Editörler : supporters.
11 Haziran 2019 11:27

ULAKBİM ve Doçentlik

Bildiğiniz üzere Ulakbim dergi listesi artık yılda bir kere güncelleniyor. İçinde bulunulan yılın dergilerinin Ulakbim'de taranıp taranmadıkları bir sonraki sene ilan ediliyor. Örneğin 2019 Ocak ayında yayınlanan makalenizin Ulakbim'de taranıp taranmadığı 2020'de belli olacak. Dolayısıyla şansa makale gönderiyoruz. Bir derginin Ulakbim'de taranıp taranmadığını artık makalemiz yayınlandıktan sonra öğreneceğiz.

Bu durumun bir sıkıntısı daha mevcut. Örneğin 2020 Ocak ayında makaleniz yayınlandı. Siz 2020 Ekim ayında doçentlik başvurusunda makalenizi Ulakbim'de taranıyor şeklinde bildiremiyorsunuz. Çünkü 2021 yılında bu bilgi ilan edilecek.

Yukarıda saydığım iki nedenden ötürü bizler

1- Bir derginin Ulakbim'de taranıp taranmadığını bilmeden makale gönderiyoruz.

2- Doçentlik başvurusunda o yıl içinde yayınlanan makalelerimizi Ulakbim'de taranıyor olara belirtemiyoruz. Böylece puan kayıpları yaşıyoruz.

jlock
Memur
12 Haziran 2019 17:09

Temmuzda yayınlanır. 2018 listesi Temmuz 2018 de yayınlanmıştı. 2021'i beklemek diye bişey yok.

https://cabim.ulakbim.gov.tr/ubyt-2018-yili-dergi-listesi-yayinlandi/

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
12 Haziran 2019 18:29

Hocam bu haber "Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı" ile ilgili.

indeks sayfasında şu ibare mevcut "Bir yıla ait liste bir sonraki sene başında ilan edilir."

jlock, 5 yıl önce

Temmuzda yayınlanır. 2018 listesi Temmuz 2018 de yayınlanmıştı. 2021'i beklemek diye bişey yok.

https://cabim.ulakbim.gov.tr/ubyt-2018-yili-dergi-listesi-yayinlandi/

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
22 Haziran 2019 18:22

Bu yıl içerisinde yayınlanmış hiçbir makale 2019 Ekim başvurusunda ULAKBİM'de indeksli olarak kullanılamaz. 2020 yılı içerisinde yayınlanmış hiçbir makale 2020 içerisinde ULAKBİM'de indeksli olarak kullanılamaz.

bu yıl yayınlanmış bir makale en erken 2020 içerisinde ULAKBİM'de indeksli olarak kullanılabilir.

greydoc
Aday Memur
24 Haziran 2019 08:51

Bu konuda eminmisiniz 2019 da basılan bir makale listede varsa her türlü kullanılabilir. 2020 de basıldı ise 2020 yü beklemek gerekiyor konusunda haklı olabilirsiniz. Yalnız zaten bu liste Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik (UBYT) listesi yani para desteği alınması ile ilgili, İNDEX konusuna gelince Master Journal List ile ilgili değil mi?

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

Hocam bu haber "Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı" ile ilgili.

indeks sayfasında şu ibare mevcut "Bir yıla ait liste bir sonraki sene başında ilan edilir."

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
24 Haziran 2019 09:46

Hocam, https://trdizin.gov.tr/statistics/listAcceptedJournals.xhtml, tr dizin bu. yani ulakbim'de indekslenen dergiler bunlar. sayfanın üstünde şu ibare mevcut "dergi listeleri bir sonraki sene başı ilan edilir".

Yani 2019'da yayınlanan bir dergi, 2020 yılında 2019'da taranıp taranmadığı ilan edilecek. Şu anda bakarsanız en son 2018 yılının dergileri indekslenmiş. 2019 yok. Dolayısıyla 2019 Ekim donçentlik başvurusunda sizin makalenizin 2019'da indekslendiği kantılanamaz. Çünkü burada en son 2018 yılının dergileri var.

greydoc, 5 yıl önce

Bu konuda eminmisiniz 2019 da basılan bir makale listede varsa her türlü kullanılabilir. 2020 de basıldı ise 2020 yü beklemek gerekiyor konusunda haklı olabilirsiniz. Yalnız zaten bu liste Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik (UBYT) listesi yani para desteği alınması ile ilgili, İNDEX konusuna gelince Master Journal List ile ilgili değil mi?

turkmaned
Memur
27 Haziran 2019 12:59

Derginin sayfasında beyan esastır. Taranıyorum diyorsa iş bitmiştir. Ekran görüntüsünü alır eklersiniz. Sorumluluk sizden çıkar, dergiye yüklenir.

Umut-N2017
Şef
08 Temmuz 2019 19:17

Aynen hocam, derginin sayfasında ULAKBIM dese de, ULAKBIM den çıkarıldığında bir hak iddia edemiyoruz. Bu konuda geçmişte de sıkıntılar yaşandı...

Hocam, https://trdizin.gov.tr/statistics/listAcceptedJournals.xhtml, tr dizin bu. yani ulakbim'de indekslenen dergiler bunlar. sayfanın üstünde şu ibare mevcut "dergi listeleri bir sonraki sene başı ilan edilir".

Yani 2019'da yayınlanan bir dergi, 2020 yılında 2019'da taranıp taranmadığı ilan edilecek. Şu anda bakarsanız en son 2018 yılının dergileri indekslenmiş. 2019 yok. Dolayısıyla 2019 Ekim donçentlik başvurusunda sizin makalenizin 2019'da indekslendiği kantılanamaz. Çünkü burada en son 2018 yılının dergileri var.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
08 Temmuz 2019 20:36

Hocam, aday kişisiz derginin hangi indekste tarandığını ispatla mükellef. derginin sayfasında yazan beyan geçerli değil. ilgili indeksten görüntü alıp sunmanız lazım, fakat ulakbim 1 yıl geç güncellendiği için derginin ulakbim'de tarandığını belgelemeniz için 1 yıl beklemeniz lazım.

turkmaned, 5 yıl önce

Derginin sayfasında beyan esastır. Taranıyorum diyorsa iş bitmiştir. Ekran görüntüsünü alır eklersiniz. Sorumluluk sizden çıkar, dergiye yüklenir.

sixfeetunder
Şube Müdürü
09 Temmuz 2019 16:24

ÜAK'ın yapmış olduğu nice büyük hatanın içinden bula bula buna takılmanız da ilginç olmuş.

turkmaned
Memur
18 Temmuz 2019 13:07

Açıkçası bu hiçbir biçimde adaya yüklenemeyecek bir sorumluluk. Dergi kendi nasıl beyan etmişse o esastır. Şimdiye dek tüm başvurularımda derginin beyanını esas aldım. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ulakbim için degi sitesinin ekran görüntüsü yeterlidir. SCI, SSCI ve AHCI için Web of Science sayfasının görüntüsü yeterlidir. Onun altında yazıyor zaten indeksi. Onun dışında her alan indeksi de gerçek zamanlı bir güncelleme yapmadığından yine dergi sayfası esas alınır. Aksi durumda, yani bunu kabul etmeyen bir jüri üyesi olduğunda bu iş komisyonda lehinize çözülür. Yapanlar var.

Hocam, aday kişisiz derginin hangi indekste tarandığını ispatla mükellef. derginin sayfasında yazan beyan geçerli değil. ilgili indeksten görüntü alıp sunmanız lazım, fakat ulakbim 1 yıl geç güncellendiği için derginin ulakbim'de tarandığını belgelemeniz için 1 yıl beklemeniz lazım.

doc1263
Aday Memur
19 Temmuz 2019 11:23

Bu konu gerçekten çok can sıkıcı, 2019 da yayınlanmış olan makale ile aynı yıl başvuramıyor durumuna düşüyoruz.

https://ulakbim.tubitak.gov.tr/tr/haber/tr-dizin-komitelerinin-2018-2019-donemine-ait-son-toplantilari-gerceklestirildi

16.07.2019 da toplantı yapılmış, belki 2019 listesi güncellenir.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
19 Temmuz 2019 12:38

Hocam 2020 yılında yayınlanan makalenizi de 2020 Mart ve Ekim ayında başvurularda kullanamıyorsunuz.

Örneğin Ocak ayında yayınlandı makale, 12 ay beklemeniz lazım.

doc1263, 5 yıl önce

Bu konu gerçekten çok can sıkıcı, 2019 da yayınlanmış olan makale ile aynı yıl başvuramıyor durumuna düşüyoruz.

https://ulakbim.tubitak.gov.tr/tr/haber/tr-dizin-komitelerinin-2018-2019-donemine-ait-son-toplantilari-gerceklestirildi

16.07.2019 da toplantı yapılmış, belki 2019 listesi güncellenir.

turkmaned
Memur
20 Temmuz 2019 13:57

Yapmayın. Ben kullandım. 2018'de başvurdum ve başvurumdan 1 hafta önce yayınlanmış makalemi Ulakbim'de göstererek kullandım. Jüri de kabul etti. Bu iş jüriye kalmış. Jüri derginin beyanını kabul ederse eyvallah. Kabul etmezse ve kıllık ederse, iş komisyona gider.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
20 Temmuz 2019 14:33

Hocam 2018 yılı ile 2019 yılı arasında ULAKBİM sistem değişikliğine gitti. 2018 yılı içerisinde halihazırda taranan dergileri anlık ve güncel olarak Ulakbim'den kontrol edebiliyordunuz. orada şu ibare vardı: "2018 dergi listesi aynı zamanda güncel dergi listesidir" şeklide. Fakat şimdi Ulakbim'de şu ibare var "dergi listeleri bir sonraki sene güncellenir". Dolayısıyla sizin Ulakbim'e girdi ve derginin 2018 listesinde adını gördü. Fakat şu anda giren bir jüri 2019 yılında bir derginin tarandığını göremiyor. Çünkü Ulakbim'de hiçbir dergi 2019 içerisinde indeksli görünmüyor. 2019 yılında indekslenen dergiler 2020 yılında ilan edilecek. Dolayısıyla biz bir derginin 2019 yılında indekslendiğini kanıtlayamıyoruz. Bunu dergiler de kanıtlayamıyor. Editöre sordum "derginin 2019 içinde şu anda indeksli mi?" diye, cevap "2020 yılında ilan edilecek, şu an için kesin bir şey diyemem, yoksa 2020 yılında bizi indeks dışı bırakmış olurlarsa sizi yanıltıcı beyan vermiş olurum". Çünkü Ulakbim için derginin beyanı değil, adayın beyanı esastır. Aday derginin indeksini kanıtla mükelleftir. O yüzden indek ekran görüntüsü isteniyor. Fakat 2019 dergileri Ulakbim tarafından belirtilmediği için bir deyanda bulunamıyoruz. Keşke sistem sizin 2018'de tecrübe ettiğiniz gibi devam etseydi...

turkmaned, 5 yıl önce

Yapmayın. Ben kullandım. 2018'de başvurdum ve başvurumdan 1 hafta önce yayınlanmış makalemi Ulakbim'de göstererek kullandım. Jüri de kabul etti. Bu iş jüriye kalmış. Jüri derginin beyanını kabul ederse eyvallah. Kabul etmezse ve kıllık ederse, iş komisyona gider.

doc1263
Aday Memur
25 Temmuz 2019 09:56

Bir hocamız konuyla ilgili Ulakbim' e telefonla ulaşıp sordu, Ekim e kadar 2019 listesinin güncellenip yayınlanması için çalıştıklarını söylemişler. Fakat belgelerini göndermeyen dergiler olduğunu, bu dergilerin listede olamayacağını da söylemişler.

doc1263
Aday Memur
26 Temmuz 2019 16:41

DERGİ LİSTESİ GÜNCELLENMEYE BAŞLAMIŞ

ÜAK Doçentlik başvurularında yer alan "Ulusal Hakemli Dergi" tanımında yer alan ULAKBİM TR Dizin dergi listesidir.

Dergi ad ve ISSN ile yapılan aramalarda, derginin TR Dizin'de yer aldığı yıl bilgileri ile birlikte veri tabanı ve konu alanları ile listelenmektedir.

2018 ve 2019 yılı dergi listeleri güncellenmeye devam etmektedir.

Dergiler, her yıla ait ilk sayısının TR Dizin?e iletilmesi sonrasında derginin geçmişi ile sürecine bağlı olarak değerlendirme sonucunda listeye eklenmektedir. Bu kapsamda 2019 yılı listesinde az sayıda dergi yer almaktadır.

Başvuru tarihlerine bağlı olarak 2018 yılı değerlendirme süreci devam eden dergilerin durumlarına bağlı olarak 2018 yılı listesi de güncellenmektedir.

https://trdizin.gov.tr/statistics/listAcceptedJournals.xhtml

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi