Editörler : E.Kayı Han
25 Ocak 2013 12:04

İKM Yeni Üniforma Genelgesi

Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere 2013 Ocak ayı itibariyle yeni üniformalarımızı giyinmeye başladık. CTE Genel Müdürlüğünden bu hafta gelen gelen yazıya göre, üniformalarla hakkında ceza infaz kurumlarında ikm ve ikbm katılacağı bir toplantı düzenlenmesi, yeni oluşturulan kıyafetlerin rengi, şekli ve kalitesi yönünde düşüncelerin öğrenilmesi, özellikle tişört olarak kullanılan üniformada istenilen 3 rengin tespitinin rapor haline getirilerek gönderilmesi istenilmiştir.

Ortak bir akıl oluşturma adına, ikm ve ikbm olarak görevli arkadaşların fikirlerinin bir havuzda toplanması önem arzediyor.

Daha sonra ah vah etmemek adına katkılarınızı bekliyorum..

karubbb91
Yasaklı
25 Ocak 2013 12:17

renkli giyinin mahkumlara moral olur hem mavi beyaz gibi

megamemur
Memur
25 Ocak 2013 13:22

Şuanda bu yazıya ıstınaden calısmalarımı tamamladım.Bır kalıp tablo olusturdum ve butun Ikm ve Ikbm lere doldurttum.Gorus onerıler. Renk Tablosu.Malzeme kalıtesı ıncelemesı ve sonuclarının yuzdelık ıncelemesı gerceklestırdım.Ona göre amirlerimiz uygun gorurse yazıyı gonderecegım...

loko35
Aday Memur
25 Ocak 2013 14:56

Çok güzel, peki ortalama fikirler ne yönde? Mesela şöyle söyliyim bizde tişört renkleri ağırlıklı lacivert isteniyor, tişört ve kumaş kalitelerinin yetersizliğinde hem fikiriz. Şikayet konuları bunlar gibi..

megamemur, 11 yıl önce

Şuanda bu yazıya ıstınaden calısmalarımı tamamladım.Bır kalıp tablo olusturdum ve butun Ikm ve Ikbm lere doldurttum.Gorus onerıler. Renk Tablosu.Malzeme kalıtesı ıncelemesı ve sonuclarının yuzdelık ıncelemesı gerceklestırdım.Ona göre amirlerimiz uygun gorurse yazıyı gonderecegım...

sonhilalx
Şef
25 Ocak 2013 16:53

‘‘YENİ ÜNİFORMALARIN İNCELEME ÇALIŞMALARI’’ KAPSAMINDA KIYAFETLERİN RENGİ, ŞEKLİ VE KALİTESİ HUSUSUNDA GÖRÜŞ VE ÖNERİLER…

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki böylesi önemli bir hususta bizlerin görüşlerinin istenmesi ve çalışmalara bu kapsamda devam edilebilecek olması bizleri son derece mutlu etmiştir. Bu anlamda umumi görüşleri şu şekilde ifade edebiliriz:

Fikirler öncelikle tişörtlerin rengi hususunda ön plana çıkmış durumdadır. Turkuaz mavisi renkteki ciddilik kaygısı ve yaka kısmının ter izini belli edecek nitelikte olması kaygıları artırmaktadır. Cezaevlerinde sürekli bir hareket ve koşturmaca yaşandığından terleme çok fazla olmaktadır. Bu nedenle şu anki tişört rengi bu husustaki kaygıları bir hayli artırmıştır.

Renk konusunda bordo berelilerin bordo tonunun kullanılması fikri ön plana çıkmıştır.Tişörtlerde bu rengin ( Bordo berelilerin bordo renk tonu ) kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Bunu destekleyen birtakım verilere yer verelim…

Renklerin insan yaşamı üzerindeki psikolojik etkileri son derece önemlidir. Bugüne kadar renklerin psikolojik etkileri konusunda pek çok deney ve anket yapılmıştır. Bu çalışmaların en kapsamlısını İzlenimcilik akımının öncü temsilcisi Wassily Kandinsky yapmıştır. Önerdiğimiz bordo tonunun yansımalarını Araştırmacı Yazar Kandinsky şu şekilde sıralamıştır :

Bordo renk, iyimserlik ve beceriyi ifade eder. Kısa süreli ve geçici sonuçlardan ziyade uzun soluklu ve kalıcı hedeflere yönelimi yansıtır. Yine davasını sonuna kadar savunmayı ve başarının peşinde koşmayı ifade eder. Bu bilimsel veriler yanında şunları da ekleyelim :

- Bu renk tonu hem yaz hem kış giyilmeye uygun niteliktedir.

- Yaka kısmının da bu tonda olması durumunda bile ter izini pek belli etmeyecektir. Sadece yaka kısmının siyah veya lacivert olması da tercih edilebilir.

- Yine şu anda bu rengi kullanan kamu görevlisi pek yok. Son yıllarda Türkiye Ceza İnfaz Kurumları fiziki yapı ve ıslah faaliyetleri yanında personel anlamında da çok önemli aşamalar kaydetmiştir. Bu renk ciddi ve sevimli olmasının yanında ilgi çekici de olacaktır. Bu anlamda yenilenen ‘İnfaz Koruma imajının’ temsili görevini de görecektir.

- Yine bu ton, üniformamız üzerindeki CTE amblemi ve diğer bütün amblemlerin tamamına uygunluk gösterip tam bir bütünlük oluşturacaktır.

- Tişörtlerin yıkandığı zaman çekilme ihtimalinin de ortadan kalkması görüşü de çok fazladır.

Pantolon ve Mont konusunda ise şu görüşler ağırlık kazanmıştır :

- Özellikle pantolonlardan bazılarının istenilen kalıba uygun olmadığı belirtiliyor.

- Pantolonun ayak uçlarının lastikli olmasından ziyade cırt cırtlı olması ( cırt cırt bandı ) daha iyi olacaktır.

- Pantolonun arka ceplerinin de diz kapağı üstündeki yan cepleri gibi ( kapaklı olması = şekil olarak yanlardaki kapaklı ceplerle aynı olması) üniforma bütünlüğünü sağlayacaktır.

- Montlarda sağ kol üzerinde bulunan ‘ İnfaz Koruma Yazısı ve Türk Bayraklı ’ amblem biraz sıradan oluşturulmuş imajı verebiliyor. Bu amblemde yazılar biraz daha belirginleştirilebilir ve daha kaliteli bir görünüm ortaya konabilir. TEŞEKKÜR EDERİZ

AD – SOYAD :

İMZA :

loko35
Aday Memur
25 Ocak 2013 17:23

Güzel bir çalışma, hazırlayanların ellerine sağlık. Bordo farklı ve ilginç bir yaklaşım.

sonhilalx, 11 yıl önce

‘‘YENİ ÜNİFORMALARIN İNCELEME ÇALIŞMALARI’’ KAPSAMINDA KIYAFETLERİN RENGİ, ŞEKLİ VE KALİTESİ HUSUSUNDA GÖRÜŞ VE ÖNERİLER…

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki böylesi önemli bir hususta bizlerin görüşlerinin istenmesi ve çalışmalara bu kapsamda devam edilebilecek olması bizleri son derece mutlu etmiştir. Bu anlamda umumi görüşleri şu şekilde ifade edebiliriz:

Fikirler öncelikle tişörtlerin rengi hususunda ön plana çıkmış durumdadır. Turkuaz mavisi renkteki ciddilik kaygısı ve yaka kısmının ter izini belli edecek nitelikte olması kaygıları artırmaktadır. Cezaevlerinde sürekli bir hareket ve koşturmaca yaşandığından terleme çok fazla olmaktadır. Bu nedenle şu anki tişört rengi bu husustaki kaygıları bir hayli artırmıştır.

Renk konusunda bordo berelilerin bordo tonunun kullanılması fikri ön plana çıkmıştır.Tişörtlerde bu rengin ( Bordo berelilerin bordo renk tonu ) kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Bunu destekleyen birtakım verilere yer verelim…

Renklerin insan yaşamı üzerindeki psikolojik etkileri son derece önemlidir. Bugüne kadar renklerin psikolojik etkileri konusunda pek çok deney ve anket yapılmıştır. Bu çalışmaların en kapsamlısını İzlenimcilik akımının öncü temsilcisi Wassily Kandinsky yapmıştır. Önerdiğimiz bordo tonunun yansımalarını Araştırmacı Yazar Kandinsky şu şekilde sıralamıştır :

Bordo renk, iyimserlik ve beceriyi ifade eder. Kısa süreli ve geçici sonuçlardan ziyade uzun soluklu ve kalıcı hedeflere yönelimi yansıtır. Yine davasını sonuna kadar savunmayı ve başarının peşinde koşmayı ifade eder. Bu bilimsel veriler yanında şunları da ekleyelim :

- Yaka kısmının da bu tonda olması durumunda bile ter izini pek belli etmeyecektir. Sadece yaka kısmının siyah veya lacivert olması da tercih edilebilir.

- Yine şu anda bu rengi kullanan kamu görevlisi pek yok. Son yıllarda Türkiye Ceza İnfaz Kurumları fiziki yapı ve ıslah faaliyetleri yanında personel anlamında da çok önemli aşamalar kaydetmiştir. Bu renk ciddi ve sevimli olmasının yanında ilgi çekici de olacaktır. Bu anlamda yenilenen ‘İnfaz Koruma imajının’ temsili görevini de görecektir.

- Yine bu ton, üniformamız üzerindeki CTE amblemi ve diğer bütün amblemlerin tamamına uygunluk gösterip tam bir bütünlük oluşturacaktır.

- Tişörtlerin yıkandığı zaman çekilme ihtimalinin de ortadan kalkması görüşü de çok fazladır.

- Özellikle pantolonlardan bazılarının istenilen kalıba uygun olmadığı belirtiliyor.

- Pantolonun ayak uçlarının lastikli olmasından ziyade cırt cırtlı olması ( cırt cırt bandı ) daha iyi olacaktır.

- Pantolonun arka ceplerinin de diz kapağı üstündeki yan cepleri gibi ( kapaklı olması = şekil olarak yanlardaki kapaklı ceplerle aynı olması) üniforma bütünlüğünü sağlayacaktır.

- Montlarda sağ kol üzerinde bulunan ‘ İnfaz Koruma Yazısı ve Türk Bayraklı ’ amblem biraz sıradan oluşturulmuş imajı verebiliyor. Bu amblemde yazılar biraz daha belirginleştirilebilir ve daha kaliteli bir görünüm ortaya konabilir. TEŞEKKÜR EDERİZ

AD – SOYAD :

İMZA :

ovam
Aday Memur
28 Ocak 2013 13:33

Personel konusunda hiç bir aşama katedilmemiştir. Personel ile adalet bakanlığı arasında çok büyük aşama katedilmesinin aksine çok büyük kopukluklar olmuştur.

sonhilalx, 11 yıl önce

AD – SOYAD :

İMZA :

megamemur
Memur
29 Ocak 2013 12:51

Genel sonuçlar itibariyle mevcut tişört rengi beğenilmemektedir. Tercih edilen renkler
*Mavi : % 55,38
*Lacivert : %26,15
*Siyah : %12,30
istenilen ilk üç renk olarak belirlenmiştir..Kalite ve begenılme konusunda ıstatıstıksel verılerde elımde mevcut.

loko35, 11 yıl önce

Çok güzel, peki ortalama fikirler ne yönde? Mesela şöyle söyliyim bizde tişört renkleri ağırlıklı lacivert isteniyor, tişört ve kumaş kalitelerinin yetersizliğinde hem fikiriz. Şikayet konuları bunlar gibi..

BoN ApetitE
Aday Memur
29 Ocak 2013 13:11

bu istatistikler kurumlardan gelenlere göre mi acaba? Diğerlerini de alabilir miyiz?

loko35
Aday Memur
30 Ocak 2013 12:07

Mavi renk iyi, yani eski gömleklerin rengi, ancak genel manada örnek olarak çevik kuvvetin görünüm ve kalitesinin uygulanmasından yanayım. Başka bir şanssızlığımızda cezaevlerinde elbise üretiminin yapılması. Bu durum kaliteyi çok aşağılara indiriyor. Bu günlerde üniformanın tamamının botlar gibi dışarıda üretilmesi de gündemde, şayet olursa gayet isabetli bir karar olur diye düşünüyorum.

megamemur, 11 yıl önce

Genel sonuçlar itibariyle mevcut tişört rengi beğenilmemektedir. Tercih edilen renkler
*Mavi : % 55,38
*Lacivert : %26,15
*Siyah : %12,30
istenilen ilk üç renk olarak belirlenmiştir..Kalite ve begenılme konusunda ıstatıstıksel verılerde elımde mevcut.

megamemur
Memur
01 Şubat 2013 15:09

Evet hazırladıgım ankete gore dagıtım yaptım ve kısısel verı cıkardım.

Yüzdelik istatistiklere vurunca da sonuclar cıkıyor.

Yalnız ben renk kalite ve kesım olarak ınceledım.Ayrıca altta kutuu actım ''Düşünceleriniz'' diye...

Sonra topladıgım her verıyı tek tek okuyarak.Genel bır acıklama cıkardım...

BoN ApetitE, 11 yıl önce

bu istatistikler kurumlardan gelenlere göre mi acaba? Diğerlerini de alabilir miyiz?

DaRLAYaN.ADaM
Aday Memur
01 Şubat 2013 16:55

Şekil olarak çevik gibi olmasından yayım thisort ler de sarkma vb durumlar olabiliyor.Gömlek olsa daha iyi ama renk olarak farklı olmalı diye düşünüyorum lacivert olmamalı bence.

ikm57
Aday Memur
07 Şubat 2013 18:19

slm

loko35
Aday Memur
08 Şubat 2013 11:02

Duyarlı kapıda üniformalarla ilgili bir anket düzenlendi.

Sonuçlar;

http://www.duyarlikapi.com/haber-1621-uniforma-anketi-sonuclandi.html

loko35
Aday Memur
08 Şubat 2013 11:29

Ankete göre özel harekat üniforması % 50 ye yakın, ancak bu tarz üniforma bizler için abartılı olabilir. Şahsen ben çevik kuvvetin üniforma versiyonunu daha çok beğeniyorum.

ny6874
Aday Memur
11 Şubat 2013 14:01

arkadaslar herkez bir sey yazmısda benim duydugum bu gelen kıyafetlerde bot kalıbı biraz buyukmus ve o sekilde almak zorundaymısız

ny6874
Aday Memur
11 Şubat 2013 14:07

bizim ayagımıza uymayan bir botu nasıl bize verirler bizim duydugumuz uretici firmanın hatasıymıs ama maliyetini bakanlıga yukluyormus bizde buyuk falan giyecekmisiz. bir diger konu madem uniformalarla ilgili bizim gorusumuzu almak istiyorlar bence bunların renginden daha onemli olan bot vereceklerine rahat ayakkabı vermeleridir. biz icerde yagmur gormuyoruz camur gormuyoruz ama aksama kadar kosusturuyoruz ne olacak ayaklarımızın hali o botların icinde kimse dusunmuror bunu.icinizde bu konuyuda bir yerlere iletebilecek varsa iletsin yoksa cok cile cekicez verceklerse dıs guvenlige versinler botu.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi