için örnek veriyorum geçen sene giren ilk 2000 2500 (yani atanan kişiler) bu sene 2019 da sınava girseydi onları geçebilecek miydiniz bunun garantisi var mı belkide sizden bir net iki net fazla yapıp sizden iyi sıralama alacaklardı. Yani geçen sene ki rakipler farklı. Size bir örnek daha vereyim belki anlarsınız. Anadolu liseleri de puanla alıyordu eskiden. En düşük puanla alan bir Anadolu lisesinde okul ikincisi olan bir öğrenci YKSde ilk 50000 e giremiyor neden çünkü okulundaki rakipleri zayıf. Şunu diyebilir mi ama ben ikinciydim.sizinki aynen böyle ben 500üncü oldum. Hangi sınavda hangi rakiplerle? Aynı rakip ve aynı sınava mı girdiniz de 2500 oldu başarısız diyorsunuz.

match1234
Memur
15 Eylül 2019 23:52

Bakın ben kaçıncı defa söylüyorum bilmiyorum.Ben her sınavın kendi içinde değerlendirilmesinin daha adil olacağını düşünüyorum. (Ama bunu söylerken 2018 liler atamaya dahil edilmesin. Onların dahil edilmesi büyük haksızlık onlar hak yiyiciler demiyorum) çünkü sınav iki yıl geçerlidenildi. 2018 lerin aynı atamaya dahil edilmesi 2019 u mağdur ediyorsa, dahil edilmemesi 2018 leri mağdur ediyorsa. Farklı kontenjan verilebilir. Bakın ben 2019 lular gibi biz haklıyız onlar hak hukuk adalet bilmezler demiyorum. Her iki tarafında haklılık payı var elbette. Benim kızdığım 2019 luların hak adalet diye mağduruz edebiyatı yapmaları. İnsan dayanamıyor yazıyor. Herkes hakkını arayabilir cimere yazar bimere yazar burada forum açar. Ama abartmadan. Sanki tüm 2019 lar mağdur. Kaç kişi mağdur belli mi? Belki de çok az kişi (yanlış anlaşılmasın onlarda mağdur edilmesin.) mağduriyetimiz giderilsin diyenler başkalarının mağduriyetini hiç düşünmüyor buna da adalet ismini veriyor.

Evetüniversite sınavında yüzdelik dilime göre yapıyoruz. Çünkü orada herkes aynı sınava giriyor ve sıralanıyor.

Siz sıralama diyorsunuz o zaman şöyle mi olmalı okul birincilerini tıp a ikincilerini mühendisliğe gönderelim. Okul Sonuncuları da iki yıllık bir üniversite ye gönderelim mi? Eeee sıralamaya göre adil mi oldu şimdi? Fen lisesinin sonuncusu ile meslek lisesinin sonuncusu bir mi?

Özetle 2019 luların mağdurum da mağdurum edebiyatı gerçekten sıktı. Burada yazmak birşey ifade etmez. Gerçekten mağdur olduğunuzu düşünüyorsanız cimere bimere yazılabilir.

Hilal betüll
Aday Memur
16 Eylül 2019 00:19

Cimere yazma işlemini çoktan gerçekleştirdim. Evet belki de işin içinden çıkamama sebebimiz en başında iki farklı sınavın aynı gibi görülmesi. Bu imkansız anlaşılan. Her türlü bi taraf mağdur ediliyor. 2018 2019 fark etmez. Bu insanların aynı sınava girmiş gibi kategorize edilmemesi ve farklı atamalara tabi tutulması en doğrusu olacak anlaşılan. Ben sadece şu an var olan sistemdebaşıma gelecek olanı dile getirdim ve şuanki sistemi kesinlikle haklı bulmadığımı. Ama maalesef 2019da mağdur edebiyatı yapanlar olduğu gibi 2018lilerde de bu iki sınav arasında oluşan farktan yararlanmak uğruna her türlü mağduriyeti göz ardı edenler var. Çıkarlarımızı düşünmeyi aşıp hepimiz adına en iyi yolu bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu belki de ayrı kontenjan ve atamalar olacaktır.

match1234, 5 yıl önce

Bakın ben kaçıncı defa söylüyorum bilmiyorum.Ben her sınavın kendi içinde değerlendirilmesinin daha adil olacağını düşünüyorum. (Ama bunu söylerken 2018 liler atamaya dahil edilmesin. Onların dahil edilmesi büyük haksızlık onlar hak yiyiciler demiyorum) çünkü sınav iki yıl geçerlidenildi. 2018 lerin aynı atamaya dahil edilmesi 2019 u mağdur ediyorsa, dahil edilmemesi 2018 leri mağdur ediyorsa. Farklı kontenjan verilebilir. Bakın ben 2019 lular gibi biz haklıyız onlar hak hukuk adalet bilmezler demiyorum. Her iki tarafında haklılık payı var elbette. Benim kızdığım 2019 luların hak adalet diye mağduruz edebiyatı yapmaları. İnsan dayanamıyor yazıyor. Herkes hakkını arayabilir cimere yazar bimere yazar burada forum açar. Ama abartmadan. Sanki tüm 2019 lar mağdur. Kaç kişi mağdur belli mi? Belki de çok az kişi (yanlış anlaşılmasın onlarda mağdur edilmesin.) mağduriyetimiz giderilsin diyenler başkalarının mağduriyetini hiç düşünmüyor buna da adalet ismini veriyor.

Evetüniversite sınavında yüzdelik dilime göre yapıyoruz. Çünkü orada herkes aynı sınava giriyor ve sıralanıyor.

Siz sıralama diyorsunuz o zaman şöyle mi olmalı okul birincilerini tıp a ikincilerini mühendisliğe gönderelim. Okul Sonuncuları da iki yıllık bir üniversite ye gönderelim mi? Eeee sıralamaya göre adil mi oldu şimdi? Fen lisesinin sonuncusu ile meslek lisesinin sonuncusu bir mi?

Özetle 2019 luların mağdurum da mağdurum edebiyatı gerçekten sıktı. Burada yazmak birşey ifade etmez. Gerçekten mağdur olduğunuzu düşünüyorsanız cimere bimere yazılabilir.

match1234
Memur
16 Eylül 2019 00:23

Güzel özetlediniz. Allah kimsenin emeğini zayi etmesin.

mir-i kelam
Aday Memur
16 Eylül 2019 00:38

@match1234:

Mevzubahis durumdan etkilenmemenize rağmen konuyu çok yakından ve ilgi ile takip etmeniz ve hararetli yorumlarınızla adalet arayışımıza olan katkınız takdire şayan :)

Sizin takıldığınız bazı konulara açıklık getireyim:

1- Birbirinden farklı iki sınavın puanlarını denk sayıp atamaların puan üstünlüğüne göre yapılmasının büyük adaletsizlik olduğunu düşünüyorum ve 2020 yılında bizim aleyhimize de olsa bu uygulamanın behemehâl kaldırılmasını savunuyorum. Çünkü insanların emeğinin kutsal olduğuna ve bir başkasının hakkını gaspederek elde edilen menfaatin hayır ve huzur getirmeyeceğine inanıyorum.

2- Düzeltilmezse oluşacak olan mağduriyet elbetteki tüm 2019 KPSS adaylarını kapsamıyor. Çünkü bu adayların bir kısmı yüksek dereceler yaparak 2018?de son kalan taban puanın üzerinde kalarak durumdan etkilenmiyorlar. Kahir ekseri de zaten her sene alınan ortalama öğretmen atama kontenjanına girme ihtimalleri bile olmadığından umudunu kesmiş olan adaylardan oluşuyor. Haliyle bizim 2019 KPSS mağdurlarından kastımız; atanma ihtimali olan adaylar ve atanması kuvvetle muhtemelen olan adayları kapsıyor. Atanma ihtimali olanlar atanıp atanamama korkusu, atanması kuvvetle muhtemel olanlar ise öğretmen atama tercihlerinde daha üst tercihlerine yerleşememe endişesi içindeler.

3- ÖSYM adayların puanlarını KVKK gereği adayların kendisine bildirir. Fakat sosyal medya sayesinde özellikle kurs ve hocaların sayfalarında başarılı öğrencilerin sınav sonuçları adayların kendi rızasıyla paylaşılmaktadır. Örneğin; şu an Edebiyat Branşı?nda bölüm birincisi olan bayanın ismini ve aldığı puanı ayrıca farklı sıralamalarda birçok adayın puanını bilmekteyim. Yine aynı şekilde geçen sene de bu gruplarda, derece yapmış ve farklı sıralamalarda olan adaylardan birçoğunun puan bilgisi paylaşıldı. Keza şu an Edebiyat branşı için 2018?de 1500?lerde olan birinin 2019?da 300?lerde olan bir adayın önüne geçtiğini biliyoruz.

4- Sorun hangi yılın sınavının zor ya da kolay olması değildir. Sorun farklı iki sınavın puanlarının aynı kefede değerlendiriliyor olmasıdır. Zımnen 2018 yılında 1500. olan bir adayın 2019 yılında 300. olan adaydan daha başarılı kabul edilmektedir.

Burada şu konuyu da özellikle belirtmek isterim:

2018 yılında sınırda kalan ve sınıra yaklaşan tüm adayların istisnalar dışında 2019 yılında da sınava girdiğini düşünüyorum. Çünkü mantıken bu adaylar 2019 yılındaki sınava girmezse ve puanlar 2018 yılına benzer şekilde dağılırsa yine sınırda veya daha geride kalma ihtmali var. Bu riski göze alacak bir aday yoktur sanırım. Dolayısıyla şu an denkleştirmeye karşı çıkanların kuvvetle muhtemel ki 2019 başarı sıralamaları istedikleri gibi gelmedi. Yani bu adaylar 2019?da başarı sıralamasında kendilerinden daha başarılı olan adayların önüne geçmek için bu hukuksuzluğu savunmaktadırlar.

@peacewings:

1- 2019?da ilk defa sınava girip başarı sıralaması iyi olanların yanında 2018 yılında sınava girip istediği başarı sıralamasını elde edemeyip sınava tekrar hazırlanıp 2019?da çok daha başarılı olan adaylar var. Siz 2018 puanını herhangi bir denkleştirmeye tabi tutmadan değerlendirmeye kattığınızda mevzubahis adayların fırsat eşitliğini elinden almış olursunuz.

2- Puan düşüklüğünün neden kaynaklandığı önemli değil. Önemli olan farklı iki sınavın denkleştirilmesinin zaruri olmasıdır.

3- Sınavların denkleştirilmesi bilinmeyen bir husus değildir. ÖSYM bu işlemi farklı sınavlarda uygulamıştır.

4- 2018 yılının puanı elbette 2018 adaylarına mağduriyet oluşturmaması için hesaplamada kullanılmalıdır. Fakat denkleştirme yapılarak misal 2018?deki 1000. Adayın 2019?da hangi sıralamaya tekabül ettiği belirlenerek 2019?lular da mağdur edilmemelidir. Puanlama sisteminde denkleştirme mecbur yapılmalıdır. Yoksa Anayasanın eşitlik ilkesi ve ÖSYM?nin 6114 sayılı kanunu çiğnenmiş olacaktır. Şunu da unutmayın; hiçbir yönetmelik kanuna, hiçbir kanun da anayasaya aykırı olamaz.

5- Benzer mağduriyet 2017-2018 yılı için de geçerlidir. Fakat sistemin oldu bittiye getirilerek bir anda değiştirilmesi, 2017-2018 arasındaki standart sapma farkının çok olmaması vb. nedenlerle geçen sene itirazlar sönük kaldığını düşünüyorum. Ama geçen sene bu hukuksuzluk yapıldı diye bu sene de yapılmasına göz yummayı doğru bulmuyorum. Geçen yıl mağdur olanların da belirtmiş olduğum hukuki yollara başvuru hakkının (yasal başvuru süresi dolmamış ise) saklı olduğunu belirtmek isterim.

chris001
Memur
16 Eylül 2019 00:48

2018 ve 2019 için ayrı kontenjan ayırmazlar hocam.bizi yönetenler sadece sistemin işlemesine bakar.bizim magduriyetimizi düşünse böyle bir sistem olur muydu.2018 geçerli olacaksa 2019 sınavı neden yapılıyor.adam emek verip 1 sene çalışıyor.gecen seneden önüne geçecekler.belki kendisi de 2020 de girenleri magdur edecek.bu sistemin kalkması lazım.bu sene sınav farklıydı.2018 ile bir puan sıralaması olursa yazık olur insanlara.benim anlamadığım bu sistemin yanlış olduğunu gören meb de akıl sahibi biirisi yok mu

Toplam 905 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi