Editörler : crops35
21 Mayıs 2022 12:58

Devlet memuruyken başka kadroya atanmak

Arkadaşlar merhabalar öncelikle şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Yapmış oldugum arastırmalar kafamı fazlası ile karıştırdı ve cok fazla bilgi kirliliği mevcut. O yüzden bilgisi olanlar cevap verirse cok memnun olurum. Ben 2022 subat atamasında 4a kadrusunda devlet memuru olarak atandım. Tabi bu süreçte atamamın yapılıp yapılmaması ihtimaline karşı 2022 Nisan daki ekpss sınavınada iyi hazırlanmıştım ve elhamdülillah ondanda güzel bir puan aldım. Kuvvetli ihtimalle tercih yapmam durumunda yeni aldıgım puanla atamam yapılacak gibi duruyor. Şimdi sorum su

1- yeni kpss puanımla yeni bir 4a kadrosundaki kurumu tercih edip yerlesmem durumunda şimdiki kurumumdan istifa etmem mi gerekir? Yaptıgım arastırmalarda muvafakat alınmalı diyenler olmus. Açıkcası muvafakat kısmı bana biraz saçma geldi. Cünkü yeni bir sınav ve yeni bir puanla tercih yapıyorum ve şimdiki kurumumunda muvafakat vereceğini çok sanmıyorum. Yani yeni atama için muvafakat şart mıdır? Alamama durumunda ne yapmalıyım?

2- kimileride böyle bir durumda istifa edilip yeni göreve başlanabileceğinden bahsetmiş. İstifa etme durumunda oluyosa dahi ne kadar süre önce istifa edilmeli ve istifa durumunda hak kaybı yaşar mıyım?

Engel durumumdan konu önem arzetmektedir. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için tekrar teşekkür ederim. Allah çalışan ve atama bekleyen kardeşlerimizinde yardımcısı olsun. Duacıyız. Rabbim kimsenin emeğini zayi etmesin.

potkabac
Şube Müdürü
21 Mayıs 2022 17:03

0555 571 21 75 ara yardımcı olayım mevzu uzun detaylı yazamıyorum şuan

UfukBOZOK
Şube Müdürü
21 Mayıs 2022 19:21

Merhba. Geçen sene EKPSS ile tekrar atandım. Konu ile ilgili kanun mddesinde muğlaklık var biraz ama sonuçta; başka bir hizmet sınıfına memuriyetten istifa etmeden, kurumdan "muvfakat" alarak atanıyorsun. Kadro nakli yapılıyor. Kurumlar muvafakat vermem diyebilir ancak o durumda da biraz zorlayınca mahkemenin seni haklı bulacağını anlayınca kadro nakl da sorun olmaktan çıkıyor. Ben Pandemi gibi olağanüstü bir durumda, Sağlık Bakanlığından wmeklilik gibi doğal haklarla bile ayrılış yasaklandığı halde dilekçe ile başvurdum ve muvafakat verileceğine dair resmi yazıyla onay aldım. İstifa etmeden kurum değiştirerek başkan bir hizmet sınıfına atanmda sıkıntı yok. Aynı hizmet sınıfında farklı unvan biraz daha dolambçlı, bilgi eksikliği var kurumlarda, ama orada da sıkıntı olmuyor. Kendimden biliyorum...
potkabac, 2 yıl önce

0555 571 21 75 ara yardımcı olayım mevzu uzun detaylı yazamıyorum şuan

Oguzhan222
Memur
21 Mayıs 2022 21:08

Hiç kafanı karistirmadan sana olacakları söyleyeyim, eğer atandiysan yeni bir tercih yapman durumunda eğer "bir üst kadro" (memur iken mühendis olarak atanma vb.) değilse yeni ataman geçersiz olacaktır. Aynı düzeydeki kadrolar için kurumlardan muvafakat isternir bu da verilmez çoğunlukla. Memurlar istifa ettikleri taktirde yeniden atama için 6 ay(süreden emin değilim daha fazla olabilir) gibi bir bekleme süreleri oluyor. Atandığın şehirden memnun değilsen zaten tayin hakkın var, kurumdan memnun değilsen eğer risk almaya değer mi bilmiyorum elde kazanılmış bir hak varken iyi degerlendirmek gerek.

Bmbos
Aday Memur
22 Mayıs 2022 05:33

Anladım hocam cok tesekkür sagolun. Bende daha önce 3 defa kurum değiştirmiş birisine ulastım oda sizin söylediklerinize benzer seyler söyledi. Bakalım nasip kısmet birazda kervan yolda diziliyor doğrusu. Yasayıp göreceğiz

UfukBOZOK, 2 yıl önce
Merhba. Geçen sene EKPSS ile tekrar atandım. Konu ile ilgili kanun mddesinde muğlaklık var biraz ama sonuçta; başka bir hizmet sınıfına memuriyetten istifa etmeden, kurumdan "muvfakat" alarak atanıyorsun. Kadro nakli yapılıyor. Kurumlar muvafakat vermem diyebilir ancak o durumda da biraz zorlayınca mahkemenin seni haklı bulacağını anlayınca kadro nakl da sorun olmaktan çıkıyor. Ben Pandemi gibi olağanüstü bir durumda, Sağlık Bakanlığından wmeklilik gibi doğal haklarla bile ayrılış yasaklandığı halde dilekçe ile başvurdum ve muvafakat verileceğine dair resmi yazıyla onay aldım. İstifa etmeden kurum değiştirerek başkan bir hizmet sınıfına atanmda sıkıntı yok. Aynı hizmet sınıfında farklı unvan biraz daha dolambçlı, bilgi eksikliği var kurumlarda, ama orada da sıkıntı olmuyor. Kendimden biliyorum...

Hayalet Çocuk
Aday Memur
22 Mayıs 2022 14:17

Hocam bende yeni atandım liseden üniversiteye ve sınavada girdim ilk 1 bin içindeyim şuan . Nasıp olursa bakanlığa geçmeyi hedefliyorum ve hiç bir sıkıntı olacağını da sanmıyorum çünkü bu hak herkese veriliyor . Şöyle söylim diyelim ki şuan kalorifer belgesi ile atandım ama diğer tercihlerde sadece hizmetli ve memurluk kadroları yazabilme hakkımız var daha kalorifer kadrolarına tercih veremiyoruz umarım açıklayıcı olmuştur .

Hayalet Çocuk
Aday Memur
22 Mayıs 2022 14:22

BU ARADA EKPSS ILE ATANANLAR 4/C LI OLUYOR YANI 657'YE TAABIYIZ

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi