Editörler : Pangaea
20 Mayıs 2020 10:40

Hangi düzeyden kpssye girmemi önerirsiniz?

Merhaba arkadaşlar. Şu an elektrik elektronik mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda lisede de elektrik elektronik okudum. Bu yıl 2020 KPSS'ye ortaöğretim veya lisans düzeyinden girebilirim. Teknisyen kadroları 85 civarı puanlarla, mühendislik kadroları ise 90 üstü puanlarla alım yapıyor. Ortaöğretim sınavına çalışmam için daha uzun bir süre var. Lisans sınavına ise az bir süre kaldı.

Sizce bu yıl KPSS'ye Ortaöğretim düzeyinden mi yoksa Lisans düzeyinden mi girmeliyim? 2022 Ocak ayında mezun olacağım. 1 yıl daha dersim var ve iki adet stajım mevcut. Ortaöğretime girip teknisyen kadrosuna atanıp okul ile işi birlikte götürebilir miyim? Stajlarımı çalıştığım kurumda yapabilmem gerekiyor. Stajlarımı teknisyen olarak çalıştığım kurumumda yapabilir miyim? Okul ile birlikte olmaz diyelim. O zaman 2022 Ocak ayında mezun olduğumda 2020 KPSS puanının son merkezi atamasında teknisyen kadrosuna yerleşebilirim. Siz mühendislik bitirdikten sonra teknisyen olarak atanır mıydınız? (Maaşınız teknisyenden biraz daha yüksek olacak mühendislik bitirdiğiniz için) Daha sonra tabii ki 2022 KPSS'ye girerek mühendislik kadrosuna geçmeye çalışacağım. Zaten teknisyen kadrosuna girebilmem için 85 üstü almam gerekiyor bu da demektir ki belli bir temelim olacak. Daha sonra 2022 yılındaki KPSS'de bir aksilik olmazsa 90 üstünde alma şansım yüksek.

Mezun olduktan sonra işsiz olarak KPSS'ye hazırlanmak mı? Yoksa özel bir yerde işe girerek çalışırken sınava hazırlanmak mı? Ya da bir yerde teknisyenlik yaparken sınava hazırlanmak mı? Bu seçeneklerden hangisi daha cazip geliyor?

Kafam çok karışık. Dışardan bakan gözlerin değerlendirmesini istiyorum. Konuyu çok daha güzel bir şekilde hazırlamıştım. Konu başlığı eklemeden göndere tıklayınca güzelim konu gitti. Tekrardan hızlı bir şekilde yazdım. Umarım okurken yorulmazsınız. Vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim.

emrayz
Memur
20 Mayıs 2020 10:53

ortaöğretime gir..

Teknopat
Yasaklı
20 Mayıs 2020 11:04

Bu konuda robot önemli bir araç bakalım robot ne diyor 1 kontenjanDevlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş Genel MüdürlüğüVagon TeknisyeniDiyarbakır83.82 / 83.821920711035 kontejanDevlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş Genel MüdürlüğüVagon Teknisyeniİstanbul83.60 / 87.591105910011 kontenjanKafkas ÜniversitesiTeknisyenKars83.56 / 83.561912317431 kontejanToprak Mahsulleri Ofisi Genel MüdürlüğüTeknisyenBurdur83.51 / 83.511102210011 kontenjanBoğaziçi ÜniversitesiTeknisyenİstanbul83.42 / 83.421920711062 kontejanDevlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş Genel MüdürlüğüVagon TeknisyeniKayseri83.39 / 83.731105561021 kontenjanİstanbul Teknik ÜniversitesiTeknisyenİstanbul83.35 / 83.351912317441 kontejanToprak Mahsulleri Ofisi Genel MüdürlüğüTeknisyenNevşehir83.35 / 83.351920711071 kontenjanDevlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş Genel MüdürlüğüVagon TeknisyeniKırklareli83.31 / 83.31

Teknopat
Yasaklı
20 Mayıs 2020 11:07

83 puan ve ortaöğretim sınavı çok daha kolay eem için 90 üstü alman gerekecek ki yds de şart bu sene alımlar çok az olacağı için 92-93 orasını bilemem ama bu puanı yapmak için harcadığın eforun yarısını ortaöğretime harca 85 garanti mühendislik maaşını haklarını kurumuna diplomani vererek alabilirsin sonra kurum açarsa ünvan değişikliği sınavına girersin olur biter

Zenerdiyott
Memur
20 Mayıs 2020 12:40

Dhmide Mühendislik diplomasi alan tekniker ya da teknisyen kuruma diplomasını verince o maas haklardan mi yararlanıyormus. Saçmalamayın lütfen. Öyle bir dunya yok o zaman neden unvan degisikligi sınavına çalışıyor teknisyen ya da teknikerler.madem mühendis maasi alıyor unvan teknisyen olsun daha az sorumluluk olsun ama mühendis maaşı alsın. Neyse konuyu kısa tutacam diplomayi kuruma vermekle olmaz o iş. girersin unvan değişikliğine öyle olur. İyi günler.

yesnow
Memur
20 Mayıs 2020 13:17

Ben de öyle düşünüyorum hocam. Ama intibak denen şeyle maaşta yükselme oluyor diye de biliyorum.

Zenerdiyott, 4 yıl önce

Dhmide Mühendislik diplomasi alan tekniker ya da teknisyen kuruma diplomasını verince o maas haklardan mi yararlanıyormus. Saçmalamayın lütfen. Öyle bir dunya yok o zaman neden unvan degisikligi sınavına çalışıyor teknisyen ya da teknikerler.madem mühendis maasi alıyor unvan teknisyen olsun daha az sorumluluk olsun ama mühendis maaşı alsın. Neyse konuyu kısa tutacam diplomayi kuruma vermekle olmaz o iş. girersin unvan değişikliğine öyle olur. İyi günler.

yesnow
Memur
20 Mayıs 2020 13:19

Cevap için teşekkür ederim. Unvan değişikliği ile olur ama sadece diploma ile direkt mühendis maaşı alacağımı düşünmüyorum hocam.

Teknopat, 4 yıl önce
83 puan ve ortaöğretim sınavı çok daha kolay eem için 90 üstü alman gerekecek ki yds de şart bu sene alımlar çok az olacağı için 92-93 orasını bilemem ama bu puanı yapmak için harcadığın eforun yarısını ortaöğretime harca 85 garanti mühendislik maaşını haklarını kurumuna diplomani vererek alabilirsin sonra kurum açarsa ünvan değişikliği sınavına girersin olur biter

Teknopat
Yasaklı
20 Mayıs 2020 13:21

Orda hata yaptım diplomayı ibraz ederek maaşta bir miktar artış olur ama ünvan değişikliğiyle geçiş şansınız var teknisyenliği tercih edin
yesnow, 4 yıl önce

Cevap için teşekkür ederim. Unvan değişikliği ile olur ama sadece diploma ile direkt mühendis maaşı alacağımı düşünmüyorum hocam.

bilmüh0606
Aday Memur
20 Mayıs 2020 14:46

Söylediklerinin tamamı yanlış biraz araştırma yapıp bu kadar emin konuşsaydın keşke.

Neyse bu konu hakkında doğru bilgiyi aktarayım. Eğer bir kamu kurumuna teknik sınıfta kadrolu teknisyen olarak atanırsan (!kadrolu) ilerde müh. diploman ile özlük haklarından faydalanırsın yaptığın iş değişmez ama maaşın ciddi manada artar alanındaki müh. kadrosunda çalışanla arada çok ciddi maaş farkı olmaz. örneğin teknisyen 4200- müh diploma teknisyen ise 5200 - müh 5500 gibi düşünebilirsin tahmini rakamlar yazdıklarım maaş robotundan bunları araştırabilirsin. Her kurumun kendine özgü görevde yükselme koşulları vardır buna dikkat et müh. mezunu olup özlük haklarından faydalanabilirsin ama belki 6 yıl çalışmış olma vs. koşullarından dolayı uzun süre görevde yükselmeden faydanamayabilirsin. Tabi bu bahsettiklerim kadrolular için eğer sözleşmeli olursan kadro gelene kadar bunlardan faydalanamıyorsun.

Zenerdiyott, 4 yıl önce

yesnow
Memur
20 Mayıs 2020 14:54

İlginiz için çok teşekkür ederim. Doğru anladıysam 657 bir kuruma atanmam daha avantajlı oluyor yani.

bilmüh0606, 4 yıl önce

Söylediklerinin tamamı yanlış biraz araştırma yapıp bu kadar emin konuşsaydın keşke.

Neyse bu konu hakkında doğru bilgiyi aktarayım. Eğer bir kamu kurumuna teknik sınıfta kadrolu teknisyen olarak atanırsan (!kadrolu) ilerde müh. diploman ile özlük haklarından faydalanırsın yaptığın iş değişmez ama maaşın ciddi manada artar alanındaki müh. kadrosunda çalışanla arada çok ciddi maaş farkı olmaz. örneğin teknisyen 4200- müh diploma teknisyen ise 5200 - müh 5500 gibi düşünebilirsin tahmini rakamlar yazdıklarım maaş robotundan bunları araştırabilirsin. Her kurumun kendine özgü görevde yükselme koşulları vardır buna dikkat et müh. mezunu olup özlük haklarından faydalanabilirsin ama belki 6 yıl çalışmış olma vs. koşullarından dolayı uzun süre görevde yükselmeden faydanamayabilirsin. Tabi bu bahsettiklerim kadrolular için eğer sözleşmeli olursan kadro gelene kadar bunlardan faydalanamıyorsun.

Teknopat
Yasaklı
20 Mayıs 2020 14:59

Konu dağılmadan kısaca özetlersek ortaöğretimden girmek her türlü avantajlıdır hem çok daha düşük puan,hem daha kolay bir sınav,hem rakiplerin belli diplomanı verincede maaşta artış olur ünvan değişikliği sınavıda kurumlara bağlı bazıları var her sene açıyor ama illa ki açılacaktır 90+ almış bekleyen mühendisler var yani doğru olan seçim ortada sen teknisyen olarak atan mühendislik falan bunlar halledilir kurumuna bağlı ama okul işini de genelde çözüyorlar

bilmüh0606
Aday Memur
20 Mayıs 2020 15:01

657 tabi kadrolu olarak evet. 657 tabi sözleşmelide oluyor buna dikkat et. KPSS sekmesinden robota girip araştırabilirsin karolular th - gih ve derece vs. yazar hangi kurumun nasıl alım yaptığı hakkında biraz fikrin oluşur. Aklında bulunsun her kurumun görevde yükselme yönetmeliği oluyor personel genel müd.lerinin sitesinde bulabilirsin koşulları iyi araştır teknisyenlik müh. geçmek için ilerde denersen böyle bişey başın ağırmasın benim gibi :)

Önemli değil.

yesnow, 4 yıl önce

İlginiz için çok teşekkür ederim. Doğru anladıysam 657 bir kuruma atanmam daha avantajlı oluyor yani.

bilmüh0606
Aday Memur
20 Mayıs 2020 15:04

Bence bu genel bir kanı ama iş hayatında müh vs teknisyelik farkını görünce aradaki 5 puan için çalışma motivasyonun ciddi manada artar buna emin ol :)

Tabi herkesin kendi tercihi saygı duyarım.

Teknopat, 4 yıl önce
Konu dağılmadan kısaca özetlersek ortaöğretimden girmek her türlü avantajlıdır hem çok daha düşük puan,hem daha kolay bir sınav,hem rakiplerin belli diplomanı verincede maaşta artış olur ünvan değişikliği sınavıda kurumlara bağlı bazıları var her sene açıyor ama illa ki açılacaktır 90+ almış bekleyen mühendisler var yani doğru olan seçim ortada sen teknisyen olarak atan mühendislik falan bunlar halledilir kurumuna bağlı ama okul işini de genelde çözüyorlar

Teknopat
Yasaklı
20 Mayıs 2020 15:10

İllaki öyledir de bazı kurumlar teknisyene evrak kontrol işleri falan da yaptırıyor işçilerin başına dikiyor vs.direk iş yapan da oluyorsun kurumada bağlı biraz ama işte unvan değişikliği denen bişey var mühendislikten atanmak çok çok zor şuan ortaöğretimden önlisansdan tercih hakkı ver bütün mühendislikte atama bekleyenler teknisyenlik teknikerlik için uğraşır ki hali hazırda alt öğrenimden tercih hakkı istiyorlar atandıktan sonra tekniker olmakta mühendis olmakta kolay işler asıl mesele atanabilmek sen ortaöğretimden 80+ mı tercih ederdin lisansdan 90+ mı
bilmüh0606, 4 yıl önce

Bence bu genel bir kanı ama iş hayatında müh vs teknisyelik farkını görünce aradaki 5 puan için çalışma motivasyonun ciddi manada artar buna emin ol :)

yesnow
Memur
20 Mayıs 2020 15:31

Hocam bir işte çalışmıyorken yani para kazanmıyorken 90+ yapmaya çalışmak mı yoksa teknisyen iken halihazırda para kazanıyorken mühendisliğe atanmak mı diye bakınca ikinci seçenek daha cazip geliyor. Siz de buna benzer bir tecrübe yaşamışsınız başınızı ağrıtan kısım neresi oldu?

bilmüh0606, 4 yıl önce

bilmüh0606
Aday Memur
20 Mayıs 2020 15:45

Kuruma sözleşmeli olarak girdim çalışırken değilde zaten aldığım puanla teknisyen olarak başladım. Bazı açıktan alımlarda teknisyen alırken alanla ilgili bölümden mezun olman yeterli, anlayacağın müh. diplomasıyla teknisyen olduk. Görevde yükselme falan denerim dedim ama o işlerde öyle kolay olmuyor 6 yıl kadrolu çalışma vs. yani en temizi direk kadrona atanmak onun içinde 90 üstü şart.

yesnow, 4 yıl önce

Hocam bir işte çalışmıyorken yani para kazanmıyorken 90+ yapmaya çalışmak mı yoksa teknisyen iken halihazırda para kazanıyorken mühendisliğe atanmak mı diye bakınca ikinci seçenek daha cazip geliyor. Siz de buna benzer bir tecrübe yaşamışsınız başınızı ağrıtan kısım neresi oldu?

yesnow
Memur
20 Mayıs 2020 15:51

Evet hocam buradan bakınca söyledikleriniz avantajlı geliyor. Ama işin staj kısmı var. Stajlarımı kurumumda yapabilecek miyim? Bununla ilgili bilginiz var mı?

Teknopat, 4 yıl önce
İllaki öyledir de bazı kurumlar teknisyene evrak kontrol işleri falan da yaptırıyor işçilerin başına dikiyor vs.direk iş yapan da oluyorsun kurumada bağlı biraz ama işte unvan değişikliği denen bişey var mühendislikten atanmak çok çok zor şuan ortaöğretimden önlisansdan tercih hakkı ver bütün mühendislikte atama bekleyenler teknisyenlik teknikerlik için uğraşır ki hali hazırda alt öğrenimden tercih hakkı istiyorlar atandıktan sonra tekniker olmakta mühendis olmakta kolay işler asıl mesele atanabilmek sen ortaöğretimden 80+ mı tercih ederdin lisansdan 90+ mı

yesnow
Memur
20 Mayıs 2020 15:56

Hocam görevde yükselme biraz daha zor gibi ama unvan değişikliği sınavıyla daha kolay geçilebiliyor galiba. Peki siz mühendisliğe nasıl geçtiniz?

bilmüh0606, 4 yıl önce

Kuruma sözleşmeli olarak girdim çalışırken değilde zaten aldığım puanla teknisyen olarak başladım. Bazı açıktan alımlarda teknisyen alırken alanla ilgili bölümden mezun olman yeterli, anlayacağın müh. diplomasıyla teknisyen olduk. Görevde yükselme falan denerim dedim ama o işlerde öyle kolay olmuyor 6 yıl kadrolu çalışma vs. yani en temizi direk kadrona atanmak onun içinde 90 üstü şart.

bilmüh0606
Aday Memur
20 Mayıs 2020 15:56

Özetle şunu demek istiyorum çalışırken lisans kpssden 90+ alıp müh olarak atanayım diyorsan bunu yapman en mantıklısı. Ama teknisyen olarak atanıp ilerde görevde yükselme falan yaparım diyorsan baya uzun bir süreç seni bekliyor. Artık duruma göre karar verirsin.

yesnow, 4 yıl önce

bilmüh0606
Aday Memur
20 Mayıs 2020 15:59

Yazıyı sonradan gördüm bildiğim kadarını söyleyim görevde yükselme müdür felan olmak içindi heralde unvan değişikliği teknisyen-mühendisliğe geçiş gibi. Önceki yazılarımda yanlış yazmışım tümünde kastetdiğim sınav unvan değişikliği.

yesnow, 4 yıl önce

Hocam görevde yükselme biraz daha zor gibi ama unvan değişikliği sınavıyla daha kolay geçilebiliyor galiba. Peki siz mühendisliğe nasıl geçtiniz?

GeomatikEng
Şube Müdürü
20 Mayıs 2020 16:01

Lisans kpssde gözüm kapalı 92 93 alırım diyorsan lisantan gir tabi çok zor o da. Ama bence Orta öğretimden gir atan gerisini bir şekilde hal edersin lisantan atanmak çok zor. Sonra işsiz bir mühendis olarak ortada dolaştı mu insan çok koyuyor. Önemli olan önce bir işin olması

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi