Editörler : supporters.
03 Ocak 2019 20:00

T.c. dışişleri bakanlığı aday meslek memurluğu giriş sınavı duyurusu, 28 aralık 2018

Başvurular başladı başvurabilen var mı

mhaydin
Aday Memur
04 Ocak 2019 16:40

Bakanlığın ilanı:

http://www.mfa.gov.tr/2019-aday-mm-giris-sinavi-duyurusu.tr.mfa

Başvuru tarihleri:

3 Ocak 2019 Perşembe - 22 Ocak 2019 Salı (18:00)

Sınav tarihleri:

Yazılı - 9-10 Şubat 2019 (Cts-Pzr)

Sözlü - (henüz ilan edilmedi)

ir mania
Şube Müdürü
06 Ocak 2019 14:58

BAŞVURMAYA ÇALIŞINCA Hatalı giriş denemesi diyor

mhaydin
Aday Memur
14 Ocak 2019 14:03

Ben başvurdum.

Sanıyorum henüz yeterli başvuru gelmemiş. Bakanlığın Twitter hesabından tekrar duyurmuşlar başvuruların devam ettiğini:

https://twitter.com/TC_Disisleri/status/1084704838615777281

lilliana
Aday Memur
09 Şubat 2019 21:52

Sınava giren oldu mu? Nasıl buldunuz soruları?

banderia
Memur
09 Şubat 2019 22:25

Çeviriler belirleyici olacak gibi özellikle İng-Turkce gereksiz kasıntı idi.
lilliana, 5 yıl önce

Sınava giren oldu mu? Nasıl buldunuz soruları?

lilliana
Aday Memur
09 Şubat 2019 22:36

Kesinlikle katılıyorum, MM olduğu için çevirilerin daha kolay olmasını beklerken şaşırttılar bizi.

banderia, 5 yıl önce
Çeviriler belirleyici olacak gibi özellikle İng-Turkce gereksiz kasıntı idi.

banderia
Memur
10 Şubat 2019 21:23

Netice itibariyle özellikle İng-Turkce çeviri belirleyici olacaktır.
lilliana, 5 yıl önce

Kesinlikle katılıyorum, MM olduğu için çevirilerin daha kolay olmasını beklerken şaşırttılar bizi.

kaplumbaga155
Yasaklı
10 Şubat 2019 23:38

yani sonuç olarak noluyo kazananlar konsolos falan mı

wellvekil
Aday Memur
11 Şubat 2019 12:55

konsolos falan diyor ya...

kaplumbaga155, 5 yıl önce

yani sonuç olarak noluyo kazananlar konsolos falan mı

kaplumbaga155
Yasaklı
11 Şubat 2019 12:57

dışişlerini hakkaten bilmiyorum. hani içişlerinde kaymakamlık sınavı falan var direk öyle oluyosun bu sınavdan başarıılı olanlar ne oluyor bilmiyorum.

wellvekil, 5 yıl önce

konsolos falan diyor ya...

emre polat
Müsteşar Yardımcısı
12 Şubat 2019 11:28

Dış işlerinin sınavında en az 2 yabancı dili çok iyi derecede bilmeli, 3.dil olması avantaj.

Ve..güçlü bir referans...sözlü mülakat için..maalesef çok donanımlı insanlar yazılıda yüksek puan almalarına rağmen sözlü mülakatta eleniyorlar....Dış İşleri Bakanlığında özellikle konsolos veya elçi seviyesine gelebilmek için Fransızca bilmek o makama gelmenizi fırsat olarak % 50 daha fazla arttırır kesinlikle....

ingilizce artık klasik kaldı...

Boranko
Aday Memur
12 Şubat 2019 12:09

2. bir yabancı dil elbette bir avantajdır; fakat zorunluluk değildir, devasa bir getirisi de olmayacaktır. İngilizce'nin "basit kaldı" olarak algılanması da oldukça yaygın bir sokak efsanesidir. İngilizceyi iyi bilen bir birey ile diplomatik veya hukuki bağlamlarda native fluency sahibi bir insan arasında ciddi bir fark olduğu gibi, ek dil olarak Fransızca bilmek de sizi teknik konularda çok rahat iletişim sağlayabilen bir tek dil adayın önüne geçirmez, zira bakanlık "derdimi anlatabiliyorum" ya da "altyazısız izleyebiliyorum" ile ilgilenen bir kurum değildir.

asimakta52
Aday Memur
12 Şubat 2019 13:02

İngilizcenin yanında bilebileceğimiz diller hangsi olabilir

ir mania
Şube Müdürü
07 Mart 2019 00:51

kağıtları görebiliyor muyuz

emre polat
Müsteşar Yardımcısı
08 Mart 2019 08:15

ingilizce nin yanında çok iyi derecede fransızca bilmek her zaman avantajdır, ezbere yazmıyorum bunları...Dış İşleri Bakanlığında fransız ekolünden ve fransız liselerden mezun çok yetkili var, kim ne derse desin ve kağıt üzerinde ne yazılırsa yazılsın bu bir gerçek, fransızca bilenin yeri her zaman ayrı tutulur diplomatlar arasında...eğer üst düzey tanıdıklarınız varsa bunun teyidini alabilirsiniz..Başarılar dilerim

jackal61
Aday Memur
08 Mart 2019 15:34

35 yaş sınırı var ama 30+ kişiler bu ilana başvurduklarında yaşdan dolayı ekstra olumsuzluk ile karşılaşırlar mı?.

kobrayeso
Kapalı
08 Mart 2019 15:38

emre polat'a katılıyorum. Bakanlıkta GS Üniversitesi mezunu olmak 1 değil 3 adam önde başlamak anlamına gelir. Hoş KPSS kaldırıldıktan sonra senelerdir KPSS'den uygun puanları alamayan bu şahıslardan fırsat kalırsa şansınız deneyin. Şunu bilin ki, muhteşem İngilizce inanılmaz hitabet falan bunlar mübalağa sanatının en güzel örnekleridir. Kanıt için bakınız;

https://www.youtube.com/watch?v=8Nb87vrsu_0

emre polat, 5 yıl önce

ingilizce nin yanında çok iyi derecede fransızca bilmek her zaman avantajdır, ezbere yazmıyorum bunları...Dış İşleri Bakanlığında fransız ekolünden ve fransız liselerden mezun çok yetkili var, kim ne derse desin ve kağıt üzerinde ne yazılırsa yazılsın bu bir gerçek, fransızca bilenin yeri her zaman ayrı tutulur diplomatlar arasında...eğer üst düzey tanıdıklarınız varsa bunun teyidini alabilirsiniz..Başarılar dilerim

banderia
Memur
14 Mart 2019 17:18

Arkadaşlar MM sınavının üzerinden 5 hafta geçti hemen hemen. Herhangi bir duyum/bilgi/haberi olan var mı sonuçlara ilişkin?

lettowvorbeck
Aday Memur
03 Haziran 2019 16:58

Diğer bölümlerden lisans mezuniyeti olanlar için, uluslararası ilişkilerden tezsiz yüksek lisans mezuniyeti ile başvurunun mümkün olup olmadığını bilen var mı?

umutbaki
Aday Memur
08 Ağustos 2019 09:28

https://odatv.com/disisleri-bakanliginda-atama-skandali-07081920.html

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi