Editörler : F16 Gökçen
11 Ağustos 2018 06:22

Boyun düzleşmesi hastaları (tavsiyeler)

Merhaba,

yaklaşık 3 senedir beyin cerrahı boyun düzleşmesi teşhisi koydu ve ara ara ağrı oluyordu pek umursamıyordum. Son 3 haftadır ağrılarım şiddetlendi ve kulağımda geçmeyen çınlama başladı ayrıca sağ göz kapağımda seyirmeler başladı. Kbb ye gittim fakat kulağımda birşey bulamadı çınlamadan dolayı duyu kaybıda yok. Bpyun düzleşmesinden kaynaklandığını söyledi. İnternetten araştırınca pilates ve yüzme ile boyunun eski anatomik pozisyonuna dönebileceği söyleniyor. Doktorumda aynı şeyi söylemişti. Onun için günde 1.5 saate yakın egzersizler yapıyorum bu ağrılarımı hafifletiyor fakat omurları eski haline getiriyormu bilmiyorum. Kulağımdaki çınlama can sıkmaya başladı gerçekten. Benim gibi olan varmı aramızda acaba? Bu düzleşmeden kurtulabilirmiyiz egzersiz yapıpta kurtulabilenler varmı aramızda. İlaç tavsiyesi vermeyin lütfen ilaç kullanmayı istemiyorum ben boynumu eski haline gelmesini istiyorum lütfen tavsiyelerinizi belirtin bu dertten muzdarip olanlara yardımcı olalım. Ben ilerlemeleri burada güncelleyeceğim.

Volkanzekii
Kapalı
11 Ağustos 2018 08:11

bende 1 yildir boyun duzlesmesi var resmen hayati zindan ediyor bana tek tedavisi spor

ashil13
Genel Müdür
13 Ağustos 2018 12:35

Ben de daha önce bu sorunu yaşamıştım. Nasıl bir rezil ağrı olduğunu iyi bilirim. Sabah kalkarsın omzunlka boynunun tam birleşme yerinde bir ağırlık hissedersin. Sonra o ağrı bşına vurur, tüm gününü rezil eder. Canın hiç bir şey yapmak istemez.

Vaktiyle MR çektirdim, fizik tedavi verdiler gidememiştim. Daha sonra zaman içinde ağrılarım azaldı. Size tavsiyem;

- Ortopedik yastık kullanın

- Asla tabure tarzı dayanıksız sandalyelere uzun süre oturmayın

- Uzun süre öne eğilecek şekilde durmayın

Esrakon
Aday Memur
13 Ağustos 2018 15:49

+ortopedik yastık baya bi rahatlatıyor kullanmayanlar varsa tavsiye ederim. Ayrıyetten büyük bir havluyu rulo şeklinde sarıp boyun altına koyup yatınca baya bi rahatlatıyor. Gün içinde ağrılarınız azalıyor

Ayrıca dik bir şekilde oturabileceğiniz ve sırtınızı dayayabileceğiniz bir koltuğa oturun boynunuzu uzun süre eğmeyin.

güneşinkızı
Aday Memur
13 Eylül 2018 11:29

hareketlerinizi düzenli yapın

Zafercex
Aday Memur
25 Kasım 2018 03:23

Maalesef özellikle bilgisayar başında uzun süreli çalışanlarda boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı oluyor. Bende 2 adet de boyun fıtığı var,üstüne bir de oturmada güçlük çektiğim dönem oldu.

Boyun düzleşmesi için yapılan boyun egzersizleri var,internette arama yaparsanız bulabilirsiniz.

Bir de boyun egzersiz aleti var.Boyun düzleşmesinin bir sonraki aşaması boyun fıtığı.O nedenle bu aşamada yani düzleşme aşamasında dikkat etmek gerek ki bir de boyun fıtığı olmayın.

Boyun düzleşmesi hakkında detay bilgileri

--

save001
Daire Başkanı
08 Aralık 2018 05:08

Bence iyi bir romotoloğa muayene olmanızı öneririm ankolozen spondilit olabilirsiniz sağlam tetkikler sonucu tesbit ediliyor

drrrgercek
Aday Memur
08 Aralık 2018 16:23

kendımde hekim olarak boyun fıtıgı oldugumu gecen yıl farkettım polıklınıkde hasta bakarken cok defa egılıyor bılgısayar basında cok zaman gecırmek zorunda kalıyordum bır kac kez polıkde hasta bakarken anı bas donmesı ve bayılma atagı yasadım sonrasında boynum tutulmus gıbı bır agrı sonrası arka skapulamda sıddetlı bır agrı basladı sonra aynı taraf kolumda agrı hatta bır yaraya tuz basılıyor tarzı bır agrı basladı kalp krızı dusundum aspırın ıctım ekg cektım kan tahlıllerım normal vs bır daha polıklınıkde bayılma atagı yasayınca beyınde bır problem varmı dıye beyın mr mr anjıo venografı kendıme ıstedım ( bu arada bransım cocuk alakam yok pek fıtıkla cocukda olmaz ) mr sonuclarıma radyolog arkla baktık cılgın bır fıtıgım var tum eklemlerde duzlesme mevcut beyın cerrahısıne yonlendırıdı amelyat ederler dedı neyse beyın cerrahı arkadaslarda amelyat onerdıler yada fızık tedavı dedıler neyse fızık tedavı ve egzersızlere basladım suan superım hıc sıkıntı yok konuyla ılgılı cok fazla yabancı yayın ve kıtap okudum . boyun duzlesmesı ve fıtık olan hastalar ıcın onerılerım sunlar

once fıtık baslıyor ılerleyınce duzlesme oluyor boynumuzun arkasındakı kaslar hıc kullanmadıgımız en zayıf kaslarımız (bonfıle en yumusak et buyuzden:) bunları calıstırıp guclendıremezsek ondekı kaslar egılıp bukulunce hep kasıldıgından arkadakıler kompanse edemıyor ve duzlesme baslıyor ayrıca hıc bırımıze aılemız dık durus egıtımı vermıyor turkıyede dık durus dıye aratırsanız cok sayıda faydalı vıdeo var dık durmak lazım sırtını duvara dayadıgın zaman kafan ve sırtın duvara degmıyorsa zatan ank spnt olabılırsın yastıkda onemlı kalıtelı ortopedık yastık almak lazım vısco ucuzuna kacmayın ucuz aldım begenmedım 3 4 yastıgım var suan kalıtelılerınden almak lazım dıgerlerının kullanmıyorum boyun egzersızlerı var ozelden yazan olursa atabılırım hergun yapmak lazım fızık tedavıden daha etkın oldugunu dusunuyorum fızık tedavıyede gıttım fayda gordum fakat egzersız olmadan fayda gormek zor sıcak tutmakda onemlı sıcak herseyı genısletıp genlestırdıgınden sıkısmıs bır sınırın etrafındakı kaslarıda genısletecegınden agrı azalacaktır

son olarak mr resmımı telefonuma ekran koruyucu yaptım gordukce dık yuruyorum:)

Baranınannesi
Aday Memur
30 Ocak 2020 13:14

Arkadaşlar bende 1.5 senedir baş dönmeleri dengesizlik başta aşırı derece sersemlik hissi gözlerde kulaklarda basınç hissi gibi sorunlarla baş etmeye çalışıyorum bir sürü tahlil test yaptırdım ama sade ce bir boyun düzleşmesi teşhisi konuldu başka hiç bir şeyim yok sizler bu hastalıktan kurtuldunuz mu egzersizleri yapıyorum ama daha henüz geçmedi sıkıntılarım 1 kez fizik tedavi de gördüm bu hastalığı atlatanlar ne kadar süre de iyileştiler acaba ne tavsiye edersiniz

Mernuşş
Aday Memur
18 Nisan 2020 12:57

hocam geçmiş olsun öncelikle. ben 8 yıllık polis memuruyum ve 6 senedir büroda çalışıyorum. bu başlıkta yazılan bütün sorunları ziyadesiyle yaşıyorum. ne yapmam gerekir, bilgi verirseniz çok memnun olurum. sağlıklı, başarılı günler dilerim.
drrrgercek, 5 yıl önce

kendımde hekim olarak boyun fıtıgı oldugumu gecen yıl farkettım polıklınıkde hasta bakarken cok defa egılıyor bılgısayar basında cok zaman gecırmek zorunda kalıyordum bır kac kez polıkde hasta bakarken anı bas donmesı ve bayılma atagı yasadım sonrasında boynum tutulmus gıbı bır agrı sonrası arka skapulamda sıddetlı bır agrı basladı sonra aynı taraf kolumda agrı hatta bır yaraya tuz basılıyor tarzı bır agrı basladı kalp krızı dusundum aspırın ıctım ekg cektım kan tahlıllerım normal vs bır daha polıklınıkde bayılma atagı yasayınca beyınde bır problem varmı dıye beyın mr mr anjıo venografı kendıme ıstedım ( bu arada bransım cocuk alakam yok pek fıtıkla cocukda olmaz ) mr sonuclarıma radyolog arkla baktık cılgın bır fıtıgım var tum eklemlerde duzlesme mevcut beyın cerrahısıne yonlendırıdı amelyat ederler dedı neyse beyın cerrahı arkadaslarda amelyat onerdıler yada fızık tedavı dedıler neyse fızık tedavı ve egzersızlere basladım suan superım hıc sıkıntı yok konuyla ılgılı cok fazla yabancı yayın ve kıtap okudum . boyun duzlesmesı ve fıtık olan hastalar ıcın onerılerım sunlar

once fıtık baslıyor ılerleyınce duzlesme oluyor boynumuzun arkasındakı kaslar hıc kullanmadıgımız en zayıf kaslarımız (bonfıle en yumusak et buyuzden:) bunları calıstırıp guclendıremezsek ondekı kaslar egılıp bukulunce hep kasıldıgından arkadakıler kompanse edemıyor ve duzlesme baslıyor ayrıca hıc bırımıze aılemız dık durus egıtımı vermıyor turkıyede dık durus dıye aratırsanız cok sayıda faydalı vıdeo var dık durmak lazım sırtını duvara dayadıgın zaman kafan ve sırtın duvara degmıyorsa zatan ank spnt olabılırsın yastıkda onemlı kalıtelı ortopedık yastık almak lazım vısco ucuzuna kacmayın ucuz aldım begenmedım 3 4 yastıgım var suan kalıtelılerınden almak lazım dıgerlerının kullanmıyorum boyun egzersızlerı var ozelden yazan olursa atabılırım hergun yapmak lazım fızık tedavıden daha etkın oldugunu dusunuyorum fızık tedavıyede gıttım fayda gordum fakat egzersız olmadan fayda gormek zor sıcak tutmakda onemlı sıcak herseyı genısletıp genlestırdıgınden sıkısmıs bır sınırın etrafındakı kaslarıda genısletecegınden agrı azalacaktır

son olarak mr resmımı telefonuma ekran koruyucu yaptım gordukce dık yuruyorum:)

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi