Editörler : E.Kayı Han
04 Ocak 2012 12:52

katılım bankalarından taksitle araba almak caiz mi?

degerli arkadaslar katılım bankalarından taksitle araba almak caiz mi? kar payı konuluyor.diger bankalar gibi kar payına faiz denilebilir mi? bilen ve delili olan arkadaslar varsa yorumlarınızı bekliyorum.

klm8480
Daire Başkanı
04 Ocak 2012 13:34

Katılım bankalarının uyguladığı sistemi bilmiyorum ama;

Satın almak istediğin arabayı önce onlar peşin alacak sana vadeli olarak satacak işlem bu şekilde olursa caizdir ama sana direk para verip git istediğin arabayı al derse caiz değildir.

barlı
Aday Memur
04 Ocak 2012 16:42

hocalarım ne kadar haklıyım bilmiyorum ama ben bu katılım bankalarını ve faaliyetlerini her duyduğumda aklıma yahudilerin sebt günü oyunları geliyor. haa bu arada benzemiyor da değil hani

Übey
Şef
04 Ocak 2012 17:01

Bu linklere girersen cevap mevcuttur.

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1300/ozel-finans-kurumlarina-para-yatirmak-ve-veya-buralardan-kredi-kullanmak-caiz-midir-finans-kurumlari-ile-bankalar-arasindaki-fark-nedir.html

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/16143/vadeli-satisla-gayrimenkul-veya-arac-almak-caiz-midir-biz-bir-arac-almak-istiyoruz-fakat-pesin-paramiz-buna-yetismiyor-bankaya-danistigimizda-soyle-bir-cozum-sundular-araci-biz-pesin-alalim-siz-bu-araci-bizden-vadeli-alin.html

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1290/vade-farki-ile-alim-satim-yapmak-caiz-midir.html

FTHDVLL
Kapalı
04 Ocak 2012 17:15

islam hukukunda "EL-BEY'ÜL İNE" diye bir konu var, faizin etrafını dolanmak demektir, fakat islam bunuda faizden sayar, şeklen faiz değildir ama allah rasülü bunuda yasaklamıştır, ayrıyetten efendimiz, faizin şübheside faizdir buyurmaktadır. katılım bankalarının bu yaptığı iş bu kabildendir.

merak eden hayrettin karamanın islam hukuku eserine bakabilir

saygılarımla

FTHDVLL
Kapalı
04 Ocak 2012 17:17

kim 8480

cehenneme en yakın kişiler fakihlerdir, yazdığın haramı helal saymaktır, o dediğin bal gibi faizdir, bu konularda konuşurken dikkatli olmalısın, o satın alıp satmaya fıkıhta ine satışı derler, oda faizdir

saygılarımla

sayinahmet
Şube Müdürü
04 Ocak 2012 20:39

geçenlerde katılım bankası müdürüyle görüştük arkadaşlar ev yada araba alacaklara para vermiyorlar onlar alıp sana vadeli üzerine kar koyarak satıyorlar ve müdürün söylediğine göre al baraka nın fetva kurulu varmış ve bu kurulda çok tanınmış islam alimleri varmış kararlarımızı fetvalara göre veriyoruz dediler kendileri. az önce söylediğim satışda da fetva kurulunun verdği fetva doğrultusunda haram olmadığını faize girmediğini söyledi

klm8480
Daire Başkanı
05 Ocak 2012 13:31

Sayın fthvdll hocam;

nahl suresi 116. ayeti kerimesinde rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah?a karşı yalan uydurmak için, ?Şu helâldir?, ?Şu haramdır? demeyin. Şüphesiz, Allah?a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler."

Ayettede belirtildiğğ gibi kafamıza bu helaldir buharamdır diyemeyiz harama helal demek nasıl sakıncalı ise helala haram demekte aynı şekilde sakıncalıdır.

yapılan işlem benim yukarda anlattığım şekilde olursa bunun normal bir alışverişten ne farkı vardır? eğer vadeli satış faiz ise bütün esnaflar faize giriyor öylemi?

sayın hocam;

nasıl bir esnaf bir malı peşin 3 liraya alıp vadeli 5 liraya satıyor ve bu faiz olmuyorsa katılım bankalarıda bu şekilde yaparsa faiz olmayacağını bir çok alim söylüyor.

Cübbeli ahmet hoca ve hayrettin karaman gibi iki zıt kutupta olan hoca bile buna caiz diyorsa sen hala neyi problem ediyorsun anlamadım.

kurt17
Aday Memur
07 Ocak 2012 14:36

katılım bankaları hangileri internetten baktımda sanki onlar faiz oranı yerine kar payı demişler faizin ismi değişince kar oranı olunca mübahmı oluyor diye sorular aklıma geldi bu katılım bankalarını hangileri bi söylese bilen arkadaşlar yada en iyi katılım bankası hangisi?

Übey
Şef
07 Ocak 2012 14:53

http://www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/katilim-bankalarindan-arac-ve-konut-kredisi-alinir-mi.html

Eskiden Özel Finans Kurumu diye adlandırılan kuruluşların şimdiki adı Katılım Bankası?dır. Bu kuruluşlardan; ev, otomobil veya başka bir şey almak için nakit para almak, onlardan borç almaktır. Geri öderken yapılan her türlü ilave faiz olur.

Burada iki işlem yapılmaktadır. Birincisinde bu kuruluşlardan mesela otomobil için 15.000 lira borç alınmakta ve vade sonuna kadar 20.000 lira borçlanılmaktadır. Bu, açıkça faizdir.

İkinci işlemde otomobil peşin 15.000 liraya alınır ki, bu alımda faiz yoktur. Bunlar otomobili kendileri alsa ve size satsalar faiz olmaz. Çünkü bu normal bir ticaret olur.

Bu konu, Ticaret ve Faiz adlı kitabımızda ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir.

07 Ocak 2012 15:07

bal gibi faiz sistemi yürütürler.almak istediğin evi ya da arabayı kendileri alır,üzerine kar koyarak size satarlar.siz de taksitle sözüm ona faiz eklenmemiş ama kar(!) eklenmiş parayı ödersiniz.evi ya da arabayı doğrudan almadığınız için,olağan bir ticaretmiş gibi görünür herşey.banka mal sahibinden,sen bankadan hesabı..

ama bu normal bir el değiştirme mi? evi ve arabayı piyasa şartlarında mı alıyorsun? üzerine kar payı süsü verip ,fahiş fiyatla kakalamıyorlar mı? pastadan pay kapma adına ne güzel kılıflar bunlar.ah bizim dinciler.ne yardan geçersiniz ne serden.hem dinime aykırı davranmamış olayım,hem de dünya nimetlerinden yararlanayım.işin içinde kandırmaca olsa bile.

FTHDVLL
Kapalı
07 Ocak 2012 23:33

ya arkadaş normal çalışan bir bankadan 50.000 liralık bir kredi alsan en az 35.000 faiz koyar

katılım bankası ne yapar sen 50.000 liralık bir ev beğenirsin o evi onlar 50.000 alır üstüne 35.000 lira daha koyar sana satar

yapmayın arkadaşlar ikisi arasında ne fark var şimdi, hayrettin karamanın fetvası bu bankaların vadeli hesabı içindir,

ine satışını araştıran arkadaşlar beni anlarlar

FTHDVLL
Kapalı
07 Ocak 2012 23:36

bu bankalar o kadar yiğitse az kar koysunlarda görelim, ev kıyemi bir maldır, kıyemi mallar kıymetleriyle alınır satılır, o evin piyasasının üstüne satılmasıda caiz değildir ki zaten, çünkü fahiş derecede kar koyuyor, mesele bu, az kar koysunda görelim, sonuçta iki bankayada aynı derecede para ödüyorsun

islam dininin emirlerinin etrafını dolanarak iş yapıyorlar

cjbsyf
Memur
17 Temmuz 2013 11:56

Ha kel ali. Ha ali kel.ha ben yalan söylemişim.Ha başkasına söyletmişim.Başkasına söyletince günah değil gibi bir şey.Arabanın değeri 15 bin tl.Sen parayı almıyorsun banka alıyor.20 bine satıyor.Değeri 15 ama.

Mahzun_
Müsteşar
17 Temmuz 2013 12:28

bu bankalar alınacak şeyin ücretinin %20 sini tahsil etmeden evi yada arabayı almıyorlar,buda önemli

*SAKARYALI*
Aday Memur
19 Temmuz 2013 01:28

faruk beşer bazı katılım bankalrının uygulamaları caizdir dedi. ben vicdanı ma sordum hayır caiz deg

19 Temmuz 2013 10:50

üstad bende bir ara arştırmıştım...ama hiçbir açıklama kalbime yatmdı ve almadım.bekledim sırf faize bulaşmayayım diye yada adı ne olursa olsun banaya bulaşmayayım diye...daha sonra rabbim nasip etti bir yakından borç aldım ve araba aldım şimdi borcumu ödüyorum sen sabret hele rabbim bir çıkar yol gösterir...

ferdiacar23
Aday Memur
24 Temmuz 2013 09:28

İslami bankalar fetva yönünden caizdir ancak takva yönünden sıkıntıllıdır bu nasıl oluyor diye sorabilirsiniz çünkü islam çok geniş ve evrensel bir dindir içerisinde tek bir çeşit grup değil ihtiyaçlar açısında milyonlarca kişi ve gruplar bulunur. Evet fetva açısında İslam alimleri açısından cevaz veriliyor çünkü hukuki açıdan işlem ''alış-veriş'' sistemi ile yapılıyor.Siz bankaya gidiyorsunuz ihtiyacınızı belirtiyorsunuz banka size nakit vermiyor alacağınız aracı gösteriyorsunuz o sizin yerine alıp daha sonra size geri satıyor. Bu durum 3 tlye alınan bir malın 5 tl ye satılması durumuna benziyor.Bu sebeple İslam alimleri fetva veriyorlar

s-a-l-i-h-19
Şube Müdürü
24 Temmuz 2013 09:34

senetle araba satan bazı 2. el galericiler var onlardan da her ay ödeyebileceğin senet kadar taksit yaptırabilirsiniz bende bu şekilde araç almayı planlıyorum.

maksud
Daire Başkanı
24 Temmuz 2013 12:46

farklı bir alternatif olarak şu linki inceleyin

http://www.dod.com.tr

burada aracı satan firma kendi bünyesinde sana taksitlendirme yapıyor.. anlaşmayı direkt bu fiyat üzerinden yapıp taksit yaparsanız daha sağlıklı.. katılım bankaları daha dolambaçlı

selimkaan32
Aday Memur
25 Temmuz 2013 06:50

ÖNEMLİ: katılım bankaları gerçekten arabayı alıpta satışa çıkarıyor değilki.!! sen kendin arabayı buluyorsun pazarlık ediyorsun daha sonra senin üzerine araba alınıyor ruhsata şerh konuyor bankaya borcun bitene kadar. güya faiz değil fetvaya uysun diye bir yol bulmuşlar. normalde bu işte risk olur bu işin ticaretini yapar adam alır malı sonra satacak müşteri arar. ya kar ya zarar eder. soruyorum şimdi banka bu işte riske mi giriyor?.. kardeşim karzı hasen olursa değerlendir yoksa idare et paran olana kadar..

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi