Editörler : Pangaea
16 Aralık 2010 23:57

Milli Saraylar, Dış Tic.Müs.lığı, Hazine Müs.lığı vb. kurumlar KPSS tercih kılavuzunda neden yok?

Milli Saraylar, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü, Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet Personel Başkanlığı, Merkez Bankası vb. gibi güzide kurumlar ve belediyeler tercih kılavuzunda neden yer almıyor?

Neden bu kurumlara merkezi sisteme göre atama yapılmıyor?

Maaşları ve sosyal imkanları tecih kılavuzunda yer alan çoğu kurumdan çok çok iyi durumda olan bu kurumlar personel ihtiyacını nasıl karşılıyor?

Tercih kılavuzunda yer alan kurumların %90'ı ya maaş bakımından yetersiz, ya çalışma saatleri çok düzensiz yada kariyer imkanları çok yetersiz. Kısacası istenmeyen kurumlar. Bu çok önemli bir konu ve herkesin dikkatini bu noktaya çekmek istedim.

m_karakaya
Kapalı
17 Aralık 2010 00:08

devlete mal memur lazım

ziraat05
Müsteşar Yardımcısı
17 Aralık 2010 01:05

mülakattala alıyolar yani yarı torpil

archan
Memur
17 Aralık 2010 10:51

Aslına bakarsanız yukarıda adı geçen kurumlar kariyer memurlukları olarak adlandırılan uzman yardımcısı v.b. kadrolara sahip olduklarından merkezi alımla personel almamaları kısmen doğru sayılabilir. Çünkü biraz olsun uzmanlık gerektiren pozisyonlar bunlar.

Buradaki asıl sorun şu ki: alımlarında ilk kriter kpss puanı, ikinci kriter kurumun kendi yaptığı sınav, buraya kadar genel olarak bir sorun yok ama üçüncü kriter olan mülakat suistimale açık. Bu yüzden olması gereken ya mülakat aşamasını seçim çıkarmak ya da suistimalleri ortadan kaldırmak. Suistimalleri ortadan kaldırmak imkansıza yakınsadığı için mülakat aşamasını kaldırmak sorunu çözebilir.

LoCuTuS
Memur
17 Aralık 2010 11:26

dostum ıyı memurluklara mülakat(torpille) alıyorlar :D

robertomami11
Genel Müdür
17 Aralık 2010 20:16

Sevgili archan neden 2 aşamalı sınav yapılıyor? KPSS amacı adında saklı bir sınav değil mi? Saçmalamayalım lütfen. Ayrıca bu kurumlarda süper zekalılar değil torpilliler çalışıyor. Uyumayalım.

robertomami11
Genel Müdür
18 Aralık 2010 12:30

Gncl

robertomami11
Genel Müdür
18 Aralık 2010 14:18

GNCL

archan
Memur
19 Aralık 2010 00:53

Hiç de öyle değil? Bu kurumlar Türkiye'nin en önemli kurumları kpss bir sıralama sağlıyor; ama yukarıda saydığın kurumlar uzmanlık ister ve ona göre çalışanlara sahip olmalıdır. Ayrıca ben mülakat konusunda bir şey diyemem demedim, ama kurum sınavı gereklidir.

Bu arada diğer kurumları bilmem; ama yukarıda ismi geçen "Hazine Müsteşarlığı" uzman yardımcısı alırken yaklaşık 45 dk.- 1 saat süren mülakatlar yapıyor. Bu mülakata giren ve kazananlarla görüşürsen, adam kayırmanın olmadığını görürsün.

robertomami11
Genel Müdür
19 Aralık 2010 09:28

Ya Archan,

Bu kurumlarda hiç mi VHKİ, sekreter, evrak memuru, santralci, elektrikçi, şoför, aşçı, temizlik görevlisi vs. çalışmıyor. Onlar da mı uzman?

khayyin
Genel Müdür
19 Aralık 2010 11:51

Saydığın kadroların ayrı sınav ve mülakatla alındığını zannetmiyorum ve yukarıdaki yazdıklarımı A kadrolar için yazmıştım.

B tipi kadroların alım yöntemini ve ihtiyacı ilgili kurumlara bilgi edinme vasıtasıyla sorabilirsin. O noktada tam bir bilgim yok.

robertomami11
Genel Müdür
24 Aralık 2010 12:22

Bu çok önemli konuda herkes uyuyor, anlamıyorum.

robertomami11
Genel Müdür
05 Ocak 2011 08:13

G

N

C

L

robertomami11
Genel Müdür
25 Haziran 2011 01:06

gncl

robertomami11