Editörler : oto-danisman-expert
02 Şubat 2011 17:15

vito yakıt tuketimi

2.2 dizel mercedes vito uzun yolda kac litre yakar? Bilen var mı

sbfliiii
Şube Müdürü
03 Şubat 2011 20:08

koskoca forumda vitonun ne yaktıgını bilen yok mu ya. Fabrika verilerini biliyorum ama kullanan birinden reel olarak ne yaktıgını ogrenmek istiyorum.

aalex
Yasaklı
03 Şubat 2011 20:42

sen ne kadar yakıyor yaz ; en azından başkalarının fikri olur.

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
03 Şubat 2011 22:40

arkadaş türkiyede kaç memurun vitosu varda bilsin.. sende sorduğun soru olsa tamam.. birde kızıyon... memur ne yapcak vito ile pazarda corapmı satacak soğanmı satacak yoksa üste kayak takımı takıp uludağamı gidecek... tahminim uzun yolda 6-7 litre civarı yakar sehir içinde 9-10 lt. civarı yakar...

sbfliiii
Şube Müdürü
03 Şubat 2011 23:12

ya memurun vitosu olmaz tamam da, benim simdi nasıl gecici olarak isim dustuyse belki burdan birinin de isi dusmus kullanmıstır dıye sordum.

daha acık ıfade ıle soyle soyleyım, bı kac gunluk gezı ıcın vıto kıralamayı dusunuyoruz, hesap kıtap yapmak ıcın sordum. kendımıze aıt bınek aracla gıdersek (2 arac) mi daha ucuza gelecek yoksa vıto kıralasak mı. bunun ıcın sordum. kendı araclarımız da benzınlı oldugu ıcın hesap kıtap yapıyoruz. yaklasık 2000 km yol yapcaz. rent a car cılar yalancı oluyo, 200 lıra yakarmıs koca araba. :)

bızım araclar 1.6 benzınlı honda ve toyota. ıkısı de asagı yukarı aynı yakıyo ve uzun yolda yaklasık 250 lıra falan. 2000 km de bu ıkı arac toplam 1000 tl yakar gıbı. vıto ıcınse 380 lıra kıra bedelı vercez. yakıtla beraber 1000 tl yı bulacaksa hıc kıralamakla ugrasmayalım dıyoruz.

baska forumlardan arasturdım herkes kac para yaktıgını konusuyo, yakıt fıyatları degıstıgı ıcın de o bılgıler suankı durumu yansıtmıyo.

bu arada vıto nun teknık verılerınde sehır dısı 6.7 lt/100 km yazıyo. ama bu verıler cogu zaman tutmaz. 3 tonluk araba bu. fabrıka verısının uzerıne cok cıkar mı bunu merak edıyorum.

sızın dedıgınız gıbı 7 lt yaksa 2000 km de 480 lıra gıbı bı sey yakar. ama bu da hıc ınandırıcı gelmıyo.

neyse artık deneyıp gorcez. en azından dagda tasta bızım aracalar yıpranmamıs olur

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
03 Şubat 2011 23:25

uzun yolda 6-7 litre yakar doğrudur efendi kullanırsan 6,da yakar merak etme mercedes bu ama 140-160'ı yapıştırayım dersen 10da yakar 15de yakar... ayrıca az yakmak istiyorsan mazotu gidip pahalısından alma 3liraya da mazot var 2,90a da git ondan al nasıl olsa araba senin değil... dağa taşa çıkacaksan yakıt değerleri iki katına çıkar söyleyim...

sbfliiii
Şube Müdürü
03 Şubat 2011 23:48

abi saol cevap veriyosun da, sorularıma cevap vermıyosun. Bız de az cok araba nasıl cok yakar, nasıl az yakar bılıyoruz. Ben reel olarak bu araba ne yakar onu bılen varsa ogrenmek ıstıyorum. Ayrıca yakıtı ucuz yerden alınca da sadece arabay zarar vermekle kalmıyo, az da yol gıdıyo.

Bak mesala sana soyle ornek verıyım, 2 yıldır benzınlı araba kullanırım, tum sırketlerden benzın alıp denedım, aynı yolda aynı sartlarla, hem de bı kac kez. Ve sonuc olarak gordum kı benzın de en cok yolu bp den alınca yapıyo araba. 1,5 yıldır da bp den baska yerden benzın almam.

Ucuz mazot alınca da normalde bır depo ıle 1000 km yapan araba 800 km yapacak. Fark eden bı sey yok yanı.

Neyse kusura bakma abı, sankı tartısma cıkartmaya calısıyo gıbı oldum. Tahmınlerın ıcın de saol.

Haftaya deneyıp buraya yazarım ne yaktıgını. Ama ben kesınlıkle 6 ya dusecegını zannetmıyorum. 6 lt ne demek ya. 200 lıra mı yakacak km de. Bu kadar az yakarsa satarım hondayı alırım bı vıto. Son zamlardan sonra sehır ıcınde 420 lıra yakar oldu. :) 100 lıralık benzınle 225-230 km yapıyo sehır ıcınde.

04 Şubat 2011 10:28

2500cc motor hacmine sahip turbolu 2000 model hyundai starex im şehir dışı yakıtı 0,20-0,22 kuruş arası. Eskişehir K.Maraş arası yaklaşık 2000km gidiş geliş. 400tl lik motorin yakıyorum. Ama aracımı sattım.şuan 6 vites dizel mondeo kullanıyorum,onun yakıtıda şehir dışı 0,15 kuruş. Vitonun değerleride uzun yolda 0,22-0,23 kuruş arasında gezer tahminim.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi