Editörler : "eskiyara"Pangaea
23 Eylül 2006 08:21

Zihin Engelli Sınıf Öğretmenliğine Geçiş için açılan Hizmet İçi Eğitim KURSU almanın AVANTAJI?

Muş ilinde açılan Zihinsel Engelli Sınıf Öğretmenliği kursundayım.20 günlük bu kurs ile 31 ekimde bakanlığa yollanacak isimlerle artık Zihinsel Engelli Sınıf Öğretmeni olunacak.Bu geçiş ile tekrar Sınıf Öğretmenliğine dönüş olmaycak.Burda söylenen avantajı;artık RAMlarda,il merkezlerinde görev alınacağı ve doğudan batıya ihtiyaç fazlalığından dolayı çok kolay tayin çıkacağı,ek ders ücretinin %25 daha fazla olması.Ama ya bu işin ciddiyeti,bu iş için gösterilern sabır,özveri ve kişinin de kendinden birşeyler vererek yıpranarak çalışacağı gözardı ediliyor.

Bu kursu alan ya da almayı düşünen arkadaşların yorumlarını bekliyorum

23 Eylül 2006 09:44

hocam sınıf öğretmenisiniz galiba bu kurslara kimler girebiliyor bilginiz var mı?

yücel42
Şube Müdürü
23 Eylül 2006 10:30

hocam ben cok dusundum ama basvurmadım bazı oğretmen arkadaslar cok zor oldugunu soyledı karsındakı cocuklardan dönüt alamassın sınıf öğretmenliğinin keyfini alamazsın dedıler bazılarıda sızın yazdıgınız avantajların aynısını soyledıler iki görevide yapmıs arkadaslar yorum yazarsa bize faydası olur.

Öğretmen bey 137
Daire Başkanı
23 Eylül 2006 10:52

bu yaz özel eğitim seminerine gittim ve orada söylemişlerdi bu durumu.sınıf öğretmenliğini seven birisi için ideal değil bence.

miralayçakmak
Yasaklı
23 Eylül 2006 14:27

Zihinsel engelliler sınıf öğretmeniyim belki tayin yönünden belki maddi yönden bir çok avantajları olduğu yadsınamaz ;ancak bir sayıyı öğretmek için arka arkaya 100 defa tekrar edip edemeyeceğinizi tekrar ettiğinizde psikolojinizde her hangi bir değişim olmayacağını kesin biliyorsanız ,tam kapasite çalıştığınız halde karşınızdaki kişinin sizi hiç duymamış gibi yüzünüze baktığında ne hissedeceğinizi biiyorsanız ,evet ne mutlu öğrettim dediğiniz anda tüm öğrenilenlerin silindiğini gördüğünüzde nasıl bir psikoloji içine gireceğinizi biliyorsanız ,evet ben özel eğitimin tüm tekniklerini biliyorum diyorsanız ,bir önceki yıl öğrettiklerinizi bir sonraki yılda öğretmeyi göze alıyorsanız ,öğretmenler günü dahil önemli günlerde kendinizi hatırlayan bir öğrencim olmasada olur diyorsanız ,salyası aksada benim için için önce insandır silmeliyim diyorsanız ve tiksinmiyorsanız , vb. bu branşın öğretmeni olarak buyrun aramıza sizleri dört gözle bekliyoruz

exst
Şef
23 Eylül 2006 15:38

çok güzel açıklamışsınız hocam yaa

ancak böyle açıklanırdı

semte
Şef
23 Eylül 2006 16:04

alpaslanzafer;

evet sınıf öğretmeniyim ve stajerim.kursa yalnızca sınıf öğretmenleri katılabiliyor,başka bölümlerde3n de katılanlar varmış;bugün herksin diplomasını istediler,aramızda okul öncesi,sosyal bilgiler de çıktı:))kurs ekim 28 de bitecek ve isimler bakanlığa yollanack,kesin geçmeyi düşünmemekle birlikte yarım dönem bu alanda görevlendirme isteyebilirim,ilk önce ağır ya çok ağır engelli bir öğrenci grubum olmaz,kaynaştırılmış bir sınıf verilir diye düşünüyorum,bilmiyorum miralay çakmak anlatmış 1 sene kaşık tutmayı öğretecetem,öğrenci tepki vermeycek belkide,ya da yüzüme yumruk atacak ama ben buna karşı koyamıcam ya da kızdığımda kendi koruyup vuracamıcam,lütfen zihinsel engelli sınıf öğretmneleri görüşleirni yazsınlar.

psikodebiyat
Kapalı
23 Eylül 2006 16:44

Bizim okulda iki tane sınıf öğretmenliğinden geçen arkadaş var. İkiside pişman.

Çünkü MEB bu kategoriye giren çocukları normal eğitim bünyesinde barındırmaya çalışıyor fakat bazı okul idareleri okulda onları görmek istemiyorlar. Dolayısı ile yer sıkıntısı çekiyorlar ve bu durumdan en çok onlar etkileniyor.

Ordan oraya taşınmaktan ne olacağını bilmemekten ve idarenin il mebin tavrından İLLALLAH diyorlar.

Bilginize...

as-se
Memur
23 Eylül 2006 17:37

bu kursa katılanları nasıl görevlendirecekler?istekle mi ?zorla mı görevlendirme yapacaklar?

erahola
Memur
23 Eylül 2006 18:04

bu kursa katılanları zorla bu branşa geçiriyorlar. bende ilk hafta gittim fakat sonra bunu öğrenince kaçtım. dediler ki soruşturma açarız kursu bırakamazsınız. ben de dedim açarsanız açın. cezası neyse çekeriz. bu branşa geçmem dedim.

şu anda bu branşa zorla geçirilmiş onlarca öğretmen istanbulda şikayet dilekçesi veriyor milli eğitime. hani geçmeyi isteyenler oldu onlar itiraz etmiyor . ama bu branşa geçmek istemeyip sadece geçici görevlendirme ile çalışmak isteyen ve bir kaç yıl sonra kendi branşına geri dönmek isteyen öğretmenler mağdur edildi. benim abimde geçirildi ama o istiyordu. ayrıca çok zor bir alan. karşındaki çocuklar zihinsel engeli. altına yapan, kusan bağıran öğretmenini döven hele otistikler aman allahım. ayrıca zhin engelliler okulunda fazla öğretmen olmuyor. sosyal anlamda çok kötü. hele iş okullarında beş altı öğretmen oluyor. buun ikiki üçü de sözleşmeli. sohbet yok muhabbet yok. çok sıkıcı. tek avantajı ekdersi bizden yüzde yirmibeş fazla alıyorlar. o da ayda elli milyon ediyor. kesinlikle değmez. hiç bir avantajı yok.

semte
Şef
23 Eylül 2006 21:07

as-se;

biz kursa 85 kişi başladık şuan 70 kişi civarı devam ediyoruz,çoğunluk sertifika elimde bulunsun,ileride rehabilitasyon merkezinde özelde çalışırım belkide diye katılıyor.kursa devam etmek bizde isteğe bağlı 20 gün sürüyor kurs 5 gün devamsızlık var,değerlendirem yarı uygulama(plan hazırlama)yarı yazılı sınav;şuan dersimize giren 4 kişi var bu 4 kişiden yalnızca 1 tanesi üni.den bu eğitimi alarak mezun olmuş,diğerleri yine sınıf öğr.den geçen ilk sınıfçılardan ve şuan bize formatörlük yapıyorlar.

görevlendirme isteyecekler ve branş dğeişkliği isteyenlerin isimleri 31 ekimde bakanlığa yollanacak,zorla branş değişmeyecek,çoğu arkadaş kursu bitirirlerse branşa zorla geçeceklerini düşündüler,korktular,çoğunun da tahmin ettiğinden daha zor olduğunu ya da onlara göre sıkıcı olduğunu gördüğü için bıraktılar,başka illere göre muş kurs çaıısndan fazla kursiyere sahip...

semte
Şef
23 Eylül 2006 21:09

bu arada miralay hocam Aile Eğitim Programı Planı gerekli nereden bulabiliirm ,birde dil ve konuşma konuları ile ilgili planlara ihtiyacım var...

23 Eylül 2006 21:30

semte tşk

semte
Şef
24 Eylül 2006 09:23

bu kursu almış ya da zihin engelli sınıf öğretmenliği yapanlar var mı?

erahola
Memur
24 Eylül 2006 15:13

benim eşim de dahil olmak üzere kardeşim ve bir çok arkadaşım bu branşa geçti arkadaşlar. bu kursa katıldılar ve istekleri olsun yada olmasın kursa katılmış ve herhangibir eğitim uygulama okulunda görevlendirme ile çalışan ve özel alt sınıfta görevlendirme ile çalışan herkesin branşı isteklerine bakılmaksızın değiştirildi. değiştirilmedi diyenin alnını karışlarım. isteyen ve istemeyen ve bu alanda görevlendirmne ile çalışan herkes geçti. belgeyi alırım elimde durur diyenler ise şunu bilsinler. kurstan sonra sizin isteğinize bakılmaksızın görevlendirme geliyor. ha görevlendirmeye gitmezsiniz yolunu bulursunuz ayrı konu. ama görevlendirme geliyor ve görevlendirmeden sonrada zorunlu branş değişitliği geliyor. istemediği halde bu branşa geçirilen bir sürü öğretmen tanıyorum. mahkemeye gitmeyi düşünüyorlar.

egeli98
Memur
24 Eylül 2006 17:43

ben de bu kurs ile bu alana geçiridim.

evet erahola hoca nın dediklerine katılıyorum.

öncelikle bu alana geçmeyi düşünmüyorsanız bu krsa kesinlikle katılmayın.

çünkü bu sertifikaayı alan herkesi isteğine bakmaksızın bu alana geçiryorlar.

o yüzden aman özelde iş bulurum çalışırım elimde bulunsun diye düşünüp boşuna katılmayı bu kursa.

bir kere özelde iş bulmak çok güc.part time eleman istemiyorlar.

ben de çok yere başvurdum hatta bu alana bunun için geçtim ama boşuna geçmişim.iş bulamıyorum.

üstelik çok fedakarlık isteyen bi alan.

çocuklar altına yapıyor gerekirse iç çamaşırlsrını bile değiştirmeniz gerekebiliyor.

nöbet geçiriyorlar,kusuyorlar.tuvalet alışkanlıkları olmuyor yeni başlayanların.

saldırabiliyorlar.

kesinlikle erkeklerin vr 30 yaş altının yapabileceği işdeğil.

ben 3 yıldır bu alandayım ve bayan olmama rağmen çok zorlanıyorum.

ve çok PİŞMANIM bu alana geçtigime.

HİİÇ TAVSİYE ETMEM.

hele ki avantajları için geçecekseniz hiç geçmeyin dezavantajları daha çok.

ve alana geçtikten sonra asla geriye dönüş yok kendi alanınıza.

semte
Şef
24 Eylül 2006 21:39

...................

as-se
Memur
25 Eylül 2006 16:21

guncel..

egeli98
Memur
25 Eylül 2006 17:21

ne yaptınız arkadaşlar karar verebildiniz mi.

dediğim gibi kursu bitirdiğiniz gibi alnınızı size sormadan değiştirecekler,istesenizde istemeseniz de alnınızı ve de okulunuzu değiştirecekler.

yani sadece alanınız diil hayatınız da değişecek.ona göre karar veri.

biz de sorduk bu kursa devam ederken,alanımızı bu kurstan sonra değitirecekler mi diye.hayır hocam olurmu öyle şey kesinlikle yok öyle bişey dendi ama arkadaşlarımın kararnamesi gelşnce öğrendiler alanlarının değiştiğni.

ben ve arkadaşlarım dava açacagız kendi alanımıza dönmek için.

estebano
Memur
25 Eylül 2006 22:26

arkadaşlar kimse kimsenin alanını zorla değitiremez.bende bahsedilen kursa katıldım.ve atamam yapıldı.atamamın yapıldığı okula gidince şok geçirdim.düşünün arabayla okula girdim.ve 30-40 öğrenci hepsi anormal.arabadan inmeden ayrıldım ordan.gerçekten çok ama çok zor bir iş.bu işi yapanların ellerini öpmek lazım.ben hemen dilekçe yazdım.kendimi yeterli görmüyorum bu alana geçmek istemiyorum diye.ve atamam iptal edildi.zorla değiştiremezler.

bezge
Aday Memur
26 Eylül 2006 12:39

arkadaşlar kesinlikle bu bölümü tercih etmeyiniz. çok merak eden arkadaş varsa gitsin görsün derim ama derin depresyonuna garanti verilmez.

Toplam 60 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi