Editörler : E.Kayı Han
09 Aralık 2019 21:31

Tarikat Şeyhleri ve İslam
Biraz önce bir tarikatın tevbe alması diye bir ritüeli varmış onu dinledim. "Allahım işlediğim günahlardan utanıyorum beni affet, bir daha işlemeyeceğim" bunu söyledikten sonra da şeyhin adı söylenip sofi olunuyormuş. İnsanlar şeyhleri peygamber yerine koyup günaha giriyorlar bence, yazık oluyor bu millete. Allah'ın kelamını okumayanlar,dua etmenin lezzetine varamayanlar, Allah'ın yarattıklarına bakıp tefekkür etmeyenler gidip şeyhden tevbe alıyor. Üzüldüm vallahi.

ercanzzy
Aday Memur
10 Aralık 2019 15:37

canım kardeşim şeyhe tevbe değil şeyh ile beraber tevbe etmek, tevbene salih bir kimseyi şahit tutmak olarak düşünürsen mesele yok.. Bir Hadis alimler peygamberlerin varisidir diyor buna göre Rabbani alimlerle beraber olup onlarla beraber sünneti seniyyeyii öğrenmek gerekir. bu kimseler ne yapıyor gidip öğrenmek soruşturmak gerekir şeriata aykırı bir davranış var mı ölçü bu olmalıdır. bu insanlar Allahın farzını peygamberin sünnetini insanlara sevdiriyor hor hakir görülecek kimseler değiller emin ol
12 Aralık 2019 15:45

"canım kardeşim şeyhe tevbe değil şeyh ile beraber tevbe etmek, tevbene salih bir kimseyi şahit tutmak olarak düşünürsen mesele yok"

:))Ha haklısın tabii ki..kişinin Allah huzurunda Allah'ın anlaması ve ikna olması için yeterli delil içeren şahitlerin huzurunda tövbe etmesi çok önemlidir:)

ercanzzy, 4 yıl önce
canım kardeşim şeyhe tevbe değil şeyh ile beraber tevbe etmek, tevbene salih bir kimseyi şahit tutmak olarak düşünürsen mesele yok.. Bir Hadis alimler peygamberlerin varisidir diyor buna göre Rabbani alimlerle beraber olup onlarla beraber sünneti seniyyeyii öğrenmek gerekir. bu kimseler ne yapıyor gidip öğrenmek soruşturmak gerekir şeriata aykırı bir davranış var mı ölçü bu olmalıdır. bu insanlar Allahın farzını peygamberin sünnetini insanlara sevdiriyor hor hakir görülecek kimseler değiller emin ol

Hikmetname
Memur
02 Ocak 2020 16:43

Tarikat şeyhinden tevbe almak gibi bir durum söz konusu değildir. Kimse tevbe veremez.

Tevbe edilecek merci Cenabı haktır. Cenabı hak hep birlikte Allaha tevbe ediniz buyurmaktadır. İçtenlikle Allaha tevbe ediniz buyurmaktadır. Cemaat halinde yapılan namaz ve zikir nasıl ki fazilet olarak bireysel olarak yapılan namaz ve zikirden daha makbul ve faziletli ise cemaat halinde yapılan tevbe ve istiğfar elbetteki rahmeti celbeder ve kabule daha yakındır. Burada tevbe veren şeyh değil tevbe edilmesine vesile olan kişidir ki hayra vesilen olan elbette ki hayrı yapan gibidir. Burada Rabbini bilmeyen, günaha, isyana ve harama bulaşan insanlara tevbeye davet etmek, tevbe etmelerine vesile olmak onları Allaha ve yoluna davet etmek elbette takdir edilmesi gereken faziletli amellerden biridir.

hknnnnn
Aday Memur
06 Şubat 2020 19:34

Şeyhin anlamı bir nevi; ilim ve irfan sahibi, lider demektir. Ama malesef günümüzde özellikle şeyhlik kavramını kötüye kullanılıp bu makama kendini getirmeye çalışan insanlar doludur.

Şey aslında, Müslümanların ihtiyacı olan bilgileri veren kişiler olmalıdır. Hem bilgili, ilimli, takvalı, lider gibi....

Gemişte ilim ve takva sahibi olan; Hz. Abdülkadir Geylani, Hz. İmamı Rabbanî, Hz. Hacı Bektaşı Veli gibi Allah?ın ve Peygamberin (sav) yolundan giden gerçek Şeyhler vardır. Kaynak: https://www.namazsitesi.com/seyh-ne-demek.html

Ayrıca sizin dediğiniz gibi duasan sonra da şeyhin adı söylenip sofi olunuyormuş gibi şeyler gerçekten bidattır, İslamda yeri yoktur bence. Dediğiniz gibi bazıları şeyhleri peygamber yerine koyup günaha giriyorlar...

25 Mart 2020 14:44

Konunun sakıncalı kısmı da Hristiyanlardaki günah çıkarma ritüeline benzemesi.

MütefekkirYolcu
Aday Memur
29 Nisan 2020 09:39

Ehli olmadığım bir konu tarikatlarla bir bağlantım yok, lakin şeriata uygun olup olmadığına bakmak gerekir başlık tarikat şeyhleri ve İslam bütün tarikat şeyhleri aynımıdır bilemem, veyahut tarikatların hepsi bidat doludurda diyemem ehli tarik Allah dostu olanlar varlardır mutlaka, şeyhe tövbe edip şeyhten beklenti içinde oşduklarını zannetmem işlenen günahların başkalarına açılmaması gerektiğini biliyorum, Hizmet eden tarikatlar olsada bir çok insanı İrşad etsede bu zamanda tarikatların ehemmiyeti yoktur, zaman birlik olma zamanıdır, iman kurtarma zamanıdır

dede ali-
Daire Başkanı
03 Mayıs 2020 01:29

"ehil olmadığım bir konu" diye cümleye başlayıp, "tarikatların ehemmiyeti yoktur" diye cümleyi bitirmek. maşallah, hem bilgisi yok hem de yok sayıyor. tarikat nedir? öğren ve ondan sonra görüşünü bildir kardeşim. twitter kullanıyor musun bilmiyorum ama şuanda hastag dedikleri şeyde "#thor" etiketi var. Konu şu; İstanbulda yağmur var, gök gürültülü ve yıldırımlar düşüyor.... onbinlerce aptal ise, bu olayı thor diye antik yunan tanrısına, film karakterine bağlıyor. bu olay ister gırgır maksatlı olsun, ister şaka olsun insanımızın düstüğü durumu gösteriyor. Cahilliğini, gafletini gösteriyor. Ve sen tutmuşsun tarikatların ehemmiyeti yoktur diyorsun. Tarikatlar olmasa gençlik yukarıda anlattığım gibi. Tarikat nedir, şeyh nedir, mürid kime denir, tasavvuf nedir bir araştır lütfen kardeşim.
MütefekkirYolcu, 4 yıl önce

Ehli olmadığım bir konu tarikatlarla bir bağlantım yok, lakin şeriata uygun olup olmadığına bakmak gerekir başlık tarikat şeyhleri ve İslam bütün tarikat şeyhleri aynımıdır bilemem, veyahut tarikatların hepsi bidat doludurda diyemem ehli tarik Allah dostu olanlar varlardır mutlaka, şeyhe tövbe edip şeyhten beklenti içinde oşduklarını zannetmem işlenen günahların başkalarına açılmaması gerektiğini biliyorum, Hizmet eden tarikatlar olsada bir çok insanı İrşad etsede bu zamanda tarikatların ehemmiyeti yoktur, zaman birlik olma zamanıdır, iman kurtarma zamanıdır

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi