Editörler : supporters.
12345678910111213»

docent2018
Genel Müdür
12 Kasım 2018 11:06

Evet Araştırma Üniversitesi olmanın avantajını da kullanıyor olabilir. 4 kat kadro da az değil.

Siyri Fusi, 5 yıl önce

tıp,hukuk,ilahiyat gibi alanlar hariç genellikle lisans düzeyinde bir bölümün eğitim öğretime başlayabilmesi için asgari 3 öğretim üyesi şartı var. Hacattepe üniversitesinin yayınladığı bölüm önem arz esiyo bu noktada.ayrıca eğer ilan edilen bölüm bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma kapsamında doğrudan ihtisas alanıyla ilgili birimleri için üç katı, araştırma ünileri için 4 katı.hacattepe üniversitesi bildiğim kadarıyla araştırma üniversitesi.bu şekilde 10 tane üniversite var.

fzk2018
Genel Müdür
12 Kasım 2018 15:41

Hocam 3 öğretim üyesi şartı sanırım minumum sayı anlamında; ama bu durum 2 kasımda resmi gazetede yayınlanan norm kadro yönetneliğinde mi yazıyor ? Yoksa başka bir yönetmelikte mi veriliyor bu bilgi ?
Siyri Fusi, 5 yıl önce

tıp,hukuk,ilahiyat gibi alanlar hariç genellikle lisans düzeyinde bir bölümün eğitim öğretime başlayabilmesi için asgari 3 öğretim üyesi şartı var. Hacattepe üniversitesinin yayınladığı bölüm önem arz esiyo bu noktada.ayrıca eğer ilan edilen bölüm bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma kapsamında doğrudan ihtisas alanıyla ilgili birimleri için üç katı, araştırma ünileri için 4 katı.hacattepe üniversitesi bildiğim kadarıyla araştırma üniversitesi.bu şekilde 10 tane üniversite var.

Batukaya023
Aday Memur
12 Kasım 2018 16:05

. Bir konu hakkında bilgi almak istiyorm YÖK ün yeni yönetmenliğinde öğretim görevlisi için tezli yüksek şart koşuldu ama MYO lar da YÖK ün belirleyeceği uzmanlık alanlarında aranmıyor bu uzmanlık alanları hakkında bilgi verir misiniz yani anlayamıyorum eskiden yüksek lisan şartı olmuyordu bi anda geldi ve şimdi de bazı bölümler hariç diyor ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

angel1987
Şef
12 Kasım 2018 16:24

Bölüm bazında minimum 3 se araştırma üni 4 katı alacaksa 12 olur. Hacettepenin ilanındaki mesela spor bil fak. 15 öğretim üyesi var. Alınan kişi de 2 kişilik bir abd nın 3.kişisi. Bence abd olarak düşünülmüş

docent2018, 5 yıl önce

Evet Araştırma Üniversitesi olmanın avantajını da kullanıyor olabilir. 4 kat kadro da az değil.

Bleed
Kapalı
12 Kasım 2018 20:22

Norm kadro için, 1980-1990 dönemi arası örnek veriliyor. Örneğin, bölümdeki prof ler emekli olmadan, alttan gelen yükselme kadrosunu alamayacağı söyleniyor.

Dikkatle yönetmeliği okursanız, bölüm açmak için gerekli minimum şartlara atıf yapılıyor. Lisans programlarının çoğu için bu sayı 3'tür. Bunun iki kadar norm kadro olabilir deniyor, yani 6 kişi. Bunun fazlası, norm fazlası/dışı deniyor. Araştırma Üniversitelerinde bu sayı 3 x 2 değil, 3 x 4 olarak uygulanacak. Ama 6 veya 12'nin fazlasını norm dışı ilan eden yönetmelik, fazlalık varsa, kişiler yönetmelik çıktığı andaki kadrolarında kalırlar diyor. Bir diğer kriter, mesela 6 kişilik kadronun en fazla 4 ü aynı kadroda olabilir. Yani, 6 kişilik bölümde 4 tane Dr Öğr Üyesi varsa, yenileri gelemeyecek veya 4 doçent varsa, doçent olanlar kadro alamayacak. Aslında açıkça yazılmış.

Benim merak ettiğim, ilgili sendikalar niye sessiz ? Pek çok kişi, bu şartlardan ötürü kadro alamayacak.

Ayrıca, üniversiteler, bölüm veya ABD bazlı kadro açıklarını ilan etmeleri de önemli. Falanca bölümde öğrenci yok, kadroya ihtiyaç yok derse üniversite yönetimleri; YÖK de norm kadro kapsamında kadro vermeyecektir. Esas tehdit, öğrencisi olmayan bölümler için olacaktır. İleride sessiz sedasız, kapatılan bölümler de göreceğiz. Lakin, yönetmeliğin son maddelerinde bu kapatma da geçiyor.

himen2000
Memur
12 Kasım 2018 20:36

Cumhurbaşkanı ne diyor? Yök ne yapıyor? Bu yönetmeliğin özeti nasıl insanlar yükseltilmez? O zaman yabancı dili neden 55'e indirdiniz? Neden sözlü sınavı kaldırdınız? Bence ses olmamasının temel nedeni, belli bir zaman sonunda geri adım atılacağını insanların düşünmesi belki de. Yükseklere zaten birşey olmuyor. Olan aşağıdakilere olacak.

Bleed, 5 yıl önce

Norm kadro için, 1980-1990 dönemi arası örnek veriliyor. Örneğin, bölümdeki prof ler emekli olmadan, alttan gelen yükselme kadrosunu alamayacağı söyleniyor.

Dikkatle yönetmeliği okursanız, bölüm açmak için gerekli minimum şartlara atıf yapılıyor. Lisans programlarının çoğu için bu sayı 3'tür. Bunun iki kadar norm kadro olabilir deniyor, yani 6 kişi. Bunun fazlası, norm fazlası/dışı deniyor. Araştırma Üniversitelerinde bu sayı 3 x 2 değil, 3 x 4 olarak uygulanacak. Ama 6 veya 12'nin fazlasını norm dışı ilan eden yönetmelik, fazlalık varsa, kişiler yönetmelik çıktığı andaki kadrolarında kalırlar diyor. Bir diğer kriter, mesela 6 kişilik kadronun en fazla 4 ü aynı kadroda olabilir. Yani, 6 kişilik bölümde 4 tane Dr Öğr Üyesi varsa, yenileri gelemeyecek veya 4 doçent varsa, doçent olanlar kadro alamayacak. Aslında açıkça yazılmış.

Benim merak ettiğim, ilgili sendikalar niye sessiz ? Pek çok kişi, bu şartlardan ötürü kadro alamayacak.

Ayrıca, üniversiteler, bölüm veya ABD bazlı kadro açıklarını ilan etmeleri de önemli. Falanca bölümde öğrenci yok, kadroya ihtiyaç yok derse üniversite yönetimleri; YÖK de norm kadro kapsamında kadro vermeyecektir. Esas tehdit, öğrencisi olmayan bölümler için olacaktır. İleride sessiz sedasız, kapatılan bölümler de göreceğiz. Lakin, yönetmeliğin son maddelerinde bu kapatma da geçiyor.

docent2018
Genel Müdür
12 Kasım 2018 20:41

Norm kadroyu 3, 2 katı olarak da 6 kişi olarak belirlerse; doktora eğitimi verebilmek için 2 profesör olması gerekiyor. Norm kadrosunu en az bu şekilde belirleyecek ki doktora eğitimine devm etsin. Ancak 2 katı olduğunda zaten bu da karşılanıyorsa zaten bölümler yandı. Pek çoğu 6 öğretim üyesi ile devam edecek.

Bleed, 5 yıl önce

Siyri Fusi
Şube Müdürü
12 Kasım 2018 21:11

bu uzmanlık alanları henüz belli değil.açıklanacak uzmanlık alanları hariç diğerlerine yüksek lisans zorunlu hale geldi.

Batukaya023, 5 yıl önce
. Bir konu hakkında bilgi almak istiyorm YÖK ün yeni yönetmenliğinde öğretim görevlisi için tezli yüksek şart koşuldu ama MYO lar da YÖK ün belirleyeceği uzmanlık alanlarında aranmıyor bu uzmanlık alanları hakkında bilgi verir misiniz yani anlayamıyorum eskiden yüksek lisan şartı olmuyordu bi anda geldi ve şimdi de bazı bölümler hariç diyor ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

Siyri Fusi
Şube Müdürü
12 Kasım 2018 21:34

ne yazık ki bende böyle anlıyorum hatta yönetmeliğin ilgili addesine göre maksimum 2 katına çıkarılabilir mangığıla 3 6 olabilir bunun iki katıda 12 ancak bu durumu 2 katına çıkarmak bile belli koşullara bağlanmış.umarım ben yanlış yorumluyorumdur.

docent2018, 5 yıl önce

Norm kadroyu 3, 2 katı olarak da 6 kişi olarak belirlerse; doktora eğitimi verebilmek için 2 profesör olması gerekiyor. Norm kadrosunu en az bu şekilde belirleyecek ki doktora eğitimine devm etsin. Ancak 2 katı olduğunda zaten bu da karşılanıyorsa zaten bölümler yandı. Pek çoğu 6 öğretim üyesi ile devam edecek.

docent2018
Genel Müdür
12 Kasım 2018 21:39

12'ye çıkabilir yada zamanla bu yönetmelik kaldırılabilir diye umursayan, ses çıkaran yok

Siyri Fusi, 5 yıl önce

ne yazık ki bende böyle anlıyorum hatta yönetmeliğin ilgili addesine göre maksimum 2 katına çıkarılabilir mangığıla 3 6 olabilir bunun iki katıda 12 ancak bu durumu 2 katına çıkarmak bile belli koşullara bağlanmış.umarım ben yanlış yorumluyorumdur.

Siyri Fusi
Şube Müdürü
12 Kasım 2018 22:22

konuşulması gereken incelenmesi gereken o kadar çok şey varki...öğretim görevlisi başlığı altında maddeleri toparladım ve aonunda birkaç önemli olabilecek noktayı tartılmaya açtım amacım ne kadar çok doğru ses o kadar doğru tespit,karşılaşılabilecek sorunlar ve bunlara çözüm ne olabilir ama söylediğiniz gibi pek kimsenin umrunda değil gibi...

öğretim görevlisi

İlk olarak Norm Kadro Yönetmeliği çıktı ve bu yönetmelikte, "öğretim üyesi temininde güçlük çekilen özellikli alanlar ile sağlık programlarındaki klinik ve laboratuvar uygulamaları veya mühendislik laboratuvar uygulamalarında ihtiyaç duyulanlar hariç olmak üzere, fakültelerde öğretim görevlisi kadro planlaması yapılamayacak. Sadece öğretim üyesi temininde güçlük çekilen alanlar ile sağlık programları ile mühendislik laboratuvar uygulamalarında istihdam edilmek üzere yapılacak kadro talepleri, anabilim/anasanat dalı ve bölüm kurulunun uygun görüşü, ilgili birim ve üniversite yönetim kurulunun gerekçeli kararı çerçevesinde Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanacaktır." dendi. Burdan temininde güçlük çekilen özellikli bir alan ve yukarıda sayılan diğer dallar olmadığı sürece fakültelere öğretim görevlisi alınmayacak anlamı çıkıyor.

İkinci olarak; "Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacak olanlarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak ya da lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübe sahibi olmak şartı aranır." myo dahil yüksek lisans mezunu olmak zorundalığı geldi sadece ilgili maddede geçen uzmanlık alanlarına atanacak olanlar hariç olmak üzere.

Üçüncü olarak; Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek öğretim üyesi temininde güçlük çekilen özellikli alanlarda, "mesleki hüviyetleriyle temayüz etmiş kişilerin" merkezi sınav ve yabancı dil şartı aranmadan öğretim görevlisi olarak istihdam edilmesine imkan tanınmasına ilişkin" maddesiyle özellikli alanlar belirlenecek bu özellikli alanlar fakültelere öğretim görevlisi atayabilecek, bunun yanısıra mesleki anlamda uzmanlaşmış diğer meslektaşlarına göre sivrilmiş kişi isen bu kişi için yabancı dil ve merkezi sınav sorgulama denmiş.

Tüm bu maddeleri yorumladığımda özellikli alanlar belirlenecek ilk olarak bu belirlemeyle fakültelere öğretim görevlisi alınabilecek (bu durumda başvuracak kişiler yüksek lisans,dil,merkezi sınav şartlarına tabi), şayet başvuru alınacak yer myo ise 2 yıl tecrübe veya yüksek lisans şartları aranacak, artı olarak eğer kişi mesleki olarak uzmanlaşmış kişi ise ki burdan kişinin belli olması şartı çıkıyor gibi düşünüyorum (gastronomi için Vedat Milor mesela) bu kişi için merkezi sınav ve dil şartı aranmayacak diye yorumluyorum.

Sizlerin yorumu ve düşünceleri nedir? Ayrıca mevcut durumda MYO da görev yapan yüksek lisansı olmayan öğretim görevlileri ne olacak? Yine MYO da görevli ancak lisans da görevlendirme ders veren ancak yüksek lisansı olmayan hocalar bu dersleri vermeye devam edebilecek mi? Özellikli alanların belirlenmesinde kriterler ne olmalı, hangi fakülte ve/veya anabilim dalları dahil olmalı?

docent2018, 5 yıl önce

12'ye çıkabilir yada zamanla bu yönetmelik kaldırılabilir diye umursayan, ses çıkaran yok

Bleed
Kapalı
13 Kasım 2018 11:00

Sayın Siyri Fusi

Hali hazırda Yüksek Lisans / Doktora yapmış olsun olmasın, MYO'larda ve hatta Fakültelerde öğretim görevlileri için derse girsin, girmesin vb bir durum söz konusu değil. Bu kişiler, mevcut ünvanlarında görevlerine devam edecek görünüyor.

Ayrıca hatırladığım kadarı ile MYO lar norm kadrodan muaftı, yönetmeliğe bakmak lazım. Şimdilik bu işten en az etkilenecek olan, MYO lar gibi görünüyor. Esas sorun Fakültelerde çıkacak. Burada yönetmelikten ziyade, her üniversitenin yönetiminin ne düşündüğü ve uygulayacağı önemli !!

Yeni alımlarda ise, atama kriterleri değiştiği için başka bir yönetmelik devreye giriyor.

docent2018
Genel Müdür
13 Kasım 2018 11:25

Hocam,

Bölümlerin özellikle araştırma üniversitelerinde eğitim veren ve Y.L./Doktora eğitimi veren birimlerin norm kadrosu kaç alınacak bilgi var mı? Yoksa şimdilik her şey belirsiz mi?

YÖK'te peronel işleri daire başkanlıkları ile bir toplantı yapılacağını okumuştum. Sanırım konu norm kadro güncellemeleri olacakmış

Bleed, 5 yıl önce

Sayın Siyri Fusi

Hali hazırda Yüksek Lisans / Doktora yapmış olsun olmasın, MYO'larda ve hatta Fakültelerde öğretim görevlileri için derse girsin, girmesin vb bir durum söz konusu değil. Bu kişiler, mevcut ünvanlarında görevlerine devam edecek görünüyor.

Ayrıca hatırladığım kadarı ile MYO lar norm kadrodan muaftı, yönetmeliğe bakmak lazım. Şimdilik bu işten en az etkilenecek olan, MYO lar gibi görünüyor. Esas sorun Fakültelerde çıkacak. Burada yönetmelikten ziyade, her üniversitenin yönetiminin ne düşündüğü ve uygulayacağı önemli !!

Yeni alımlarda ise, atama kriterleri değiştiği için başka bir yönetmelik devreye giriyor.

Bleed
Kapalı
13 Kasım 2018 11:46

Hocam inş güncelleme yapılır. Doktora için 6 öğretim üyesi gerekmekte, lisans için ise 3. Ama ilgili yönetmelik, lisans açma kriterlerini baz alarak, normal üniversitelerde 3 x 2 araştırma üniversitelerinde ise 3 x 4 olarak sınır getirmiş durumda.

Bir diğer belirsizlik, lisans programına öğrenci verilmeyen, ama yüksek lisans ve doktora programları açık/öğrenci alan bölümlerde ne olacak? Belirsiz.

docent2018
Genel Müdür
13 Kasım 2018 11:49

hocam bu 2x3 olayı kesin mi? yani bir bölüme verilecek öğr. üyesi sayısı doktora yaptırıyor olsa bile 6 mı olacak maksimum? O zaman norm eksiği olan bölüm neredeyse zor olmaz mı? Yoksa A.B.D. olarak mı düşünelim?

Bleed, 5 yıl önce

Hocam inş güncelleme yapılır. Doktora için 6 öğretim üyesi gerekmekte, lisans için ise 3. Ama ilgili yönetmelik, lisans açma kriterlerini baz alarak, normal üniversitelerde 3 x 2 araştırma üniversitelerinde ise 3 x 4 olarak sınır getirmiş durumda.

Bir diğer belirsizlik, lisans programına öğrenci verilmeyen, ama yüksek lisans ve doktora programları açık/öğrenci alan bölümlerde ne olacak? Belirsiz.

angel1987
Şef
13 Kasım 2018 13:07

Hocam 6 kişi bölüm olarak çok az. Bizim 10 kişi var bölümde abd larımızda var ve 800 öğrencimiz var. 6 belirlenirse zaten dediğiniz gibi norm eksiği çok az üniversitede olur

docent2018, 5 yıl önce

hocam bu 2x3 olayı kesin mi? yani bir bölüme verilecek öğr. üyesi sayısı doktora yaptırıyor olsa bile 6 mı olacak maksimum? O zaman norm eksiği olan bölüm neredeyse zor olmaz mı? Yoksa A.B.D. olarak mı düşünelim?

docent2018
Genel Müdür
13 Kasım 2018 13:13

Bir kısıtlama yada düzen olacaksa minimum sayı bellidir. Yönetmelikte hiç bir şey açık değil. Üniversiteler şu an neye göre bir düzenleme yada planlama yapabiliyor ki?

angel1987, 5 yıl önce

Hocam 6 kişi bölüm olarak çok az. Bizim 10 kişi var bölümde abd larımızda var ve 800 öğrencimiz var. 6 belirlenirse zaten dediğiniz gibi norm eksiği çok az üniversitede olur

Siyri Fusi
Şube Müdürü
13 Kasım 2018 19:23

hiçbir bikgim yok ne yazık ki

docent2018, 5 yıl önce

Hocam,

Bölümlerin özellikle araştırma üniversitelerinde eğitim veren ve Y.L./Doktora eğitimi veren birimlerin norm kadrosu kaç alınacak bilgi var mı? Yoksa şimdilik her şey belirsiz mi?

YÖK'te peronel işleri daire başkanlıkları ile bir toplantı yapılacağını okumuştum. Sanırım konu norm kadro güncellemeleri olacakmış

Siyri Fusi
Şube Müdürü
13 Kasım 2018 19:29

Yükseköğretim kurumları norm kadro planlamalarını ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenci alan birimler ile servis dersi veren birimler (matematik, fizik vb.) ve bünyesinde anabilim dalı / anasanat dalı veren birimlere göre yapacaklardır.

myo bence bu maddeyle norm kadroya dahil edilmiş,hatta Ön lisans programlarında ise bu sayı 1 (bir) kişi yüksek lisans mezunu olmak üzere asgari 3 (üç) öğretim görevlisi olarak belirlenmiştir. diye yazıldı ilk norm kadro yönetmeliği ile ilgili memurlar.net haber yaprığında.

öğretim görevlisi üstünde durmamın sebebi şu arkadaşlar olurda norm kadro sayısı problemsiz olan bir bölümde bu sefer 2/3 kuralı çıkacak ancak öğretim görevlisi unvanıyla çözüm daha basit aşılabilir diye düşünüyorum.tabi bunu fakülteler için söylüyorum. ancak fakültede öğretim görevlisi unvanıyla ilgili olan durum karışık biliyorsunuz.

Bleed, 5 yıl önce

Sayın Siyri Fusi

06teacher
Şube Müdürü
13 Kasım 2018 19:58

Son yönetmeliğe göre de ;uygulamalı birimlerde görev yapacak öğretim görevlisi adaylarında tezli master şartı aranmıyor mu hala?

Toplam 548 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi