Editörler : "eskiyara"Pangaea

Yasaklı
13 Mart 2023 10:54

Zam Seçim VS

Arkadaşlar bazıları hala zam umut ediyor. Ya arkadaşım biraz kafayı çalıştırın en kötü işçi bile bizden fazla alıyor adam adliyede işçi bu ay çift maaş alacak 25 bin.Bu hükümet memur düşmanı. 20 milyon oyu neden görmezden geliyor? çünkü zaten kaybettiler seçimi... İşçi sendikasıyla bile görüşüyorlar tekrar zam için. Memur uyandı artık bunlara oy moy vermez kendileride biliyor ama ne kadar cahilden oy çaldım kar diyor. Mecliste agırlığını koymak için. Şahsi görüşüm maaşım 13 bin. Yanına bir sıfırda koysa bunlara oy vermeyecem. Ama muhalefet naptı derseniz hiç bir şey. Muhalefete de oy vermeyecem her hangi bir memurları ilgilendiren değişimden bile bahsetmediler maaşı geçtim. O yüzden 2 çakalın kapılmasını izleyeceğiz.

Ogr.1
Şef
13 Mart 2023 13:03

Hem maaşdan dem vuruyorsun hem de maaşımı 130 bin yapsa bile oy vermeyecem diyorsun. Sizin gibiler yüzünden bu hükümete oy veriliyor zaten.

Muratt67
Yasaklı
13 Mart 2023 13:09

Ne alakası var hocam sen iyi misin bu hükümetin yaptığı yapacagı zammın benim için bir önemi yok. Beni kazanacak yani gelecek olan hükümet ilgileniyor AKP zaten kaybetti. Maalesef gelecek olan hükümet te de iş yok. Kafan iyi mi senin? AKP nin yaptıgı zammı ben istemiyorum geri enflasyon olarak dönüyor piyasa dünya bile güvenmiyor hiç kimse tüm yatırımcılar kaçtı ülkeden deli miyim de bu hükümetin bana yapacagı zam mı destekleyim! Para basıp enflasyon yaratmak benim işime gelmez. Gelecek olan hükümet e güven kesinlikle olacak ama maalesef onlarda benim hakkımı aramaya k öyle gözüküyor

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
13 Mart 2023 14:23

birkaç gün önce okulda ben ıktıdara oy vermeyecegım diye nerdeyse lince uğruyordum :)

memurun en az yarısı oy verecek hatta koşa koşa sandığa gidecek :)

bizim camia ise apayrı . hiç zam vermeseydi bizden daha çok oy alırdı sanırım :D

serkansah86
Daire Başkanı
13 Mart 2023 15:32

Hocam sen eğitim birsen lilerin olduğu yerde konusmussundur. Onlar mecbur verecekler akp den ekmek yiyorlar, nemalaniyorlar, önemli olan onlardan olmayanlara bakmak lazım :)

drogba-70, 1 yıl önce

birkaç gün önce okulda ben ıktıdara oy vermeyecegım diye nerdeyse lince uğruyordum :)

bizim camia ise apayrı . hiç zam vermeseydi bizden daha çok oy alırdı sanırım :D

Ogr.1
Şef
13 Mart 2023 15:32

Sen hükümete güvenmiyorsun ne yaparsa yapsın zarar olacak diyorsun. Muhalefete güvenmeyen muhafazakar kesim de aynısını söyleyip mevcut hükümete veriyor olay bu kadar basit. Kimse maddi zorlukları göre göre oy verecek kadar aptal değil. İnsanlar oy veriyorsa bir nedeni var. Dalga geçmek yerine insanların neden oy verdiğini anladığınız zaman belki insanların kararını değiştirebilirsiniz.

HasanHndn
Memur
13 Mart 2023 19:45

Valla şu saatten sonra kimseyi anlamaya çalışamam. 2023 olmuş öğretmen karın tokluğuna çalışıyor. Eğitim sistemi alt üst olmuş, öğretmenin gelişimi bir kaç videoya bağlanmış, ekonomi yerle bir olmuş, dolar tarihinin en büyük farkına varmış hala muhafazakar kesim de muhalefetten umutlu değil diyorsunuz. Kardeşim etin kilosu 300tl yi geçti, kardesim bu ulkede 2023 yilinda resmi rakamlara göre 48 binden fazla can kaybı var. Kardeşim binlerce aile darmadağın oldu. 3.dunya ulkesi gibi olduk hala muhalefet. Vermeyin ya vallahi billahi oy vermeyin. Gidin halimizden memnunuz deyip oyunuzu kullanın.

Emir ka
Şube Müdürü
13 Mart 2023 20:31

Kardeş boşver nefesini boşa harcama bunların kulağı sağır duymaz gözleri kör görmez. gene gelsinler başa boşver müstahak bunlara.her türlü felaketi yaşadık.bi ülkemizden kaçmadığımız kaldı.seçimden sonra kaçmayı da bizlere yaşatacaklar
HasanHndn, 1 yıl önce

Valla şu saatten sonra kimseyi anlamaya çalışamam. 2023 olmuş öğretmen karın tokluğuna çalışıyor. Eğitim sistemi alt üst olmuş, öğretmenin gelişimi bir kaç videoya bağlanmış, ekonomi yerle bir olmuş, dolar tarihinin en büyük farkına varmış hala muhafazakar kesim de muhalefetten umutlu değil diyorsunuz. Kardeşim etin kilosu 300tl yi geçti, kardesim bu ulkede 2023 yilinda resmi rakamlara göre 48 binden fazla can kaybı var. Kardeşim binlerce aile darmadağın oldu. 3.dunya ulkesi gibi olduk hala muhalefet. Vermeyin ya vallahi billahi oy vermeyin. Gidin halimizden memnunuz deyip oyunuzu kullanın.

Ezxelefim
Memur
13 Mart 2023 20:41

Yüzde 150 zam yapsin yani önceki alım gücüne gelsin, sonra faizi enflasyona esitlesin, çalmasın beşli çeteden paraları geri alsın ,af çıkarılan zengin vergilerinin iptalini gerçekleştirsin, Kızılay ve AFADı tasfiye etsin , kanton sistemi için değişiklik teklifi hazırlansın , tarikatlara saçılan paraları en yüksek mevduat faizi ile geri tahsil etsin sonra oy vermek için isteyecek yüzleri olsun teklifi düşünelim

historianizm
Genel Müdür
13 Mart 2023 21:11

senelerdir yüzde 2 yüzde 3 fark verdiler maaşlara.bunları unutarak oy mu vereceğim?neymiş seçim öncesi zam verip oy alacaklarmış vs...

rodiva
Genel Müdür
13 Mart 2023 21:12

%150 zam yapsalarda gene eski alım gücüne geleceğini ben düşünmüyorum , çünkü ortada birde şöyle bir durum var

her şeyin fiyatı da %1000 arttı nerdeyse. yani birileri bana bu söylediklerime inanmıyorsa o zaman kendi maaşına %150 zam yapılmış gibi varsaysın

bakalım bir tek tane dandik bile olsa bir evi kaç yıl sonra alabilecek şuan da... ,

sadece ev değil ki. herşey. herşey artmış durumda.

Ezxelefim, 1 yıl önce

Yüzde 150 zam yapsin yani önceki alım gücüne gelsin, sonra faizi enflasyona esitlesin, çalmasın beşli çeteden paraları geri alsın ,af çıkarılan zengin vergilerinin iptalini gerçekleştirsin, Kızılay ve AFADı tasfiye etsin , kanton sistemi için değişiklik teklifi hazırlansın , tarikatlara saçılan paraları en yüksek mevduat faizi ile geri tahsil etsin sonra oy vermek için isteyecek yüzleri olsun teklifi düşünelim

Ezxelefim
Memur
13 Mart 2023 21:54

Hocam konu sadece yüzde 150 zam değil onun ardından hemen ekleme yapıldı faiz enflasyona esitlenmeli ki gerekirse harcamalar kısıtlamalı ve bu şekilde kur lira dengesi sağlanıp maliyetlerin düşmesi hedeflenmeli yani bir nevi kemer sıkma ha bunun dezavantajı nedir ihracatı ve bir takım harcamaları bir süre durma noktasına getirir.

rodiva, 1 yıl önce

%150 zam yapsalarda gene eski alım gücüne geleceğini ben düşünmüyorum , çünkü ortada birde şöyle bir durum var

her şeyin fiyatı da %1000 arttı nerdeyse. yani birileri bana bu söylediklerime inanmıyorsa o zaman kendi maaşına %150 zam yapılmış gibi varsaysın

bakalım bir tek tane dandik bile olsa bir evi kaç yıl sonra alabilecek şuan da... ,

sadece ev değil ki. herşey. herşey artmış durumda.

13 Mart 2023 21:58

Herşeyi anladım da işçiye neye göre cahil demişsin onu anlamadım :)) dandik tabela üniversitesi bitiren kendini elit aydın sanıyor memlekette

Ezxelefim
Memur
13 Mart 2023 22:00

Ya da tam tersi faizler yüksek tutulup başka bir şey yapılmadan ücretlerin artışı sağlanmalı ve faiz kur çaprazı göz önüne alındığında ters etki olacağından kurun aşağı yönlü seyri ile sabit ücretlerin artışı ile alım gücünün artırılması. Birkaç yıl kimse bankadan kuruş çekemez belkide yüzde yüzleri görecek faizlerden bahsediyoruz yani 100bin çekince 3 yıl sonra 400 bin ödeme birkaç banka batar bir yılda yaptıkları yüzde 500 kâra saysınlar bu önlemler ile dolar sabit kalsa bile bir süre sonra alım gücü ücretlerin iyileşmesi ve fiyat istikrarı politikası ile iyileştirilmiş olur. Bu iktidarda bunu yapacak beyin yok orası ayrı

rodiva
Genel Müdür
13 Mart 2023 22:20

ymuşak bir tonda aslında bilimsel kısımları vermişsiniz yada bilimselliğe uygun bağlamlar gibi.

ancak ...

bana boş gibi geliyor bazen , artık nerdeyse çoğunluk miktarda yada hatrı sayılır miktarda bir demografide halktan bir kesimin de neredeyse gerçeklikle bağlantısı koptu gibi.

çevremden bazı adamlar (memur hepsi) hayal dünyasında yaşıyor desem inanır mısınız mesela.

çünkü adamlarla aramızda geçen bir konuşmanın parçası şu (kasım ayında oldu):

"hocam ne kadar kira veriyorsunuz: 2000"

"vay be çok ucuzmuş , çok şanslsınız"

adam ise ne kadar maaş aldığımı unutmuş sanki (e ama kendisi de memur)

o zamanki maaşım da 9200 idi. 3bin de ben harcıyor olsam (ki 1200 de borcm vardı bi ara) bana ne kalıyor ki..?

dediğim gibi gerçeklikle bağlantısı koptu şuan da bir kısım insanların bence

ve hiç ama hiç hayra alamet değil bence bunlar.

ve bana sorarsanız Türkiyeyi çok zor zamanlar bekliyor ...

Ezxelefim, 1 yıl önce

Hocam konu sadece yüzde 150 zam değil onun ardından hemen ekleme yapıldı faiz enflasyona esitlenmeli ki gerekirse harcamalar kısıtlamalı ve bu şekilde kur lira dengesi sağlanıp maliyetlerin düşmesi hedeflenmeli yani bir nevi kemer sıkma ha bunun dezavantajı nedir ihracatı ve bir takım harcamaları bir süre durma noktasına getirir.

Beyaz-YaRaSa
Aday Memur
20 Mart 2023 15:26

.

ibrahim98
Şube Müdürü
21 Mart 2023 13:23

Faiz ve Enflasyon %19 iken, faizi 10 puan indirme uğruna ülkenin tüm ayarlarını bozdular. Gelişmiş ülkelerde siyaset, sandık günü bile zar zor konuşulurken bizde 7 den 70 e herkes siyasetin içinde. Siyasilerin yüzünü görmemek için TV bile izlemiyor, gazete almıyorum artık. Dönüşü olmayan yola girmeden önce son şans.

muallimi evsat
Aday Memur
21 Mart 2023 13:58

Milli güvenlik, değerli benim için. Vatan gittikten sonra kıymanın, soğanın canı cehenneme . Şu anda yediğimin üçte biriyle yaşarım. Ama güvenliksiz yaşayamam.Hele terör sevici partiyle dirsek teması olan partilere günahımı vermem. .Sessiz çoğunluk yine tokat atacak. 'Vermeyecem', 'Naptı' diye cümle kuran öğretmene 13 bin lira maaş da fazla.

alptug88
Şube Müdürü
21 Mart 2023 15:16

Türk bayrağı beni rahatsız ediyor diyen Hüdapar ile ortak olanlar mı milli güvenliği sağlayacak hocam. Madem tehlike biri pkk diğeri hizbullaha eyvallah ediyor. 13 bin liraya fazla diyen herkese 13 bin lira fazladır asıl. Siz istiyorsunuz ki değirmeniniz bozulmasın gene sendika ile atımızı koşturalım derdindesiniz. Kılıfınız da olmuş milli güvenlik. Ülkede ne olduğu belli olmayan 10 milyon mülteci varken neyin güvenliği? Deprem bölgesinde gördük nasıl da sattılar bizi. Koca ülkenin bakanı kahvaltı ve terlik veremiyoruz dedi. Ekonomisi olmayan ülkede güvenlik kalır mı?
muallimi evsat, 1 yıl önce

Milli güvenlik, değerli benim için. Vatan gittikten sonra kıymanın, soğanın canı cehenneme . Şu anda yediğimin üçte biriyle yaşarım. Ama güvenliksiz yaşayamam.Hele terör sevici partiyle dirsek teması olan partilere günahımı vermem. .Sessiz çoğunluk yine tokat atacak. 'Vermeyecem', 'Naptı' diye cümle kuran öğretmene 13 bin lira maaş da fazla.

hsnsylk
Genel Müdür
21 Mart 2023 15:31

temmuzda zam var kesin bilgi.

hugo.almeida
Kapalı
21 Mart 2023 17:32

Bizim okul biraz kapanık içine ama yarıya yakın çıkar AKP'ye oran. Bir arkadaş merkezde bir okulda. 60 tane öğretmenin en az 55 tanesi apaçık destekliyor dedi. Kafa buluyorsun dedim. Yemin billah etti.

Zaten ikiye ayrıldı oylar. 100 bin lira da verseler oyum başkasına diyenler ile maaşımdan da kesse oyum AKP'ye diyenler. İkinci kesim bana çok mantıklı geliyor. Akıl, bilim, mantık her şey var. :)

drogba-70, 1 yıl önce

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi