Editörler : F16 Gökçen
22 Ağustos 2019 14:33

DGS tercihlerinden anlayan?

Arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Ben açıköğretimden 5. yarıyıldan başlanan bölümlerden birine kayıt olmak istiyorum. Adalet mezunuyum.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/DGS/tablo2_21082019.pdf

Yukarıdaki linkte görüldüğü üzere adalet mezunları aşağıdaki bölümlerin 5. yarıyılına kayıt olabiliyor.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi,

Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği

Ancak tercih seçme ekranında Atatürk Üniversitesinde bu bölümlerden sadece

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (101411073) ve İşletme (101411064) var.

Ben mi yanlış bakıyorum yoksa sadece bu iki bölüm mü açılmış?

kaplumbaga155
Yasaklı
22 Ağustos 2019 21:50

doğru bakıyorsunuz. atada kamu da var ama dgs ile geçiş yok. anadolu aöfte hepsine geçebilirsinz

kadiresref
Memur
23 Ağustos 2019 09:42

Hocam peki mesela tercih kısmına atatürk üniversitesinin İşletme bölümü yazdığım zaman sistemin beni 5. yarıyıldan değil de yanlışlıkla 1. dönemden başlatma gibi bir durum olur mu. Ekstra yapmam lazım gelen bir şey var mı 5. yarıyıl için

kadiresref
Memur
26 Ağustos 2019 08:19

++

kadiresref
Memur
27 Ağustos 2019 10:00

Şu meseleden anlayan yok mu

SungurAkcakoca
Aday Memur
27 Ağustos 2019 14:15

Dgs yi kazanııp öğrenim devamı niteliğinde olan bölüme başlarken 1. sınıftan başlarsınız. Kayıt esnasında sizden transkript ve onaylı ders içeriği isterler. Daha almış olduğunuz derslerin içeriğine görede alacağınız derslerden muaf tutulursunuz. Muaf olacağınız ders sayısı kazandığınız üniversiteye göre değişiyor. Muaf olabilmeniz için almış olduğunuz ders içeriğinin kazanmış olduğunuz üniversitenin ders içeriğiyle belli bir yüzdede tutması lazım. Ben programcılıktan mühendisliğe geçiş yaptım. Toplam öğrenim süresi 3 yıl sürecek.

kadiresref
Memur
27 Ağustos 2019 15:01

Hocam şimdi bahsettiğiniz uygulama örgün öğretimler için öyle. Benim bahsettiğim şey ise açıköğretim için. Aşağıdaki linkin 52. sayfasına bakarsanız oradaki bölümlere ders saydırma şeklinde olmadan direkt 3. sınıftan başlatılacağı yazıyor. Benim de merak ettiğim şey ben bu bölümlere tercih verdim ama ayriyetten 3. sınıftan başlamak için bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa zaten sistem bunu bildiği için 3 snıf dersleri mi yüklenecek

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/DGS/tablo2-26042019.pdf

daka
Aday Memur
27 Ağustos 2019 17:21

Marmara üniversitesinin 2. yıldan başlattığına dair bilgi doğru mu? Sanırım bununla ilgili sitesinde bilgi varmış. Baktım ama bulamadım.Ulaşabilen oldu mu?

benkatip
Şef
27 Ağustos 2019 22:25

arkadaşlar devlette hukuka girmek için adalet+dgs mi daha kolay lys mi ?

aliali34
Aday Memur
28 Ağustos 2019 01:36

hukuka girmek istiyorum adalet+dgs mi direk lys ye calismakmi malum yaş biraz gecti

SungurAkcakoca
Aday Memur
28 Ağustos 2019 15:59

Hocam bu bölümlerden birine kayıt yaptırsanız direk 5. dönemden başlarsınız. İki yılda okul biter. Herhangi bir işlem yaptırmanıza da gerek yok. Kayıt yaptırdığınızda 3. sınıftan devam ediyorsunuz.

kadiresref, 5 yıl önce

Hocam şimdi bahsettiğiniz uygulama örgün öğretimler için öyle. Benim bahsettiğim şey ise açıköğretim için. Aşağıdaki linkin 52. sayfasına bakarsanız oradaki bölümlere ders saydırma şeklinde olmadan direkt 3. sınıftan başlatılacağı yazıyor. Benim de merak ettiğim şey ben bu bölümlere tercih verdim ama ayriyetten 3. sınıftan başlamak için bir şey yapmam gerekiyor mu yoksa zaten sistem bunu bildiği için 3 snıf dersleri mi yüklenecek

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/DGS/tablo2-26042019.pdf

kadiresref
Memur
29 Ağustos 2019 09:05

Hocam kaç gündür bu konuda malumat sahibi birini arıyordum ilaç gibi geldi yorumunuz. Çok teşekkür ederim elinize sağlık

SungurAkcakoca, 5 yıl önce

Hocam bu bölümlerden birine kayıt yaptırsanız direk 5. dönemden başlarsınız. İki yılda okul biter. Herhangi bir işlem yaptırmanıza da gerek yok. Kayıt yaptırdığınızda 3. sınıftan devam ediyorsunuz.

karacauzmez
Yasaklı
29 Ağustos 2019 21:27

Bugün tercihlerde bende aynı duruma denk geldim,açıklamanız çok doğruymuş:)

Ben bazı aileleri anlamıyorum hem evladını okut,dgs dershanesine gönder hem de biz seni şehir dışına göndermeyiz deyin çok entresan,üstelik arkadaşımın puanı çok iyi ama ailesi yüzünden aöf yazacak.

SungurAkcakoca, 5 yıl önce

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi