Editörler : E.Kayı Han
28 Ocak 2020 22:20

İcra Katipliği İş Yükü Hakkında

Arkadaşlar merhabalar İcra Katibi olarak görev yapıyorum atandığım yaklaşık 2.5 sene oldu ve sizlere danışmak istediğim, bilgi almak istediğim bir konu var.

Şöyle ki; yaklaşık 2 haftadır arşivdeyiz, bodrum katta, su basmış, farelerin cirit attıgı ve 15 20 senelik dosyaların olduğu toz, pislik, rutubetli leş ortamda ömrümüz tamamen beden gücüne dayalı bir şekilde dosyaları ayıkla, imhaya götür, çöpe at, tekrar yenileri getir buraya diz, alışveriş arabalarına dosyaları doldur belki 100 kg ağırlığında (0 abartı) indir, kaldır, yerleştir. Bu nedir arkadaşlar? bu nasıl memurluk! gerçekten aklım almıyor, icra memurlugu yönetmeligi ya da herhangi iş akti hakkında böyle bir durum söz konusu mudur? yoksa biz mi bu ameleligi yapıyoruz, sırf bu yüzden bıktım gerçekten işi bırakma eşiğindeyim. belim, kolum tutmuyor artık!

afulutas
Genel Müdür
28 Ocak 2020 22:26

https://www.adalet.gov.tr/Genelgeler/genelge_pdf/128.pdf

Yönetmeliğin 5/h maddesi sizi ilgilendirmekte. Sizinle ilgili bir görevlendirme kararı yoksa bu görevi yapmak istemediğinizi belirtebilirsiniz.

TenLess
Aday Memur
28 Ocak 2020 22:32

cevabınız için teşekkür ederim lakin görevlendirmeden kasıt zor değil, amirlerinin verdiği işleri yapmak adı altında yapıştırıp bir görevlendirme kağıdını yazmak müdürün 1 dakikasını alır, çokta şikayete dayanabilinecek konu değil anladığım kadarı ile.

afulutas, 4 yıl önce

Yönetmeliğin 5/h maddesi sizi ilgilendirmekte. Sizinle ilgili bir görevlendirme kararı yoksa bu görevi yapmak istemediğinizi belirtebilirsiniz.

afulutas
Genel Müdür
28 Ocak 2020 22:34

Genelge de belirtildiği üzere ilgili icra hakiminin altında imzasının bulunduğu birim arşivi görevlilerinin isim - soyisim ve imzalarının bulunduğu bir karar alınması gereklidir. Ancak bu karar da dediğiniz gibi icra müdürü tarafından hazırlanıp icra hakimi imzasına sunulmakta.

Nacizane tavsiyem itiraz etmeksizin verilen görevi yerine getirmenizdir.

Takdir tabiki sizlerin.

TenLess, 4 yıl önce

cevabınız için teşekkür ederim lakin görevlendirmeden kasıt zor değil, amirlerinin verdiği işleri yapmak adı altında yapıştırıp bir görevlendirme kağıdını yazmak müdürün 1 dakikasını alır, çokta şikayete dayanabilinecek konu değil anladığım kadarı ile.

TenLess
Aday Memur
28 Ocak 2020 22:37

zaten insanlar sistemi olduğu gibi benimseyip okey dediği için bu hallerdeyiz de neyse çok girmeye gerek yok o konulara. teşekkür ediyorum :)

afulutas, 4 yıl önce

Genelge de belirtildiği üzere ilgili icra hakiminin altında imzasının bulunduğu birim arşivi görevlilerinin isim - soyisim ve imzalarının bulunduğu bir karar alınması gereklidir. Ancak bu karar da dediğiniz gibi icra müdürü tarafından hazırlanıp icra hakimi imzasına sunulmakta.

Nacizane tavsiyem itiraz etmeksizin verilen görevi yerine getirmenizdir.

Takdir tabiki sizlerin.

Speedy94
Aday Memur
30 Ocak 2020 15:41

Nerede görev yapıyorsunuz hocam

mahmutt159
Daire Başkanı
31 Ocak 2020 19:45

2 hafta arşiv bodrum kat - su basmak ve fare deniliyorsa izmir olma ihtimali çok yüksek

Tavsiyem izmirden tayin isteyip daha küçük illere veya ilçelere geçmen fakat 2,5 yıllık kâtipsin bunu biliyorsundur.

İcracı olduğun için sözleşmeli değil kadrolusundur muhtemelen çünkü sözleşmeli icracilar son 1 senedir alınıyor galiba bu sayede başka ünvanlara geçmen daha rahat.

Mesleğinden memnun değilsen tekrardan ekim-kasım aylarında olacak olan kpss çalışıp mübaşirlik,infaz koruma veya zabıt katipliğine geçme şansın var fakat sanmıyorum ki o mesleklerde de mutlu olasın çünkü hepsinin negatif yanları var kendisine göre.

Anlattıkların tam bir büyük şehir icracısı o şehirlerde çalışıp ta tekrar üniversite sınavına hazırlan vs demiyeceğim çünkü o kadar vakit ayıramazsın yorgunluktan. Anca kpss çalışıp 70-75 arası puan alırsın

Speedy94, 4 yıl önce
Nerede görev yapıyorsunuz hocam

Demirbüken06
Kapalı
31 Ocak 2020 20:04

adliyede memurluk diye bir şey yoktur ırgatlık vardır benim eski çalıştığım yere 70 kglık taş gelmişti onu arşive koyacam diye belim incildi 1 ay ağrıdı süründüm yerlerde millete kolay geliyor

writerman01
Kapalı
31 Ocak 2020 23:42

Hiçbir zaman düzelmedi bu sistem 10 senedir içindeyiz git Gide kötüyü göreceğiz bir babayiğit bir şeyleri düzeltir diye bekliyoruz

Bykatip17
Aday Memur
02 Şubat 2020 02:20

görevime başlıyalı 1 sene 1 ay oldu, 1 sene savcılıkta tek kişi çalıştım yaranamadım :D tecili bozdurdum, en yakın celpte alırlar mayıs ya da haziran da, yedek asb olarak çıkarsa kalıcam askerde yemişim katipliğini, hizmetlinin işi olan postayı akşama kadar sen yapıcaksın diyor savcı, ben ne anlarım savcı bey posta yapmaktan dedim, içinizden işin içinde olmayanlar posta yapmakta ne var diyebilir :D kriminale gönderilmek için deliller geldi, sabah saat 11:45'te getirdi jandarma delilleri, hizmetlide izin almıştı hastaneye gitti,birde bilenler bilir ufacık bir yanlış olunca kriminal açmadan geri yolluyor , çuvalı içten iğne iplikle dikmek, saç örer gibi o ipi örmek ve mühürlemek gerekiyor. Savcı bana diyorki 1 seneden beri öğrenemedin mi posta yapmayı, 1 seneden beri öğrenemediysen istifa et diyor. Abi benim olmayan görevi neden ben yapayım ki? sanırsın kendilerinin yapamadıkları bir iş olunca istifa edicekler de bana o lafı kullanıyor, sanırsın benim maaşımı kendisi veriyor. Neyse her yerde var böyle amirlerden fazlasıyla.Kafanızı fazla yormayın he deyip geçin

02 Şubat 2020 11:53

diyeceksiniz ki ne taşı bazı anlamayanlar olabilir bende şaşırdım postayı gönderen mahkemeden bilgi aldım bu delilmişş bir dava dosyasında açıklamasını yapayım dedim

Demirbüken06, 4 yıl önce

adliyede memurluk diye bir şey yoktur ırgatlık vardır benim eski çalıştığım yere 70 kglık taş gelmişti onu arşive koyacam diye belim incildi 1 ay ağrıdı süründüm yerlerde millete kolay geliyor

02 Şubat 2020 11:56

adliye mi allah kimseyi orada çalışmaya mahkum etmesin düşmanıma bile önermem işe ilk başladığımız gün müdür bize şunu dedi burada o görev senin bu görev benim yok herkes her işi yapacak :D daha o gün anladım nasıl bir cendereye düştüğümü 84 puanla atanan adama bunu söylüyor

Bykatip17, 4 yıl önce

görevime başlıyalı 1 sene 1 ay oldu, 1 sene savcılıkta tek kişi çalıştım yaranamadım :D tecili bozdurdum, en yakın celpte alırlar mayıs ya da haziran da, yedek asb olarak çıkarsa kalıcam askerde yemişim katipliğini, hizmetlinin işi olan postayı akşama kadar sen yapıcaksın diyor savcı, ben ne anlarım savcı bey posta yapmaktan dedim, içinizden işin içinde olmayanlar posta yapmakta ne var diyebilir :D kriminale gönderilmek için deliller geldi, sabah saat 11:45'te getirdi jandarma delilleri, hizmetlide izin almıştı hastaneye gitti,birde bilenler bilir ufacık bir yanlış olunca kriminal açmadan geri yolluyor , çuvalı içten iğne iplikle dikmek, saç örer gibi o ipi örmek ve mühürlemek gerekiyor. Savcı bana diyorki 1 seneden beri öğrenemedin mi posta yapmayı, 1 seneden beri öğrenemediysen istifa et diyor. Abi benim olmayan görevi neden ben yapayım ki? sanırsın kendilerinin yapamadıkları bir iş olunca istifa edicekler de bana o lafı kullanıyor, sanırsın benim maaşımı kendisi veriyor. Neyse her yerde var böyle amirlerden fazlasıyla.Kafanızı fazla yormayın he deyip geçin

erkimge
Şef
08 Şubat 2020 01:02

Adliyelerde icra memuru kadar pis işlere bakan hamallık yapan yok.Herkes tutturmuş yolluk alıyorsunuz diye.Tamam yolluk alıyoruz da bizim çektiğimiz çileyi, stresi, kavga gürültüyü, hamallığı, pisliği hangi zabıt katibi çekiyor acaba? Gerçekten ömür törpüsü bir iş.Polislere verildiği gibi erken yıpranma hakkı getirmeleri lazım.

writerman01
Kapalı
15 Şubat 2020 22:29

Sen yokken icra dairelerinin yükünü zabit katibi çekiyordu. Kıyas yapmak doğru değil. Her ünvanda kendine göre zorluk vardır.

erkimge, 4 yıl önce

Adliyelerde icra memuru kadar pis işlere bakan hamallık yapan yok.Herkes tutturmuş yolluk alıyorsunuz diye.Tamam yolluk alıyoruz da bizim çektiğimiz çileyi, stresi, kavga gürültüyü, hamallığı, pisliği hangi zabıt katibi çekiyor acaba? Gerçekten ömür törpüsü bir iş.Polislere verildiği gibi erken yıpranma hakkı getirmeleri lazım.

fastspeed
Kapalı
15 Şubat 2020 22:55

Şimdi de siz sefasını sürüyorsunuz ;) İstanbul adliye icra daireleri insanlık dışı günler yıllar geçtikçe daha da kötüye gitmekte

writerman01, 4 yıl önce

Sen yokken icra dairelerinin yükünü zabit katibi çekiyordu. Kıyas yapmak doğru değil. Her ünvanda kendine göre zorluk vardır.

fastspeed
Kapalı
15 Şubat 2020 23:00

İstanbul icra dairelerinde yolluk diye bir şey yoktur dosyacılara verilir o yolluk kavramı. Arşiv çalışmaları zaten 4 ay sürmekte postaneye tebligatları vermek için saat 8 de erkenden sıraya girmek gerekir. Tebligatları attırmak için kendiniz dosyalara takamadığınız için para verirsiniz cebinizden fazlasıyla para çıkar. Ben birçok defa verdim. Çok sıkıntılı ceremesi olan ortam neden istifa etmiyorsunuz derseniz mecburen çalışmak zorundayım . Başka memurluklara geçiş yapmayı ya da kpssden tekrardan atanmayı düşünüyorum

16 Şubat 2020 09:42

Yeni atandım icra memuru olarak yol yakınken geri mi dönmeliyim :)

mahmutt159
Daire Başkanı
16 Şubat 2020 17:50

adliyene bağlı

Betmen3434, 4 yıl önce

Yeni atandım icra memuru olarak yol yakınken geri mi dönmeliyim :)

nihat-karadas
Aday Memur
29 Mart 2020 01:06

hangi yönetmelik bu
afulutas, 4 yıl önce

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi