Editörler : supporters.
«919293949596979899100101102»

metemelih
Kapalı
18 Ocak 2021 17:01

sevgili adaylar... bir kaynakcayi degil 4 yayin tum yayinlarda kullanabilirsiniz.. hatta tum yayinlariniz da ayni kaynakcalardan olusabilir...

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Hocam "bir tane kaynakçanın 4 makalede kullanımı" demişsiniz. bunda ne kusur olabilir ki? şunu mu demek istediniz yoksa "aynı metin içi atıfın farklı kaynaklarda kullanımı". Çünkü bir yayından etkilenirsiniz, o yayına birkaç çalışmanızda atıf yapabilirsiniz. Bunda yanlış yok diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

metemelih
Kapalı
18 Ocak 2021 17:06

yalniz kendinize.intihal yapmayin... yani bir gorusunuzu ya da ongorunuzu ya da tartismanizi ayninsekilde ayni kaynaklarla tekrarlamayin...

Aygül.Bahar
Daire Başkanı
18 Ocak 2021 18:51

Söz konusu etik inceleme altındaki dosya sosyal bilimler alanında.
doçent adaylı, 3 yıl önce

Hocam alan ne acaba??

Aygül.Bahar
Daire Başkanı
18 Ocak 2021 19:01

Hocam bir makalenin kaynakçasına hiç dokunulmadan birbirinden farklı makaleler için kullanılmış ancak metin içinde kullanılan atıflar kaynakçada yer almıyor. Atıf yapılan yayınların çoğunluğunun varlığı tespit edilemiyor. Tez merkezinde olmayan tezlere atıf yapılmış. Bu arada etik inceleme deki adayın makaleleri için benzerlik raporu ortalama 65-70 aralığında. Tabi ithenticate raporu, son dönem makaleleleri de bulduğu için çok anlamlı değil. Yani bu adayın pek çok eserinde ciddi sorunlar olduğu için jürilik yapan hoca sadece iki üç noktaya değinip etiğe sevk etmiş. Uaktaki Etik bilirkişi de ceza vermiş, ancak aday bu cezaya itiraz edip mahkemeye verdiğinden, mahkeme söz konusu dosyaya etik bilirkişi olarak bizim hocamıza yollamış. Hoca da işin içinden çıkamamış, sanırım mahkemeye olumsuz bir cevap verecek hoca. Aday sosyal bilimler alanında. İşin ilginci aday, makale jenerik dosyalarına sahte ahci, esci ve Ssci logoları yapıştırmış. İlk kez bu kadar cesur bir aday gördüm.
nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Hocam "bir tane kaynakçanın 4 makalede kullanımı" demişsiniz. bunda ne kusur olabilir ki? şunu mu demek istediniz yoksa "aynı metin içi atıfın farklı kaynaklarda kullanımı". Çünkü bir yayından etkilenirsiniz, o yayına birkaç çalışmanızda atıf yapabilirsiniz. Bunda yanlış yok diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

hamush
Şube Müdürü
18 Ocak 2021 19:08

Makale dosyalarının pdflerinde düzeltme yapmak evrakta sahtecilik hocam. Cesur değil de sahtekar diyelim.
Aygül.Bahar, 3 yıl önce
Hocam bir makalenin kaynakçasına hiç dokunulmadan birbirinden farklı makaleler için kullanılmış ancak metin içinde kullanılan atıflar kaynakçada yer almıyor. Atıf yapılan yayınların çoğunluğunun varlığı tespit edilemiyor. Tez merkezinde olmayan tezlere atıf yapılmış. Bu arada etik inceleme deki adayın makaleleri için benzerlik raporu ortalama 65-70 aralığında. Tabi ithenticate raporu, son dönem makaleleleri de bulduğu için çok anlamlı değil. Yani bu adayın pek çok eserinde ciddi sorunlar olduğu için jürilik yapan hoca sadece iki üç noktaya değinip etiğe sevk etmiş. Uaktaki Etik bilirkişi de ceza vermiş, ancak aday bu cezaya itiraz edip mahkemeye verdiğinden, mahkeme söz konusu dosyaya etik bilirkişi olarak bizim hocamıza yollamış. Hoca da işin içinden çıkamamış, sanırım mahkemeye olumsuz bir cevap verecek hoca. Aday sosyal bilimler alanında. İşin ilginci aday, makale jenerik dosyalarına sahte ahci, esci ve Ssci logoları yapıştırmış. İlk kez bu kadar cesur bir aday gördüm.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
18 Ocak 2021 19:26

Sayın hocalarım belli ki aday nahoş bir durum içinde ama soruşturması devam eden süreçte görevli hocaların bu bilgileri soruşturmada görevli olmayan 3. kişiler ile paylaşması hem 657 hem de 2547 kapsamında ayrı bir disiplin ve ceza konusu olup davranış etik değildir.

Ek bilgi ;Ayrıca Ithenticate te yapılan ayarlar ile güncel basılı verileri de elimine ederek sonuç rapor alınıyor. Bunu bilmeyen birçok hoca maalesef silah gibi de kullanıyor.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
18 Ocak 2021 19:43

Görevli hocalar bu süreci hocamızla paylaşmış. hocamızda burada paylaşıyor .

2547 kapsamında

(4) Kademe ilerlemesinin durdurulması veya birden fazla ücretten kesme: Devlet yükseköğretim kurumlarında görev yapan aylıklı öğretim elemanlarının bulundukları kademedeki ilerlemelerinin fiilin ağırlık derecesine göre bir ila üç yıl arasında durdurulması; vakıf yükseköğretim kurumları öğretim elemanlarının ise fiilin ağırlık derecesine göre üç ila altı ay süreyle brüt ücretinden 1/30 ila 1/8 arasında kesintiye gidilmesidir. Kademe ilerlemesinin durdurulması veya birden fazla ücretten kesme cezasını gerektiren fiiller kapsamında;

n) (Ek:15/4/2020-7243/7 md.) Görevi gereği öğrendiği ve gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri açıklamak

-------------------------------

657 kapsamında;

D - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve hallerden;

k) Açıklanması yasaklanan bilgileri açıklamak

maddeleri kapsamında dikkat edilmesi gereken durumlar.

bu tür bilgileri devam eden sonuçlanmamış süreçlerde paylaşmamak esastır. .

murtanyan
Genel Müdür
18 Ocak 2021 20:04

Hocam hemen her bölümde prof. Hocalar, inceledikleri etik dosya hakkında çevreleriyle bilgi paylaşıyorlar. Ben çok denk geldim, hatta isim vererek paylşn çok. Bu konuda bir sosyal çalışma grubunun, adalet bakanlığından izin alıp akademik etikle ilgili dosyalardan karara bağlananları incelediklerini duymuştum. Bir ra Twitter da bir hesaptan isim ve etik dışılık alenen İfşa ediliyordu. Ara ara denk geliyorum, benzer girişimlere. Elbette etik değil, hatta suç ama dedikodu mahiyetinde hemen her hoca bunu yapıyor.
Dean_CORSO, 3 yıl önce

Sayın hocalarım belli ki aday nahoş bir durum içinde ama soruşturması devam eden süreçte görevli hocaların bu bilgileri soruşturmada görevli olmayan 3. kişiler ile paylaşması hem 657 hem de 2547 kapsamında ayrı bir disiplin ve ceza konusu olup davranış etik değildir.

Ek bilgi ;Ayrıca Ithenticate te yapılan ayarlar ile güncel basılı verileri de elimine ederek sonuç rapor alınıyor. Bunu bilmeyen birçok hoca maalesef silah gibi de kullanıyor.

19 Ocak 2021 00:19

Hocalarım geçenlerde üaka mail attım bilirkişi raporu sonuçlandı mı diye? Memur arkadaş raporlar karara bağlanınca posta ile gönderilecek dedi bu normal mi? Bu durumu yaşayan kimse var mı? Sistemde değişiklik yapılmıyor mu süreçle ilgili? Niye böyle dedi bilgisi olan var mı?

19 Ocak 2021 15:11

Hocalarım toplantı tarihi konusunda bilgisi olan var mı? Sosyal bilimler alanında ne zaman toplantı olur acaba öğrenen olursa paylaşabilir mi? Mail ile öğrenemedim maalesef.

fatican
Aday Memur
19 Ocak 2021 19:12

Ben de sizin gibi bekliyorum, sordum bilgi alamadık. Tahminim haftaya veya şubatın ilk haftası olur...

Aday-doçent, 3 yıl önce

Hocalarım toplantı tarihi konusunda bilgisi olan var mı? Sosyal bilimler alanında ne zaman toplantı olur acaba öğrenen olursa paylaşabilir mi? Mail ile öğrenemedim maalesef.

19 Ocak 2021 23:02

Bir an önce en azından gerekçe nedir öğrensek. Bugün de sonuçlar açıklanmaya başladı. Bizim için de süreç hızlanır umarım.

fatican, 3 yıl önce

Ben de sizin gibi bekliyorum, sordum bilgi alamadık. Tahminim haftaya veya şubatın ilk haftası olur...

akademikdoktor
Aday Memur
20 Ocak 2021 00:10

Hocam ben de aynı şekilde bilirkişi inceleme sonucunu bekliyorum. Süreç ile ilgili bilgi almak için ben de mail atmıştım. Bana gelen cevapta da aynı şekilde "bilirkişi incelemesi sonuçlanınca tarafınıza yazı ile bilgilendirme yapılacaktır" dendi.

doçent adaylı, 3 yıl önce

Hocalarım geçenlerde üaka mail attım bilirkişi raporu sonuçlandı mı diye? Memur arkadaş raporlar karara bağlanınca posta ile gönderilecek dedi bu normal mi? Bu durumu yaşayan kimse var mı? Sistemde değişiklik yapılmıyor mu süreçle ilgili? Niye böyle dedi bilgisi olan var mı?

tenya
Memur
20 Ocak 2021 18:26

Hocalarım merhaba, aynı posteri bir ulusal kongrede Türkçe olarak bir de uluslararası kongrede İngilizce olarak sunmak etik ihlal midir?

20 Ocak 2021 22:35

Arkadaşlar şuanki puanımız doçentliğe yettiği için biz kendiğimizi yayın yapma çalışmalarına verdik. Eğer dil puanı yükseltilirse bizi etkileyecek mi? Etkileyecekse bu haksızlık olmayacak mı? Mahkemeye versek kazanirmiyiz?

ariffffff
Aday Memur
20 Ocak 2021 23:49

2020 ekim dönemi başvurum jüri bile belli olmadan dün etik kararı nedeniyle başvurum iptal oldu.sebep 2015 de yanlış beyandan dolayı etik cezası almıştım. Yönetmelikte yanlış beyan dışında etik ihlali olan yayınlar beyanname de kullanılmaz diyor. Ama benim yanlış beyan dışında etik olmamasına rağmen etik nedeniyle başvurum iptal oldu. Bu şekilde olan var mı? İtiraz dilekçesi yazdım bu konu da bilgisi olan var mı süreç nasıl işliyor

21 Ocak 2021 09:10

Geçmiş olsun hocam.

ariffffff, 3 yıl önce

2020 ekim dönemi başvurum jüri bile belli olmadan dün etik kararı nedeniyle başvurum iptal oldu.sebep 2015 de yanlış beyandan dolayı etik cezası almıştım. Yönetmelikte yanlış beyan dışında etik ihlali olan yayınlar beyanname de kullanılmaz diyor. Ama benim yanlış beyan dışında etik olmamasına rağmen etik nedeniyle başvurum iptal oldu. Bu şekilde olan var mı? İtiraz dilekçesi yazdım bu konu da bilgisi olan var mı süreç nasıl işliyor

21 Ocak 2021 15:32

Dün toplantı yapılmış. Sizce etik dosyalar konuşulmuş mudur? Ne toplantısı bilen var mı?

Aday-doçent, 3 yıl önce

Geçmiş olsun hocam.

mbt66
Aday Memur
21 Ocak 2021 23:32

Şubat ayındaki etik ve asgari kurul toplantısı ne zaman yapılacak acaba ? 2 dosya olan jurilerde son rapor giriş tarihi 15 şubat olarak gözüküyor.

Ydocent
Şef
21 Ocak 2021 23:55

Dun forumda okumuştum. Dunku toplanti, yabancı dil şartı, uye seçimleri vb genel kararlari içeriyor

diye belirtiliyordu.

Aday-doçent, 3 yıl önce

Dün toplantı yapılmış. Sizce etik dosyalar konuşulmuş mudur? Ne toplantısı bilen var mı?

Toplam 8076 mesaj
«919293949596979899100101102»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi