Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Eylül 2022 17:07

Neden öğretmenlere ders kitabı verilmesi yasak?

Kılavuz kitaplar kalktığı zaman öğrenci sayısı yanına +1 öğretmen ilave ediliyordu. Bunun geçen sene yasak olduğu söylendi. Çocukların kitaplarını kullanarak idare ettik. Bu sene de bize kitap gelmedi. Bunun sebebi nedir acaba? Ebadan indirmemiz isteniyor ama böyle zor oluyor. Uzerine not almamız, derste takip etmemiz vs pek çok nedenden bize de yazılı kaynak lazım. Mantığını anlamadım. Ayrıca soru bankası için de bu durum geçerli.

jajacoelho
Genel Müdür
17 Eylül 2022 17:15

saçma sapan uygulama..1 değil 2 kitap verilmeli yedek olarak..ıslanır çay dökülür vs

ayrıca yardımcı kaynaktan öğretmene verilmemesi daha da saçma..çocuk derste çözülmeyecek yardımcı kaynağı napsın..öğretmenin bu yardımcı kaynakla ilgili planlama ve hazırlık yapması için verilmeliydi..gerektiğinde ödev verilir derste birlikte cevaplanırdı

Dontbesad
Aday Memur
17 Eylül 2022 17:24

Katılıyorum hocam. Şaşırdığım nokta bu konuda çok sıkı sa bir denetim var. Geçen sene fazla kitaplar geri toplandı, soruşturma konusu olduğu söylendi vs. Anlam veremiyorum...

jajacoelho, 2 yıl önce

saçma sapan uygulama..1 değil 2 kitap verilmeli yedek olarak..ıslanır çay dökülür vs

ayrıca yardımcı kaynaktan öğretmene verilmemesi daha da saçma..çocuk derste çözülmeyecek yardımcı kaynağı napsın..öğretmenin bu yardımcı kaynakla ilgili planlama ve hazırlık yapması için verilmeliydi..gerektiğinde ödev verilir derste birlikte cevaplanırdı

hugo.almeida
Kapalı
17 Eylül 2022 17:32

Ciddi ciddi kullanan var mı bu kitapları?

adakızı
Genel Müdür
17 Eylül 2022 17:33

Sınıf öğretmeni değilsiniz değil mi? :) Evet kullanıyoruz.

hugo.almeida, 2 yıl önce

erdem.k88
Genel Müdür
17 Eylül 2022 17:34

Biz de öğretmenler olarak birer tane örnek kendimize alıyoruz. Sonra hala okulda ders kitabına ihtiyaç varsa ilçe memden talep ediyor idarecilerimiz eksik Kitaplar gönderiliyor. Böyle bir problem yaşandığını ilk defa duyuyorum. Öğretmene kitap verilmeyecek de kime verilecek enteresan.
Dontbesad, 2 yıl önce

Katılıyorum hocam. Şaşırdığım nokta bu konuda çok sıkı sa bir denetim var. Geçen sene fazla kitaplar geri toplandı, soruşturma konusu olduğu söylendi vs. Anlam veremiyorum...

Dontbesad
Aday Memur
17 Eylül 2022 17:37

Biz de normalde +1 yazıyorduk ama hocam geçen seneden beri böyle. Öğrenci sayılarına kadar inceliyor ilçe mem ve takip ediyor. Ben de anlamadım.

erdem.k88, 2 yıl önce
Biz de öğretmenler olarak birer tane örnek kendimize alıyoruz. Sonra hala okulda ders kitabına ihtiyaç varsa ilçe memden talep ediyor idarecilerimiz eksik Kitaplar gönderiliyor. Böyle bir problem yaşandığını ilk defa duyuyorum. Öğretmene kitap verilmeyecek de kime verilecek enteresan.

adakızı
Genel Müdür
17 Eylül 2022 17:39

Geçen sene 2. dönemin başında Diyarbakır'dan bir öğrenci geldi. Kitapları bizimkilerden tamamen farklı. Elimde bir set olsa o çocuk mağdur olmayacaktı mesela. Bu sene risk almak istemedim ve idareye fazladan kitap almak istediğimi söyledim. Bana öğretmenler odasındaki öğretmen dolapları dahil aranacağını ve eğer fazladan kitap bulunursa soruşturma açılacağını söylediler :D Bu tehdide rağmen inatlaştım ve iki set fazladan kitap aldım. Kalan kitaplar iade edildikten sadece bir gün sonra iki il dışı nakil geldi sınıfıma. Bu olasılıkları neden hiç hesaba katmazlar ki. Mesela bizde sınıf mevcutlarının ortalaması 42 ama benim nakil gidenim de çok olduğu için şu an mevcudum 39. İl içi il dışı fark etmeksizin nakil gelen en az ilk 3 çocuk bana gelecek... Velhasıl kelam son derece haklısınız öğretmenim

erdem.k88
Genel Müdür
17 Eylül 2022 17:41

Hiç duymamıştım bu durumu gerçekten tuhaf bi durum. Gerçi bizim okulda öğrenci sirkülasyonu çok oluyor gelenler gidenler , nakiller vs belki ondan ilçe Memin dikkatini çekmemiştir. Kesinlikle her öğretmen için de birer numune şart. Yayın evleri bile öğretmenler için özellikle kitap gönderiyor MEB kendi öğretmenine 1 kitabı çok görüyor. Şaka gibi.
Dontbesad, 2 yıl önce

Biz de normalde +1 yazıyorduk ama hocam geçen seneden beri böyle. Öğrenci sayılarına kadar inceliyor ilçe mem ve takip ediyor. Ben de anlamadım.

Dontbesad
Aday Memur
17 Eylül 2022 17:47

En azından mantıklı bir açıklama yapsalar bu kadar tuhaf olmayacak. Yasak deniyor o kadar. Dediginiz gibi bir çocuk kitabını kaybetse bütün sene kitapsız kalıyor ayrıca.

adakızı, 2 yıl önce

Geçen sene 2. dönemin başında Diyarbakır'dan bir öğrenci geldi. Kitapları bizimkilerden tamamen farklı. Elimde bir set olsa o çocuk mağdur olmayacaktı mesela. Bu sene risk almak istemedim ve idareye fazladan kitap almak istediğimi söyledim. Bana öğretmenler odasındaki öğretmen dolapları dahil aranacağını ve eğer fazladan kitap bulunursa soruşturma açılacağını söylediler :D Bu tehdide rağmen inatlaştım ve iki set fazladan kitap aldım. Kalan kitaplar iade edildikten sadece bir gün sonra iki il dışı nakil geldi sınıfıma. Bu olasılıkları neden hiç hesaba katmazlar ki. Mesela bizde sınıf mevcutlarının ortalaması 42 ama benim nakil gidenim de çok olduğu için şu an mevcudum 39. İl içi il dışı fark etmeksizin nakil gelen en az ilk 3 çocuk bana gelecek... Velhasıl kelam son derece haklısınız öğretmenim

Dontbesad
Aday Memur
17 Eylül 2022 17:49

Evet hocam gercekten tuhaf. Umarım bu uygulama kaldırılır en kısa sürede.

erdem.k88, 2 yıl önce
Hiç duymamıştım bu durumu gerçekten tuhaf bi durum. Gerçi bizim okulda öğrenci sirkülasyonu çok oluyor gelenler gidenler , nakiller vs belki ondan ilçe Memin dikkatini çekmemiştir. Kesinlikle her öğretmen için de birer numune şart. Yayın evleri bile öğretmenler için özellikle kitap gönderiyor MEB kendi öğretmenine 1 kitabı çok görüyor. Şaka gibi.

hugo.almeida
Kapalı
17 Eylül 2022 19:38

Sınıf öğretmeniyim ve kullanmıyorum. :) Kitaplar yetersiz ve zaman kaybı sadece.

adakızı, 2 yıl önce

Sınıf öğretmeni değilsiniz değil mi? :) Evet kullanıyoruz.

hugo.almeida
Kapalı
17 Eylül 2022 19:39

Bu sene 1. sınıfım. Gelen ilk okuma yazma kitabında sadece ama sadece 2 sayfa çizgi çalışması var. Bu kitabın nesini kullanayım ben?

hugo.almeida, 2 yıl önce

Sınıf öğretmeniyim ve kullanmıyorum. :) Kitaplar yetersiz ve zaman kaybı sadece.

skramz
Daire Başkanı
17 Eylül 2022 20:08

herkeste var diye kullanıyorum ben. yeni kitap aldırmak zor malum. 2 kademeninki değişmişti eski kitaplara göre daha iyi en azından. diğer 2 kademe de değişse çok iyi olacak.

hugo.almeida, 2 yıl önce

sias
Memur
17 Eylül 2022 21:13

Sizin idarenin kafası mi iyi, fazladan fazladan gelir o kitaplar, ben iki tane alırım bir evde çözmek için bir de okul için bu ne saçmalık ,ne terbiyesizlik, yetersizlik

adakızı, 2 yıl önce

biyo88
Aday Memur
17 Eylül 2022 22:37

Müdür yardımcısıyım, kitap talep ederken bazılarına +1 bazılarına +2 ekledim öğretmen durumuna göre. Bu şekilde geldi kitaplar. Ilk defa duydum bende yasak olduğunu.

Ha bu arada koridor çalışma kitapları ile dolu. Abartısız şekilde belki 400 den fazla kitap bekliyor ne yapacağımızı bilmiyoruz. Geri alacağızda dememişler müdüre. Hakikaten uygulamada da birlik yok ilginç bir bakanlıl ya da camia ama çok kalabalık olmasından kaynaklanıyor:)

şaşkın tarihçi
Genel Müdür
18 Eylül 2022 08:10

Bizim okulda 4-5 tane veriliyor öğretmene. Aiz de kullanın Kaybeden çocuk olursa da verirsiniz falan diye. İdareye bağlı demek ki.

adakızı
Genel Müdür
18 Eylül 2022 08:59

Açıkçası ben de kitaplarımıza bayılmıyorum. Yetersiz olduğu konusunda sizinle hemfikirim ama özellikle matematik kitabındaki etkinlikleri yaptıroyorum, fotokopiyle destekliyorum.

hugo.almeida, 2 yıl önce

adakızı
Genel Müdür
18 Eylül 2022 09:01

Fazladan gelmişti zaten ama iade ettiler :))))

sias, 2 yıl önce

Sizin idarenin kafası mi iyi, fazladan fazladan gelir o kitaplar, ben iki tane alırım bir evde çözmek için bir de okul için bu ne saçmalık ,ne terbiyesizlik, yetersizlik

halis4242
Genel Müdür
20 Eylül 2022 18:12

Hocam bizim ortaokul, ilkokul seviyesinde olunca kullanıyoruz işte...

hugo.almeida, 2 yıl önce

halis4242
Genel Müdür
20 Eylül 2022 18:17

Size katılmamak elde değil, ilkokul devlet kitapları abartmıyorum tamamen çöp!!?

Çocuğum ilkokulda, her sene kaynak kitap alıyoruz ve bu durumdan memnunuz!!?

Diğer türlü devlet kitapları bomboş, dediğiniz gibi zaman kaybından başka bir şey değil!!?

Devlet ücretsiz kitap vermeyi bıraksın artık, çünkü bunun; sadece rant sağladığı yandaşlara faydası var, devlet ne dese desin, okulların çoğu kaynak kitap aldırmak zorunda bırakılıyor, çünkü devlet kitapları çok ama çooooook kalitesiz!!?

hugo.almeida, 2 yıl önce

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi