Editörler : E.Kayı Han
03 Temmuz 2022 12:49

Geçici gorevlendirme bitti ama idare mahkemesine itirazım devam etmekte

Bir petsonelin asılsız şikayeti üzerine Açılan soruşturma nedeniyle geçici olarak görevlendirildim. Geçici gorevlendirmenin iptali için komisyona başvurup suçsuz oldugumu belge ve tanık göstererek anlatmaya calistim. Komisyon soruşturmanın devam ediyor olması nedeniyle red etti. Daha sonra sorusturmam bitti ve ceza veremediler. Ben kararla tekrar basvurdum. Bu seferde komisyon kanaat nedeniyle red etti. Yürütmenin durdurulmasi ve geçici görevin iptali için idari mahkemesine dava açtim. Idari mahkemesi 60 günlük süre gecti diye red etti.

Bende 60 gün dolmadı 58 gün oldu. Idare mahkemesi komisyona ikinci başvuru tarihimi baz almıştır. Oysa ben daha önce de başvurmuştum. Ve iyuk madde 11 e göre idareye başvuruda sure durur. İlk basvurumdan ötürü süre durdurulma si yapılmamıştır.

Diyerek ve ayrıca süre geçmiş olsa bile hukuki süreç ortadan kalktığı ceza vermeye yer olmadığı kararı geldiği için görevlendirme dayanaksız sebepsiz kalmıştır diye istinaf a basvurdum.

Tabi bu süreçte benim görev sürem doldu. Ve geri geldim .

Fakat istinaf mahkemesinde davam devam etmektedir. Sonuç ne olur.

Yol Gösteren
Daire Başkanı
04 Temmuz 2022 20:40

Sonuç ne olur? sorusuna cevap veremem... dava dosyasını görmek lazım...

Diğer soruna ise cevap verebilirim.... görev süren doldu ve eski görev yerine verildin... fakat idari yargıda geçici görevlendirmenin iptali yargılaması devam ediyorsa ne olur sorusuna cevap verebilirim...

İptal davasında idari islemin hukuka uygunluk denetiminin işlem tarihi itibariyle yapılacagı yargısal içtihatlarla belirlenmistir. İptal davasının konularından birini olusturan bireysel idari işlemler, belli kişiler üzerinde yeni bir hukuki durum yaratma veya degiştirme gibi sonuçlar dogurmakta olup, görevli ve yetkili yargı merciince iptal edilinceye veya işlemi tesis eden idarece geri alınıncaya, kaldırılıncaya, degiştirilinceye veya düzeltilinceye kadar hukuki geçerliligini korumaktadır.

Dolayısıyla bireysel işleme karşı açılmıs bir iptal davası söz konusu ise, bu dava sonuçlanıncaya kadar, hakkında işlem tesis edilen kişi ile işlem arasındaki ilişki işlemin ilk tesis edildigi hukuki sebeplerle birlikte devam eden nitelik arz etmektedir.

KALIN SAĞLICAKLA

06 Temmuz 2022 15:23

Birşey anlamadım. Birgün bana şöyle bir bilgi geldi. Abi çok iyi birisin ama savcı seni sevmiyor. Önümüzdeki günlerde bir olay olacak sana soruşturma açabilirler kendine dikkat et. Ve beni göndermek için denildiği gibi olay oldu soruşturma açtılar Bu disiplin soruşturması nedeniyle de beni 6 aylığına görevlendirdiler . Suçsuz oldugumu belge ve kanıtlarla anlattığım 48 sayfalık bir dosya sunup karara itiraz ettim. Itirazım soruşturmanın devam ediyor olması nedeniyle red edildi. 15 gün sonra disiplin soruşturması karara bağlandı . Ceza vermeye yer olmadigiba. Ben bu kararla tekrar itiraz edip geçici görevin kaldırılmasını istedim. Bu seferde kanaat nedeniyle red ettiler. Bende dava actim. Idare mahkemesi süre nedeniyle red etti. Bende iyuk madde 11 e göre idareye başvurularda süre durur. Idarenin kararınin tebliğ tarihinde kaldığı yerden devam eder maddesine istinaden, şayet ilk dilekcemde sure durdurulması yapılmış olsa idi 58. Günde dava açtığım süre nin dolmadigi anlasilirdi.idare mahkemesi ilk dilekçemi görmezden gelmiş yada usul hatası yapıp madde 11 uygulanmamıştır ..... Gibi başka gerekçeler de sunarak bölge idareye taşıdım davayı.

Tabi bu süreçte benim 6 aylık sürem doldu. Geri geldim. Şayet istinaf beni haklı bulursa tazminat davası açacağım . Asılsız şikayetlerle sırt beni göndermek için böyle bir olayı tezgahladiklarindan.

Yol Gösteren, 2 yıl önce

Sonuç ne olur? sorusuna cevap veremem... dava dosyasını görmek lazım...

Diğer soruna ise cevap verebilirim.... görev süren doldu ve eski görev yerine verildin... fakat idari yargıda geçici görevlendirmenin iptali yargılaması devam ediyorsa ne olur sorusuna cevap verebilirim...

İptal davasında idari islemin hukuka uygunluk denetiminin işlem tarihi itibariyle yapılacagı yargısal içtihatlarla belirlenmistir. İptal davasının konularından birini olusturan bireysel idari işlemler, belli kişiler üzerinde yeni bir hukuki durum yaratma veya degiştirme gibi sonuçlar dogurmakta olup, görevli ve yetkili yargı merciince iptal edilinceye veya işlemi tesis eden idarece geri alınıncaya, kaldırılıncaya, degiştirilinceye veya düzeltilinceye kadar hukuki geçerliligini korumaktadır.

Dolayısıyla bireysel işleme karşı açılmıs bir iptal davası söz konusu ise, bu dava sonuçlanıncaya kadar, hakkında işlem tesis edilen kişi ile işlem arasındaki ilişki işlemin ilk tesis edildigi hukuki sebeplerle birlikte devam eden nitelik arz etmektedir.

KALIN SAĞLICAKLA

06 Temmuz 2022 15:30

Ben olay çıkaran kişiye tutanak tuttum. 657 sayılı kanunun 125.maddesinin l fıkrasından adli ve idari soruşturma başlatıldı o kişiye. Ayrıca aynı maddeden daha önce 2 cezası var.

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi