Editörler : supporters.
26 Ocak 2019 09:54

Ankara SBF/Mülkiye-İktisat hakkında

Merhaba abilerim ablalarım. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve Ankara Üniversitesi İktisat bölümü çok cazip geliyor. Bölümün ders programını inceledim, hoşuma gitti.Hedefim kaymakamlık veya Dış İşleri Bakanlığında meslek memurluğu.Hali hazırda C1 seviyesinde Almanca biliyorum, sertifikam var. Sizlere sormak istediklerim; Ankara SBF/Mülkiye hala eski imajını koruyor mu? Mülkiye mezunlarının kaymakamlık ve diğer memurluklara alımlarda öncelikli olduğunu duydum, bu bilgi ne kadar doğru? ( Kaymakam ve Valilerin büyük çoğunluğu Mülkiye mezunu) Devlet üniversitesinde Hukuk kazanamayacağım büyük ihtimalle. Özelde hukuk okuma imkanım var ama kıytırık apartman üniversitelerinden mezun olmak istemiyorum. Yıllığı burssuz 50.000 lira civarı olan bu üniversitelere verdiğim parayı avukat olunca kaç yılda çıkaracağım meçhul. Siz neler düşünüyorsunuz? Mülkiye-İktisat okuyup Almanca yanına iki dil ekleyerek mezun olmak mı yoksa özel üniversitede hukuk okumak mı? Hangisi daha mantıklı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

kaplumbaga155
Yasaklı
26 Ocak 2019 12:33

vay be birkaç yıl önceki ben geldi aklıma ben de ne umutlarla girmiştim mülkiyeye

vonbismarck
Aday Memur
26 Ocak 2019 13:10

Peki şu anki düşünceniz nedir mülkiye hakkında?
kaplumbaga155, 5 yıl önce

vay be birkaç yıl önceki ben geldi aklıma ben de ne umutlarla girmiştim mülkiyeye

kaplumbaga155
Yasaklı
26 Ocak 2019 13:17

iyidir sanırım. ama okul beni bi yerlere getirecek diye gitme. gene kendin çalışarak bir şeyler yapmak zorundasın

vonbismarck, 5 yıl önce
Peki şu anki düşünceniz nedir mülkiye hakkında?

vonbismarck
Aday Memur
26 Ocak 2019 13:23

Çok teşekkürler, başka fikri olan yok mu?
kaplumbaga155, 5 yıl önce

iyidir sanırım. ama okul beni bi yerlere getirecek diye gitme. gene kendin çalışarak bir şeyler yapmak zorundasın

Kerem92
Aday Memur
26 Ocak 2019 21:03

Kesinlikle ilerde hedeflerinin değişebileceğini düşünüp odtü yada bilkent gibi okullara gidip özel şansını da yaratmalısın
vonbismarck, 5 yıl önce
Çok teşekkürler, başka fikri olan yok mu?

sinavageldim
Aday Memur
27 Ocak 2019 13:41

Merhaba sevgili kardesim, ben isin hukuk boyutuyla alakali birkac kelam etmek istiyorum. Oncelikle birkac ozel universite disinda hukukta ozel yazmani tavsiye etmem ama sunu da goz onunde bulundur lutfen, bir mulkiyelinin girdigi her sinava hukuk mezunu olarak senin de girme hakkin var. Fakat ben de diger arkadaslar gibi dort bes sene sonra kamuda calisma niyetinin degisme ihtimali bulundugu icin odtü ya da bilkent secenegini en azindan dil yeterliligi kazanman bakimindan aklinin bir kosesinde bulundurmani tavsiye ederim.

Bununla birlikte, her sey senin elinde. Diploma sana sadece bir kapi acar, o kapidan girmek icin ayni diplomaya sahip olanlardan farkli seyler de yapmalisin. Dil bilmek, staj yapmak, network olusturmak senin icin birer arti.

Olur da gonlundeki puani alamazsan tercih yapmak icin acele etme, gerekirse bir kere daha hazirlan sinava. 18 yasindayken bir sene uzun bir zaman gibi gorunse de aslinda gercekten hayat icin buyuk bir kayip degil. Bunu sonradan farketmis bir buyugun olarak soyluyorum.

Umarim her sey gonlunce olur. Sinavda simdiden basarilar.

vonbismarck
Aday Memur
27 Ocak 2019 16:19

Cevabınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Yaşım 20. Yani bu sene olmazsa; 1 sene daha hazırlanma gibi bir olanağım yok maalesef. Bu sene bir üniversite kazanıp hayatımı düzene sokmam lazım.Derslerimin gidişatına bakarsak Odtü veya Bilkent için gerekli puanı alabilmem çok zor. Yine de elimden geleni yapacağım.
sinavageldim, 5 yıl önce

Merhaba sevgili kardesim, ben isin hukuk boyutuyla alakali birkac kelam etmek istiyorum. Oncelikle birkac ozel universite disinda hukukta ozel yazmani tavsiye etmem ama sunu da goz onunde bulundur lutfen, bir mulkiyelinin girdigi her sinava hukuk mezunu olarak senin de girme hakkin var. Fakat ben de diger arkadaslar gibi dort bes sene sonra kamuda calisma niyetinin degisme ihtimali bulundugu icin odtü ya da bilkent secenegini en azindan dil yeterliligi kazanman bakimindan aklinin bir kosesinde bulundurmani tavsiye ederim.

Bununla birlikte, her sey senin elinde. Diploma sana sadece bir kapi acar, o kapidan girmek icin ayni diplomaya sahip olanlardan farkli seyler de yapmalisin. Dil bilmek, staj yapmak, network olusturmak senin icin birer arti.

Olur da gonlundeki puani alamazsan tercih yapmak icin acele etme, gerekirse bir kere daha hazirlan sinava. 18 yasindayken bir sene uzun bir zaman gibi gorunse de aslinda gercekten hayat icin buyuk bir kayip degil. Bunu sonradan farketmis bir buyugun olarak soyluyorum.

Umarim her sey gonlunce olur. Sinavda simdiden basarilar.

vonbismarck
Aday Memur
28 Ocak 2019 16:55

Başka bilen yok mu?

ogrenci06
Kapalı
28 Ocak 2019 20:43

Sbf/ibbf'ler bitti artık hocam. Halihazırda ingilizce siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum.Buna rağmen üniversite sonrası kpss hazırlık süreci yeni bir üniversite okumak gibi oldu. Özel okulda olsa hukuk okumanı tavsiye ederim hoş şimdi başlasan 4 yıl sonra hukuk bölümü de şişmiş olacak. İlla iktisat okumayı düşünüyorsan da mutlaka ingilizce oku. En azından 1 dil öğrenmiş olursun.

working
Aday Memur
28 Ocak 2019 23:34

İktisat ve işletmenin bittiğini düşünmüyorum. Odtü iktisat mezunuyum ve bigfourlardan birinde çalışıyorum
ogrenci06, 5 yıl önce

Sbf/ibbf'ler bitti artık hocam. Halihazırda ingilizce siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum.Buna rağmen üniversite sonrası kpss hazırlık süreci yeni bir üniversite okumak gibi oldu. Özel okulda olsa hukuk okumanı tavsiye ederim hoş şimdi başlasan 4 yıl sonra hukuk bölümü de şişmiş olacak. İlla iktisat okumayı düşünüyorsan da mutlaka ingilizce oku. En azından 1 dil öğrenmiş olursun.

vonbismarck
Aday Memur
29 Ocak 2019 09:02

İngilizce okuduğunuz için kpss'nin zorlaması normal. Zaten bölümünü ingilizce okuyan herkes kpss'de çok zorlanıyor. Ben Türkçe okumayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi hukuk 4 sene sonra aşırı şişecek. Her sene binlerce (belki on binlerce) mezun veren bir bölüm ve kıytırık üniversitelerden mezun olanların hakim veya savcı olma ihtimalleri %1. Avukatlık için sermaye yoksa mecburen başkasının altında işçi gibi çalışmak gerek. Ben böyle bir duruma düşmek istemiyorum. Ankara-İktisat(Türkçe) okuyup, okurken İngilizceyi öğrenebilirim. Şimdilik bu daha mantıklı geliyor
ogrenci06, 5 yıl önce

ogrenci06
Kapalı
29 Ocak 2019 17:40

Hocam siz bilirsiniz fakat ben yine de hukuk okumanızı tavsiye ederim. Kıytırık fakülteden mezun olanların hakim savcı olamayacağını nereden cıkardınız? 65 puanlarla hakim alındı geçen yıllar da , o iş referansa bakıyor. Türkçe bölüm okursanız ingilizceyi çok geliştirme şansınız olmayabilir. Bence hukuk istemiyorsanız da ingilizce iktisat okuyun. Sakın ama sakın uluslararası ilişkiler,siyaset bilimi ,kamu yönetimi,maliye vs. okumayın.

vonbismarck, 5 yıl önce
İngilizce okuduğunuz için kpss'nin zorlaması normal. Zaten bölümünü ingilizce okuyan herkes kpss'de çok zorlanıyor. Ben Türkçe okumayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi hukuk 4 sene sonra aşırı şişecek. Her sene binlerce (belki on binlerce) mezun veren bir bölüm ve kıytırık üniversitelerden mezun olanların hakim veya savcı olma ihtimalleri %1. Avukatlık için sermaye yoksa mecburen başkasının altında işçi gibi çalışmak gerek. Ben böyle bir duruma düşmek istemiyorum. Ankara-İktisat(Türkçe) okuyup, okurken İngilizceyi öğrenebilirim. Şimdilik bu daha mantıklı geliyor

ogrenci06
Kapalı
29 Ocak 2019 17:47

Evet hocam iktisat özellikle ingilizce okuyanlar bir nebze şanslı. Fakat yorumum genel itibariyle durumun özeti.

working, 5 yıl önce
İktisat ve işletmenin bittiğini düşünmüyorum. Odtü iktisat mezunuyum ve bigfourlardan birinde çalışıyorum

working
Aday Memur
29 Ocak 2019 22:59

Kpss zor bir sınav değil. Asla ingilizceymiş türkçeymiş düşünme. Ben kitap alarak evde 3 ay çalışmakla 88 aldım daha fazla çalışmakla daha iyisi olur. Fakat her yer açmıyor açsa bile alımlar az oluyor. Sadece devleti düşünme her yerden kapı aç kendine
vonbismarck, 5 yıl önce

working
Aday Memur
29 Ocak 2019 23:00

Okurken ingilizceyi öğrenemezsin. Türkiyede belli başlı üniversitelere girmeden ve yurt dışı tecrübesi yaşamadan dil öğrenilmesi imkansıza yakındır.
vonbismarck, 5 yıl önce

working
Aday Memur
29 Ocak 2019 23:03

Hukuk alanındaki düşünceleriniz de yanlış. %1 olayına asla katılmıyorum. Hakim savcı olan arkadaşlarım var sadece çok çalışman gerekecektir.
vonbismarck, 5 yıl önce

PartyPartyParty
Aday Memur
30 Ocak 2019 00:28

Dışişleri YDS ile alıyor artık.

Eskiden SBF'liler giriyordu ağırlıklı olarak, ama bu giren SBF'lilerin neredeyse hepsi TED koleji çıçıkışlı ingilizceyi lisede halletmiş tiplerdi.

Artık SBF'nin esamesi okunmuyor dışişlerinde, ODTU/ Boğaziçi/ Bilkent dönemi var şu an.

vonbismarck
Aday Memur
05 Şubat 2019 16:10

Bilgisi olan başka kimse var mı?

Nizamülk
Aday Memur
07 Ağustos 2021 00:35

hocam ne yaptınız _?

vonbismarck, 5 yıl önce
Bilgisi olan başka kimse var mı?
Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular