Editörler : E.Kayı Han
06 Mart 2016 12:36

Arşiv araştırması ve takipsizlik kararı hakkında

herkese mrb,kovuşturmaya gerek yoktur diye bi karar var elimizde diğer adıyla takipsizlik kararı deniliyormuş bizde yeni öğrendik.e devletten bakıldığında arşiv kaydı ve sicil kaydı yoktur yazıyor.merak ettik gittik karakoldan gbt ye baktırdık orda da bişey çıkmıyor.ama bu durum aklımızı hep kemiriyor acaba arşiv kaydında çıkarmı diye.bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok seviniriz.

muratgun922
Genel Müdür
06 Mart 2016 17:36

o arşiv araştırması yaptıran idarecinin hukuki bilgisine kalmış bazılarında beyin çalışmıyor, tanık olarak ifade vermiş olsa bile olumsuz diyor bazıları çarşaf gibi sicil le bişi yok diyor.

senin durumun aslına bakarsan hiç bir sorun teşkil etmemesi lazım ama işte forumlarda da bakarsen takipsizliği bile olumsuz gören beyin özürlüler var yok değil.

sinem4124
Şef
07 Mart 2016 14:30

bende aile mahkemesinde tanıklık yapacağım. gittim adliye komisyonuna çıktım durumu anlattım hiçbir şey olmaz dedi atamaya engel değil. sende git bulunduğun ildeki adliye komisyonuna çık durumunu anlat kafan rahat etsin.

SENİN ADINA açılmış CEZA davan yoksa veya hakkında verilmiş bir CEZA kararı yoksa hiçbirşey olmaz dedi.

sinem4124
Şef
07 Mart 2016 14:45

2000 yılının mevzuatı. şimdide öyledir diye umuyorum

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasına İlişkin aşağıda vereceğimiz tüm bilgiler, 14/2/2000 tarihinde yayımlnan "Güvenlik Araştırması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği" temel alınarak hazırlanmıştır. Bilgiler mümkün olduğunca özetlenerek ve sistematize edilerek verilmeye çalışılmıştır.

TANIMLAR

Arşiv Araştırması:

1-)Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadıgının,

2-)Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilisigi olup olmadığının

3-)Adli sicil kaydinin olup olmadığının

4-)Hakkında herhangi bir tahdit(sınırlama) olup olmadıgının,

5-)Kimlik kayıtlarının doğruluk derecesinin

mevcut kayıtlardan saptanmasıdır.

Güvenlik Soruşturması:

Arşiv Araştırmasında belirtilen hususlara ek olarak Kişinin,

1-)Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadıgının,

2-)Ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteniginin,

mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve degerlendirilmesidir.

SÜRE

İstenilen belgelerin ilgili makamlara ulaşması tarihinden itibaren,

Arşiv Araştırması Sonuçları en geç 30 gün,

Güvenlik Soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır.

hkn000064
Memur
08 Mart 2016 21:45

Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde bi bilgisi olup olmadığı.elenenlerin çogu bu maddeden eleniyo zaten.orda senin hakkında karakola ne ifade vermişsen,hangi konuda beraat yada takipsizlik almıışsan komisyon ona göre degerlendirip kararını veriyomuş.hakkında verilmiş kararda konu çok önemli,benim öğrendiklerim bunlar bu süre zarfında

sinem4124, 8 yıl önce

2000 yılının mevzuatı. şimdide öyledir diye umuyorum

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasına İlişkin aşağıda vereceğimiz tüm bilgiler, 14/2/2000 tarihinde yayımlnan "Güvenlik Araştırması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği" temel alınarak hazırlanmıştır. Bilgiler mümkün olduğunca özetlenerek ve sistematize edilerek verilmeye çalışılmıştır.

TANIMLAR

Arşiv Araştırması:

1-)Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadıgının,

2-)Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilisigi olup olmadığının

3-)Adli sicil kaydinin olup olmadığının

4-)Hakkında herhangi bir tahdit(sınırlama) olup olmadıgının,

5-)Kimlik kayıtlarının doğruluk derecesinin

mevcut kayıtlardan saptanmasıdır.

Güvenlik Soruşturması:

Arşiv Araştırmasında belirtilen hususlara ek olarak Kişinin,

1-)Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadıgının,

2-)Ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteniginin,

mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve degerlendirilmesidir.

SÜRE

İstenilen belgelerin ilgili makamlara ulaşması tarihinden itibaren,

Arşiv Araştırması Sonuçları en geç 30 gün,

Güvenlik Soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde cevaplandırılır.

okahn
Müsteşar Yardımcısı
08 Mart 2016 23:15

benim işim sadece mahkeme tanıklığı olduğu için emniyette ki durumu pek araştırmadım. benim bildiklerimde hep mahkemeden ceza alıp ataması iptal olanlar. daha hiç emniyette sorguya uğradığı için yada takipsizlik verildiği için atama iptali gibi bir durum okumadım nette.

kayıtlarda seninle ilgili olumsuz birşey çıkmıyorsa dert etme derim. elenenlerin ki kayıtlarda göründüğü için elenmiş hep. ben daha kaydım temiz ama şu şu sebepten ötürü beni elemişler diyene rastlamadım

hkn000064, 8 yıl önce

Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde bi bilgisi olup olmadığı.elenenlerin çogu bu maddeden eleniyo zaten.orda senin hakkında karakola ne ifade vermişsen,hangi konuda beraat yada takipsizlik almıışsan komisyon ona göre degerlendirip kararını veriyomuş.hakkında verilmiş kararda konu çok önemli,benim öğrendiklerim bunlar bu süre zarfında

sinem4124
Şef
08 Mart 2016 23:26

emniyette işlem görmüşsün gbt'en temiz çıkıyor yani emniyet birşey görmüyor. adli sicil kaydın temiz adliyede birşey görmüyor. mantıken araştıran kurumlarında birşey görmemesi lazım. kalkıpta evrak evrak seni arayacaklarını sanmıyorum. sistemde tc ni girerler temiz çıkarsan temizsindir diye düşünüyorum.

hkn000064
Memur
08 Mart 2016 23:27

burda bi üyenin ataması karar beraat olduğu halde iptal olmuş.adli sicil kaydı ve adli arşiv kaydı olmadığı halde..ondan dolayı biraz tedirginiz.naif düşüncelerin teşekkür ederim.

okahn, 8 yıl önce

benim işim sadece mahkeme tanıklığı olduğu için emniyette ki durumu pek araştırmadım. benim bildiklerimde hep mahkemeden ceza alıp ataması iptal olanlar. daha hiç emniyette sorguya uğradığı için yada takipsizlik verildiği için atama iptali gibi bir durum okumadım nette.

kayıtlarda seninle ilgili olumsuz birşey çıkmıyorsa dert etme derim. elenenlerin ki kayıtlarda göründüğü için elenmiş hep. ben daha kaydım temiz ama şu şu sebepten ötürü beni elemişler diyene rastlamadım

ogzdmrl
Aday Memur
09 Mart 2016 22:49

Beraat aldığım hslde iptal aldım. Ne yapacakları belli degil

hkn000064
Memur
09 Mart 2016 23:52

senden bahsediyodum zaten ogzdmrl.sen bu konuda baya bilgilisin takipsizlik kararı çıkarmı arşiv araştırmasında.senin soruşturman yapılırken bu beraat kararı gbt en de yada adli siçil kaydında çıkıyomuydu.

ogzdmrl, 8 yıl önce

Beraat aldığım hslde iptal aldım. Ne yapacakları belli degil

ogzdmrl
Aday Memur
10 Mart 2016 23:21

Hic bir şekilde sorun olacağını düşünmüyorum suçun niteliğine bağlı değişebilir 145/f yani yüz kızartıcı suç varsa sorun teşkil edebilir ama ben senin bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum

Demirzengin
Kapalı
01 Şubat 2019 21:05

Basit kavgadan alınan takipsizlşk kararı karşılıklı şikayeti geri çekerek aldık takipsizliği 2012 yakında bu durum öğretmenlik güvenlik soruşturmasında sorun çıkarır mı ya???

erkan1111
Kapalı
07 Mart 2019 12:46

+

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi