Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Ekim 2021 12:26

Başarılı okul idarecileri

Okuldaki başarıyı arttırmak için idarecilerin yapabilecekleri çalışmalar nelerdir?

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
21 Ekim 2021 12:56

hicbir sey.

uc kurus maasa talim eden personel sirf ekmek icin çalışıyor bu insani motive edip ekstra bekleyemezsiniz

dermeh06
Aday Memur
21 Ekim 2021 14:13

çok karamsar bir yorum olmadı mı hocam?

braveheart1234
Daire Başkanı
21 Ekim 2021 16:42

Hocam sorduğunuz sorunun cevabı çok kapsamlı. Geniş bir açıdan bakarsak, belki de Eğitim Yönetimi YL programının kuruluş amaçlarından biri...

Şu an YL programında bu konuyla ilgili dersler alan biri olarak yapabileceğim nacizane öneriler;

1-) Kurum bireylerinin sürece katılımı çok önemli, karar alma süreçlerine mutlaka öğretmenleri dahil etmeye çalışın. Çünkü bireyler aklına yatmayan fikirleri uygulamaya sıcak bakmıyor.

2-) Kurumunuzdaki öğretmenleri mutlaka motive edin. Sağlıklı bir kurum iklimi oluşturmaya çalışın. Öğretmenler okula mutlu gelmeli ve kurumda geçireceği vaktin toplum için anlamlı olduğunu bilmeli. Maddi değeri ufak şeylerle öğretmeni mutlu etmek önemli. Unutmayın hatırlanmak bile insanı mutlu eder.

3-) Ortak bir amaç etrafında kurum üyelerini toplayın. Kollektif bir bilinç oluşsun öğretmenler arasında, bireysel faydanın ötesinde kurum faydasını öncelemelerini sağlamanız önemli.

Kagiş
Müsteşar
21 Ekim 2021 17:02

Hiçbir şey olmaz!? Herkes kendi derdine düşmüş! Zil çalınca okuldan kaçar gibi gidiyoruz! İdareciler empati yapmakta zorlanıyor ve kendisinin de öğretmen olduğunu unutabiliyor! Mem'lerde katı bir merkeziyetçi anlayış hakim! Okul müdürü ilçe ya da il müdürüne kendini göstermeye çalışıyor o da valinin ya da bakanlığın dikkatini çekmeye çalışıyor!

Öğretmeni umursayan, halini hatırını soran, bu da sizin dediğiniz gibi olsun hocam diyen yokk!

Habire cart projesi koş bakalım, curtt projesi yap bakalım!!?

Yüzler asık, sinirler gergin, tahammül gücü bitmiş birçok öğretmen arkadaş görüyorum (kendim dahil)!

İnsanı meslekten hatta hayattan soğutan bir bürokrasi ile gönüller feth edilemez!! Toplantı yapmakla, proje yapmakla sadece vakit geçirip kendinizi kandırıyorsunuz. Projeleri de öğretmenler yaptığı için anlamı kalmıyor! Öğretmenler odasına girip üç beş beylik sözle atarlanıp tereciye tere satarak yapılan işin adı yöneticilik;koridorda da öğrencilere bağırıp çağırarak kendini göstermek de öğretmenlik olacaksa boşverin gitsin yaa!?

hugo.almeida
Kapalı
21 Ekim 2021 17:34

Okulda başarıyı arttırmak isteyen idarecileri arkadaşların yapacağı tek şey kendilerine güveniyorsa istifa edip öğretmen olmak.

Bunlar okulları özel sektör ya da yeteneğe, mülakata dayalı seçimler yapılan herkesin kendi sistemini uygulayabildiği şirketler sanıyor.

Bu acı gerçeği yüzünüze vurmak istemem ama evrakçıdan başka bir şey değilsiniz. Özel sektördeki şirketin stratejilerini kopyalayıp işleyişi belli devlet kurumlarına entegre etmeye çalışan bir takım hayal satıcılarının gazına gelmeyin.

Diğer yandan diğer türlü başarılı olmak istiyorsanız:

Bol etkinlik, bol sosyal medya, idari amire yakınlığı ile bilinen birileri sayesinde başarı belgesi almak, yerel bir gazeteye üç beş lira verip reklamını yapmak gibi klasik yolları deneyebilirsiniz. :)

skramz
Daire Başkanı
21 Ekim 2021 17:38

velileri eğitmek lazım önce

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
21 Ekim 2021 23:34

öğretmeni denetle nöbet yerlerine vaktinde gelip vaktinde ayrılsınlar okulda disiplin kültürünü oluştur kıyafet, giriş çıkış saatleri, en ufak kavga dövüşte disiplin kurulunu işlet kimsenin gözünün yaşına bakma, öğretmenler odasında ol odana girip kapını kapatma, yetkilerini yardımcılarınla paylaş herşeyi ben bilirim ben yaparım deme öğretmenler arasında bazılarının işten kaytarıp bazılarının çok iş yapmasına göz yumma adaleti sağla iş yapmaz tipleri okulundan şutla.

hugo.almeida
Kapalı
22 Ekim 2021 09:12

Orası sizin okulunuz değil. Böyle laflarla gaza gelip kendinizi kaldıramayacağınız taşın altına sokmayın. İstemeyen öğretmeni hiçbir yere gönderemezsiniz.

castis
Şef
22 Ekim 2021 18:18

Üsluba bak ya okuldan şutla falan. Babanın okuluydu ya!

Başarı bu zihniyetin kökünü kurutmadan gelmez soru sahibi hocam.

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
22 Ekim 2021 20:59

doğru şutingen demeliydim :)

castis, 2 yıl önce

Üsluba bak ya okuldan şutla falan. Babanın okuluydu ya!

Başarı bu zihniyetin kökünü kurutmadan gelmez soru sahibi hocam.

Kagiş
Müsteşar
22 Ekim 2021 21:04

Röveşata ile de topu ağlara gönderebilirsiniz!?))) Ya da en güzeli şöylee gelişine bir vole çaktın mı, Tusubasa gibi fileleri bile yırtarsın))) Yalnız kaleci de Genzo Makabayaşi gibiyse işiniz zor vesselam)))

Ferdisigorta
Aday Memur
22 Ekim 2021 22:21

Lokanta gibi sınıf süpürtüyorlar garson muamelesi yapıyorlar, kendilerini çok bilgili öğretmen sanıp 1 yıl çalışmış görevlendirme müdürler bile ahkam kesiyor.Sorsaniz eğitim profesörü hepsi.Aksayan herseyin sorumlusu biz öğretmenleri yapıp stres atıyorlar.

yaylam
Aday Memur
23 Ekim 2021 05:36

Önce müdürlüğe sadakatle değil kariyer ve liyakatle gel.

castis
Şef
23 Ekim 2021 09:27

Şaşırtmaz.

dundarbeyguneribey, 2 yıl önce

doğru şutingen demeliydim :)

hugo.almeida
Kapalı
23 Ekim 2021 13:06

Sınıf süpürtmek?

Ferdisigorta, 2 yıl önce
Lokanta gibi sınıf süpürtüyorlar garson muamelesi yapıyorlar, kendilerini çok bilgili öğretmen sanıp 1 yıl çalışmış görevlendirme müdürler bile ahkam kesiyor.Sorsaniz eğitim profesörü hepsi.Aksayan herseyin sorumlusu biz öğretmenleri yapıp stres atıyorlar.

skramz
Daire Başkanı
23 Ekim 2021 14:56

Okulu temizlemek sıkıntı değil ya asıl sorunlarımız başka yerlerde biz de yapıyoruz bizim idareciler okulda tuvalet yıkıyo zoruma gitmiyor temizlemek insanın zoruna giden şeyler çok başka

Ferdisigorta, 2 yıl önce

Ferdisigorta
Aday Memur
23 Ekim 2021 15:16

Temizlik personeli yetişemiyormuş ayda bir sınıf tizliyorlar bak temizledik diyorlar bir de ne zaman baksam öğretmen odasında oturuyorlar öyle olunca ben temizliyorum sınıfımı haliyle
hugo.almeida, 2 yıl önce

Sınıf süpürtmek?

hugo.almeida
Kapalı
23 Ekim 2021 15:35

Temizlemeyin hocam. Lütfen.

Diğer öğretmen arkadaşlara da diyorum. Temizlik değil sizin işiniz.

Ferdisigorta, 2 yıl önce
Temizlik personeli yetişemiyormuş ayda bir sınıf tizliyorlar bak temizledik diyorlar bir de ne zaman baksam öğretmen odasında oturuyorlar öyle olunca ben temizliyorum sınıfımı haliyle

D.luffy
Genel Müdür
23 Ekim 2021 18:08

Elbette ilk kural öğretmeni motive etmektir, ekonomik sıkıntı yaşayan öğretmeni motive etmek çok zordur ama yine de daha da zorluk çıkarmayarak yapılabilir. Mesela;

Öğretmeni haklı olduğu konularda herkese karşı savunmak gerekir.

Yasal olan bir konuda öğretmen bir şey isteyince " boş ver hocam" dememek gerekir özellikle "para mı lazım, amma da paracısın " hiç dememek lazım. Mesela bildiğim bir okulda kurs açarken sıkıntı oldu, idare açtırmak istemedi meğerse sebebi idareci arkadaşların başka yere yetişmeleri gerekiyormuş kurs saatleri ona mani oluyormuş.

Bolca kağıt kürek işi istememek de faydalıdır. Ben yılda 50 evrak hazırlıyorsam başka okuldaki zümrem 15 tane hazırlıyor hatta bana " sizin okuldan başka bunları hazırlayan yok" diyor.

İdareci dediğin idare etmesini de bilmeli bence. Bazen ilk derse özel bir sebepten giremeyeceğimiz durumlarda " bana rapor getir " denmemeli, anlayışlı olmalı. Bizim müdür bu konuda gerçekten çok iyidir, sen işini hallet ben girerim derse dediği bile olur.

ders dağılımı yaparken kesinlikle adil olmalı bir idareci. Herkes programdan memnun olmayabilir am herkes adil olduğundan şüphe duymamalı.

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi