Editörler : E.Kayı Han

donurh
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 02:35

Net anlatamadım, yanlışlıkla "soruşturma" kelimesini kullanmışım ama gerisini tekrar açayım:

İlk yargılama sürecim yıllarca sürdü. Bu sırada başka bir dava da açıldı. Dolayısıyla ilk yargılamadan hagb çıktığında, ikincisi devam ediyordu. 5 yıl suç işlememe gerekiliği, hagb kararı verildikten sonra başlar. Yani bana ikinci suç isnat edildiğinde henüz ortada bir hagb olmadığı için, "hani 5 yıl suç işlemeyecektin" diyemezler, çünkü bunu söylediklerinden sonra işlemedim, öncesinde olmuştu zaten.

Asset&Asset, 1 yıl önce

Hakkınızda HAGB kararı çıkması soruşturma sonucu olmaz. Dava açılır, yargılamanız başlar ve sonuçta bir ceza hükmü kurulur, ardından bu hüküm HAGB' ye çevrilir. Örneğin Adli para cezası alırsınız ama HAGB uygulanır. Ya da 2 yılın altında bir hapis cezası alırsınız HAGB uygulanır. HAGB yargılama sonucu verilen bir karardır. Dava tabii ki yıllarca sürebilir ama en az bir tane davanızın bitmiş olması gerekir ve ceza almış olmanız gerekir ki HAGB almış olasınız. HAGB almış iseniz davanız bitmiştir ve karar kesinleşmiştir. Hakkınızdaki ikinci dava devam ediyorsa ve bir ceza alırsanız artık HAGB verilemez. 5 yıl dolmadı ise ikinci cezanız kesinleştiğinde ilk HAGB nizinde bir anlamı kalmaz. Her iki ceza infaz edilir.

İlk HAGB den 1 yıl hapis var ise ikinciden de Adli para cezanız bu kesinleştiğinde iki suç için infaz başlar.

Özetle bir suçtan HAGB almışsanız ve bu karar kesinleşmiş ise, 5 yıl gayette süt dökmüş kedi gibi yaşarsınız. Elbette ceza adli para cezasıdır, öderim sorun değil. Sicilim hiç dert değil demiyorsanız.

donurh
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 02:37

Şunu karıştırmışsınız, şimdi anladım. "hagb aldıktan sonra ikinci bir ceza alırsanız" ifadesi yanlış. "hagb aldıktan sonra suç işlerseniz" hagb bozulur.

donurh
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 02:40

Örneğin ikinci aldığınzı cezanın davası belki çok eskiden, 10 sene öncesinden, ilk hagb aldığınız davadan önce açılmıştı ama yeni sonuçlandı. O yüzden cezanın açıklanma tarihine değil, hagb aldıktan sonra bir suç işlemiş mi diye bakılır.

donurh, 1 yıl önce

Şunu karıştırmışsınız, şimdi anladım. "hagb aldıktan sonra ikinci bir ceza alırsanız" ifadesi yanlış. "hagb aldıktan sonra suç işlerseniz" hagb bozulur.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 02:43

Evet şimdi daha net anladım. 5 yıllık denetim süresinin HAGB kararının kesinleşmesi ile başladığı doğru. Üzerinize atılı suçları gerçekten merak ettim. HAGB kararlarının Adil yargılama sonucu verildiğini düşünmediğim için - ki AYM nin gerekçeli kararı beni destekliyor, yani kimseyi zan altında bırakmıyorum, size diyebileceğim tek şey keşke hakkınızda verilen HAGB kararına itiraz etseydiniz.

HAGB kararlarında işin kolayına kaçılıyor. Doğru düzgün yargılama yapılmıyor, nasıl olsa HAGB verir geçerim denildiği için Beraat edecek insanlar HAGB' ye mahkum ediliyor. HAGB bir mahkumiyettir.

donurh, 1 yıl önce

Net anlatamadım, yanlışlıkla "soruşturma" kelimesini kullanmışım ama gerisini tekrar açayım:

İlk yargılama sürecim yıllarca sürdü. Bu sırada başka bir dava da açıldı. Dolayısıyla ilk yargılamadan hagb çıktığında, ikincisi devam ediyordu. 5 yıl suç işlememe gerekiliği, hagb kararı verildikten sonra başlar. Yani bana ikinci suç isnat edildiğinde henüz ortada bir hagb olmadığı için, "hani 5 yıl suç işlemeyecektin" diyemezler, çünkü bunu söylediklerinden sonra işlemedim, öncesinde olmuştu zaten.

donurh
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 02:54

İtiraz ettim zaten, şu an aymde bölümler önünde incelemede ve büyük ihtimalle itirazım kabul edilecek. İsnat edilen suçlar izinsiz yürüyüşlerdi.

Hagbnin kendisi değil de, güvenlik sor. kanunu bir hukuki garabet. İnsanların sürekli aynı soruyu sormasının, anlayamamasının nedeni buradaki büyük çelişki: "hagb memuriyete engle midir?" Bu soruyu şuraya açayım, belki okuyan olur. Bu aslında iki ayrı sorudan oluşuyor:

1. hagb hukuken memuriyete engel midir?

cevap: kesinlikle hayır. Aymnin, hagbden dolayı işe alınmayanları işe iade etmediği tek bir dosya bile görmedim, iade ettiği bir sürü dosya gördüm.

2. hagb güv sor ve arş arş. olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir mi?

cevap: evet olabilir. Çünkü anayasada hagbye dayanarak işe gitme hakkının ihlal edilemeyeceği açık olmasına rağmen GS kanununda "hagbye bakılabilir" gibi tutarısız bir ifade var.

Bu nasıl olur?: Şöyle: hukuk bitmiş demelerinin nedeni bu açık tutarsıslık zaten. Chp bu gs kanununun iptali için de aymye başvurdu ama sonuçlanmadı.

Sonuç olarak ne olur: Şu olur. hagbden dolayı gs olumsuz gelir, dava açarsınız, ilk mahkemeler belki lehinize belki aleyhinize karar verir, artık atmosfere göre... Ama en sonunda aym kararıyla işe dönersiniz. Bu kesin böyledir, çünkü tüm benzer durumlar aynı şekilde sonuçlanıyor.

Benim anlamadığımsa şu: AYM madem hagb konuusnda bu kadar net, neden hagbye bakılır yazılmış olan bir kanunu bir an önce iptal etmiyor?

Asset&Asset, 1 yıl önce

Evet şimdi daha net anladım. 5 yıllık denetim süresinin HAGB kararının kesinleşmesi ile başladığı doğru. Üzerinize atılı suçları gerçekten merak ettim. HAGB kararlarının Adil yargılama sonucu verildiğini düşünmediğim için - ki AYM nin gerekçeli kararı beni destekliyor, yani kimseyi zan altında bırakmıyorum, size diyebileceğim tek şey keşke hakkınızda verilen HAGB kararına itiraz etseydiniz.

HAGB kararlarında işin kolayına kaçılıyor. Doğru düzgün yargılama yapılmıyor, nasıl olsa HAGB verir geçerim denildiği için Beraat edecek insanlar HAGB' ye mahkum ediliyor. HAGB bir mahkumiyettir.

donurh
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 03:07

Şu da var: İnsanlar yıllarca mahkeme mi bekleyeceğiz diyebilirler. Biz bekledik ama muhtemelen siz beklemeyeceksiniz. Seçimde hükümet değişirse GS kanunu ilk iptal edilecekler arasında. yani en kötü 6 ay beklersiniz, tabi hükümet değişirse.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 03:13

AYM' nin bir kanunu iptal edebilmesi için önüne gelmesi lazım. Ya görülmekte olan bir dava ile gidecek ya da bireysel başvuru ile gidecek. HAGB ' ye kanun yolu açılması gerektiği, etkili bir denetim mekanizması kurulması gereği v.s bütün bunlar AYM' nin bireysel başvurularda tespit ettiği aksaklıklar.

Kanun koyucu HAGB için yeni bir düzenleme yaparken elbette bütün kanunları bu konuda gözden geçirmeli. Siz hakkınızda verilen HAGB kararını bireysel başvuru yolu ile AYM' ne götürmüşsünüz. Öncesinde 7 günlük itiraz süreniz vardı. Bu itiraz hakkınızı kullandınız mı? Ha kullanmış olsanız ne olacak? Büyük olasılıkla red aldınız. AYM' de bunu diyor zaten. HAGB yi verdin, itiraz etti sanık ama sen bunu etkili bir şekilde incelemiyorsun. Sadece şartları var mı yok mu bakıyorsun. Şimdi bunun düzeltilmesi gerekiyor. Ve davanın en başında HAGB' yi kabul etmek. Daha doğrusu kabul etmek zorunda hissettirilmek. Daha davanın en başından masum değilim demek gibi düşünülüyor. HAGB tuzaktan başka bir şey değil. Kanunda yazsın ya da yazmasın, HAGB kararları zaten kamu otoriteleri tarafından masumiyet karinesini ihlal edecek şekilde aleyhe kullanılıyor. Adeta engizisyon aracına dönüşüyor. Özellikle Basit suçlar üzerinden giden davalarda beraat edecek insanlar başım ağrımasın deyip HAGB ye razı oluyor.

Yanlı. Basit Yargılama da yanlış, HAGB de yanlış gidiyor. Kovuşturma aşamasında takipsiz kalacak suçlar için savcılar dava açıyor.

donurh, 1 yıl önce

İtiraz ettim zaten, şu an aymde bölümler önünde incelemede ve büyük ihtimalle itirazım kabul edilecek. İsnat edilen suçlar izinsiz yürüyüşlerdi.

Hagbnin kendisi değil de, güvenlik sor. kanunu bir hukuki garabet. İnsanların sürekli aynı soruyu sormasının, anlayamamasının nedeni buradaki büyük çelişki: "hagb memuriyete engle midir?" Bu soruyu şuraya açayım, belki okuyan olur. Bu aslında iki ayrı sorudan oluşuyor:

1. hagb hukuken memuriyete engel midir?

cevap: kesinlikle hayır. Aymnin, hagbden dolayı işe alınmayanları işe iade etmediği tek bir dosya bile görmedim, iade ettiği bir sürü dosya gördüm.

2. hagb güv sor ve arş arş. olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir mi?

cevap: evet olabilir. Çünkü anayasada hagbye dayanarak işe gitme hakkının ihlal edilemeyeceği açık olmasına rağmen GS kanununda "hagbye bakılabilir" gibi tutarısız bir ifade var.

Bu nasıl olur?: Şöyle: hukuk bitmiş demelerinin nedeni bu açık tutarsıslık zaten. Chp bu gs kanununun iptali için de aymye başvurdu ama sonuçlanmadı.

Sonuç olarak ne olur: Şu olur. hagbden dolayı gs olumsuz gelir, dava açarsınız, ilk mahkemeler belki lehinize belki aleyhinize karar verir, artık atmosfere göre... Ama en sonunda aym kararıyla işe dönersiniz. Bu kesin böyledir, çünkü tüm benzer durumlar aynı şekilde sonuçlanıyor.

Benim anlamadığımsa şu: AYM madem hagb konuusnda bu kadar net, neden hagbye bakılır yazılmış olan bir kanunu bir an önce iptal etmiyor?

donurh
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 03:21

Hagbye 7 gün içinde itiraz ettim. İlk itirazım tabi ki reddedildi ama yıllar sonra aym önüne geldi. aymdeki dosyalarımdan biri bu hagbye itiraz dosyası işte. Diğeri de buna dayanarak olumsuz gelen GS soruşturmasının sonucu alamadığım kadro.

Asset&Asset, 1 yıl önce

AYM' nin bir kanunu iptal edebilmesi için önüne gelmesi lazım. Ya görülmekte olan bir dava ile gidecek ya da bireysel başvuru ile gidecek. HAGB ' ye kanun yolu açılması gerektiği, etkili bir denetim mekanizması kurulması gereği v.s bütün bunlar AYM' nin bireysel başvurularda tespit ettiği aksaklıklar.

Kanun koyucu HAGB için yeni bir düzenleme yaparken elbette bütün kanunları bu konuda gözden geçirmeli. Siz hakkınızda verilen HAGB kararını bireysel başvuru yolu ile AYM' ne götürmüşsünüz. Öncesinde 7 günlük itiraz süreniz vardı. Bu itiraz hakkınızı kullandınız mı? Ha kullanmış olsanız ne olacak? Büyük olasılıkla red aldınız. AYM' de bunu diyor zaten. HAGB yi verdin, itiraz etti sanık ama sen bunu etkili bir şekilde incelemiyorsun. Sadece şartları var mı yok mu bakıyorsun. Şimdi bunun düzeltilmesi gerekiyor. Ve davanın en başında HAGB' yi kabul etmek. Daha doğrusu kabul etmek zorunda hissettirilmek. Daha davanın en başından masum değilim demek gibi düşünülüyor. HAGB tuzaktan başka bir şey değil. Kanunda yazsın ya da yazmasın, HAGB kararları zaten kamu otoriteleri tarafından masumiyet karinesini ihlal edecek şekilde aleyhe kullanılıyor. Adeta engizisyon aracına dönüşüyor. Özellikle Basit suçlar üzerinden giden davalarda beraat edecek insanlar başım ağrımasın deyip HAGB ye razı oluyor.

Yanlı. Basit Yargılama da yanlış, HAGB de yanlış gidiyor. Kovuşturma aşamasında takipsiz kalacak suçlar için savcılar dava açıyor.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 03:28

Hayatında daha önce hiçbir suç işlememiş herkese demek isterim ki:

Bir gün birileri kaşının üstünde gözün var deyip size dava açabilir. Dosyasına hakim olamayan bir savcı, hem şikayetçi hem de şüpheli lehine ve aleyhine delil toplayıp adam akıllı bir muhakeme yapmadan direkt hakkınızda dava açabilir. Ve siz kendinizi sanık olarak direkt hakim karşısında bulabilirsiniz.

Basit yargılamada hakim karşısına bile çıkmadan tek bir dilekçe ile derdiniz anlatmanız istenir. Sizden hallice bir müşteki-katılan var ise yazdığınız dilekçenin de bir anlamı yoktur. HAGB' yi kabul etmiyorum demediyseniz de zaten davanız açıldığı gün alacağınız karar HAGB dir.

Her ne suç işlemiş olursanız olun, gerçekten suçlu olsanız bile:

1- HAGB' yi kabul etmeyin.

2. Basit Yargılama usulünde yargılanmayı kabul etmeyin.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 03:35

AYM' deki itirazınızın yerinde görüleceğinden kuşkum yok. Muhtemelen HAGB aldığınız suç için tekrardan ilk derecede yargılanıp beraat edeceksiniz. Zaten tekrar tekrar dediğim gibi şu anda kanun koyucunun HAGB için yeni bir düzenleme yapması şart. Hem de bu kanunu lehe kanun olmak bakımından geçmişe de uygulamalı. Yani bu güne kadar hakkında HAGB kararı verilenleri alayı yeninden ilk derecede davasını gördürmeli.

Ayrıca ben daha ileri gidiyorum. Bunlar için tazminat davaları da açılmalı.

Muhakeme Savcı ile başlar. Savcı ne kadar düzgün muhakeme yaparsa kişinin masumiyet karinesi o kadar kolay korunur. Bir insanın yıllarca Sanık sıfatı taşıması bile zulümdür. Savcıdır şüpheliyi sanık yapan ya da yapmayan.

donurh, 1 yıl önce

Hagbye 7 gün içinde itiraz ettim. İlk itirazım tabi ki reddedildi ama yıllar sonra aym önüne geldi. aymdeki dosyalarımdan biri bu hagbye itiraz dosyası işte. Diğeri de buna dayanarak olumsuz gelen GS soruşturmasının sonucu alamadığım kadro.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 03:49

Nöbetçi Savcı marifetiyle kolluk ifade alıyor. Nöbetçi Hakim marifetiyle diyelim ki bir tedbir kararı alınıyor, ardından dava açılıyor "e hadi bari sen de 1 dilekçe yaz derdini okuyalım!" deniyor - Basit Yargılamada- sonra da "e hadi sen iyi bir vatandaşsın madem al HAGB yi de 5 yıl otur" deniyor.

Olayı karikatirüze ediyorum. Ama galiba dram bu. Savcı karşısına çıkmadan hakim karşısına çıkılmaz. Savcı tartar. Gözüne bakar, dinler. Şüphelinin aleyhine kurulan kumpasa ortak olmaz.

Savcının görmediği birini en azından Hakim karşısına çıkarırsınız. Dilekçe yaz hakim okusun hatta okumasın HAGB yi versin de iş yükü azalsın demezsiniz.

Savcının dosyası olur. Sonuna kadar o dosyayı taşır.

Acshb
Yasaklı
28 Ocak 2023 23:36

Hicbirsey olmaz Taksirle olune sebebiyet verme suçundan HAGB karari verilen arkadasim kariyer meslek mensubu. Hem oyle basit uzmanlik falan degil.

Hayalalemi7
Aday Memur
30 Ocak 2023 00:52

Arkadaşlar idareyi sikayet ettik 5 kisi ama müfettiş arkadaslari olunca ceza almadilar ceza almaynca da ifitira davasi acacagiz diyorlar

Hakim mahkemede bizim koyacağımız bilgi belgeye göre karar verir mi yoksa sadece onların aklanması doğrultusunda mufettis kararina mi bakar

Idare mahkemeye cesarer edebilirmi

Seeyoucry
Memur
30 Ocak 2023 04:58

Özlem hanım sizede çok geçmiş olsun inşallah bi sorun çıkmaz .

Çok kötü iftira ile karşı karşıyayım lütfen bilgi sahibi olanlar yardımınıza ihtiyacım var .

Yardımcı olursanız sevinirim Allah rızası için :( :(

Memur olmadan 2 yıl önce özel sektörde çalışıyordum . Kız arkadaşım olmasına rağmen kızın biri kafayı taktı bana ve saplantılı şekildep psiikopatça . Defalarca uyarmama rağmen yanıma gelmeler tartışmalar laftan anlamıyordu ve bana o seni hak etmiyor ben seni hak ediyorum gibi cümleler kullanıyordu

naptıysam olmadı güzel dille konuştum olmadı kırıcı oldum olmadı kız

arkadaşımlada sorun yaşıyorduk onun yüzünden iş yerindeki müdürüm de bu kızın saplatılı manyak olduğunu anlamıştı iş yerindeki ustadamda anlamıştı hatta uyardıda bu kızı ama nafile kızdıda nafile . Kız en sonunda bana dur bak senin başına ne getircem göreceksin .... Küfür etti ve aradan biraz zaman geçti bir kaç ay iş yerinde sıkıntılı olduğu için usta tarafından işten çıkartıldı . Aradan 2 yıl geçmiş ben memur olmuşum emniyetten öğrendim psikopat kız gitmiş beni şikayet etmiş :( iftirasınsa yani ifadesinde şunu söylüyor 2 yıl önce 4 kişi bir eve eğlenmeye Gittik ben o benim sevgilim ve bir erkek 4 kişi bir eve gitmişiz . Sonra benim kız arkadaşım ve o bilinmeyen erkek dışarı çıkmışlar bizi yanlız bırakmışlar bişeyker almak için birinin kız arkadaşı sevgilisini bir kızla neden baş başa bıraksın ya tövbe yarabbim... Neyse benle o şikayet eden kız baş başa kalmışız sonra yaklaşmaya çalışmışım sonra o kaçmış mutfağa sonra saldırmışım üstünü elbisesini yırtmışım sonra pencere açıp bağırmaya çalışmış ama yüksek 5 6 kat olduğu için kimse duymamışmış, telefonunda olmadığından kimseyi arıyamamış vay be .... sonra zorla ona sahip olmuşum 30 dk sonra peçeteye boşalmış, daha sonra hiç kan gelmemiş cinsel organından sonra acı hissetmiş daha sonra aradan biraz zaman geçtikten sonra bu defa anal yoldan benimle ilişkiye girmiş söylemiş

Yine peçete ye boşalmış demiş. Daha sonra bana saldıran çıkmış evden bende ardından evden ayrılmışım şikayetçiyim demiş ifadesinde. Ben şok oldum . Böyle bir suçlama karşısında . Öyle bir iftira atmış ki biz hiç bir zaman eski kız arkadaşım la birlikte beni şikayet eden kızla 4 kişi bir yerde olmadık öyle bir erkekte hayal ürünü . Eski kız arkadaşımıda tanık olarak göstermiş .komik ya . Cinsel saldırıdan ifade verdim eski ustam bana karşı saplantısı mı biliyordu dedim eski müdürümde biliyordu dedim telefonlarını yazdırdım bu kız ciddi derecede saplantısı olduğunu defalarca reddetme rağmen beni tehtit ettiğinide belirttim. Ve tanık olarak eski kız arkadaşımın da dinlenmesini talep ettim . Ve bunu yazdırdım ifademde bana atılan iftiralar ortada neden 2 yıl dır şikayette bulunmamış bu şahıs neden 2 yıl geçtikten sonra şikayet ediyor bunun ona sorulmasını istiyorum yalan söylediği ortaya çıkacaktır dedim . Sanırım benim memur olduğumu öğrenmiş benden ya intikam almak istiyor yada para koparmaya çalışıyor diye belirttim ve bu kızın başka kişilerle de gönül ilişkisi olduğu söyleniyor konuşuluyor .... Şahış ile bir gönül ilişkisi olduğu söyleniyor ve bu çocuğunda başka bir şeyden şikayet etmiş . Ben hiç bir şekilde bu kızla ne rızaen nede rıza dışı bir şey yaşamadım iftira atılmaktadır bana şikayetçi ve davacıyım diye ifademi yazdım. Benim şahitlerim var olayı gerçekten bilenler var böyle bişey yapmadığım ortada. Resmen yürüyen bela olmuş başıma kız arkadaşımda aradı beni olayı öğrendi böyle uyduruk bi yalan olamaz dedi saçmalık resmen dedi canını sıkma dedi ama moralim çok bozuk napmalıyım. Suçum yok iftiraya maruz kalmışım ama çamur at izi kalsın misali Boyle insanlarla uğraşanlar vardır elbet Allah yardımcım olsun böyle başına olaylar olanlarda Allah yardım etsin .

CEMALETTİN CEM
Aday Memur
23 Mart 2023 15:18

Sadece arşiv araştırması gerektiren bir memuriyet kazanmıştım ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten takipsizliğim kyok vardı. Bugün itibariyle atanmış bulunmaktayım. Kurum direkt olarak atamış bulunmakta kendinize güvenin ve her zaman hakkınızın peşinde koşun karamsarlığa düşmeyin. Herkesin yolu bahtı açık olsun.

Ozlemcigim
Kapalı
23 Mart 2023 15:43

Teşekkür ederim bende atandim
CEMALETTİN CEM, 1 yıl önce

Sadece arşiv araştırması gerektiren bir memuriyet kazanmıştım ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten takipsizliğim kyok vardı. Bugün itibariyle atanmış bulunmaktayım. Kurum direkt olarak atamış bulunmakta kendinize güvenin ve her zaman hakkınızın peşinde koşun karamsarlığa düşmeyin. Herkesin yolu bahtı açık olsun.

Hradg
Memur
23 Mart 2023 15:55

Beraat almak ne demek sen o suçu işlememişsin demek. Başka nasıl bir karar lazımdı size, o suçu işlemediğinize dair? Kurumlar olumsuz diyebilir ler mahkemeye vereceksin

yildiz01
Aday Memur
02 Nisan 2023 13:46

Hangi konudan beraat alıp atandınız acaba? Doğru bilgiyi bulmak zor o yüzden sormak istedim

Ozlemcigim, 1 yıl önce
Teşekkür ederim bende atandim
Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi