Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
04 Ocak 2019 14:05

Memurlar net'in kadro bekleyen sözleşmeli memurları haber yapmamasının sebebi sizce ne olabilir?

Bu ankete 30 günde, 122 kişi oy kullandı ve 03/02/2019 14:05 tarihinde sona erdi.

buro.101
Şef
04 Ocak 2019 15:31

Niye yapması gerekiyor ki? Uzun zamandır devletin kadrolu memurluğa karşı olduğu zamanla memurların çoğunu sözleşmeli yapacağı belliydi. Tamam önceden sözleşmelilere kadro verildi diyebilirsiniz ama bu devletin yaptığı bir iyilikti. Aynı taşeronların 4/B ye alındığı gibi. Vergi ödemelerinde kolaylık sağlanması gibi. GSS primlerinin yapılandırılması gibi. İmar barışı gibi. Sürekli ve her zaman olacak böyle bir şey olacak diye bir şart yok sonuçta. İster yaparlar ister yapmazlar. Girerken şartları, hakları biliyordunuz kimse sizi zorla gel çalış demedi.

Kadroya geçmek isteyebilirsiniz tabii ki herkes daha iyi maaş, daha iyi çalışma yeri ister ama başkalarından destek beklemek bence bencillik. Hele ki internetten birbirinizi gazlamak dışında yaptığınız başka bir şey yokken.

bozakca
Yasaklı
04 Ocak 2019 15:52

Demokratik bir ülkede yaşıyorsan isteklerini dile getireceksin. Hükümet iyilik yapacak tabi ki hem kendi için hem halk için. Hükümet imar barışı yapmadı imar affı yaptı ikisinin arasında fark var bunu anlamıyorsan sıkıntı sende kardeşim.Taşeronlar kadroya falan alınmadı maaşları da artmadı burada algı yapmaya çalışılıyor aç gözünü.Girerken şartları söyle bizde bilelim işkembeden sallamakla olmuyor. Rabbim akıl vermiş beyin vermiş dolayısıyla kimsenin gazlanmaya ihtiyacıda yok. Birlikte hareket etmenin her zaman faydası olmuştur bu bencillik değil dayanışmadır ama senin gibi akıl fukaraları bunu anlayamaz. O yüzden senden ricam bilgisayarı kapat biraz dinlen error veriyorsun haberin yok.

buro.101, 5 yıl önce

Niye yapması gerekiyor ki? Uzun zamandır devletin kadrolu memurluğa karşı olduğu zamanla memurların çoğunu sözleşmeli yapacağı belliydi. Tamam önceden sözleşmelilere kadro verildi diyebilirsiniz ama bu devletin yaptığı bir iyilikti. Aynı taşeronların 4/B ye alındığı gibi. Vergi ödemelerinde kolaylık sağlanması gibi. GSS primlerinin yapılandırılması gibi. İmar barışı gibi. Sürekli ve her zaman olacak böyle bir şey olacak diye bir şart yok sonuçta. İster yaparlar ister yapmazlar. Girerken şartları, hakları biliyordunuz kimse sizi zorla gel çalış demedi.

Kadroya geçmek isteyebilirsiniz tabii ki herkes daha iyi maaş, daha iyi çalışma yeri ister ama başkalarından destek beklemek bence bencillik. Hele ki internetten birbirinizi gazlamak dışında yaptığınız başka bir şey yokken.

buro.101
Şef
04 Ocak 2019 15:57

Bilmiyor muydun şartları? Ben sana isteklerini belirtme demiyorum ki. İsteklerini belirtmek istiyorsan topla milleti dilekçe yollayın, twitter dan mesaj atın. Gidipte yayın organlarına baskı yapmayın şunu da söyleyin bunu da söyleyin diye. Sıkıyorsa git sendika başkanına ekşi niye çıkıp basın açıklaması yapmıyorsunuz haklarımızı savunmuyorsunuz diye. O zaman memurlar.net te onu haber yapar işte.

bozakca, 5 yıl önce

Demokratik bir ülkede yaşıyorsan isteklerini dile getireceksin. Hükümet iyilik yapacak tabi ki hem kendi için hem halk için. Hükümet imar barışı yapmadı imar affı yaptı ikisinin arasında fark var bunu anlamıyorsan sıkıntı sende kardeşim.Taşeronlar kadroya falan alınmadı maaşları da artmadı burada algı yapmaya çalışılıyor aç gözünü.Girerken şartları söyle bizde bilelim işkembeden sallamakla olmuyor. Rabbim akıl vermiş beyin vermiş dolayısıyla kimsenin gazlanmaya ihtiyacıda yok. Birlikte hareket etmenin her zaman faydası olmuştur bu bencillik değil dayanışmadır ama senin gibi akıl fukaraları bunu anlayamaz. O yüzden senden ricam bilgisayarı kapat biraz dinlen error veriyorsun haberin yok.

MFKNMFK
Kapalı
04 Ocak 2019 16:13

eşit işe eşit hak ve maaş verilir bu adaletin gereğidir... anlaşılan o ki sende adalet anlayışı pek gelişmemiş... esasında 4/D ile 4/B arasındaki farkı bilmeyen bi cahille de çok tartışmak istemiyorum belliki bi kastı var ya da gerçekten saçma bir kişilik şahsiyet ne biliyim gereksiz birisi yani... bişey bilmiyor gelmiş ahkâm kesiyor... resmen cahillik !

devlet iyilik yapmışmış...

devlet iyilik yapmaz gereği neyse onu yapar! adam daha devletin nasıl işlediğini bile bilmiyor ya! ben bu elemanı neden ciddiye alıp tartışayım ki şimdi... püff saçma bi muhabbet olur wala... kendisini iş veren devlet yerine koyması da ayrı bi saçmalık tabi nasıl bi kafayı yaşıyorsa kimsin sen diye sormazlar mı???

- onlar sendikalı

+ ben de harranlıyım!

ayrıca bu repliği bile bilmeyecek kadar cahil oldugunu düşünüyorum vesselam.

buro.101, 5 yıl önce

bozakca
Yasaklı
04 Ocak 2019 16:15

Arkadaşım nerden biliyorsun dilekçe toplayıp sendika başkanı ile konuşulmadığını veya twitter dan mesaj atılmadığını. Kadro konusunda sosyal medyada kullanılıyor memurlar netede yazılıyor. Yayın organlarında gündemde olmak ne zaman baskı yapmakla bir tutuluyor. Benim mesajlara cevap verdiğin gibi sosyal medyada sende aktif ol biraz

buro.101, 5 yıl önce

Bilmiyor muydun şartları? Ben sana isteklerini belirtme demiyorum ki. İsteklerini belirtmek istiyorsan topla milleti dilekçe yollayın, twitter dan mesaj atın. Gidipte yayın organlarına baskı yapmayın şunu da söyleyin bunu da söyleyin diye. Sıkıyorsa git sendika başkanına ekşi niye çıkıp basın açıklaması yapmıyorsunuz haklarımızı savunmuyorsunuz diye. O zaman memurlar.net te onu haber yapar işte.

Xdll
Kapalı
04 Ocak 2019 16:21

Neden mi yapması gerekiyor?

Açıklamaya çalışayım: Arkadaşım ben şimdi yıllarca okullarda okudum, dirsek çürüttüm ve bir devlet üniversitesinin mühendislik bölümünü kazandım.(emek)

Ailemin maddi durumunun zor olduğunu göz önünde bulundurarak 4 yıl içinde mühendislik fakültesini bitirmek için tekrar dirsek çürüttüm.(emek) Ki bunu şehir dışında 18-22 yaş aralığında ailesiz ve maddi sıkıntılar içinde gerçekleştirdim.(dert,çaba,ter)

Daha sonra özel sektörde 2 yıl çalıştım ve şartları gördüm. Ülkemiz koşullarında; mühendis olanların %5lik bir diliminin özel sektörde düzenini kurabildiğini, gelirini elde edebildiğini ve yükselebildiğini gördüm.(dert,ter)

Dedim ki bana özel sektörde ekmek yok, çevrem yok, sermayem yok, yaşadığım şehir civarında bu sektörün kemikleşmiş kişiler elinde olduğunu gördüm; en nihayetinde devlet babayı düşündüm bu bölümü üniversitesinde açtıysa, ihtiyacı var dedim. Özel sektöründe, devletinde ihtiyacı var ki bu bölüme ben girerken 9 üniversitede vardı. Şu an 30 üniversitede benim bölümüm açıldı.

Ve Kamu Personeli Seçme Sınavına girdim. Sonuç olarak elimde 82 puan vardı. 100 üzerinden 82 başarı. Yani daha açık söyleyeyim %82 başarı. Evet yanlış duymadın;) En son 66 ve 77 ile kapatmıştı Türkiye geneli bölümüm.

Puanım 2 yıl geçerliydi ve baktım duruma DSİ merkezi alımda çıkmış, Karayolları çıkmış bu puanın bir anlamı yok, yılmadım pes etmedim tekrar tekrar merkezi alımlarda tercih yaptım ancak olmadı.

Daha sonra dedim ki sözleşmeli alım yapan Belediyelere, İl Özel İdarelerine, Kurumlara başvurayım, 30 üniversitede bu bölüm açıldığına göre ihtiyaç hala var dedim.

KPSS ve sözlü mülakat sonucu bir kurumda çalışmaktayım. Evliyim, eşim iş sebebi(özel sektör)gereği ilçede yaşamakta ben ise il merkezinde. Ailelerimiz ise aynı il başka ilçede, şu an düşüyorum acaba allah nasip etse çocuğum olsa ateşlense, hastalansa ben iş yerimden o kadar yolu gidene kadar başıma ne gelir, ailemden, çocuğumdan uzağım, her gün 150 km uzaklıkta yaşamak nedir bilir misin ailene?Eşine? Daha bir çok sıkıntısı olupda, dile getiremeyen 300.000 sözleşmeli arkadaşım var benim.

-Tayin hakkın yok.

-İdari Personel olamıyorsun.

-Görevde yükselme yok.

-Adil çalışma ortamına kimi kurumlarda ve belediyelerde erişemiyorsun(personeller arası hakların farklı olması sebebiyle)

-Aile Bütünlüğü yok.

-Yan masanda çalışan, aynı mesleğe sahip kişi ile hakların aynı değil.

-Maaş farklı.

-Kademe derece yok.

-SGK görünüyoruz.

-3 gün sonra maaş kesintisi yapılıyor.

-Eğitimde tayin hakkı yok.

-Senelik iznimiz kullandırılmıyor veya devretmiyor.

-Giyim vs. yardımlardan yararlanamıyoruz.

-Mühendisler bilir arazi tazminatı, yolluk vs. alamıyoruz.

-Yarınını düşünemiyorsun acaba sözleşmem fesh edilirmi, yenilenirmi(performans düşüklüğü,gelecek kaygısı vs.)

Şimdi soruyorum peki sen onca üniversitede bu bölümü açıyorsan ve her sene 2000-3000 bu bölümden mezun veriyorsan iş ve gelecek garantisi vermen lazım mı? İstihdam sağlaman lazım mı?

Hadi iş verdin e peki haklarım neden farklı? Oda mühendis bende mühendisim, bende kpss ile girdim. 2013 yılında kadro alan Belediye ve İl Özel İdaredeki adamında hakkıydı dava kararı ve sonucuna göre.

Peki bu kadar yazılan şeyden sonra tekrar soruyorum Neden Kadro vermesin? İhtaç var mı?

buro.101, 5 yıl önce

Xdll
Kapalı
04 Ocak 2019 16:43

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-0075.pdf

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-1217.pdf

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-1050.pdf

Okumayı seviyorsan verilen kanun tekliflerinde gerekçeler anlatılmış, okuyabilirsin.

buro.101, 5 yıl önce

mes.A
Memur
04 Ocak 2019 21:31

XdII kardeşim bu yazdıklarınıza tamamen katılmakla birlikte : büro.101 arkadaşın şu cümlesini de çok haklı buluyorum '' Sıkıyorsa git sendika başkanına ekşi '' dile kolay 300 bin sözleşmeli var diyorsunuz . her ay aidat ödüyor bu sözleşmeliler . ve o sendikaların çoğu sözleşmeli nedir ne değildir tam olarak bilmiyorlar bile. ama 300 bin değil 150 bin kişi bir anda istifa etseler ertesi gün bak nasıl 4/b mevzuatını hatmedip gündem oluşturuyorlar. bizler de birlik olamadığımızdan kaybediyoruz hocam , maalesef sözleşmeli arkadaşlar aman bana (şahsi) bir faydası olur (çıkar) düşüncesi ile bu sendikalara üye kalmaya devam ediyorlar. dolayısıyla birlik olarak yapılabilecek hiç bir faaliyeti yerine getiremiyoruz .getiremeyiz.

Xdll, 5 yıl önce

Açıklamaya çalışayım: Arkadaşım ben şimdi yıllarca okullarda okudum, dirsek çürüttüm ve bir devlet üniversitesinin mühendislik bölümünü kazandım.(emek)

Ailemin maddi durumunun zor olduğunu göz önünde bulundurarak 4 yıl içinde mühendislik fakültesini bitirmek için tekrar dirsek çürüttüm.(emek) Ki bunu şehir dışında 18-22 yaş aralığında ailesiz ve maddi sıkıntılar içinde gerçekleştirdim.(dert,çaba,ter)

Daha sonra özel sektörde 2 yıl çalıştım ve şartları gördüm. Ülkemiz koşullarında; mühendis olanların %5lik bir diliminin özel sektörde düzenini kurabildiğini, gelirini elde edebildiğini ve yükselebildiğini gördüm.(dert,ter)

Dedim ki bana özel sektörde ekmek yok, çevrem yok, sermayem yok, yaşadığım şehir civarında bu sektörün kemikleşmiş kişiler elinde olduğunu gördüm; en nihayetinde devlet babayı düşündüm bu bölümü üniversitesinde açtıysa, ihtiyacı var dedim. Özel sektöründe, devletinde ihtiyacı var ki bu bölüme ben girerken 9 üniversitede vardı. Şu an 30 üniversitede benim bölümüm açıldı.

Ve Kamu Personeli Seçme Sınavına girdim. Sonuç olarak elimde 82 puan vardı. 100 üzerinden 82 başarı. Yani daha açık söyleyeyim %82 başarı. Evet yanlış duymadın;) En son 66 ve 77 ile kapatmıştı Türkiye geneli bölümüm.

Puanım 2 yıl geçerliydi ve baktım duruma DSİ merkezi alımda çıkmış, Karayolları çıkmış bu puanın bir anlamı yok, yılmadım pes etmedim tekrar tekrar merkezi alımlarda tercih yaptım ancak olmadı.

Daha sonra dedim ki sözleşmeli alım yapan Belediyelere, İl Özel İdarelerine, Kurumlara başvurayım, 30 üniversitede bu bölüm açıldığına göre ihtiyaç hala var dedim.

KPSS ve sözlü mülakat sonucu bir kurumda çalışmaktayım. Evliyim, eşim iş sebebi(özel sektör)gereği ilçede yaşamakta ben ise il merkezinde. Ailelerimiz ise aynı il başka ilçede, şu an düşüyorum acaba allah nasip etse çocuğum olsa ateşlense, hastalansa ben iş yerimden o kadar yolu gidene kadar başıma ne gelir, ailemden, çocuğumdan uzağım, her gün 150 km uzaklıkta yaşamak nedir bilir misin ailene?Eşine? Daha bir çok sıkıntısı olupda, dile getiremeyen 300.000 sözleşmeli arkadaşım var benim.

-Tayin hakkın yok.

-Görevde yükselme yok.

-Adil çalışma ortamına kimi kurumlarda ve belediyelerde erişemiyorsun(personeller arası hakların farklı olması sebebiyle)

-Aile Bütünlüğü yok.

-Maaş farklı.

-Kademe derece yok.

-SGK görünüyoruz.

-Yarınını düşünemiyorsun acaba sözleşmem fesh edilirmi, yenilenirmi(performans düşüklüğü,gelecek kaygısı vs.)

Şimdi soruyorum peki sen onca üniversitede bu bölümü açıyorsan ve her sene 2000-3000 bu bölümden mezun veriyorsan iş ve gelecek garantisi vermen lazım mı? İstihdam sağlaman lazım mı?

Hadi iş verdin e peki haklarım neden farklı? Oda mühendis bende mühendisim, bende kpss ile girdim. 2013 yılında kadro alan Belediye ve İl Özel İdaredeki adamında hakkıydı dava kararı ve sonucuna göre.

Peki bu kadar yazılan şeyden sonra tekrar soruyorum Neden Kadro vermesin? İhtaç var mı?

bozakca
Yasaklı
06 Ocak 2019 14:56

Büro 101 adlı arkadaş muhtemelen ısmarlama kadro ile çalışan bir arkadaş o yüzden minnet ediyor. Kadro hakkımız kimse kimseye minnet etmemeli. Hükümetin asli görevlerini bir lütuf gibi göstermek sömürülmenin ilk adımıdır.

akca066
Şef
06 Ocak 2019 15:30

Kadro geleceği duysun hemen haber yapar sonra ben dedim kadro geldi diycek

keopsprmd
Aday Memur
07 Ocak 2019 03:34

Eline sağlık kardeşim daha da anlamıyorsa problem vardır

Xdll, 5 yıl önce

-Tayin hakkın yok.

-Görevde yükselme yok.

-Aile Bütünlüğü yok.

-Maaş farklı.

-Kademe derece yok.

-SGK görünüyoruz.

AmudaKalkanSolucan
Aday Memur
09 Ocak 2019 11:56

Abi bide benim açımdan düşünün.

Atanamadığım yıllarla birlikte 4 sene dershaneye gittim. Ek kaynaklarla birlikte 20-25 bin tl gitti. Millet tatildeyken, gezip tozarken, kafelerde çaylar kahveler havada uçuşurken; Ben odamdan dışarıya bile çıkmadan saatlerce ders çalıştım. İlk sınavdan 85,12 aldım atanamadım. ikinci sınavda 2014 yılında 89,87 puan aldım ve 2015 yılının 4. yani son atamasında 17. tercihime 7. kişi olarak yerleşebildim..

Şimdi birde benim arkadaşım var. Bu gezip tozan tayfadan. Tanıdık vasıtasıyla taşeron oradan sözleşmeli personel oldu. 'Şimdi o yasa çıkarsa seninle aynı olanaklara sahip olacağım deydimi hayatının engüzel yıllarını heba etmene' dedi. Umarım anlatabilmişimdir. saygılar.

akca066
Şef
11 Ocak 2019 18:38

birşey demiyorum artık

akca066
Şef
25 Ocak 2019 23:55

arkadaşlar mhp arayalım iyi parti meclise getirdiği 4b kadroya çekimser oy kullandınız ne zaman meclise taşıyacak mhp diyelim seçim vaadi 4 b kadro diye hergün arayalım lütfen

Teknisyen2089
Genel Müdür
27 Ocak 2019 06:06

Sözleşmeli Arkadaşlarım, tüm meslektaşlarımız ile eşit statüde olabilmek için düzenlediğimiz Etkinliklerimize sizleri de davet ediyoruz. Gelin destek olun ve ikinci sınıf muameleden hep birlikte kurtulalım. Detaylı bilgi edinebilmek için "4B'li Kadro İstiyor" başlığını takip edebilirsiniz.

debug
Genel Müdür
28 Ocak 2019 14:01

Senin yaptıklarını biz de yaptık... 85.5 puanla yerleştik. Neden? Devlet kadro yerine sözleşmeli alım yaptı diye. E şimdi benim değdi mi yıllarımı heba etmeme?

AmudaKalkanSolucan, 5 yıl önce

Abi bide benim açımdan düşünün.

Atanamadığım yıllarla birlikte 4 sene dershaneye gittim. Ek kaynaklarla birlikte 20-25 bin tl gitti. Millet tatildeyken, gezip tozarken, kafelerde çaylar kahveler havada uçuşurken; Ben odamdan dışarıya bile çıkmadan saatlerce ders çalıştım. İlk sınavdan 85,12 aldım atanamadım. ikinci sınavda 2014 yılında 89,87 puan aldım ve 2015 yılının 4. yani son atamasında 17. tercihime 7. kişi olarak yerleşebildim..

Şimdi birde benim arkadaşım var. Bu gezip tozan tayfadan. Tanıdık vasıtasıyla taşeron oradan sözleşmeli personel oldu. 'Şimdi o yasa çıkarsa seninle aynı olanaklara sahip olacağım deydimi hayatının engüzel yıllarını heba etmene' dedi. Umarım anlatabilmişimdir. saygılar.

Teknisyen2089
Genel Müdür
28 Ocak 2019 17:38

Sözleşmeli Arkadaşlarım, tüm meslektaşlarımız ile eşit statüde olabilmek için düzenlediğimiz Etkinliklerimize sizleri de davet ediyoruz. Gelin destek olun ve ikinci sınıf muameleden hep birlikte kurtulalım. Detaylı bilgi edinebilmek için "4B'li Kadro İstiyor" başlığını takip edebilirsiniz.

Teknisyen2089
Genel Müdür
03 Şubat 2019 02:53

4B'linin; Vekil ve Taşeronlar gibi türlü bahaneler ve referans aracılığı ile, kazanılmış hakkı ve gayreti olmadan Kadroya geçirilmek gibi bir talebi yoktur. 4B'li personeller 4A'lı memurlar gibi Kpss ile atanmakla kalmamış bir de fazladan Mülakata da girmiş ve başarılı olarak atanmaya hak kazanmışlardır..,

Teknisyen2089
Genel Müdür
03 Şubat 2019 03:04

Bütün bunlara rağmen aynı ünvan ve aynı işi yaptığı meslektaşlarından çok daha kısıtlı özlük haklarına sahiptirler. Bu özlük hakları ise Memurun en hayati anlam taşıyan özlük haklarıdır. Görevde yükselme, tayin, iş garantisi, tazminat, izin hakları bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Bu durum Anayasamızın Eşitlik ilkesine aykırı ve iş barışına zarar veren bir durumdur. Yani dememiz o ki; 4B'li diğer talepkarlar gibi ayrıcalıklı olmayı değil Meslektaşları ile Eşit haklara sahip olmayı istiyor. 4B'li "Ayrıcalık" değil "Eşitlik" istiyor...

Rengarenk91
Kapalı
04 Şubat 2019 02:10

Kadroya gecircek olsalar kadrolu alirlardi.sozlesmeli calisanlarin sartlari belli.begenmiyorsaniz teecih yapmasaydiniz.en azindan ozel sektore gore daha garantili bi iste calisiyosunuz.zaten daha once defalarca soylendi memuriyetin guvencesi kaldirilacak diye.o yuzden alimlar hep sozlesmeliye donuyo.atanir atanmaz sozlesmeliye kadro demeye basladiniz.atanmadan once sesiniz cikmiyodu.

Toplam 55 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi