Editörler : "eskiyara"Pangaea
09 Temmuz 2012 14:13

MEB, il içi tayin devrini kapatıyor. Bu yıl özür grubu hariç il içi tayin yapılmayabilir!

--- Gerekçe;

1 - 652 sayılı MEB Teşkilat Kanunu 14 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kanunun geçici 6. Maddesi.

2 - 06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan ?Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ?İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde duyuru, başvuru ve tercihler? başlıklı 25. maddesi ?(Değişik birinci fıkra: 30.7.2010/27657 RG) (1)

3 - Milli eğitim Bakanlığı Temel eğitim Genel Müdürlüğü?nün 03.07.2012 Tarih ve B.08.TEG.0.04.00-100/(03) 10124 sayılı Okul Dönüşümleri yazısı.

4 ? Okul dönüşümlerinin bitirilmemiş ve buna bağlı olarak normların belli olmaması.

5 ? Yeni açılan 676 imam Hatip Ortaokulunun TTKB tarafından ders çizelgelerinin ve normlarının belli olmaması.

6 ? MEB merkez kadrodaki Daire Başkanlarının,58 İl Milli eğitim Müdürünün ve yaklaşık 1200 Şube Müdürü?nün atamalarının-rotasyonlarının henüz gerçekleşmemiş olması.

7 ? Bakanlığın; atamaları ?Öğretmen Kariyer Sınavına? göre yapma isteği.

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 14:14

--- Değerli eğitimciler;

1 - Bildiğiniz 652 sayılı MEB Teşkilat Kanunu 14 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunun geçici 6. maddesine göre, uyumlu yönetmeliklerin 1 yıl içinde çıkarılması gerekmektedir. Ancak; şu ana kadar bu konuda yukarıda saydığım nedenlerden dolayı en ufak bir gelişme yok. Bu yasa mecburen yeni yasama döneminde ele alınacak.

2 - 06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan ?Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği?nin ?İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde duyuru, başvuru ve tercihler? başlıklı 25. maddesindeki ?(Değişik birinci fıkra: 30.7.2010/27657 RG) (1)

--- Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyuru, Personel Genel Müdürlüğünce il içi yer değiştirmeler için en geç ilgili yılın 15 Mayıs, il dışı yer değiştirmeler için en geç 25 Mayıs tarihine kadar Bakanlığın internet sayfasında yapılır. Duyuruda; kimlerin yer değiştirme isteğinde bulunabileceği, başvuru yeri, şekli ve süresi ile yer değiştirmeye ilişkin diğer hususlara yer verilir.? hükümlerine göre MEB?in il içi ve il dışı yer değiştirmeler için duyuruya çıkması, duyuruya çıkmıyorsa kamuoyuna bir açıklama yapması gerekmektedir.

3 ? 4 - Milli eğitim Bakanlığı Temel eğitim Genel Müdürlüğü?nün 03.07.2012 Tarih ve B.08.TEG.0.04.00-100/(03) 10124 sayılı Okul Dönüşümleri yazısı.

--- Yazıdan da anlaşıldığı gibi ?okul dönüşümleri? henüz gerçekleşmedi. Tam olarak ne zaman tamamlanacağı belli olmayan okul dönüşümleri İl içi tayinlerin başlamasındaki en büyük engel.

5 - Sayın Bakan Yardımcımız Orhan ERDEM Beyefendi; TTKB?nin şu ana kadar İmam Hatip Ortaokul ders çizelgelerini ve normlarını siz mi yayımlatmıyorsunuz? Sizinle bir ilgisi yoksa sorumluları için ne yapmayı düşünüyorsunuz? http://forum.memurlar.net/konu/1567111/

Ders dağılım çizelgesini açıklamayan TTKB?nin nedenini açıklaması veya istifa etmesi gerekmez mi? http://forum.memurlar.net/konu/1554468/

hatice nur
Memur
09 Temmuz 2012 14:14

40000 ilk atama yapılabildiğine göre tüm okulların branş eksiği vs tüm bilgiler mevcut demektir. O zaman neden bu belirsizlik devam ediyor. İl içi ve il dışı atamalar artık olsun. Beklemekten sıkıldık hem de çoook!

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 14:16

--- Sonuç; Sayın Bakan Yardımcımız Orhan Erdem Beyefendi; inisiyatifini ve yetkisini kullanmalı-kullanarak

1- Bu yıl yapılacak il içi yer değişikliklerini mutlaka mevcut yönetmelik ile yaptırmalı...

2- İl içi ve il dışı yer değişikliği dönüşümler hızlandırılarak Ağustos ayı içinde gerçekleştirilmelidir.

3 ? Kariyer Planlama Sistemine göre yapılması düşünülen il içi tayinleri 2013 ? 2014 eğitim ? öğretim ertelemelidir.

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 14:18

---- Sendikalarımız üzerlerindeki ölü toprağında kurtularak bu işe bir çözüm bulmalıdırlar. Sayın sendika yöneticileri; o rahat koltuklara, bizler sizleri bağırasınız, çağırasınız veya boy gösteresiniz diye seçmedik. Sokaklarda tencere tava çalınarak sendikacılık yapılmaz.

Sendikalar ve eğitimciler;MEB?in uygulayacağı mecburi rotasyon konusunda niçin bu kadar tepkisizler?

http://forum.memurlar.net/konu/1562630/

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 14:21

--- Yeni yönetmeliğin yayımlanmamasının nedeni; MEB?in, tayin devrini kapatıp, yerine kariyer planlama sistemini getirecek olması mı?

*

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 14:27

--- Kariyer Planlama Sistemini nedir?

1 - Öğretmenler, sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlar performansları ile birleştirilecek.

(Değerli Eğitimciler; yaz tatilini boşa geçirmeyin?Ekim ayında kariyer sınavı var.İyi hazırlanın!..

http://forum.memurlar.net/konu/1556445/)

2 - Başöğretmenliğe kadar çıkabilecek olan eğitimciler istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek.

3 - Yeni sisteme göre öğretmenler, belirli dönemlerde sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlarla başöğretmenliğe kadar yükselebilecek.

--- Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapacak olan bakanlık, rotasyonu kaldırıp bunun yerine kariyer planlama sistemini getirecek. Bu sisteme göre öğretmenlerin tümü bir basamaktan başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecekler.

--- Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Böylece öğretmen istediği okulu kendi tercih edebilecek.

--- "Ulusal Öğretmen Stratejisi" sistemine göre, öğretmenler kariyer basamaklarında ilerledikçe kendilerine öncelik hakkı doğacak. Kariyerlerinde ilerleyen başarılı öğretmenler ödüllendirilmiş olacak. Kariyerde en üst seviyelere gelen öğretmenler ise istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek.

--- Bakanlık bu sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor.

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 14:31

*

*

--- Bazı eğitimcilerimiz hala daha EK ÖDEME derdinde! Ek ödeme gündemde tutularak? özlük haklarının ?yarısı tırpanlanıyor. Haberleri bile yok...

*

*

hatice nur
Memur
09 Temmuz 2012 14:35

belki de bunu yapanların kastı vardır. şuan gündeme taşımamız gereken öncelikli konu tayinler meselesidir. yerlerinden kımıldayamayacakları zaman anlayacaklar sanırım.

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 16:37

--- Değerli Eğitimciler;

--- Durumun ciddiyetini açıklayacak en önemli tümce Milli eğitim Bakanlığı Temel eğitim Genel Müdürlüğü?nün 03.07.2012 Tarih ve B.08.TEG.0.04.00-100/(03) 10124 sayılı Okul Dönüşümleri yazısının 2.sayfasının 3 paragrafı.

--- Dikkat ettiyseniz burada daha I.sınıf aday öğrencilerinin 23 Temmuz 2012 tarihiyle sonuçlanacağı olacağı belirtilmiş.

--- Şimdi sizlere soruyorum 23 Temmuz 2012 tarihinde daha ana kayıtlar oluşturulmadıysa normlar nasıl belirlenecek?

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 16:39

--- Değerli Eğitimciler;

--- Tepkimizi ? tepkinizi ortaya koymak ve bu sorunun ana sayfada yer alması için bu yazıyı gündemde tutmanızı rica ediyorum.

+-!

zeren_yaprak
Kapalı
09 Temmuz 2012 17:02

tayin takvimi için halen daha belirsizliğin sürmesi oldukça sinir bozucu bir durum..bir an evvel ne olacağı, nasıl olacağı yetkili ağızlardan paylaşılmalı..

09 Temmuz 2012 17:05

Ne!!!!!!!Ama genel müdür açıklama yapmıştı haziran sonu açıcam diye,açmadı ama hiç açılmayacak olsaydı o açıklama da gelmezdi..Arkadaşlar derhal sendikaları ve mebi arayalım cidden çok sinir bozucu.İsteğe bağlı il içi tayinler açılmalı!!!!!Bizim hakkımız bu!!!!

myteacher42
Memur
09 Temmuz 2012 18:16

çok bilmiş...

akarcalı
Müsteşar
09 Temmuz 2012 22:09

--- Sayın myteacher42;

--- çok bilmiş... = Her daim var olun...

hatice nur
Memur
09 Temmuz 2012 22:34

...

akarcalı
Müsteşar
10 Temmuz 2012 10:08

--- Sayın hatice nur;

--- Tahmin ediyorum gözünüzden kaçan nokta; ilk atama ile atacak eğitimcilerin yaklaşık %85?nin Doğu -Güneydoğu ve mücavir alanlara atanacağıdır.

--- Bu tip atamalar genellikle valilik emrine yapılır.

--- Bilgilerinize...

+-!

aniceman
Daire Başkanı
10 Temmuz 2012 11:01

meb in elinde kanun hükmünde kararname yetkisi var meclisin açık olup olmaması bu süreci etkilemez.

hatice nur
Memur
10 Temmuz 2012 13:30

...

hatice nur
Memur
10 Temmuz 2012 17:00

ilk atama nokta tayini şeklinde yapılabildiğine göre tüm okulların branş eksiği vs tüm bilgiler mevcut demektir. o zaman il dışı il içi tayinlerin yapılmaması için hiçbir gerekçeyi geçerli bulmayacağız. beklemekten sıkıldık!

10 Temmuz 2012 18:01

hatice nur hocama katılmamak elde değil..Bu konu gündeme taşınmalı.Sendikalar uyumasın.

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi