Editörler : cihan27E.Kayı Han
19 Mart 2015 04:50

Maaş icrası ve Banka blokesi

Hukukçu arkadaşlardan ricam ; Devlet memuruyum maaşımda haciz var ayrıca sandık kredisi kesintisi nedeniyle 1200 TL elima maaş geçiyor normal şartlarda zaten geçim imkansız iken maaş aldığım bankaya ait kredi kartı borcumdan dolayı hesaplarıma bloke konulup Seve seve ödeyeceksin durumu söz konusu oluyor, ödemek istiyorum ancak elime geçen maaşla ailemin geçimini zor bela yaparken ortalama 150 tl de maaş bankası taksitlendiriyor. Bu uygulama nedeniyle hafta sonuna geldiğinde maaş çekememiş ancak şube ile yapılandırma konusunda mutabık kaldığımızda maaşımı kullanabildim, bu konuda hukuki desteğe ihtiyacım var.

ekfo
Başbakan Müsteşarı
22 Nisan 2015 21:17

Affederler mi hiç. Dediğin olayı muhtemelen vakıfbank yapıyordur. Sanırım başka bankadan maaşının 1/4ü kesiliyor. 89/1 haciz ihbarnamesi olmadan alacağa karşılık hesaba bloke konulamaz.

ilker canpolat
Aday Memur
05 Şubat 2018 03:02

iyi günler

Ben vadesinde ödeyemediğim borçlarım sebebi ile icra takibine uğradım ve ödeyemediğim borçlarım icra yolu ile benden her ay düzenli olarak maaşımın 1/4ü yasal olarak kesiliyor.

Uğradığım sıkıntı sebebi ile birden çok icra dosyam bulunmakta ve sırası ile ödenmekte.

Borçlu olduğum bir kurum da (çalıştığım devlet kurumunun belirlemiş olduğu) maaş aldığımız banka olan vakıfbank.

Bana İCRA KESİNTİSİ YAPILMIŞ olarak yatan maaşımdan vakıfbank,her ay kesinti yapılarak yatan miktarın 1/4ünü tekrar bloke edip,sırası gelmediği halde borcuma mahsuben ödeme olarak benim herhangi bir talebim isteğim yada herhangi bir muvaffakatim olmadan benim adıma olan maaş hesabımdan ayrıca tahsil ediyor.

Bankanın benden alacaklı olan şubesi farklı bir ilde olduğu için şubeyi telefonla arayarak müşteri temsilcisine durumu anlatıp düzeltilmesini istedim.müşteri temsilcisi ise bunun yasal olduğunu,bununla alakalı istediğim yere başvuru yapabileceğimi,hiçbir halde bankaya olan borcum bitmeden bunu kaldırmayacaklarını iletti.

ŞİMDİ SİZLERE SORUM ŞUDUR;

1.BANKA YASAL OLARAK KESİNTİ YAPILAN MAAŞTAN,BORÇLUNUN HERHANGİ BİR İZNİ YADA TALEBİ OLMADAN TEKRAR TOPLU YADA KISMİ BLOKE KOYUP BORCUNU ERKEN TAHSİL ETME HAKKINA SAHİP MİDİR?

2.BANKA İCRA SIRASI GELMEDİĞİ HALDE BU ZAMANA KADAR KESTİĞİ MİKTARLARIN GERİ İADESİNİ YAPAR MI?

3.EĞER HAKKIM DOĞMUŞ İSE BU HAKKIMI BDDK'YA MI,TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ'NE Mİ ŞİKAYET EDEREK YADA KONUYLA ALAKALI MAHKEMELERE DAVA AÇARAK MI ARAMALIYIM?

Cevabınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim.

ekfo, 9 yıl önce

Affederler mi hiç. Dediğin olayı muhtemelen vakıfbank yapıyordur. Sanırım başka bankadan maaşının 1/4ü kesiliyor. 89/1 haciz ihbarnamesi olmadan alacağa karşılık hesaba bloke konulamaz.

Mrt-72
Daire Başkanı
05 Şubat 2018 10:06

Allah yardim etin , kimseyi dusurmesin bu bankalrin eline. Memur oldugum gunden beri ocra larla ugrasip duruyoruz. Calismadn once daha mi cok huzurluyduk ne bicim is anlamadim.

ekfo
Başbakan Müsteşarı
09 Şubat 2018 14:51

Mesajını şimdi gördüm müsait zamanda bilgisayardan uzunca mesaj atacağım.

ilker canpolat, 6 yıl önce

iyi günler

Ben vadesinde ödeyemediğim borçlarım sebebi ile icra takibine uğradım ve ödeyemediğim borçlarım icra yolu ile benden her ay düzenli olarak maaşımın 1/4ü yasal olarak kesiliyor.

Uğradığım sıkıntı sebebi ile birden çok icra dosyam bulunmakta ve sırası ile ödenmekte.

Borçlu olduğum bir kurum da (çalıştığım devlet kurumunun belirlemiş olduğu) maaş aldığımız banka olan vakıfbank.

Bana İCRA KESİNTİSİ YAPILMIŞ olarak yatan maaşımdan vakıfbank,her ay kesinti yapılarak yatan miktarın 1/4ünü tekrar bloke edip,sırası gelmediği halde borcuma mahsuben ödeme olarak benim herhangi bir talebim isteğim yada herhangi bir muvaffakatim olmadan benim adıma olan maaş hesabımdan ayrıca tahsil ediyor.

Bankanın benden alacaklı olan şubesi farklı bir ilde olduğu için şubeyi telefonla arayarak müşteri temsilcisine durumu anlatıp düzeltilmesini istedim.müşteri temsilcisi ise bunun yasal olduğunu,bununla alakalı istediğim yere başvuru yapabileceğimi,hiçbir halde bankaya olan borcum bitmeden bunu kaldırmayacaklarını iletti.

1.BANKA YASAL OLARAK KESİNTİ YAPILAN MAAŞTAN,BORÇLUNUN HERHANGİ BİR İZNİ YADA TALEBİ OLMADAN TEKRAR TOPLU YADA KISMİ BLOKE KOYUP BORCUNU ERKEN TAHSİL ETME HAKKINA SAHİP MİDİR?

2.BANKA İCRA SIRASI GELMEDİĞİ HALDE BU ZAMANA KADAR KESTİĞİ MİKTARLARIN GERİ İADESİNİ YAPAR MI?

3.EĞER HAKKIM DOĞMUŞ İSE BU HAKKIMI BDDK'YA MI,TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ'NE Mİ ŞİKAYET EDEREK YADA KONUYLA ALAKALI MAHKEMELERE DAVA AÇARAK MI ARAMALIYIM?

ekfo
Başbakan Müsteşarı
20 Şubat 2018 02:33

Unutmuşum kusura bakma, cevaplandı.

iyi günler

mollarey
Aday Memur
20 Şubat 2018 15:06

ekfo buraya yazarmısın bizde ögrensek bizimde bu tarz sıkıntılarımız var

ekfo, 6 yıl önce

Unutmuşum kusura bakma, cevaplandı.

ases33
Aday Memur
20 Haziran 2018 21:28

İlker bey kolay gelsin benim durumum sizin durumla aynı ben tüketici hakem heyetine verdim kazandım

specialteacher
Şube Müdürü
20 Haziran 2018 23:58

Hocam asla ama asla maas hesabına blole koyamazlar bu bir suctur.ayrıca sadece maasın 1\4 unu haczer

efsane74
Aday Memur
21 Haziran 2018 00:28

maalesef benim durumumda ayni ve bunu sadece vakifbank uygulama da yapiyor saniyorum.iik 83.madde acik ve bu uygulama kesinlikle yasal degil.tuketici hakemn heyeti ve mahkemesi nde cozulur diye dusunuyorum

efsane74
Aday Memur
21 Haziran 2018 00:29

ekfo hocam merhabalar bende aynen senin durumdayim bunla.ilgili dusuncelerini alabilirmiyim bende
ekfo, 9 yıl önce

ases33
Aday Memur
21 Haziran 2018 21:54

specialteacher hocam maalesef kesiyorlar ve yargıtay 13. dairenin kararını söylüyorlar ama yargıtay 13. dairenin kararında banka icraya vermemiş bizde ise icraya vermiş sırada bekliyorspecialteacher hocam ben bankayı tüketici hakem heyetine verdim ve kazandım banka tüketici mahkemesine itiraz etti sonucu bekliyoruz

specialteacher, 6 yıl önce

Hocam asla ama asla maas hesabına blole koyamazlar bu bir suctur.ayrıca sadece maasın 1\4 unu haczer

efsane74
Aday Memur
22 Haziran 2018 07:37

devrem sürecle ilgili gelismeler ne oldu vakifbankla ilgili problemi çozebildin mi?

iyi günler

25 Haziran 2018 18:21

Arkadaşlar banka maaşa bloke koyamaz ama banka senin maaşının yattığı hesaba bloke koyabilir banka o hesabın maaş hesabı olup olmadığına bakmaz o hesap bankanın sana açtığı mevduat hesabıdır ve gerektiğinde bloke koyabilir yani eğer bankaya ödenmemiş bir borcun varsa banka borçlunun hesabına bloke koyar...

ases33
Aday Memur
26 Haziran 2018 22:08

ayhan bey maaş aldığımız banka icrada sırada beklerken icrada ki dosyası adına nasıl bloke koyabiliyor bu yasal olmayan bir şekilde maaşa ikinci bir haciz olmuyor mu

ayhancantürk, 6 yıl önce

Arkadaşlar banka maaşa bloke koyamaz ama banka senin maaşının yattığı hesaba bloke koyabilir banka o hesabın maaş hesabı olup olmadığına bakmaz o hesap bankanın sana açtığı mevduat hesabıdır ve gerektiğinde bloke koyabilir yani eğer bankaya ödenmemiş bir borcun varsa banka borçlunun hesabına bloke koyar...

27 Haziran 2018 22:59

Banka maaşa bloke ya da icra koymuş olmuyor,banka senin hesabına bloke koyuyor o hesabın maaş ya da başka bir hesap olduğu bankayı ilgilendirmiyor.Zaten normal şartlarda banka maaş kesintisi yapamaz senden ancak icra dairesi aracılığıyla maaş haczi talep eder o da maaşının 1/4 ü oranındadır.Senin mesela bankada başka bir hesabın olduğunu varsayalım ve bu hesapta da bir miktar bakiye var.Banka alacağına karşılık bu hesabı da bloke edebilir,dediğim gibi bankayı maaş hesabı ilgilendirmiyor sana ait herhangi bir hesap olarak işlem yapıyor.

ases33, 6 yıl önce

ayhan bey maaş aldığımız banka icrada sırada beklerken icrada ki dosyası adına nasıl bloke koyabiliyor bu yasal olmayan bir şekilde maaşa ikinci bir haciz olmuyor mu

WrongSide
Aday Memur
28 Haziran 2018 12:12

Maaş hesabına bloke konulamaz. Maaş hesabına bloke konulamadığı için de bankalar genelde KMH üzerinden ya da varsa aynı bankadaki maaş hesabı olmayan ikinci bir hesabınız üzerinde bloke koyarak maaşınızı almanızı engeller. Ardından da borç bakiyesine yetecek miktar, kesilerek ardından bu bloke kaldırılır. KMH yoksa maaş hesabına kanunen bloke koyma ihtimalleri yoktur. Banka borç tahsilatını kanunen kredili mevduat hesabından tahsil ediyor olarak görüldüğünden dolayı maaş hesabından tek kuruş almıyor olarak görünür. Bu husus olayı kılıfına uydurmaktadır. BDDK üzerinden bunun yapılmaması için şikayette bulunulabilir.

Maaş hesabı olmayan ve farklı bankalarda yer alan diğer tüm hesaplar üzerine icra yolu ile bloke konulabilir. İcra yolu olmadan bloke konulması imkansızdır.

Yine memur maaşlarında minimum maaşın 1/4'ü oranında İcra yolu ile kesinti yapılabilir. Genelde bu oran en fazla 1/4 olarak bilinse de bu yanlıştır. Kanunen memur maaşlarında en az 1/4 kesinti yapılır. Bu kesinti maaş size ödenmeden taahhuk aşamasında kesilerek icra müdürlüğü hesabına aktarılır.

ases33
Aday Memur
29 Haziran 2018 21:00

peki hocam ben bankayı dava ettim tüketici hakem heyetini kazandım ama banka tüketici mahkemesine itiraz etti sizce mahkemenin kararı ne yönde olur. Teşekkürler.

WrongSide, 6 yıl önce

Maaş hesabına bloke konulamaz. Maaş hesabına bloke konulamadığı için de bankalar genelde KMH üzerinden ya da varsa aynı bankadaki maaş hesabı olmayan ikinci bir hesabınız üzerinde bloke koyarak maaşınızı almanızı engeller. Ardından da borç bakiyesine yetecek miktar, kesilerek ardından bu bloke kaldırılır. KMH yoksa maaş hesabına kanunen bloke koyma ihtimalleri yoktur. Banka borç tahsilatını kanunen kredili mevduat hesabından tahsil ediyor olarak görüldüğünden dolayı maaş hesabından tek kuruş almıyor olarak görünür. Bu husus olayı kılıfına uydurmaktadır. BDDK üzerinden bunun yapılmaması için şikayette bulunulabilir.

Maaş hesabı olmayan ve farklı bankalarda yer alan diğer tüm hesaplar üzerine icra yolu ile bloke konulabilir. İcra yolu olmadan bloke konulması imkansızdır.

Yine memur maaşlarında minimum maaşın 1/4'ü oranında İcra yolu ile kesinti yapılabilir. Genelde bu oran en fazla 1/4 olarak bilinse de bu yanlıştır. Kanunen memur maaşlarında en az 1/4 kesinti yapılır. Bu kesinti maaş size ödenmeden taahhuk aşamasında kesilerek icra müdürlüğü hesabına aktarılır.

efsane74
Aday Memur
29 Haziran 2018 22:15

arkadaslar vakifbank dan maas alip vakifbank icra sirasini beklemeden maasindan ikinci kesintiyi yapanlar olarak bir whatshap grubu olustursak nasil olur?

efsane74
Aday Memur
29 Haziran 2018 22:24

ayhan hocam mesele su ki bizim maas hesabimizda zaten 1.sirada icra kesintisi var ve geriye kalan iik gore 83./maddede yazili digerleri sirada bekler diyor.simdi maasimiz vakifbanka yarin diye veri kalan hesaba da 1/4 kesinti uyguluyor arti kmh hesabim 0 ona ragmen eksiye dusuruyor otomatik odeme tatimda yok.baska bankadan maas alsam zaten 1/4 u degil 3 un 1 ini alicak vakifbankda.vakifbank zorla imzalattigi kendi sozlesmelerine dayandiriyor bunu ama kanun acik ortada sen sirada beklerken zaten alacagini icra mudurlugunden kesintileriyle beraber alican zaten ases hocam tuketici hakem heyetini kazandi mahlemeyide insallah kazanacak ve bu haksiz duruma son verilecek artik
ayhancantürk, 6 yıl önce

Banka maaşa bloke ya da icra koymuş olmuyor,banka senin hesabına bloke koyuyor o hesabın maaş ya da başka bir hesap olduğu bankayı ilgilendirmiyor.Zaten normal şartlarda banka maaş kesintisi yapamaz senden ancak icra dairesi aracılığıyla maaş haczi talep eder o da maaşının 1/4 ü oranındadır.Senin mesela bankada başka bir hesabın olduğunu varsayalım ve bu hesapta da bir miktar bakiye var.Banka alacağına karşılık bu hesabı da bloke edebilir,dediğim gibi bankayı maaş hesabı ilgilendirmiyor sana ait herhangi bir hesap olarak işlem yapıyor.

specialteacher
Şube Müdürü
29 Haziran 2018 23:07

Hocam kesinlikle maaşına bloke koyamazlar.adliyeden maaşa haciz yazınsını al bankaya götur.hemen kal

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi