Editörler : E.Kayı Han
15 Ekim 2020 13:44

4B/45A Eş durumu

Merhaba öncelikle memurlarnet sitesi olarak birçok sorunu işaret edip çözüme kavuşturmaya çalıştığınız için teşekkürler. Benim ve eşimin sorunu 8 aydır evli olmamıza ve ikimizde görevlerimizde 1 yılımızı doldurmamıza rağmen sırf farklı bakanlıklarda 4b/45a maddesine tabi olarak çalıştığımızdan anayasal bir hak olan aile bütünlüğünü kuramıyoruz. Eşim 2 kere bu konu hakkında Milli eğitim bakanlığına dilekçe yoluyla benimde Sağlık bakanlığından almış olduğum belgeyle baş vurmuş ve talebimiz karşılanmamıştır. Şimdi bu iki bakanlık aynı ülkenin yani TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN bakanlıkları ve bizde vatandaşıyken neden aile birliğini bize tesis etmemekte bir dayatma vardır bunu aile ve sosyal politikalar bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, sağlık bakanlığı bir cevaplasa lütfen biz yaklaşık 2 yıl daha biri Rize biri Şanlıurfa olmak üzere ayrı bir şekilde neden yaşamak zorundayız? Hemde talebimiz hizmet ihtiyacının fazla olduğu yere aile birliğini tesis etme niyetiyle tayin talebinde bulunmakken. Lütfen biz ve bizim gibilerin sesi olun ve çok küçük bir değişiklikle binlerce ailenin bu sorununu çözmede bir adım atın. Bir başkası ve sendikalar bu adımı atmıyor maalesef.İlgilerinize teşekkürler.

Ne yapmak lazım? Sizce.

Alpamis
Aday Memur
15 Ekim 2020 13:58

anlaşılan bir bilgisi olan yok ülkemizin çözümsüz sorunlarından biri şaka gibi :)

att_akineton
Memur
15 Ekim 2020 22:29

Sağlık Bakanlığı personeli olarak Ocak ve Temmuz aylarında sözleşmeli personeller için (4/b ve 45/a için ayrı ayrı) açılan mazeret tayinlerine başvurdunuzmu.

Alpamis
Aday Memur
16 Ekim 2020 07:11

Onlara sadece esi saglik bakanliginda calisanlar basvuru yapabiliyor. Baska bakanlik baska ulke heralde tanzanyada calisiyor anlami tasiyor mevzuat icin.

att_akineton, 4 yıl önce

Sağlık Bakanlığı personeli olarak Ocak ve Temmuz aylarında sözleşmeli personeller için (4/b ve 45/a için ayrı ayrı) açılan mazeret tayinlerine başvurdunuzmu.

Can Bey01
Aday Memur
16 Ekim 2020 15:09

biz 2 yıl uğraştık adalet bakanlığı 4/b ile sağlık bakanlığı 45 a sözleşmeli olarak eş durumunu çözemedik gerekçe olarak kadrosuz olmamız gösterildi. karşıdakiler kendilerinin çocuklarının başına geldiğinde bu durumu idrak edip çözerler bu aşamada hakkımızı helal etmedik 2 yıldır ayrıyız 1 yıl daha bekleyeceğiz boşuna uğraşmayın size tavsiyem

Alpamis
Aday Memur
17 Ekim 2020 00:09

Hocam dava açtınız mi acaba ?

Can Bey01, 4 yıl önce

biz 2 yıl uğraştık adalet bakanlığı 4/b ile sağlık bakanlığı 45 a sözleşmeli olarak eş durumunu çözemedik gerekçe olarak kadrosuz olmamız gösterildi. karşıdakiler kendilerinin çocuklarının başına geldiğinde bu durumu idrak edip çözerler bu aşamada hakkımızı helal etmedik 2 yıldır ayrıyız 1 yıl daha bekleyeceğiz boşuna uğraşmayın size tavsiyem

fthgktg
Aday Memur
20 Ekim 2020 15:40

Bizim durumumuzda aynı.Ben Sağlık Bakanlığında Bolu 112'de 45/A lı çalışmaktayım, eşim Sivasta YÖK'te 4/B li çalışmakta.1 yıldır bi fiil uğraşıyoruz bir araya gelebilmek için.Henüz somut bir sonuç elde edemedik.

Eşimin boluya geçici görevlendirmeyle gelebilmesi için buradaki üniversite hastanesiyle konuştuk, kabulde edildi fakat sivastan muvafakatname alamadı.Tam buna istinaden dava açacaktık ki tüm türkiyede,YÖK'te, geçici görevlendirmeler kaldırıldı.

Sağlık bakanlığından ise ben onun yanına gidebilmek için gerek dilekçe,gerek ocak-haziran dönemlerinde ki sözleşmeliler için olan eş durumu tayinlerine başvurdum fakat bakanlıktan ret cevabı geldi her seferinde.

Güzel ülkemin güzel yasaları..

Güya aile birliği korunması kanunu var..

Benimde aslında şu sıralar merak ettiğim bi kaç konu var.

1.Eşim 4/B li olarak bulunduğu kurumdan muvafakatname alıp başka bir kuruma başvurabilir mi ?(Yökte çalışmakta olup oradan muvafakatnameyi alıp sağlık bakanlığına başvuru)

2.Eşimin becayiş hakkı var mı ?

Ama genel olarak durumumuz çok zor

Allah yardımcımız olsun :)

Can Bey01
Aday Memur
21 Ekim 2020 11:27

Hocam dava açmadık çünkü bakanlıklar personel ihtiyacının olduğunu mahkemeye gerekçe gösterip durumu çıkmaza sokuyorlar boşuna masrafa girmek oluyor diye açmadık dava yine siz araştırın ben adliyede kaç tane halimle de görüştüm bakanlıklardaki personel işlerine de sordum beklemek daha mantıklı geldi kaldı 11 ayımız zaten davayı kazansak da itiraz ediliyor yine sürüyor da sürüyor

Can Bey01
Aday Memur
21 Ekim 2020 11:32

4/b ve 45/a başka kurumda görevlendirilemez görevlendirme duyurularında sözleşmeli personel başvuru yapamaz diye ibare koyuyorlar zaten

4/b ki personelin muvafakatnamesi olmaz sadece bulunduğu il de kadrosu iptal edilerek il içinde başka yerde aynı görevi yapar

Eşiniz aynı bakanlık içinde aynı ünvana sahip başka bir sözleşmeli personelle becayiş yapabilir ama 2 il müdürlüğü de onay verecek bakanlıkta olur verecek

Sizde tekrar araştırın bizim araştırma sorma sordurma yazışma ve emsallerden edindiğimiz bilgiler kesin bilgi olarak görmeyin olmayacak diye birşey yok

Alpamis
Aday Memur
28 Ekim 2020 09:27

Valla hocam belamı okuyalım ne yapalım anlamadım karşılıklı dava açmayı planlıyoruz iki taraftanda bakanlıklar elemana ihtiyacım var diyorsa personel alsınlar diyecemde ben kimim hakimde bunu söylemiyor anayasa bakmıyorlar sanırım :) Uğraş vericez belki herkes için bir gelişme olur malesef var olan haklar geriye gidiyor nerde kaldı sosyal devlet soru işareti resmen.

Can Bey01, 3 yıl önce

Hocam dava açmadık çünkü bakanlıklar personel ihtiyacının olduğunu mahkemeye gerekçe gösterip durumu çıkmaza sokuyorlar boşuna masrafa girmek oluyor diye açmadık dava yine siz araştırın ben adliyede kaç tane halimle de görüştüm bakanlıklardaki personel işlerine de sordum beklemek daha mantıklı geldi kaldı 11 ayımız zaten davayı kazansak da itiraz ediliyor yine sürüyor da sürüyor

LaigLeNoiR
Şef
28 Ekim 2020 09:46

Eşi sözleşmeli öğretmen olan birisi dava sonucu atanmıştı diye hatırlıyorum yalan olmasın fakat Sağlık Bakanlığı malesef bu şartı koşuyor.

Ben de Belediyede 8 yıllık sözleşmeli personelim eşim 1100 KM uzakta 45/A'lı ve 2 yılı doldu hiçbir şekilde bakanlık benim sözleşmemi kabul etmiyor ve kadrolu deği diye atamasını yapmıyor eşimin. Son 1 senemiz kaldı inşallah 3 yılını dolduruna gelece. Tabii o zaman da ekstra birşeyler çıkmaz ise.

Alpamis
Aday Memur
28 Ekim 2020 11:08

Hocam nerde görmüştünüz acaba örnek olması için soruyorum bu şekilde alınmış olan kararlar önem arz ediyor rica etsem hatırladığınızda belirtseniz. Yazık olmuş 2 yılınıza malesef hocam kulun kula ettiği işlere şaşmaya devam.

LaigLeNoiR, 3 yıl önce

Eşi sözleşmeli öğretmen olan birisi dava sonucu atanmıştı diye hatırlıyorum yalan olmasın fakat Sağlık Bakanlığı malesef bu şartı koşuyor.

Ben de Belediyede 8 yıllık sözleşmeli personelim eşim 1100 KM uzakta 45/A'lı ve 2 yılı doldu hiçbir şekilde bakanlık benim sözleşmemi kabul etmiyor ve kadrolu deği diye atamasını yapmıyor eşimin. Son 1 senemiz kaldı inşallah 3 yılını dolduruna gelece. Tabii o zaman da ekstra birşeyler çıkmaz ise.

Can Bey01
Aday Memur
30 Ekim 2020 10:48

bizim 2. yılımız bitti 3 yılın bitmesini bekliyoruz eş durumu için. kimse bizim durumumuzu gündeme getirmiyor. öğretmen olarak atanan kişi bende duymadım bakanlıklar hep aynı şeyi söylüyor emsal karar olmaz çünkü meclisten kanun çıkması lazım diyor mahkeme kararı var olsa illaki gündeme gelirdi bu nedenle olduğunu da düşünmüyorum. dava açmaktansa 3 yılın dolmasını beklemeyi bize mecbur kıldılar bu insanlar bir gün inşallah bunu düzeltmeyi düşünür...

Alpamis
Aday Memur
03 Kasım 2020 08:42

Valla hocam ALLAH sabırlar versin vermiş çok yazık. malesef ne kimse bu sitede dahil ses duyuruyor çözüm arıyor nede biz bulabiliyoruz anayasal hakkı ihlal eden bir mevzuat var akıl tutulması resmen biz dava açmaya hazırlanıyoruz herkes aynı yolu izlese belki bir faydası olur.

Can Bey01, 3 yıl önce

bizim 2. yılımız bitti 3 yılın bitmesini bekliyoruz eş durumu için. kimse bizim durumumuzu gündeme getirmiyor. öğretmen olarak atanan kişi bende duymadım bakanlıklar hep aynı şeyi söylüyor emsal karar olmaz çünkü meclisten kanun çıkması lazım diyor mahkeme kararı var olsa illaki gündeme gelirdi bu nedenle olduğunu da düşünmüyorum. dava açmaktansa 3 yılın dolmasını beklemeyi bize mecbur kıldılar bu insanlar bir gün inşallah bunu düzeltmeyi düşünür...

Can Bey01
Aday Memur
11 Kasım 2020 09:13

siz davayı açın bakalım süreç nasıl ilerleyecek duruma göre burda irtibattayız zaten

Alpamis
Aday Memur
11 Kasım 2020 11:44

Kırklareli de görev yapan bir sözleşmeli öğretmenin açtığı dava kazanılmış hocam sendika ile açıyor davayı karar metni ve görselleri twitter da ebsmalatya1 hesabından paylaşılmış tam aslı astarını öğrenemedim ama bilgi vereyim dedim.

Can Bey01, 3 yıl önce

siz davayı açın bakalım süreç nasıl ilerleyecek duruma göre burda irtibattayız zaten

Psk.Sultan
Aday Memur
12 Kasım 2020 14:18

arkadaşlar böyle bir şey yok ben 4B liyim eşim farklı bir bakanlıkta sözleşmeli ve temmuz döneminde eş durumu tayinim çıktı yani yönetmeliği iyi okuyun 3+1 li olmayan 657 4B lilerin sözleşmeli eşinin yanına gitmesi mümkün

Alpamis, 4 yıl önce

Onlara sadece esi saglik bakanliginda calisanlar basvuru yapabiliyor. Baska bakanlik baska ulke heralde tanzanyada calisiyor anlami tasiyor mevzuat icin.

Alpamis
Aday Memur
13 Kasım 2020 10:02

hocam 45a ya tabi olanları kast ediyoruz. bizde sözleşmeliyiz ama 3+1 e tabiyiz malesef.

Psk.Sultan, 3 yıl önce

arkadaşlar böyle bir şey yok ben 4B liyim eşim farklı bir bakanlıkta sözleşmeli ve temmuz döneminde eş durumu tayinim çıktı yani yönetmeliği iyi okuyun 3+1 li olmayan 657 4B lilerin sözleşmeli eşinin yanına gitmesi mümkün

Emirzeynp
Şube Müdürü
13 Kasım 2020 16:05

Keşke sizde arkadaşın yazdıklarını iyi okusaydınz, 45ali olduğunu belirtmiş

Psk.Sultan, 3 yıl önce

exhemş
Aday Memur
22 Mart 2022 11:00

Merhaba

Birebir aynı durumdayız. Sonuç alabildiniz mi .Nasıl bir yol izlediniz :/

fthgktg, 3 yıl önce

Bizim durumumuzda aynı.Ben Sağlık Bakanlığında Bolu 112'de 45/A lı çalışmaktayım, eşim Sivasta YÖK'te 4/B li çalışmakta.1 yıldır bi fiil uğraşıyoruz bir araya gelebilmek için.Henüz somut bir sonuç elde edemedik.

Eşimin boluya geçici görevlendirmeyle gelebilmesi için buradaki üniversite hastanesiyle konuştuk, kabulde edildi fakat sivastan muvafakatname alamadı.Tam buna istinaden dava açacaktık ki tüm türkiyede,YÖK'te, geçici görevlendirmeler kaldırıldı.

Sağlık bakanlığından ise ben onun yanına gidebilmek için gerek dilekçe,gerek ocak-haziran dönemlerinde ki sözleşmeliler için olan eş durumu tayinlerine başvurdum fakat bakanlıktan ret cevabı geldi her seferinde.

Güzel ülkemin güzel yasaları..

Güya aile birliği korunması kanunu var..

Benimde aslında şu sıralar merak ettiğim bi kaç konu var.

1.Eşim 4/B li olarak bulunduğu kurumdan muvafakatname alıp başka bir kuruma başvurabilir mi ?(Yökte çalışmakta olup oradan muvafakatnameyi alıp sağlık bakanlığına başvuru)

2.Eşimin becayiş hakkı var mı ?

Ama genel olarak durumumuz çok zor

Allah yardımcımız olsun :)

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi