Editörler : supporters.
«949596979899100101102103104105»

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
05 Şubat 2021 12:50

Haksız yazarlık, yanlış ve yanıltıcı beyan, tahrif edilmiş veri kullanma gibi gerekçeler mesleğimizden edilmeye sebep olur mu? Çünkü kim bile bile etik sorunlu makalesini kullansın. Eminim yapılan etik hataların %90'ı fakında bile olunmadan yapılıyor.

Lycurgus
Memur
05 Şubat 2021 19:19

Hayır hocam, intihal suçu tespit edilip bundan dolayı başvurunuzun iptal edilmesi gerekiyor. Bu iptal sonrası UAK bağlı olunan üniversiteye gerekli bilgileri gönderiyor ve o üniversite soruşturma açıyor ve meslekten atılmaya öyle karar veriliyor. Son karar rektörde ve Yök'de. İntihal ile ilgili çok haber duyuyoruz ama atılanlar var mı gerçekten bilmiyorum.......Haksız yazarlık, tahrif vb. suçların cezası ise kınamadan tutun da kademe durdurulmasına kadar farklılık gösteriyor.

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Haksız yazarlık, yanlış ve yanıltıcı beyan, tahrif edilmiş veri kullanma gibi gerekçeler mesleğimizden edilmeye sebep olur mu? Çünkü kim bile bile etik sorunlu makalesini kullansın. Eminim yapılan etik hataların %90'ı fakında bile olunmadan yapılıyor.

Hasan0268
Aday Memur
06 Şubat 2021 14:44

Arkadaşlar ilginçtir, bir asil jüri üyesi tezden makale ürettiğim için beni etik kuruluna sevk etmiş. Dün etik kurulundan bana bir yazı geldi. ÜAK dosyamı incelemiş ve özetle adayın doçent olabilmesi için tezden makale üretmesi gerektiğini belirtmiş. Dolayısıyla jüriyi haksız buldu ve onu jürilikten çıkardı. Bu nasıl jürilik mevzuatı bilmiyorlar herhalde.

06 Şubat 2021 16:11

Geçmiş olsun hocam.

Hasan0268, 3 yıl önce

Arkadaşlar ilginçtir, bir asil jüri üyesi tezden makale ürettiğim için beni etik kuruluna sevk etmiş. Dün etik kurulundan bana bir yazı geldi. ÜAK dosyamı incelemiş ve özetle adayın doçent olabilmesi için tezden makale üretmesi gerektiğini belirtmiş. Dolayısıyla jüriyi haksız buldu ve onu jürilikten çıkardı. Bu nasıl jürilik mevzuatı bilmiyorlar herhalde.

Hasan0268
Aday Memur
06 Şubat 2021 17:27

Teşekkür ederim hocam.

Aday-doçent, 3 yıl önce

Geçmiş olsun hocam.

Lycurgus
Memur
06 Şubat 2021 19:00

Çok geçmiş olsun hocam

Hasan0268, 3 yıl önce

Hasan0268
Aday Memur
06 Şubat 2021 19:36

Teşekkür ederim hocam.

Lycurgus, 3 yıl önce

Çok geçmiş olsun hocam

associatetobe
Aday Memur
07 Şubat 2021 15:57

Sayın hocalarım, mart2020 doçentlik başvuru döneminde başvurumu yaptım. Kasım ayı içinde etik kurula sevk edildiğimi öğrendim ve savunmamı gönderdim. 8 ocak tarihli toplantıda bilirkişilere gönderilme kararı alınmış. Tecrübeli hocalarım yardımcı olabilir mi, -her şey yolunda giderse- süreç ne kadar sürer? Ne kadar sürede bilirkişi sonuç tebligatını alırım? Şimdiden teşekkür ederim.

Memurdoktor
Memur
07 Şubat 2021 16:04

Tüm jüri raporları tamamlanmadan etik bildiri yapılmaz, dolayısıyla etikte haklı bulunursanız jüri düşer ve süreç yeterli bir sonuca neden olacak jüri sayısı varsa (asilin yerine yedeğin raporu, yedek etik vermişse asillerin toplam görüşü) başarılı veya başarısız olarak genelde hemen sonuçlanır ancak yeni jüri ataması yapılacak bir jüri sayısı azlığı durumunda yeni jüri atanır ve onun başka bir noktadan olası etik vermesi süreci yeniden etiğe götürebilir.
DocentDoktorAday, 3 yıl önce

Gecmis mesajlari okumani tavsiye ederim.

Bircok detay bilgiye ulasacaksin.

Etik surec zor me mesakkatli bir durum.

Oncelikle arkadasina etik gerekceleri iceren ptt den bir zarf gelecek.

Orda savunma yapacak ve hemen uaka gonderecek.

Akabinde, ilgili etik alt komisyon inceleyecek savunmanizi

Sizi hakli bulursa surec devam edecek bulmazsa bilirkisi yolu gozukur.

Alt komisyon genelde bilirkisi yolunu tercih ediyor topa girmemek icin.

Bilirkisi sureci de 20 gun ile 6 ay arasinda devam ediyor.

benim durum 3 aya yakindir bilirkisilerde.

Akabinde siz hakli olursaniz, sizi etige veren juri dusuyor geri kalan 6 juri ile yola devam.

Akabinde 6 juri yorumlarini yaziyor. Bu arada tekrar etik olursa onlara da cevap veriyorsun.

Bu surec bu sekilde devam ediyor.

Gecmis olsun.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
07 Şubat 2021 16:26

Yedek jürilerin etik ve asgari demeleri yönetmeliğe uygun mu? Yönetmelikte asil jüirler dosyalarını girmezlerse yedek jüriler dikkate alınır diyor.

Memurdoktor
Memur
07 Şubat 2021 18:34

Pratikte yedekler de etik ve asgari verdiğinde dikkate alınıyor. Etik ve asgari görüşlerinin büyük bir çoğunluğu yedekler tarafından ileri sürülmekte

energydata
Aday Memur
08 Şubat 2021 14:37

Benimde yedek jürim etiğe verdi. Aslında asillerden biri düşmeden yedeğin raporu dikkate alınamaz. Bununla ilgili mahkeme kararları var.

https://akademikhukuk.org/universitelerarasi-kurul-baskanligi-yedek-jurilerin-raporlarini-dikkate-alarak-docent-adaylarini-magdur-etmektedir/

Lastofus
Şef
08 Şubat 2021 15:16

Bize etik veya asgari veren jürinin kim olduğunu görebiliyor muyuz?

Memurdoktor
Memur
08 Şubat 2021 16:15

Bu hukuki bir görüş ancak şu an uygulamada değil. Dosyalar asil, yedek tüm jüri üyelerine aynı anda açılıyor. Yedeklerin asgari ve etik raporları asiller ile eşdeğer aynı anda değerlendirmeye alınıyor. Başarılı veya başarısız raporları ise asillerden biri veya fazlası jürilikten düştüğünde hesaba katılıyor.
energydata, 3 yıl önce

Benimde yedek jürim etiğe verdi. Aslında asillerden biri düşmeden yedeğin raporu dikkate alınamaz. Bununla ilgili mahkeme kararları var.

https://akademikhukuk.org/universitelerarasi-kurul-baskanligi-yedek-jurilerin-raporlarini-dikkate-alarak-docent-adaylarini-magdur-etmektedir/

Memurdoktor
Memur
08 Şubat 2021 16:20

Size yazılı bildirim yapıldığında görebilirsiniz. Bu bildirim sonrası savunma vereceksiniz. Savunma vermez iseniz komisyonda mevcut durumu ile yine işleme girer. Ancak hukuki dilden yazılmış bir savunma ileride yasal dayanak için zemin oluşturur. Belirgin ihlal yapıldıysa savunmak zor. Ancak jürinin iddiasında gerçekten bir dayanak yoksa yapılacak iyi bir savunma kısa veya uzun vadede sizi haklı çıkarabilir.
Lastofus, 3 yıl önce
Bize etik veya asgari veren jürinin kim olduğunu görebiliyor muyuz?

Ydocent
Şef
09 Şubat 2021 15:50

5 subat ve 10 subat 2021 tarihlerini bizlerle paylaşan arkadaşlar bizleri doğru bilgilendirmisler. Yarin ki toplanti olacağına benim de inancım cok.

Asgari ile ilgili ilk bildirimler gelmeye başladı. Bilginiz olsun arkadaşlar.

5 subat 2021 de gercekten asgari ve etik konulu toplantı yapilmis ki az önce bir mesaj geldi yurtici kargodan.

Tc universite başlıklı. Bugun kargoya teslim edilmis, yarin elimde. Ayni asgari gerekcem ve basvuru iptali zamanında gelen kargo mesaji le ayni.

4 ocak ta asgari itiraz dilekcemi Komisyona sunmuştum. Görüşüldü demekki geliyor yaniti. Sisteme baktim az evvel, hala iptal yazdığına göre ne yazdığını tahmin edebiliyoruz hepimiz.

2873
Memur
09 Şubat 2021 16:51

Kıymetli Hocam,

ÜAK uygulamada ne yaparsa yapsın, doçentlik yönetmeliğine aykırı davranıp, suç işliyor.

Memurdoktor, 3 yıl önce
Bu hukuki bir görüş ancak şu an uygulamada değil. Dosyalar asil, yedek tüm jüri üyelerine aynı anda açılıyor. Yedeklerin asgari ve etik raporları asiller ile eşdeğer aynı anda değerlendirmeye alınıyor. Başarılı veya başarısız raporları ise asillerden biri veya fazlası jürilikten düştüğünde hesaba katılıyor.

ddy-
Aday Memur
09 Şubat 2021 19:28

Merhaba. Sosyal bilimler alanından Ekim 2020'de başvurum vardı. Bugün itibariyle "adayın başvurusu etik incelemede" olarak güncellendi. Önceki emsajalrdan anladığım kadarıyla Etik Kurul'un toplantısını beklememiz gerekli değil mi? Sonrasında - eğer etik ihlal şüphesi varsa - Posta yoluyla rapor alacağız sanırım? yanlışım varsa lütfen düzeltir misiniz? Teşekkürler

Lycurgus
Memur
09 Şubat 2021 23:13

Geçmiş olsun hocam; tam da belirttiğiniz gibi olacak. Sosyal Bilimler etik toplantısında görüşülecek, eğer jüri haksız bulunursa o jüri görevden çıkarılacak, size posta yoluyla bu durumu bildirecekler ve sonraki UAK toplantısında başarılı ya da başarısız olarak sonucunuz açıklanacak. Eğer sizden savunma istenirse yine posta yoluyla size zarf gelecek ve savunmanızı yapıp göndereceksiniz. Umarım bu yola kalmadan problem çözülür hocam. Bu süre içinde siz sadece zarfı bekleyin. O muydu bu muydu diye düşünüp taşınıp ne kendinizi ne de ailenizi çok fazla üzmemeye çalışın.. Tekrar geçmiş olsun..

ddy-, 3 yıl önce

Merhaba. Sosyal bilimler alanından Ekim 2020'de başvurum vardı. Bugün itibariyle "adayın başvurusu etik incelemede" olarak güncellendi. Önceki emsajalrdan anladığım kadarıyla Etik Kurul'un toplantısını beklememiz gerekli değil mi? Sonrasında - eğer etik ihlal şüphesi varsa - Posta yoluyla rapor alacağız sanırım? yanlışım varsa lütfen düzeltir misiniz? Teşekkürler

10 Şubat 2021 00:24

Merhaba hocalarım. Sonunda etik gerekçenin olduğu posta elime ulaştı. Her aşaması çok yıpratıcı oldu benim için. Keşke başvurmasaydım dedim hep. Umarım sizler daha kolay atlatırsınız bu aşamayı. Mükerrer yayın iddiası var tek jüriden. Size sormak istediğim nasıl bir savunma yazmalıyım? Sizler nasıl yazdınız? Bana bilgi verirseniz çok sevinirim. Bu forumda bu durumdan kurtulan hocalar da var. Yardımcı olabilir misiniz?

Toplam 8076 mesaj
«949596979899100101102103104105»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi