Editörler : cihan27E.Kayı Han
05 Kasım 2018 10:35

Bireysel Emeklilik
2017 Nisan ayında otomatik bes'e dahil edildim. herhangi bir iptal yapmadım. 19 aydır sistemdeyim. bu sürecin yarısında maaş bankası değişti. şuan 80 küsur kesinti yapılıyor. kesintiye alıştım. fakat bu sistemden zarar etmeden, devlet katkısıyla birlikte, yaptırdıklarımı toplu olarak ne zaman alabilirim. almalımıyım. kaç yıl ayrılmama zorunluluğu var???

Ozsev5860
Şube Müdürü
05 Kasım 2018 11:23

Bende seninle beraber ayni durumdayim kesintiye alistim ancak kalmalimiyim kalsam zarar edermiyim.

doks
Kapalı
05 Kasım 2018 11:29

Zarar etmezsin ama 56 yaşına gelince yatırdığın paralar pul değerinde olacak. Erken çıkarsan devlet katkısının bir kısmını alamazsın. Eğer 40-45 yaşlarında değilsen 10-15 yıl vadeli birikimli hayat sigortaları daha mantıklı olur.

esmer_32
Şef
05 Kasım 2018 18:22

2013 yılından beri sistemdeyim 6800 tl yatırmışım param 12.500 tl olmuş biriken miktar büyüdükçe getirin artıyor ben 26 yaşındayım Allah izin verirse 56 yasıma kadar devam edeceğim paran pul olur diyenler ne birikim yapmışlar sormak gerek. Altın alırım vs desende ilk sıkıştığında aklına onlar geliyor ama bu sistem dokunamadığın icin daha karlı bence. ayrıca bes uzun vadeli yatırımdır 1-2 yıl içerisinde çılgın rakamlar bekleme hakkınız da hayırlısı olsun.

Mahzun_
Müsteşar
06 Kasım 2018 15:13

yaş 33, şimdi bu sistemden ne zaman ayrılırsam kar ederim, ayrılmazsam ne zaman fayda görürüm.

Ozsev5860
Şube Müdürü
06 Kasım 2018 17:21

Esmer32 aylik ne kadar yatiriyosunuz ki sizinki iyi birikmis

doks
Kapalı
06 Kasım 2018 17:33

Enflasyondan bihaber insanlar da para kazandığını sanıyorlar işte. Üstüne sistemden çıkarken kesilen tonla kesintiyi hesaba katmadım. Ayrıca bes te yatırım araçları zarar ederse siz de zarar edersiniz. Her zaman kar edeceğini de kesin değil. benim tavsiyem eğer kazancınız 4-5000 lira düzeyinde ve gelir vergisi dilimine erken giriyorsanız birikimli hayat sigortalarına girmeniz. Çünkü yatırdığınız para gelir vergisine tabi gelirinizden düşer. Ayrıca bu sigortalarda devlet garantisi olduğundan yatırım aracı zarar etse bile paranız eksilmez. 10-15 yıl paranı biriktirir sonra da çekersin harcarsın. 56 yaşını bekleme zorunluluğun da yok. Ha besi önereceğim kişiler ise emekliliğine az kalmış ş kişiler yada asgari düzeyde maaş alıp gelir vergisi derdi olmayanlar.

esmer_32
Şef
06 Kasım 2018 20:21

100 tl den başladım Suan 130 kesiliyor bu sistem uzun vadeli yatırım. Paranizin değerleneceği fonları secebiliyorsunuz her ay fonlarin % kaç kazandırdığı bilgisi veriliyor vss. Benim Önerim uzun süreli kalmanız en az 10 yıl kalınmalı ki devlet katkisinin %60 i hakederek çıkmak lazım. Eşime de baslattim 3 yıl oldu. Hayırlısı olsun
Ozsev5860, 5 yıl önce

Esmer32 aylik ne kadar yatiriyosunuz ki sizinki iyi birikmis

07 Kasım 2018 11:53

Arkadaşlar Otomatik Katılım Sistemine dahilim. Ocak va Haziran 2018 aşlarında kesinti yapıldığı halde emeklilik hesabıma yatmadı. Siz de böyle sorun yaşadınız mı? Teşekkürler

mert88835
Şube Müdürü
07 Kasım 2018 15:33

Merhaba arkadaşlar. Daha önce bu konu hakkında bir yazı yazmıştım. Katılan arkadaşlar oldu, eleştiren arkadaşlar oldu. Ben bir kez daha geniş bir açıyla konuyu değerlendirmek istiyorum. Öncelikle 1 tane BES sözleşmem olduğunu belirterek konuya gireyim. "Ben tasarruf edemiyorum, para biriktiremiyorum, biriktirsek de elimin altındakini kolayca harcıyorum" diyenler için BES uygundur. Bu şekilde düşünen arkadaşlara saygı duyuyorum. Ancak tasarruf edebilen ve biraz da iktisat biliminden anlayan arkadaşlar için söyleyeceklerim farklı. Diyelim BES'e ayda 100 TL ödüyorsunuz, 25 TL'de devlet verdi ediyor 125. Yani yılda 1500 TL. 10 yılda 15 bin TL. Öncelikle ülkemiz gibi enflasyon belasının olduğu ülkelerde bugün 3-4 maaş ederi olan 15 bin TL, 10 yıl sonra maksimum 2 maaş eder. Paranız erir. Diyeceksiniz ki "benim param altın fonunda, döviz fonun da duruyor. Böylelikle erimiyor." Orda da şöyle bir sorun var; maaşınız 15'inde yattı. 16'sında BES sizden 100 TL kesti ve döviz fonundan alım yaptı. Ama o ayın 24'ünde PPK toplantısı vardı ve merkez bankası faiz arttırdı. Dolar düştü. Ben 1 haftada zarar ettim. Veyahutta bir papazı bırakıyorsun döviz 50 kuruş iniyor. Neden bu toplantının sonucunu veya mahkemenin sonucunu beklemedin diye soramıyorsun BES'e. Kontrol sende değil. Belli bir süreden önce çıkarsanız kesinti yapıyorlar. Mesela benim 2 tane vardı birinden çıktım. Diğerinden çıkamıyorum çünkü toplam paramın hepsinin kesileceği söyleniyor süreyi dolduramadığım için. Koşacaksa BES parasını yönetemeyen insan için iyi bir sistemdir. Peki bunun yerine ne yapılabilir? Altın hesabı açarsın, düşük gördüğünde altın alırsın. Keza döviz hesabı da açabilirsin. Benim en sevdiğim şey olan uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapabilirsin. Satmamak üzere borsa her düştüğünde aylık 200-300 TL ile güvendiğin şirketlere ortak olursun. Birde bunlar sana her yıl temettü öderler. İsmini vermeyeceğim ama hepinizin bildiği o meşhur şirket var ya hani :) şu an ki fiyatına göre 10 yılda 68 kat kazandırdı. Yani 1000 TL'niz 68 bin lira oldu. 20 yılda ise 1343 kat kazandırdı. Yani 1000 TL'niz 1 milyonu geçti :) sadece o şirket için değil daha nice güçlü şirketi var bu ülkenin. karar sizin...

Ozsev5860
Şube Müdürü
11 Kasım 2018 01:52

Mert hangi sirketmis soylede bizde bilelim ben anlayamadim sahsen

saveyour
Aday Memur
11 Kasım 2018 16:20

vergi dilimine giriyorum zaten bahsettiğiniz maaş çok üstünde maaş alıyorum bes yok neyi tavsiye edersiniz?
doks, 5 yıl önce

Enflasyondan bihaber insanlar da para kazandığını sanıyorlar işte. Üstüne sistemden çıkarken kesilen tonla kesintiyi hesaba katmadım. Ayrıca bes te yatırım araçları zarar ederse siz de zarar edersiniz. Her zaman kar edeceğini de kesin değil. benim tavsiyem eğer kazancınız 4-5000 lira düzeyinde ve gelir vergisi dilimine erken giriyorsanız birikimli hayat sigortalarına girmeniz. Çünkü yatırdığınız para gelir vergisine tabi gelirinizden düşer. Ayrıca bu sigortalarda devlet garantisi olduğundan yatırım aracı zarar etse bile paranız eksilmez. 10-15 yıl paranı biriktirir sonra da çekersin harcarsın. 56 yaşını bekleme zorunluluğun da yok. Ha besi önereceğim kişiler ise emekliliğine az kalmış ş kişiler yada asgari düzeyde maaş alıp gelir vergisi derdi olmayanlar.

debug
Genel Müdür
27 Kasım 2018 22:41

Son 6 yılda X bir BIST 30 hissesi alsaydınız her ay 100TL'lik şu an birikimizin 30 bin TL civarında olurdu muhtemelen. Karlılığı yüksek düzenli temettü veren ya da bedelsiz sermaye arttırımı yapan şirket kağıtlarını biraz araştırıp girmek bese göre çok daha karlı... 6800 TL yatırmışsınız 12500 olmuş yani %83 kazanç elde etmişsiniz. bu dönemde enflasyon %75 olmuş. Yani reel olarak %8 kazanmışsınız. (%25 devlet katkısı olmasa zarar etmişsiniz yani :) )

Son 6 yılda %500-600 temettü dağıtmış bir çok şirket var. BES'in tek artısı kenara para atamayanlar için. Paraya dokunamadığından kalıyor orda. Ancak 20 sene sonra NEMA işine dönecek bu BES bence :) Güya o NEMA denen şeyle ev araba alacaktı öğretmenler. 2 tane 3'lü çekyat almıştık biz :))

esmer_32, 5 yıl önce
2013 yılından beri sistemdeyim 6800 tl yatırmışım param 12.500 tl olmuş biriken miktar büyüdükçe getirin artıyor ben 26 yaşındayım Allah izin verirse 56 yasıma kadar devam edeceğim paran pul olur diyenler ne birikim yapmışlar sormak gerek. Altın alırım vs desende ilk sıkıştığında aklına onlar geliyor ama bu sistem dokunamadığın icin daha karlı bence. ayrıca bes uzun vadeli yatırımdır 1-2 yıl içerisinde çılgın rakamlar bekleme hakkınız da hayırlısı olsun.

esmer_32
Şef
28 Kasım 2018 09:04

Merhaba borsa ornegi vermişsiniz lakin borsa her zaman %100 %70 %50 vs. kazanacaksın garantisi vermiyor zarar etme ihtimaliniz var a b c kagidi farketmez. Borsa da yatırım yapma Bilgi birikim ve devamlı arastirma isteyen bi yatırım ve kagit aldığınız da diken üstünde duracaksınız her gun noldu çıktı mi indimi telaşı olacak.(siz yapmıyor olabilirsiniz).ben memurum benim riske atacak param yok bana göre bes daha sağlam bi yatırım.fon getirim bile olmasa (ki var) %25 getirim garanti. Herkesin görüşüne saygım var lakin bes zarar ettirmiyor. Kısa vadede büyük getirsin isteyen gelmesin 20 yıl sonra ki getirisi önemli benim için selamlar..
28 Kasım 2018 16:19

Şu anki kesinti miktarı %5 esmer hanım. Miktarı yükseltmek istiyorum. Ne önerirsiniz. Teşekkürler
esmer_32, 5 yıl önce
Merhaba borsa ornegi vermişsiniz lakin borsa her zaman %100 %70 %50 vs. kazanacaksın garantisi vermiyor zarar etme ihtimaliniz var a b c kagidi farketmez. Borsa da yatırım yapma Bilgi birikim ve devamlı arastirma isteyen bi yatırım ve kagit aldığınız da diken üstünde duracaksınız her gun noldu çıktı mi indimi telaşı olacak.(siz yapmıyor olabilirsiniz).ben memurum benim riske atacak param yok bana göre bes daha sağlam bi yatırım.fon getirim bile olmasa (ki var) %25 getirim garanti. Herkesin görüşüne saygım var lakin bes zarar ettirmiyor. Kısa vadede büyük getirsin isteyen gelmesin 20 yıl sonra ki getirisi önemli benim için selamlar..

mert88835
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 15:55

Kesinlikle polemiğe girmek için yazmıyorum. Kimse yanlış anlamasın herkesin fikrine saygı duyuyorum. Mesajımda da belirttiğim gibi BES para BİRİKTİREMEYEN ve en önemlisi "ben parayla para kazanmayı bilmiyorum" diyen kişiler için iyidir. Aslında görece iyidir. Taş taş üstüne koymadan minik bir tasarruf ile bundan 10-15 yıl sonra sizlere belki bir otomobil peşinatı olabilir. Fazlası asla olamaz. Eğer böyle bir beklentisi olan varsa büyük hayal kırıklığına uğrar. Borsa konusuna gelirsek. Bizim ülkemizde insanlar borsayı riskli buluyor ve çok korkuyorlar. "Ya paramı kaybedersem". Sizlere gösterilen ya da duyduğunuz gibi günlük-haftalık olarak at yarışı oynar gibi hisse alıp satmazsanız paranızı kaybetme ihtimaliniz sıfırdır. Borsada "hisse almak" yanlış bir cümledir. Keza "borsa oynamak" diye bir şey yoktur. Şirketlerin ödenmiş sermayesi vardır. Örneğin hepinizin bildiği X gıda şirketinin 181 milyon TL'dir. Ben 1 adet X hissesi alırsam, o şirkete 181 milyonda 1 ortak olurum. Ayşe teyze gider oradan ekmek yumurta alır benim şirketim para kazanır, bana da düzenli kar payı verir. Borsa paranızla kuramayacağınız şirketlere, fabrikalara ortak olmanın yoludur. Hepinizin para verip aldığı o ABD malı otomobil markasının hissesi son 20 yılda 975 kat getiri sağladı. Bu 20 yılda ödediği kar payları hariç. Bir ev, bir araba alacağınız zaman günlerce bazen aylarca araştırma yapıyorsunuz da niye bir şirketi günlerce araştırmaktan çekiniyorsunuz? Bu ülkenin mega şirketleri var. Eğer Koç, Sabancı, Oyak korkup şirketi satmıyorsa benim memur Ali kardeşim de korkmasın :) unutmayın "eğer siz uyurken de size para kazandıracak bir iş bulamazsanız, 65 yaşına kadar çalışmak zorundasınız" saygılar...

mert88835
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 16:05

Yazmayı unutmuşum bir şey daha ekleyim. Diken üstünde durmanıza gerek yok, her gün borsayı takip edip kağıt düştü mü çıktı mı diye bakmanıza gerekte yok. 100 bin lira verdiniz bir araba aldınız. Sonra ki her gün sahibinden.com'a girip fiyatlarda düşüş veya artış var mı diye bakıyor musunuz? :) bakmıyorsanız bunda da bakmayacaksınız. Amacımız uzun vade. En az 5-10 yıl benim gibi genç yaşta olanlar için belki 20 yıl. Ben şirkete ortak mıyım? Evet. Her ay düzenli 50-100 lira ilave alımlarla ortaklığımı arttırıyor muyum? Evet. Şirket sağlam mı? Evet. O zaman bana 3 ayda bir şirketin duyurduğu faaliyet raporlarına küçük bir göz atmam yeterli :)

Mahzun_
Müsteşar
03 Aralık 2018 18:34

Kardeş, bu işi yapmayı planlıyorum. ama nasıl olacak nasıl yapacam hiç bir bilgimiz yok. Yapmayı cidden düşünenler için yol gösterip, nerden nasıl, ne şekilde alacağımızı söylesen daha iyi olur. Özelden de yazabilir misin yada.

mert88835, 5 yıl önce
Yazmayı unutmuşum bir şey daha ekleyim. Diken üstünde durmanıza gerek yok, her gün borsayı takip edip kağıt düştü mü çıktı mı diye bakmanıza gerekte yok. 100 bin lira verdiniz bir araba aldınız. Sonra ki her gün sahibinden.com'a girip fiyatlarda düşüş veya artış var mı diye bakıyor musunuz? :) bakmıyorsanız bunda da bakmayacaksınız. Amacımız uzun vade. En az 5-10 yıl benim gibi genç yaşta olanlar için belki 20 yıl. Ben şirkete ortak mıyım? Evet. Her ay düzenli 50-100 lira ilave alımlarla ortaklığımı arttırıyor muyum? Evet. Şirket sağlam mı? Evet. O zaman bana 3 ayda bir şirketin duyurduğu faaliyet raporlarına küçük bir göz atmam yeterli :)

debug
Genel Müdür
06 Aralık 2018 23:26

Uzun vadeli yatırımda sürekli takip etmenize gerek yok. Bunu ev almak gibi düşünün. Misal Akbank hissesi aldınız. İçiniz rahat olsun akbank batarsa devlet sizin maaşınızı ödeyemeyecek konuma gelmiştir zaten :) BES yapmanın avantajlı oldugu bazı durumlar var örneğin benim arkadaşım özel bir şirkette çalışıyor 100TL ödüyor 100 de işveren bese teşvik için onun adına ödüyor. bi de devlet katkısı geliyor. 3 senede 11000 tl para olmuş hesapta. yatırdığı para 3600TL bu oldukça makul risksiz bir yatırım için. En azından fonlarınızı kontrol edin arada sırada. Son 1 yılda ne getirmiş mesela? %25 altı getiren bir fondaysanız o fon kötü demektir. boşu boşuna "fon gider kesintisi" ödüyor olursunuz bence.

esmer_32, 5 yıl önce

asbadayı
Yasaklı
15 Nisan 2019 13:04

Güncel
Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi