Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
16 Ocak 2012 16:16

İSLAMDA kadının kocasına İtaati...

Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir."

Hz. Hüreyre (Radıyallahu Anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Şayet ben bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim." [Tirmizî, Rada' 10, (1159)].

"Her hangi bir (Mü'min) kadın, ölür ve kocası da o kadından razı olursa, (o imanlı ve itâatkar kadın) Cennete girer" (Tirmizi)

Kocasının gönlünü kıran ve itaat etmeyen kadın hakkında da çok Hadis'i Şerifler mevcuttur

_ Rasulüllah (SAV) Efendimiz bir Hadis'i Şerif de meâlen buyuruyor : "Dünyada bir kadın, kocasına eziyet ettiği vakit: (O Kocasının cennetteki) Hurisi, Allah (CC) senin belânı versin (Benim Efendime) eziyet etme, zira o (eziyet ettiğin kocan) senin yanında misafirdir Pek yakında senden ayrılacaktır" (Tirmizi)

Yukarıdan beri naklettiğimiz hakikatler gereğince, Müslüman olan her kadın, Allah (CC)'a olan vazifelerini yerine getirmekle beraber, kocasına itaat etmekle mükelleftir Kocasının meşru olan her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışması, kocasının evini beklemesi, çocuklarına bakması, yiyecek ve içeceklerini pişirivermesi ve evin her türlü temizlik işlerini yapması lâzımdır

"Kadın, beş vakit namazını kılar, Ramazan ayında orucunu tutar, nâmusunu (zinadan) muhafaza eder ve kocasına itaat ederse, Rabbisi (CC)'nin cennetine girer" (İbni Hibban, Aynul İlim, C,/,414)

Medine'i münevvereli Esmâ (RA) isminde edip ve fasih olan bir kadın, diğer kadınların temsilcisi olarak Rasulüllah (SAV)'ın huzûruna gelip şu sözleri söylemiştir :

"Anam Babam sana fedâ olsun Ya Rasûlüllah (SAV Ben kadınlar tarafından elçi olarak geldim Hakteâla seni bütün erkek ve kadınlara Peygamber göndermiştir Biz sana ve senin Rabbına îman ettik Lâkin biz ki, kadınlarız, sizin evlerinizde kapanıp kalmış ve şehevâni ihtiyaçlarınızı karşılamaktayız ve çocuklarınızı taşımakta bulunmuşuzdur,

- Siz ise, Cuma namazları kılmak, cami ve cemâata çıkmak ve hastaya gidip hal hatır sormak ve cenâzelerde bulunmak ve birde fazla defalarca haccedebilmek gibi fazîletler ile bize fâik (Üstün) olmuşsunuzdur Bunlardan hepsinin eftali de, Allah (CC) yolunda cihaddır Lâkin erkek kısmı hacc veya Umre etmek veyahut kâfirlerle mücâhede ve muhârebe etmek üzere evinden çıktığı vakitlerde, sizin mallarınızı biz hıfzeder ve iplik eğirip elbiseler yaparız ve çocuklarınızı besleriz

- Şimdi bu hâlde bizler o faziletlerin ecir ve hayrında sizlere iştirak edemez miyiz ?"

Esmâ (RA)'nın bu sözü üzerine Hz Peygamber (SAV) bu sözlerin güzelliğine işâret ederek şöyle cevap veriyor :

"Ey Kadın, Anla ve taraflarından gelmiş olduğun kadınlara da, anlat ki, kadın kısmının kocasını kendinden hoşnut etmesi, o faziletlerin hepsine muâdil olur,"

Yalnızca bu hadis dahi kadının eşine karşı nasıl davranması gerektiğini anlatmaya kâfidir. Kadının, eşine olan ilk ve tek vazifesi itaattir. İtaat hususunu birçok başlıklara ayırmamız ve incelememiz mümkündür. Bunlar:

1. Yatağını terk etmemesi

2. Eşine eziyet etmemesi

3. Onun için süslenmeye önem vermesi

4. Daima güler yüzlü ve tatlı dilli olması

5. Ona hizmet etmesi (ev işlerini görmesi)

6. Eşini razı/memnun etmek için büyük gayret göstermesi

7. Allah'ın Dava'sında ona daima yardımcı olmasıdır. (vs.)

Ebu Hurayra anlatıyor: Sahabelerden biri ALLAH Rasulunun yanına gelerek: ?Kadınların en hayrlısı hangisidir? diye sordugunda, ALLAH Rasulu şöyle buyurdu: ?Yüzüne baktıgı zaman kocasını sevindiren, emrettigi zaman itaat eden, namusu ve malı hususunda kocasına isyan etmeyen kadındır? (Ahmed b. Hanbel 2/434; ibn mace, nikah, 5)

Sahabi kadınlardan biri ALLAH Rasulunun yanına gelerek: ?Ey ALLAH?ın Rasulu Cihad ibadetini ALLAH swt, erkeklere farz kıldı. Cihad?a çıkıp öldürüldüklerinde Rab?leri katında diri olarak rızklandırılıyorlar (Şehid oluyorlar). Peki ya biz kadınlar bu ecre nasıl nail olacagız?? ALLAH?ın Rasulu kadına şöyle yanıt verdi: ?Karşılaştığın bütün kadınlara şu bilgiyi ulaştır ki, kadının kocasına itaati, onun haklarını kabul edip yerine getirmesi buna (erkeklerin cihad sevabına) denktir. Ne yazıkki sizden çok azı bunu yapar?

Görüldügü üzere kadının erine itaat etmesi şehidlik sevabına denktir

Hz. Ali (ra) de şöyle buyurmaktadır: ?Kadının cihadı, eşine karşı vazifelerini en güzel şekilde yerine getirmesidir

ALLAH?ın Habibi Hz. Muhammed şöyle buyuruyor:

?Kadın beş vakit namazını kıldığı, Ramazan orucunu tuttuğu, namusunu koruyarak kocasına itaat ettiği zaman ahirette kendisine: ?Artık dilediğin kapıdan cennete gir? denilir? (Ahmed b. Hanbel, 1573)

Başka bir hadiste şöyle buyurmakta:

?Kocası kendisinden memnun olduğu halde ölen kadın cennete girecektir? (Tirmizi, 1081: ibni Mace, 1844

ALLAH?ın elçisinin ?kadın kocasının haklarını bıhakkın yerine getirmedikçe imanın lezzetini tadamaz? sözünü unutmuyalım. Ve yine unutmuyalımki cehennemde en çok bulunacak olan kadınlardır

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: ?Bir kimse karısını ihtiyacı için çagırırsa, kadın fırın başında da olsa gelsin? (Tirmizî)

Ebu Hureyreden ?Bir erkek karısını yatağına çağırır da kadın gelmezse ve bu yüzden erkek ona kızgın yatarsa, sabaha kadar melekler o kadına lânet ederler? (Ebu Davud: Nikah, 41, Müslim: Nikah, 20

ALLAH Rasulu kadınlara için ne buyurmakta: ?Sadaka verin ey kadınlar. Çünkü cehennem halkının çoğu siz olacaksınız? orda bulunan bir kadın: ?Niçin ya Rasulullah?? diye sordu. Oda: ?Çünkü siz, çok şikâyet eder ve kocanızın nimetini inkâr edersiniz.? (Müslim)

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 16:18

islamda kadının kocasına itaati..hep aynı konu..başlık..ya..herkes kadının görevlerini düşünüyor..ne güzel..

mazi1555
Yasaklı
16 Ocak 2012 16:20

okudun da mı yazdın azra yoksa okumadan mı?

hadis neticede yazılanlar..

bence karşı gelmemek gerekir..

ya da karşı gelme manasında konuşmamak gerekir..

Liyya
Genel Müdür
16 Ocak 2012 16:21

azracığım çok konuşulması çok sıkıntılı olduğundan kaynaklı olabilir mi ..

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 16:28

bir iki hadis olan kısımları okudum.mazi..

karşı gelmek manasında demiyorumda..din sadece kadınlara mı indi ya...neyse ya boşver...

şunu anlatmak istiyorum..bigün eşimle tartıştık..bana dedi ki azra ya ne olursun hz hatice gibi olsana..o hiç eşini üzmüş mü bi oku..

bende dedim ki..hayır üzmemiş biliyorum okumya lüzum yok..lakin onun kocası muhammed as idi..sen de onun gibi ol..sonra benden hatice olmamı iste..sen ol..ben olmzsam..o zaman konuşalım..of of dedi çıktı..

mazi1555
Yasaklı
16 Ocak 2012 16:30

evliliklerin bitme nedeni erkekten kaynaklanıyor olabilir.

ama unutmamak lazım ki yuvayı dişi kuş yapar..

kadınların kadınlıklarını unutmasından dolayı da çok sıkıntılı haller oluyor malesef..

elbette ki kadınların da erkeler üzerinde hakları var..

herşey islama göre yaşansa, herkes birbirinin hakkına riayet etse sorunlar bu kadar olmaz inanın..

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 16:34

aynen..mevzu işte bu..hak ve hakka riayet..eşleri birbir haklarına riayeti..islam hepimizin dini..

mazi1555
Yasaklı
16 Ocak 2012 16:37

evet ama yuvayı dişi kuş yapar..

kadınların en büyük yanlışı bu şekilde misilleme yapmak işte..

sen de peygamber gibi ol demek..

yukarıdaki hadislerde cennetten bahsediyor, Allah rızasından bahsediyor, şehitlik ve cihat sevabından bahsediyor itaat eden kadın için..

Allah rızası için bile bazı şeyler yapılmalı, fedakarlıklarda bulunulmalı azra zelal..

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 16:40

amenna fedakarlık yapılır yapılmaz değil..zaten eşini seven her kadın bu fedakarlığı yapar bence..ama tek taraflı fedakarlık çözüm değildir bu da var..

mazi1555
Yasaklı
16 Ocak 2012 16:46

sabır da imtihandır azra..

sabredersen kocan da istediğin kıvama gelir..

durmadan tartışırsan sadece susar ama senden soğur..

bu zamanda bayanların çoğu susmayı bilemiyorlar malesef

ceren89
Şef
16 Ocak 2012 16:46

"kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez"

vaadedilen şeyler için itaat et kadın

Adamın-biri
Yasaklı
16 Ocak 2012 16:52

hala aynı tas aynı hamam.madem dinden gidiyorsun sen fıkıh okudunmu,biraz birşeyler karıştır bakalım erkeğin kadına karşı görev ve sorumluluklarını öğrende öyle zırvala buralarda.bizim erkekler kadınlara beş kuruş değer vermez,çoğu sorumluluğu yerine getirmez birde üstüne itaat bekler.ayaklarınıda yıkasınlarmı.baktığın pencereyi değiştir yoksa bu kafayla senden ve bu zihniyetten bir halt olmaz.evlimisin bilmiyorum ama bu kafayla çok sürünürsün sen.fıkıh oku,orada erkek kadın ilişkileri düzenlenmiş,okuda şok ol,bakalım ağzını açabilecekmisin bir daha.

mazi1555
Yasaklı
16 Ocak 2012 16:54

adamın biri senin zırvalama dediğin nedir onu düşün kimin sözleri ona göre konuş..

peygambere dil uzatan terbiyesizdir..

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 16:55

adamın biri..:)

p00r
Kapalı
16 Ocak 2012 16:57

Neden hep karşı tarafın "AZİMET" ile amel etmesini istiyor/bekliyoruz da, kendi NEFSİMİZE "RUHSATLARI" layık/müstahak görüyoruz?

Kendimiz nefsimize AZİMET ile amel etmeyi yakıştırıp, karşı taraftan RUHSATLARLA amel etmesini beklemeliyiz.

Şu kadarı var ki, erkek, eşine azimetle amel etmesi için zorlama yapamaz. Sadece Emr-i Maruf ve Nehy-i Münker ile vazîfelendirilmiştir. Erkek bu vazîfesini îfâ ederken ona karşı çıkmayınız. O da sizden "AZİMET" ile amel etmenizi beklemesin.

Bırakın islâmiyet HAKİM olsun, sizler de O'na HÂDİM olun. (Bunu yapanlara/yapabilenlere selâm ederim)

Adamın-biri
Yasaklı
16 Ocak 2012 17:00

bilgi yok fikir yok okumak yok sadece kendini savunma pskolojisi.senin yazdıklarını alkışlasaydım severdin beni.aç oku kardeşim,aç oku islam alimleri ne demiş,islam fakihleri ne anlatmış.sen görevlerinden birini bile yapmazsan kadının sana tekme hakkı, kapıya koyma hakkı bile var.oku öğren eğer ben yanlış söylüyorsam senden özür dilicem.bilmiyorsun bari sus.

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 17:05

kendi sorumluluklarının farkında olmak elbette iyidir..her iki taraf içnde iyi sonuçlar verecektir..bunun erkek yada kadını yok..herkes yapması gerekeni bilip ona göre muamele etse sorun olmaz herhalde diye düşünüyorum..

p00r
Kapalı
16 Ocak 2012 17:08

"kendi sorumluluklarının farkında olmak elbette iyidir..her iki taraf içnde iyi sonuçlar verecektir..bunun erkek yada kadını yok..herkes yapması gerekeni bilip ona göre muamele etse sorun olmaz herhalde diye düşünüyorum.."

Saygılar...

+

Herkes birbirinin görevini de bilirse, neyi neden yaptığını anlamış olur. Kısaca empati.

azra zelal
Müsteşar Yardımcısı
16 Ocak 2012 17:12

yani çözümler bizde..bilmek anlamak..sonra soruna yaklaşmak..

teşekkürler bu arada sayın poor..:)

mazi1555
Yasaklı
16 Ocak 2012 18:23

Vallahi arkadaşlar ben olması gerekeni hadislerde belirtileni yazdım.

Bundan kimileri rahatsız oldu.

Ben fıkıh kitapları da ilmihal kitapları da okudum kuran tefsirleri de okudum. Kendi vazifelerimi de okudum biliyorum..

Belki yazılan hadisler bazı hanım kardeşlerimize zor geliyor. Ama neticesi ve sevabı çok büyük.

Üstelik ben bunları öğrenmek isteyen, dindarlığı yaşamak isteyen ve Allah rızasını kazanmak isteyenler için yazdım.

Isteyen okur amel eder istemeyen kendi bilir..

Benim kimseyi zorladığım yok. Herkes kendi hesabını Allaha verecek.. Bugün bu hadisleri kabul etmeyen ve tam zıddıyla amel eden, yarın cezasız kalmaz ahirette..

16 Ocak 2012 18:26

bitmediniz gitti ya...

Toplam 225 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi