Editörler : crops35
05 Şubat 2009 18:46

orman muhafaza memurlar ne iş yapar?

orman muhafaza memurlarının bir çalışma günü nasıl geçiyor?

çok merak ediyorum. lütfen ormancı arkadaşlar yanıtlasın.

ayrıca orman muhafaza memuru ile orman işçisi arasında ne fark var?

turkceci_22
Kapalı
06 Şubat 2009 12:54

babam orman muhafaza memuru.orman işçisi adı üzerinde işçi.orman muhafaza memurlarının direktiflerini yerine getirir.diğeri memur.orman muhafaza memuru çalıştıkları bölge şefliklerinde ya da bağlı bulundukları köylerin sınırları içindeki ormanların planlı bir şekilde dikimi kesimi bakımı koruması görevini yürütür.

orman muhafaza memurunun çalışma günü kavramı 24 saattir.gece gündüz yoktur.genelde araziye çıkılır.orman kesimi takip edilir.

kutmete
Genel Müdür
06 Şubat 2009 19:19

verdiğin bilgi için teşekkür.

peki orman muhafaza memurunun mesaisi kaç saat normalde?

fazla çalışması için mesai ücreti alıyor mu?

mesaisinin kaç saatini arazide geçiriyor?

araziye çıkış dışındaki zamanı nerede geçiriyorlar?

merkez binalarında mı?

kutmete
Genel Müdür
06 Şubat 2009 19:22

Bu ormancıların yaptıkları iş benimde merakımı çekiyor.

Başka bilgisi olan varsa lütfen yazsın.

maratonSERHAT
Şube Müdürü
06 Şubat 2009 19:55

dostum, cevapladığınız için sağolun.

yalnız şu 24 saat çalışma sisteminizi anlayamadım.

24 saat çalışıp, 24 saat izin mi yapıyorsunuz?

maratonSERHAT
Şube Müdürü
06 Şubat 2009 21:36

internette buldum. orman muhafaza memuru kadrosuna atanabilmek için;

1 - erkek olmak,

2 - askerlik hizmetini fiilen yapmış olmak,

---------------------------

BU ŞARTLAR HALEN ARANIYOR MU?

ÖRNEĞİN BAYAN OLAN YAHUT ERKEK OLUPTA HENÜZ ASKERLİK GÖREVİNİ YAPMAMIŞ VEYA MUAF OLANLAR ORMAN MUHAFAZA MEMURU OLAMIYOR MU?

turkceci_22
Kapalı
09 Şubat 2009 16:37

askerlik yapmış olmak ve erkek olma şartı kaldırıldı bildiğim kadarıyla ama kesin söyleyeyim bayan mesleği değildir.bir bayanı arazide(ormanda) kesim yaptırırken düşünemiyorum.ormancıda dinlenme diye bir şey yoktur.yani bazen hava yağışlı olur iş olmaz evde yatarsın ya da merkezde çalışıyorsundur dairede takılırsın.masa başı işi değildir.orman muhafaza memurluğunun da bölümleri vardır.

a) av ve yaban hayatı koruma müdürlüğü

b)ağaçlandırma ve fidanlık müdürlüğü

c)orman toplu koruma müdürlüğü

bu üçünden birinde çalışırsın ama en iyisi c şıkkı.

maaş+200(arazi tazminatı)+ yılın 7 ayı 350 lira yangın tazminatı alırsın babam 25 yıllık toplam maaşı 1900 lira oluyor yeni başlayan da 1650 civarı olur.

bir numaralı amirin orman mühendisidir ve her şeydir.

bir de orman muhafaza memurluğunu tam öğrenmek istiyorsan git bir ormancı bul konuş(yeşil üniformayla dolaşır)burda meslek anlatılmaz ancak bu kadar ama tavsiye ederim.ben öğretmenim şahsen verseler ormancı olurum.

maratonSERHAT
Şube Müdürü
09 Şubat 2009 22:12

turkceci_22

orman muhafaza memurları iş olmadığı gün merkezde , dairede takılmak zorunda mı, yoksa evde oturabiliyor mu?

turkceci_22
Kapalı
10 Şubat 2009 02:19

sorduğun sorunun cevabı önceki yazımda var.evde oturursun ancak allah korusun yaz dönemidir bir yangın çıkar gece kalkar gidersin.Yani merkezde değil köylerde çalışıyorsan evde oturursun belki ama her an göreve hazır olmak durumundasın bırakıp gidemezsin.Hafta sonu tatili için çekip bir yere gitmek gibi bir lüksün olmaz.Ama hava koşulları el vermez araziye çıkmazsın.İster evde otur ister kahvede.Sanırım haftada bir gün (24 saat) dairede nöbet tutarsın.

İşin halkla.Ormanla ilgili her konuda orman köylüsüne karşı devlet sensin.Kanun uygulayıcısısın.

yaman_asli
Şef
09 Ağustos 2009 16:18

güncellll....

Safir21
Kapalı
10 Ağustos 2009 11:09

çok zevkli iş olsa gerek..

deprem38
Aday Memur
18 Haziran 2010 14:40

şuan için maaşları nedir arkadaşım ben kamudayım geçmeyi düşünüyorum da....

mobdek07
Aday Memur
03 Kasım 2010 12:11

mrb ben mobilya ve dekorasyon mezunuyum bana yardımcı olurmusunuz ne tercih edebilirim hiç bilmiyorum çok acil lütfen

3087-05
Aday Memur
05 Ağustos 2011 18:32

kardesım dısardan kolayda işin ıcıne gır yüksek okul mezunuyuz 7/24 hazır ol çalıs nöbett tut hafta sonu yok zart zurt hele ögretmen olan arkadasım meslegıne devam et yahu

piyon_go
Şef
24 Eylül 2012 21:44

Doga koruma ve milli parklarda memur olmak istiyorum...

AlimlRi nasil oluyor...merkezi atamayla mi

shadow1453
Aday Memur
28 Eylül 2012 02:31

Türkçeci iyi konuşmuş. Ben orman mühendisi 4. Sınıf öğrencisiyim. Staj yaparken orman muhafaza memurları da vardı.çok baba adamlar ve samimi adamlar gerçekten.ormancılar genelde diğer meslekteki insanlara göre daha babacan insan oluyorlar.doğayı seviyor ve sıcakkanlılar. Çalışma şartlarına gelince. Tabi ben şuan öğrenciyim,allah izin verirse atanmak için uğraşacağım.onlar da mesai saati yoktur.yine de ülke de mesleğim saygı görmese de ben çok seviyorum mesleğimi.

28 Eylül 2012 10:28

benim bir arkadaşım var böyle.Ormanda kulübeleri var çok rahatlar.Her imkanları var.İş olmadığında kahveye geliyor okey oynuyor.Yani benim mesleğimden çok daha fazla alıyor ve rahat.

CENK_GKLP
Aday Memur
28 Eylül 2012 11:58

orman muhafaza memuru ne iş yapar kendi ağzından dinleyin isterseniz;Biz Türkiyedeki tüm memur ve tsk personelinden ayrı olmakla birlikte 7 gün 24 saat görevlendirilmiş,resmi bayram ve tatilleri olmayan(senelik izne ayrılmadığı müddetçe),binlerce hektar orman alanı üzerine zimmetlenmiş.ve bu orman alanında içerisinde olacak her türlü usulsüzlüklerden sorumlu.arkadaşlarınızla en güzel zamanınızı geçirirken ve bugün izinliyim derken bile telefonunuzun çalıp(alo ormancım ihbar var) diye bir cümleyle göreve çağrılacağınız,(gitmeme şansınız yok)hele de bölgenizde sizinle beraber çalışan ormancı arkadaşınız yok ve işler bir hayli çok ise sürekli depresyona gireceğiniz,bugünün koşullarında çoook eskiden deyim haline gelmiş''az daha okuyup ormancı olamadın mı'' cümlesinin milatta kalıp ters anlamına geldiği,halk arasında sık duyacağınız(ormancılar çok rüşvet yer) tarifinin duyduğunuzda zorunuza gideceği,genellikle köy,taşra yerlerde görev yapacağınız(torpilli değilseniz)velhasıl işini ülkeyi kendisi kalkındırıyormuş gibi çalışan ve çalışmaya mahkum edilen bir kulunuz.not: iş yoğunluğu bölgelere göre değişiklik arz etmektedir.malumunuz orta anadolu ve doğuanadolu bölgesinde orman alanları olmadığı için burada çalışan arkadaşlarında vakit geçirmek için siz olsaydınız neler yapardınız? sorusundaki cevaba kendiniz yorum yapın ... saygılarımla...

(soykan)
Memur
28 Eylül 2012 13:25

Rahmetli babamda orman muhafaza memuruymuş.3 yaşındayken kaybetmişim.Yıllarca onun maaşı sayesinde okudum.Umarım Allah gönlüne göre verir.

Memurluk sonuçta küçümseme olanların ağlamasına bakma özelden iyi elbette.

shadow1453
Aday Memur
29 Eylül 2012 02:01

Mekanı cennet olsun kardeşim...

(soykan)
Memur
08 Ekim 2012 16:45

Amin kardeşim cümlemizinkiler inşallah.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler