Editörler : supporters.

10 Kasım 2013 16:10

Referans mı ? Torpil mi?

Kpss'ye yoğun bir şekilde çalıştık ve emek verdiğimizi ve sonucunda da birçok kurumun sınavına katılmaya hak kazandığımızı farz edelim. Bu aşamadan sonra kurumların mülakat aşamalarında istenen referanslar ya da istenmesede adaylar tarafından devreye sokulan,burokrat,vekil,bakan her neyse bunlar aracılığıyla o kurumu kazanmak doğru mudur, kul hakkı mıdır? Bana hiç tanımadığım ve beni hiç tanımayan bir adamın devreye girip işe alınma konusunda referans olması garip geliyor ve acaba kul hakkı olabilir mi diye dusunuyorum, ya da torpil ve referans farklı şeyler midir? Torpil hiç hakkı olmayan bir insanın bir kuruma sokulması,örneğin mülakata dahi kalamamış bir adamin bir şekilde o işe alınması da referans daha başka bir şey midir? Bu referans ya da torpil denilen olay olmadan kamuda kaymakamlık,mufettislik,uzmanlıklar hayal midir? Gerçekten bilmediğimden ve kamuda bu şekilde mulakat deneyimim olmadığımdan soruyorum.

canavarcaferrr
Kapalı
10 Kasım 2013 17:31

Torpille referans arasındaki fark şudur.Torpil arar ve bu adamı alın der referans ise ben bu adama kefilim iyi işler çıkarabileceğini düşünüyorum der :D seni hiç tanımayan bir insan sana referans olamaz senin torpilin olur sonuçta bir insanın sana referans olması için seni tanıyo olması ve senin gerçekten başarılı olabileceğini düşünmesi gerekir :D torpil ya da referans olmadan uzman ya da müfettiş olmak hayal değildir ama şans faktörü önemlidir 10 tane müfettişlik kazanırsın elbet bunlardan biri acır seni alır kuruma sabır lazım anlayacağın.Ama bakarsın ilk mülakatında seni sevimli bulup elektrik alıp alıverirler kuruma bu da ihtimaller dahilinde :D Torpil kul hakkı mıdr sorusunun cevabı tabiki kul hakkıdır herkesin şikayet ettiği ama en ufak bir fırsatta işlemeye çekinmediği bir günahtır.Herkes burda atar tutar ama emin ol sınavı kazananların ilk işi torpil aramaktır::D

gradeno
Kapalı
10 Kasım 2013 17:34

canavar güzel açıklamış sorunun cevabı budur.

sefer tası
Kapalı
10 Kasım 2013 18:01

Canavar, guzel açıklamışsın, cevabın için sağol. Cevabına istinaden söyle bir soru da geliyor insanın aklına, bir insan şayet birisini referans olarak gösterdiyse bu bakkal mehmet efendi olmuyordur heralde ve ayrıca bu referans olarak seçilen insan sanmıyorum ki referans olacağı insanın kötü özelliklerini de söyleyecek olsun, illaki övecek hatta belkide işe alınması yolunda abartacaktır, bu da bir nevi işe alın demek oluyor, diğer taraftan senin açıkladığın manada torpilde de adam açık olarak işe alın diyor, aralarında sadece söylem farkı yada usul farkı var gibi, gerçekten hassas bir konu

çakma aristo
Kapalı
10 Kasım 2013 18:02

babamın yazdığı vasiyet olsa okumam. göz bu

canavarcaferrr
Kapalı
10 Kasım 2013 18:20

Şimdi yapılan bir işte aslında önemli olan niyettir niyet kötü olduktan sonra referans olur sana torpil. türkiyedeki torpil olayı o kağıtta yazan isimlerle dönmez torpil sonradan olaya müdahil olup devreye girer bu kağıtta yazan şahısta olabilir başka biride olabilir.Şöyle bir durum var şu yapılan sınavlarda yazılan referansların yüzde 90 ı kime referans oldugunu bilmez referans oldugu insanı ya hiç görmemiştir ya da 1 2 kere çocukluğunda görmüştür referans aranır nasıl biridir diye sorulur 1 dakikalık bir muhabbet sonra görüşme biter.Ama referans işi gerçekten iyi niyetli yapılsa bu aramaayı yapan insanlar referansa daha spesifik sorular sorar nerde okumuştur nelere karşı ilgi duyar sizde bıraktıgı izlenim neden olumlu şu konular hakkında yeterli mi vs vs bu sorualrı sordugu zamanda referans olan kişinin torpil mi referans mı oldugu açıkça anlaşılır (Ama tabi sen tutup referansa bir bakanı müsteşarı sağlam bir yerde daire başkanını yazarsan bu kişiyi arayan adam bunları soramaz sorarsada ağzının payını alır).Bu insanı hiç tanımıyosa belliki torpildir hatır için araya girmiştir ama tanıyorsa ve tatmin edici cevaplar veriyorsa demekki ciddi anlamda referansıdır.Hani sistemin oluru budur aslında ama uygulamada referanslar prosedür gereği aranır referansın da sağlamsa zaten aranmasına gerek yok o farklı şekillerde gereğini yapar zaten :D

sefer tası, 10 yıl önce

Canavar, guzel açıklamışsın, cevabın için sağol. Cevabına istinaden söyle bir soru da geliyor insanın aklına, bir insan şayet birisini referans olarak gösterdiyse bu bakkal mehmet efendi olmuyordur heralde ve ayrıca bu referans olarak seçilen insan sanmıyorum ki referans olacağı insanın kötü özelliklerini de söyleyecek olsun, illaki övecek hatta belkide işe alınması yolunda abartacaktır, bu da bir nevi işe alın demek oluyor, diğer taraftan senin açıkladığın manada torpilde de adam açık olarak işe alın diyor, aralarında sadece söylem farkı yada usul farkı var gibi, gerçekten hassas bir konu

sefer tası
Kapalı
10 Kasım 2013 18:39

Canavar, soylediklerinin buyuk cogunluguna katılıyorum, katılmadığım noktalar da var ama bizlerin tartışmasıyla çözülecek şeyler değil onlarda. Aslında bu referans muhabbetlerine hiç meylettirmemeleri gerek, mulakatları bağımsız ve özel kuruluşlar yapsa keşke, gizli bir kuruluş :) kimse de araya referanstır, torpildir sokamasa, sonuç itibariyle guvenlik sorusturması diye bir şey var, mulakatta da az çok işe alacağın adamı seçersin, ne diye istiyorlarki bu referansı,torpili, idare eğer isterse bu olayı bitirebilir ancak hangi siyasi olusum,hangi siyasi parti olursa olsun kendine yakın olan insanlar ile kadrolaşmak isteyeceğinden bu referans, torpil kapısını hep açık bırakacaktır.

denmavi
Genel Müdür
10 Kasım 2013 18:42

peki adam sınavı kazandı,mülakatta da soruların hepsine yanıt verdi ama alınmama i,htimaline karşı torpil aradı ve buldu. Bu sizce kul hakkı mıdır? Yani duruma göre farklılaşır.

Adam mülakatta hiçbir şey yapamaz ama torpil olduğundan girer. Diğeri tam yapar ama torpil olmadığından giremez. Kadro da dolmuşsa ve mülakatı torpille geçen adam diğerinin yerine geçmişse kul hakkıdır bana göre.

maymuncan
Memur
10 Kasım 2013 18:45

son dakika:bu yorumları okuyan iki bin memur geçici körlük sebebiyle hastaneye kaldırıldı

sefer tası
Kapalı
10 Kasım 2013 18:46

Denmavi, senin bakış açın da farklı ve belki de kabul edilebilir bir bakış açısı, işin bir de o boyutu var.

canavarcaferrr
Kapalı
10 Kasım 2013 18:51

1.si torpiller daha mülakat yapılmadan devreye girer mülakattan sonra torpil ayarlamaya çalışan ne gördüm ne duydum.Yani kişi daha girmediği mülakat için torpil ayarlar iyi geçip geçmeyeceğini de bilemez :D velevki tüm soruları bildi ama giren diğer arkadaşlar daha üst düzey cevaplar verdi ve kendinden daha liyakatli bunun bir ölçütü yokki rakiplerinin ne yaptıgı konusunda da bir fikri yok. herşekilde torpil kul hakkıdır yaşadıgımız dünyanın insanlara zorla işlettiği bir günahtır.Aslında mülakatın çok gerekli oldugunu düşünüyorum iyi niyetle yapılsa ama bizim ülkemizde bence mülakat falan olmamalı arkadaş bilgisayarlar insanlardan daha güvenilir bilgisayar ne diyosa o sıraya diz 50 kişimi alacaksın ilk 50 yi al gitsin mis gibi :D Ha illa mülakat yapacaksanda döşe odaya 2tane kamera o zaman kimin ne oldugu belli olur en azından yargı yolunu açmış olursun :D

denmavi, 10 yıl önce

peki adam sınavı kazandı,mülakatta da soruların hepsine yanıt verdi ama alınmama i,htimaline karşı torpil aradı ve buldu. Bu sizce kul hakkı mıdır? Yani duruma göre farklılaşır.

Adam mülakatta hiçbir şey yapamaz ama torpil olduğundan girer. Diğeri tam yapar ama torpil olmadığından giremez. Kadro da dolmuşsa ve mülakatı torpille geçen adam diğerinin yerine geçmişse kul hakkıdır bana göre.

sefer tası
Kapalı
10 Kasım 2013 18:58

Bence kamera ile vesaire çözülecek bir sorun degil, ya bağımsız ve özel kuruluşlar yapacak, ya da mulakat komisyonları, mulakatlardan cok kısa bir sure önce belirlenecek ve bu komisyonlar da girilecek olan kurumda değil de başka kamu kurumlarında ust duzey yönetici olarak calısan kişiler olacak,komisyon surekli ve kısa aralıklarla değistirilecek ve aynı gunun aksamı sonuclar açıklanacak, tek çözüm budur.

denmavi
Genel Müdür
10 Kasım 2013 19:04

peki kimin kul hakkına girmiş olunuyor? Kazanamayanların hepsinin mi yoksa başkası girecekken sen girmişsen o başkasının hakkına mı :) kazanamayanların hepsi biraz saçma geliyor. ama senden daha fazla hakeden birisinin yerine geçmişsen o zaman kul hakkı olur diye düşünüyorum ben.

canavarcaferrr
Kapalı
10 Kasım 2013 19:17

valla o çok ince bi adalet dengesi benim kafa almaz o kadarı da diğer tarafta belli olur kim kimin ne kadar hakkına girmiş :D işin özü hangi hükümet gelirse gelsin ne kadar bağımsız kuruluşlara verirsen ver bu sorun çözülmez dünyanın heryerinde var bu olay ha bizdeki sorun fazla göze sokulması ve gereğinden fazla yapılması hademesine kadar torpille alınmamalı :D

denmavi, 10 yıl önce

peki kimin kul hakkına girmiş olunuyor? Kazanamayanların hepsinin mi yoksa başkası girecekken sen girmişsen o başkasının hakkına mı :) kazanamayanların hepsi biraz saçma geliyor. ama senden daha fazla hakeden birisinin yerine geçmişsen o zaman kul hakkı olur diye düşünüyorum ben.

Wen10m06
Aday Memur
11 Kasım 2013 11:12

Bazen bu gibi şeyler ters te tepebilir insan kendı çabasıyla bi yerlere gelmeli diye düşünüyorum. Herkesin bi yerde nasibi vardır ıllakı

msa91
Kapalı
11 Kasım 2013 11:35

öbür tarafta kazanıp kazanamayacağımız bile meçhulken bu dünyada kaybetmek istemeyiz değil mi :))

"SayMüd"
Şef
11 Kasım 2013 11:38

Henüz tıfıl bir memur olarak MALİYE OKULU'nu bitirmemi müteakip memur namzeti olarak azimle işe başladım.

AZİM Maliye Okulundan sınıf arkadaşım, ne herzeler yemişliğimiz vardır kendisiyle..

Neyse..Konumuza dönersek; Türkiye Derecesi yaparak yerleştiğim AÖF'den mezun olur olmaz, Haşmetli ve Kudretli bir zat olan dönemin Maliye Vekaletinde çay ocağı işleten SELİDELLİ İDRİS'in babası GAFFAR amcamın yanına gittim.

Kendisi ne yaptı ettü, benim MÜDÜR olmamı sağladı.

O dönemde tüm torpil ve kızkaçıran olayları kendisinden sorulurdu, gerçek!

Uzmanlarl alıp veremediğime gelince;

Dönemin Murakıp Sekreterlerinden Nermin'e olan Aşk-u Derun'umdan bahsetmişim bir zamanlar hatırlarsanız, işte o NERMİN'in benim yerime tercih ettiği Murat 131 Doğan'ı olan yakışıklı zat ta bir uzman idi..

Ah NERMİN ah..

Ya; Destur..

msa91
Kapalı
11 Kasım 2013 11:39

torpilsiz referanssız bile girsen bir yere insanlar arkandan kesin torpilliydi hakkımı yedi diyecklr

Penelopeia5
Kapalı
11 Kasım 2013 11:39

Referans ya üniversiteye girerken ya da işe girerken istenir. Yani ya seni okutmuş bir akademisyeni yazarsın ya da birlikte çalıştığın iş hayatından birini (patronun, şefin vs.) ki senin hakkında çok iyi öğrencidir ya da iyi çalışır ben ona kefilim gönül rahatlığıyla alabilirsiniz diyebilsin. Dünya literatüründe referansın anlamı budur. Bu durumda referans olarak bürokrat, milletvekili falan yazmak, "sen benim kim olduğumu biliyor musun bak ben bu kişiyi tanıyorum beni alacaksın" demekten başka bir şey değildir. Ama Türkiye'de referans artık bizim bildiğimiz referans olmaktan çıkmıştır. Sizi işe alacak kişiyi hiyerarşik olarak etkileyebilecek kim varsa o yazılır.

Torpil her türlü kul hakkıdır, tartışmak bile saçma.

msa91
Kapalı
11 Kasım 2013 11:42

imkanın varsa kullan kullanabildiğin kadar torpil referans çamaşır değiştirir gibi iş değiştirmeyecz

sefer tası
Kapalı
11 Kasım 2013 11:55

Adı artık her ne ise, o kadar normal ve zaruri kabul edilir olmus ki, etrafında herhangi bir tanıdığına "falanca kurumu kazandım, mulakatına gideceğim" dediğiniz vakit, hemen cevaben " ee torpil ayarladın mı bari " diyorlar, gerçekten çok vahim bir durum.

Toplam 166 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi