Editörler : Pangaea
19 Ekim 2010 16:32

yaz dönemi formasyon taban puan...

öncelıkle herkese saygı ve selamlarımı iletiyorum.arkadaşlar bir konuda bilgi ve görüşlerinizi merak edıyorum.malum formasyon mağduruyum ben de ve geçen sene mezundum ıkı yıldır alamıyorum.bu sene 4-5 yere başvuru yaptım,puanların uçukluğunu görünce ümidimi kestim ve gidip tecil bozdurdum,askere gideceğim aralıkta.şimdi merak edıyorum bu formasyon dönemınde türkiye geneli en düşük puanlar kaç ve hangi ünivestiteye yerleşti?benım 68.40 ortalamam var önumuzdekı sene askerden gelınce kısmetse başvurmayı düşünüyorum.umutsuz vaka mı?yoksa ümit var mı?ya da şöyle söylıyeyım elbette kı 3-4 sene beklersem formasyon alacak kımse kalmayacağı için sıra benım gibi düşük puanlılara gelır.ama 3-4 sene beklemek böyle bir lüksüm yok.bilgi ve görüşlerinizi merak edıyorum.umutsuz vaka mı?

tonur22
Aday Memur
19 Ekim 2010 18:20

50 kişi girmiş,bir kişi bile cevap yazmamış...

pınnn
Şube Müdürü
19 Ekim 2010 18:28

ikinci dönemde formasyon açılabilir dolayısıyla ortalamalar baya bi düşecek şimdi nerdeyse 70lere kadar düştü ortalamalr. ki bu yıl daha önceki yıllardan mezunlar ve 2010 mezunları birden başvuru yaptığı için talep fazlaydı. seneye hem yüksek puanlı daha önceki mezunlar formasyon almadıkları için başvuru yapmıycaklar hem de 2011 mezunları da formasyonla mezun olacaklar dolayısıyla seneye 2,5 veya 65 üzeri olan herkes formasyon alacaktır. :))

fethingulu
Şef
19 Ekim 2010 18:40

kendi üniversiten verirse daha rahat alırsın bence

Yazukk
Daire Başkanı
19 Ekim 2010 18:44

hangi bölüm olduğunu söylememişsin edebiyat matematik ya da tarih bölümü mezunuysan seneye alacağını söylemek bence toz pembe bi tablo olur.. fizik kimya biyoloji mezunuysan seneye çok rahat alırsın formasyonu.. ara dönemde de alım olursa ve şu an formasyonu veren 43 okulun hepsi açarsa ya da en kötü ihtimalle 30 üniversite formasyon açtığı taktirde seneye alma ihtimalin çoook yüksek olur...

bölümüne göre tablonun pembeliği değişiyo yani...

tonur22
Aday Memur
19 Ekim 2010 20:40

evet bölümü yazmayı unutmuşum.edebiyat mezunuyum arkadaşlar.ciddi anlamda bu sene puanların ulaştığı noktayı görünce yıkıma uğradım.geçen sene formasyona alesle alınırken dönem arasında elazığ fırat gelıyordu bana(78.5 ales puanım var) gitmemiştim.bu sene gıderım dıye düşünüyordum.şansıma bu sene de alesle almamaya başladılar.ve sonrası malumunuz.okul puanım da düşük olduğu için giremedık bu sene.inşallah dediğiniz gibi olur,seneye hepimiz yerleşiriz.dertler de bıtmıyor kı kardeşim,kredi ödemem seneye kasımda başlıyor.şayet kaznırsam formasyonu okula mı para yetiştiricez,kredi ödemesını mı yapıcaz?of of ...

pınnn
Şube Müdürü
19 Ekim 2010 20:54

Türk dili ve edebiyatı mezunuyum ortalamam da 2,51 ama seneye bence çok rahat alıcam çünkü kendi üniversitem 2,63 ilee kapattı ki diğer üniversitelerde de dışardan mezunlara edebiyat 2,95 lere kadar düştü ki bence 2,90na kadar düşücek. Ayrıca bu sene veren üniversitelere seneye yeni üniversiteler de eklenicek. Ayrıca daha önceki yıllardan da mezun bir çok kişi bu yıl başvurdu seneye yeni mezunlar da olmayacak başvuru yapan ve daha önceki yılların mezunlarının da yüksek ortalamalıları da bu yıl almış olucak dolayısıyla seneye bu yıl ki gibi bir yığılma söz konusu olmayacak.

Ayrıca seneye fizik kimya gibi bölümlere de çok fazla talep olacağını sanmıyorum bu yıl bile 2,5a kadar düştüler ve seneye solayısıyla onların kontenjanları da edebiyat ve mtematiğe aktarılacaktır :)) bu sene alamayan herkes seneye alabilecektir şimdiye kadar formasyonla ilgili ne dedimse çıktı. (NOT: sütçü imam, ısparta, afyon üniversiteleri de formasyon açacaklar )

kıravatlı_amele
Daire Başkanı
19 Ekim 2010 21:16

bence askere gitme, ne olacağı belli olmaz. benim de tecil seneye bozuluyor. açıkoğretime veya doktoraya kayıt yaptrp ertletcem. devlet bana formasyon versın ben de ona askerlik hizmetimi vereym

tonur22
Aday Memur
19 Ekim 2010 21:20

kıravatlıamele; valla kardeş artık kaybedecek zamanım yok.er geç bu askerlık yapılacak ama şimdi ama 5 yıl sonra.iyisi mi zaten formasyonu alamadık,daha fazla zaman kaybetmemek,keşke geçen yıl okul bittiği gibi gitseydim.hiç değilse 5 ay yapar gelırdık.şimdi gitsem bile papatya falı gibi,askerdeyken bile tek tip çıkarsa bize vuracak

kıravatlı_amele
Daire Başkanı
19 Ekim 2010 21:28

haklısın tabiki de, bak bi yasa ile 2,5 altındaki yüzlerce kişiyi mağdur ettiler, hani olur ya sen askerdeyken hadi başvuran herkese veriyoruz formasyonu bir daha da yok formayon gibi bi uygulama derlerse... ki böyle birşey olamaz diye bir şey yok 2,5 örneği varken... umarım en doğru kararı verirsin kardeş.. hepimiz için hayırlısı...

tonur22
Aday Memur
19 Ekim 2010 21:32

amin kardeş amin.herkes için hepimiz için inşallah.burda herkes iyi kötü bir emek maddi manevı bir çok şey sarfettık.inşallah en yakın zmanda hallolur bu sorun hepimiz için.ama öyle herkese verıyoruz bır defaya mahsus öle bir şay sanmıyorum olacağını.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi