Editörler : crops35
19 Ocak 2013 13:34

Vergi İndirimi İçin Maliyeyi Dava Etme

Arkadaşlar ben vergi indirimi için %40 lık raporumla vergi dairesine başvurdum ve onlarda raporumu maliye bakanlığına gönderdi. Maliye bakanlığı da raporumu %32 ye indirdi. Bende dava etmeyi düşünüyorum.

Emsal oluşturabilecek mahkeme kararları varsa paylaşabilir misiniz ?

Teşeşkkürler...

kirli_33
Daire Başkanı
19 Ocak 2013 16:53

Dava etmeden önce itiraz edin ve raporunuzun tekrar incelenmesini talep edin.İncelemeden sonra konuyu yargıya taşıyın derim.

yaseminbuse
Memur
21 Ocak 2013 11:11

emsal karar var yargıtaydan yeni çıktı "hastanenin verdiği oran düşürülemez ve ankara oran veremez diye araştırın bulursunuz! vede kazanırsınız

sosyolog*
Şef
21 Ocak 2013 15:13

Ya lütfen arkadaşlar bu kararın linkini verirmisiniz? karar varsa bulamıyorum.

yaseminbuse, 11 yıl önce

emsal karar var yargıtaydan yeni çıktı "hastanenin verdiği oran düşürülemez ve ankara oran veremez diye araştırın bulursunuz! vede kazanırsınız

kerasus.28
Şube Müdürü
21 Ocak 2013 15:59

maliye, hastaneden aldığınız rapordan bağımsız olarak değerlendiriyor engel derecesini. gelir idaresine bağlı olarak merkez sağlık kurulu değerlendirir ve gerek gördüğünden yeni rapor isteyebilir veya farklı karar verebilir.

"Kurul, raporlarda yer alan bulgular ve tanı ile Yönetmelik eki cetvellerde belirlenen çalışma gücü kayıp oranları arasında çelişki görürse resen ve nihai olarak karar vermeye yetkilidir.
Ancak, kurul gerek görmesi halinde bu raporları bir daha incelenmek üzere raporu veren hastaneye iade edebilir veya başvuruda bulunanın başka bir yetkili sağlık kuruluşuna gönderilmesini isteyebilir. "

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1318#

eski çalıştığım yerde engelli statüsünde olupta vergi indiriminden faydalanamayan çok kişi vardı.

yaseminbuse
Memur
23 Ocak 2013 11:59

Bende yararlanamıyorum vergi indiriminden raporum%51'di Ankara %35 verdi 2 sene önce idi ama bu, şimdiye gelirsek kararın, linkini bilmiyorum ama kazanılan dava var biliyorum,2011 veya 2012 senesine ait bir dava idi yanılmıyor isem araştırıp bulmaya çalışırım

aysglkrbrk
Memur
24 Ocak 2013 10:34

Arkadaşlar vergi indiriminden yararlanamayan daha doğrusu raporun kabul edilmemesi halinde erken emeklilikten de mi yararlanamıyoruz Net bilgisi olan varsa yazsın lütfen...

TURQCE
Aday Memur
25 Ocak 2013 08:14

belki de sağlığınıza kavuştunuz

belkide artık engelli değilsiniz dir !

buradan sizin özel durumunuzu bilmemize imkan yok

dahası sizin hangi haklardan yararlancağınıza karar veren resmi heyet biz değiliz !

turkizzet
Aday Memur
25 Ocak 2013 08:42

Bende 2 kere başvurda bulundum farklı senelerde , farklı hastanelerde 1. %45 , 2. %55 oranda, 2007 - 2009 yıllarında.... Ortopedik doğuştan engelim var, değişmiyecek süreli bir rapor. İşe girerken engelli statüsünde İŞKUR aracılığıyla girmiştim, yani işyerinde engelli personel olarak çalışmaktayım ama gel gelelim Maliye gelince 2 raporumuda %25 düşürdü.... Anlam veremedim... Neye göre yaparlar. belki dedim farklı hastanelere gideyimde kafalarında bir şey gelmesin diye ama malesef olmadı..

yaseminbuse
Memur
25 Ocak 2013 12:30

arkadaşlar vergi indirim memurlar için sadece vergi indirimi sağlar,ama sgk da erken emeklilik hakkınıda sağlar. Benim indirimimi iş yerim uygulamıyor. Evet önceden ankara oranları değiştire biliyordu ama artık değiştiremiyor,hastanenin veriği orana uyuyor, sadece hastanenin verdiği süresiz raporlara daima uymuyor o kadar

mkızılt
Aday Memur
09 Ocak 2017 13:21

Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde

Kararnamelerde Değişiklik Yapılması

Hakkında Kanun

Kanun No. 5378 Kabul Tarihi :1.7.2005

MADDE 2. — Bu Kanun özürlüleri, ailelerini, özürlülere yönelik hizmet veren kurum ve kuruluşlar ile diğer ilgilileri kapsar.

MADDE 5. — Özürlülerle ilgili derecelendirmeler, sınıflandırmalar, tanılamalar uluslararası özürlülük sınıflandırması temel alınarak hazırlanan özürlülük ölçütüne göre yapılır. Özürlülük ölçütünün tespiti ve uygulama esasları, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

GEÇİCİ MADDE 1. – Bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde yürürlüğe konulur.

Bu kanundan sonra çıkan hiçbir yönetmelik yenilenmemiş yeniden sıfırdan çıkarılmıştır. Bu sebeple maliyenin yönetmeliği 1981 e dayandırarak raporlarda indirim yapmasının hiçbir nedeni yoktur.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi