Editörler : "eskiyara"Pangaea

14 Temmuz 2020 13:42

İlköğretim matematik öğretmenliği

Merhabalar ilköğretim matematik öğretmenliğini tercih etmeyi düşünüyorum ataması iş imkanları geleceği aylık geliri nasıldır yardımcı olursanız sevinirim

Kuzgun14
Aday Memur
14 Temmuz 2020 14:49

Hiç düşünme hemen yaz Maaş iyi ek ders full Kurs bol Özel ders çok İki sene de paraya para demezsin

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 14:57

Atama imkanı nasıl KPSS de 80 puan almak zor mu
Kuzgun14, 4 yıl önce
Hiç düşünme hemen yaz Maaş iyi ek ders full Kurs bol Özel ders çok İki sene de paraya para demezsin

Maths314
Aday Memur
14 Temmuz 2020 15:05

4-5 yıl sonra atanmama ihtimalin var .Kadrolar iyice şişti .Başka seçeneğin var mı ?Sıralaman kaç

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 15:07

80 -100 bin arası bekliyorum
Maths314, 4 yıl önce

4-5 yıl sonra atanmama ihtimalin var .Kadrolar iyice şişti .Başka seçeneğin var mı ?Sıralaman kaç

Maths314
Aday Memur
14 Temmuz 2020 15:12

ayrıntılı şekilde şöyle söyliyeyim :

Ben ilk mat öğretmeniyim .Eğer daha iyi bir seçeneğin varsa ben çok önermiyorum.

Çünkü sadece matematik , öğretmenlik artık itibarı çok az olan sorunları çok olan bir meslek.

Özellikle matematik öğretmenliği çocukların genelde sevmediği bir ders olduğu için mesleği yaparken sorun yaşıyorsun .Bir de bu branşın hakkını vermek isteyen vicdanlı biriysen branş seni ç ok yoracak. Açıkçası ben bu branşı seçtiğime çok pişman oldum.Madem öğretmen olacaktım yıpratıcı olmayan rahat bir bölüm seçmek isterdim . Sürekli ayakta , kendini patlatırcasına çok soyut konulaları anlatmak gerçekten insanı bitiriyor .

Ha desen ki özel dersten para kazanıp özelde çalışacağım o zaman iyi bir üniversitenin matematik bölümünü seç . Lise matematikte özel ders çok var .Ortaokulda daha az . Tabi orda da kendini iyi geliştirmen gerekecek .

Konu uzun da benim önerim daha iyi bir seçenek varsa bence öğretmenlik seçme .

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 15:14

Hocam ilköğretim matematik de özel ders ek ders falan ortalama gelir ne kadar olur yada atanamazsam özelde maaş durumu nedir
Maths314, 4 yıl önce

ayrıntılı şekilde şöyle söyliyeyim :

Ben ilk mat öğretmeniyim .Eğer daha iyi bir seçeneğin varsa ben çok önermiyorum.

Çünkü sadece matematik , öğretmenlik artık itibarı çok az olan sorunları çok olan bir meslek.

Özellikle matematik öğretmenliği çocukların genelde sevmediği bir ders olduğu için mesleği yaparken sorun yaşıyorsun .Bir de bu branşın hakkını vermek isteyen vicdanlı biriysen branş seni ç ok yoracak. Açıkçası ben bu branşı seçtiğime çok pişman oldum.Madem öğretmen olacaktım yıpratıcı olmayan rahat bir bölüm seçmek isterdim . Sürekli ayakta , kendini patlatırcasına çok soyut konulaları anlatmak gerçekten insanı bitiriyor .

Ha desen ki özel dersten para kazanıp özelde çalışacağım o zaman iyi bir üniversitenin matematik bölümünü seç . Lise matematikte özel ders çok var .Ortaokulda daha az . Tabi orda da kendini iyi geliştirmen gerekecek .

Konu uzun da benim önerim daha iyi bir seçenek varsa bence öğretmenlik seçme .

Maths314
Aday Memur
14 Temmuz 2020 15:16

Yerinde olsaydım eğer sınava bir daha hazırlanırdım . Ya da veterinerliği araştır derim.Onda iş imkanları iyiymiş. Bence sağlık sektörü daha iyi . Arkadaşım yeni atandı hemşire , ben 10 yıllık öğretmenim benden fazla alıyor .

Kesinlikle seçme demiyorum ama bence 1 yıl daha hazırlanabilirsin.Meslek önemli bir daha değiştiremiyorsun . Benim arkadaşım o da matçı , o kadar yoruluyor ki özel bir üniversitede pdr okuyup rehber öğrertmenliğe geçmek istiyor. Ben de yorgunlıktan bıktığım için idarecilik düşünüyorum.

Ama dediğim gibi çok iyi bir üniversitenin mesela Boun ,Odtü matematik gelse yaz derdim ama gelmez sana sanırım .

Maths314
Aday Memur
14 Temmuz 2020 15:22

Şu an çıplak maaş 4500 .Okul açıkken 1000 -1500 lira ekders olur kursla beraber .Ama her okulda özellikle batıda ek ders yeterince olmayabiliyor .Örneğin 4-5 matçı vardır .Her birinize 20 saat düşer.Ek dersin belki 500 tl yi bulmaz . Özel ders ise senin çabana bağlı.Atandıktan sonra hafta sonları falan gayr-ı resmi bir kurumda bir kaç yıl çalışırsan kendine bir çevre yaparsın . Saati ile göre değişir .

Ama şu da var : Diyelim ki atandın .Yüzde 95 doğuya atanacaksın .Ordan batıya , büyük bir şehre gelmen yıllar sürebilir .Çünkü batı hep dolmuş. Özel sektör düşünüyorsan dediğim gibi lise matematiği düşünmen daha iyi olur .Ama lise matın da atamaları az .

FurkanKurt68, 4 yıl önce
Hocam ilköğretim matematik de özel ders ek ders falan ortalama gelir ne kadar olur yada atanamazsam özelde maaş durumu nedir

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 15:41

Teşekkür ederim hocam
Maths314, 4 yıl önce

Şu an çıplak maaş 4500 .Okul açıkken 1000 -1500 lira ekders olur kursla beraber .Ama her okulda özellikle batıda ek ders yeterince olmayabiliyor .Örneğin 4-5 matçı vardır .Her birinize 20 saat düşer.Ek dersin belki 500 tl yi bulmaz . Özel ders ise senin çabana bağlı.Atandıktan sonra hafta sonları falan gayr-ı resmi bir kurumda bir kaç yıl çalışırsan kendine bir çevre yaparsın . Saati ile göre değişir .

Ama şu da var : Diyelim ki atandın .Yüzde 95 doğuya atanacaksın .Ordan batıya , büyük bir şehre gelmen yıllar sürebilir .Çünkü batı hep dolmuş. Özel sektör düşünüyorsan dediğim gibi lise matematiği düşünmen daha iyi olur .Ama lise matın da atamaları az .

taner019
Aday Memur
14 Temmuz 2020 15:58

on numara bölüm...bnce öğretnliklerin en iyisi ilk.öğrtim mat

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 16:14

Hocam bu konuda bileğiniz varsa yardımco olabilirmisiniz iş imkanı ataması maaşı
taner019, 4 yıl önce

on numara bölüm...bnce öğretnliklerin en iyisi ilk.öğrtim mat

Maths314
Aday Memur
14 Temmuz 2020 17:18

Senin yerinden olsam çevremde gerçekten matematik öğretmeni olan ve bu işi

en az 5-10 yıl yapan biriyle uzun uzun konuşurdum . Şimdi bir kişi zar zor liseyi bitirmiştir . Üniversite kazanmak onun için birhayaldir. Sonra bir şekilde kazanmıştır . Onun için öğretmenlik çok iyi bir şeydir .Ama başarılı ve çalışsa uğraşsa çok iyi bir tıp , diş hekimliğikazanabilecek biri için bence büyük pişmanlıktır .Ben 10 sene önce atandım. Üniversiteye girdiğimde bölüm yeni olduğu için atama puanı 68 falandı.4 senede 88 e çıktı .Ben kpss iyi çalıştım 85 aldım atanamadım ilk sene .1 sene boştabekledim .Ve sınava 9-10 ay çok iyi bir

hazırlık da yapmıştım .Netlerim iyiydi.Bu dediğim 10 sene önce .5 sene

sonra senin atanamama ihtimalin

var .Şu an yeni mezun olanlardan

,internetten falan atama sayısını araştır. Meb Bakanı

3-4 sene önce demişti . Öğretmen eksiğimizi 5-6 yıl gibi bir süreçte

kapatacağız .Sen mezun olduğunda

çok az alım yapabilirler

.Senede 100-200 gibi .

Bence o yüzden iyi düşün . Bölüm

nerdeyse her üniversitede var

.Mezun sayısı çok fazla . Şu an

diş hekimliği bile 80 küsür üniversitede var

belki ilk mat tüm üniversitelerde vardır.

Facebook da ilk mat

öğretmenlerinin gurupları var

.Oralara üye ol .Onlarla konuş. Ama onda 9 u önermeyecektir .Sebebi ise dediğim gibi çok yorucu bir branş ama aldığın maaş

nerdeyse düz memur maaşı . Mesela benim imam arkadaşım var.Yanlış

anlaşılmasın ben de dindar bir insanım.Ama o da

bana yakın bir maaş alıyor .Ama lise mezunu .Üstelik

hiç yorulma falan yok .Stres atarak benle aynı maaşı alıyor .Ben

ise sabah 8

den 4 ?e kadar ayakta ders

anlatıyorum . Bu branşta sürekli ayakta olman gerekiyor .Ve

sürekli çok soyut konuları çocuklara anlatmak için kendini zorlayacaksın.

Sohbet havasında ders

anlatmak vardır bir de soyut

bir dersi bin dereden su

getirerek öğrenciye anlatmak vardır .

Özel ders meselesi

ise , devlette

öğretmen olursan ve gününün

büyük bölümü bu yorgunlukla geçerse

öyle gece 11 lere

kadar ders veremezsin . Bir süre versen de , sonra bıkıp bırakırsın.

Belki haftasonu falan ek bir

gelir olur . Ama

öyle büyük bir para bekleme .

Matematik öğretmenliğinde

dediğim gibi iyi kazananlar büyük şehirlerde saati

200 -250 tl ye ders veren lise

matematikçileridir .Onlar da

kendi kurs merkezine sahip olan

ya da piyasada isim yapmıştır .Bir sürü

özel ders öğrencisi vardır . Sadece özel ders vererek para kazanır.Ha

öyle öğretmen ayda 20 bin de kazanır.Ama o seviyeye gelmek kolay değildir.Bir kere onu

yapmak için devlette çalışmaman gerekir . Çünkü devlette çalışan o kadar özel ders alamaz

.Çok çok 4-5 öğrenci alır zamanı kalmaz . Bir de iyi bir üniversiteden mezun

olacaksın ki reklamın olsun.Mezun olur

olmaz da o öğrencileri bulamazsın .En az

4-5 sene kendini iyi geliştirmen lazım .4-5 sene düşük bir ücrete

çalışacaksın ama isim yaptıktan sonra çok iyi kazanırsın .Fakat özel bir okula gidip kendine

geliştirmekle uğraşmazsan özel okul senin suyunu çıkarır.Ve aylık maksimum 4 bin lira falan verir.Bir 5-6 yıl sonra belki biraz iyi bir seviyeye gelir .Ama özel okullar genelde öğretmenden kısarlar. Kendi ailenin sermayesi varsa

kendi özel kurs merkezi gibi bir yer açarsan yani kendi işinin patronu olursan iyi kazanırsın

ama dediğim gibi bunları lise için konuşuyorum. Ortaokulda özel ders potansiyeli ve ücreti lise gibi değil.

taner019
Aday Memur
14 Temmuz 2020 18:56

hocam atamalarına bakabilirsin..çoğu öğretmenlikler sana mesleğinin tadını aldırmaz.ama bu bölüm de tadını alırsın...atanırsan özel ders imkanın çok etüt merkezlerinde rahatça çalışabilirsin ...ben öğretmenim diyebileceğin bir bölüm... geleceği olan bn blüm.......ama bu bölümden atanmak isteyenler çok istekli olduğu için puanlarıda yüksek...ek ders baya alırsın şimdi olsan 5500 maaş haftada 4 gün çalışarak alırsın...kadrolu olunca artar biraz dahaiii

.yok garanti bir bölüm lsun diyorsan sağlık bölümünü araştır...öğretmen olana kadar yıpranma i htimaklinde var hatta çok yüksek....

FurkanKurt68, 4 yıl önce
Hocam bu konuda bileğiniz varsa yardımco olabilirmisiniz iş imkanı ataması maaşı

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 19:03

Özelde maaş durumu nedir hocam
taner019, 4 yıl önce

hocam atamalarına bakabilirsin..çoğu öğretmenlikler sana mesleğinin tadını aldırmaz.ama bu bölüm de tadını alırsın...atanırsan özel ders imkanın çok etüt merkezlerinde rahatça çalışabilirsin ...ben öğretmenim diyebileceğin bir bölüm... geleceği olan bn blüm.......ama bu bölümden atanmak isteyenler çok istekli olduğu için puanlarıda yüksek...ek ders baya alırsın şimdi olsan 5500 maaş haftada 4 gün çalışarak alırsın...kadrolu olunca artar biraz dahaiii

.yok garanti bir bölüm lsun diyorsan sağlık bölümünü araştır...öğretmen olana kadar yıpranma i htimaklinde var hatta çok yüksek....

castis
Şef
14 Temmuz 2020 21:29

10 yıllık matematik öğretmeniyim. İki yılım batıda, geri kalan 6 yılım doğu görevinde geçti. Doğu görevim bitince şimdi iki yıldır biraz daha merkezi olmayan kenar bir okula ancak gelebildim. Merkez bir okula hala gelemedim.

İlk atandığım yıllarda özel ders konusunda komik ücretlerle emeğimi sömürmek isteyen çok oldu. Ben tercih etmedim ama o şekilde ders veren arkadaşlarım vardı. Doğu görevi yaparken de bulunduğum yer itibariyle özel ders imkanım olmadı. Şimdi iki yıldır iki üç öğrencim var ders verdiğim. Öyle özelden parayı kırmak için de girişken olmakla birlikte şans da lazım. Ben bayağı imkansız bir bölgede çalıştım doğu görevim için. Yıllarca öyle bir şansım olmadı.

Maaş 4500, ek ders 1000-1500 arası. Ekder s de iki yıldır böyle yalnız ondan önce 1000 liranin çok altında aldım çünkü kurs açma imkanımız yoktu, ders saati de toplamda azdı. Maaş karşılığını doldurup geçiyorduk. Çıplak maaş gibi düşünün yani her ihtimale karşı 4500. Düz memur olsan daha az yorulup dah a çok alirsin. Yorgunluk derecesi ile itibar durumuna bakınca matematik öğretmeni olmaya değmez diyorum. Şimdi öğretmenlik seçecek olsam yeni baştan, daha kolay bir branş seçerdim. Atama konusunun da hiçbir zaman garantisi yoktur. 4 yıl sonra doluluk olabil ir ve zor atanabilirsiniz. Ya da ihtiyaç olur be lli olmaz. Başka seçeneğiniz yoksa seçilebilir.

FurkanKurt68
Kapalı
14 Temmuz 2020 21:49

Hocam zaten bu 2. Senem araştırıyorum daha iyi bi bölüm varmı diye bundan başka alternatif yok gibi
castis, 4 yıl önce

10 yıllık matematik öğretmeniyim. İki yılım batıda, geri kalan 6 yılım doğu görevinde geçti. Doğu görevim bitince şimdi iki yıldır biraz daha merkezi olmayan kenar bir okula ancak gelebildim. Merkez bir okula hala gelemedim.

İlk atandığım yıllarda özel ders konusunda komik ücretlerle emeğimi sömürmek isteyen çok oldu. Ben tercih etmedim ama o şekilde ders veren arkadaşlarım vardı. Doğu görevi yaparken de bulunduğum yer itibariyle özel ders imkanım olmadı. Şimdi iki yıldır iki üç öğrencim var ders verdiğim. Öyle özelden parayı kırmak için de girişken olmakla birlikte şans da lazım. Ben bayağı imkansız bir bölgede çalıştım doğu görevim için. Yıllarca öyle bir şansım olmadı.

Maaş 4500, ek ders 1000-1500 arası. Ekder s de iki yıldır böyle yalnız ondan önce 1000 liranin çok altında aldım çünkü kurs açma imkanımız yoktu, ders saati de toplamda azdı. Maaş karşılığını doldurup geçiyorduk. Çıplak maaş gibi düşünün yani her ihtimale karşı 4500. Düz memur olsan daha az yorulup dah a çok alirsin. Yorgunluk derecesi ile itibar durumuna bakınca matematik öğretmeni olmaya değmez diyorum. Şimdi öğretmenlik seçecek olsam yeni baştan, daha kolay bir branş seçerdim. Atama konusunun da hiçbir zaman garantisi yoktur. 4 yıl sonra doluluk olabil ir ve zor atanabilirsiniz. Ya da ihtiyaç olur be lli olmaz. Başka seçeneğiniz yoksa seçilebilir.

15 Temmuz 2020 21:21

Vergisiz özel ders mali suçtur. Devlet öğretmeni özel ders veremez.

NesliEla
Memur
20 Temmuz 2020 01:52

Merhaba. Sorunun altına yazılan yorumları görünce biraz üzüldüm. Benimle aynı işi yapan meslektaşlarım neden böyle olumsuz düşünüyor diye. Bende 8 yıllık ilköğretim mat öğretmeniyim. Boğaziçi mezunuyum. Çevremde bunu duyan herkesin ilk tepkisi oralarda okuyup burda öğretmenlik mi yapıyorsun oluyor. Ama ben gerçekten işimi seviyorum. Sadece ünide çok zorlanarak okumuştum ona biraz üzülüyorum. Sanırım herkesin beklentisine göre değişiyor mesleğin iyi yada kötü olması. Mesleğe 2 boyutuyla bakmak gerek bence. Biri matematik alanı, diğeri öğrencilerle ilişki boyutu. Çocukları , iletişim kurmayı pek sevmeyen biri öğretmenlikte zorlanır. Ben hem alanı mı hem çocuklarla ilgilenmeyi çok seviyorum. Hele ki matematik gibi herkesin korktuğu bir dersi biraz olsun eğlenceli hale getirip sevdirebiliyorsan işte ozaman mutlu oluyosun. Farklı branşlar daha rahattır belki ama dediğim gibi sevmek önemli. Ha yıllar sonra ataması nasıl olur, kaç kişi alırnır onu hiç bilemeyiz. Çünkü bi anda sistem değişebiliyor. Maddi olarakta diğer yorumlardaki gibi 4500 net alırsın ama ekdersler kurslar olursa 2000-2500 daha kazanırsın

FurkanKurt68
Kapalı
20 Temmuz 2020 14:23

Teşekkür ederim hocam Etüt merkezlerinde veya kolejlerde iş imkanı nasıldır maaş ne kadardır bileğiniz var mı
NesliEla, 4 yıl önce
Merhaba. Sorunun altına yazılan yorumları görünce biraz üzüldüm. Benimle aynı işi yapan meslektaşlarım neden böyle olumsuz düşünüyor diye. Bende 8 yıllık ilköğretim mat öğretmeniyim. Boğaziçi mezunuyum. Çevremde bunu duyan herkesin ilk tepkisi oralarda okuyup burda öğretmenlik mi yapıyorsun oluyor. Ama ben gerçekten işimi seviyorum. Sadece ünide çok zorlanarak okumuştum ona biraz üzülüyorum. Sanırım herkesin beklentisine göre değişiyor mesleğin iyi yada kötü olması. Mesleğe 2 boyutuyla bakmak gerek bence. Biri matematik alanı, diğeri öğrencilerle ilişki boyutu. Çocukları , iletişim kurmayı pek sevmeyen biri öğretmenlikte zorlanır. Ben hem alanı mı hem çocuklarla ilgilenmeyi çok seviyorum. Hele ki matematik gibi herkesin korktuğu bir dersi biraz olsun eğlenceli hale getirip sevdirebiliyorsan işte ozaman mutlu oluyosun. Farklı branşlar daha rahattır belki ama dediğim gibi sevmek önemli. Ha yıllar sonra ataması nasıl olur, kaç kişi alırnır onu hiç bilemeyiz. Çünkü bi anda sistem değişebiliyor. Maddi olarakta diğer yorumlardaki gibi 4500 net alırsın ama ekdersler kurslar olursa 2000-2500 daha kazanırsın

NesliEla
Memur
20 Temmuz 2020 23:22

Etüt merkezlerini bilmiyorum. Ben 2012 mezunuyum. İstanbul da iyi bir kolejde staj yapmıştım. O zaman oradaki matematikçiler 4-5bin alıyolardı ki bundan 8 sene öncesi. Ama tabiki kolejde tecrübe önemli birde kurumsal olması... yani hayat bu ne getireceği belli olmaz, mezun olana kadar neler neler değişir. Meslek seçerken sadece maaş hesabı yapmakta çok doğru değil bence. Sevebileceği ve faydalı olabileceğini düşündüğü mesleği yapmalı insan...
FurkanKurt68, 4 yıl önce
Teşekkür ederim hocam Etüt merkezlerinde veya kolejlerde iş imkanı nasıldır maaş ne kadardır bileğiniz var mı
Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi