Editörler : "eskiyara"Pangaea
08 Ekim 2012 23:57

Özel eğitim alt sınıfları (ı. kademe)

selamlar arkadaşlar, ilkokul özel eğitim alt sınıflarında tam gün eğitim yapan bir ilkokulda ders zaman çizelgesi nasıl olmalıdır... ben anasınıfı gibi olduğunu biliyordum yalnız idare normal sınıflarla aynı diyor, teneffüslerde falan öğrencilerden mesulsunuz diyor ne iş anlamadım... hani bildiğim teneffüs vermeden altı ders yapıp bırakılıyor çocuklar, var mıdır bilgisi olan...

onurüyesi
Şef
09 Ekim 2012 07:19

Normal okul gibidir. Öğle tatili ve teneffüs vardır ancak kontrollü şekilde çıkmanız sizin ve diğer öğrencilerin yararınadır. Sınıfta saldırgan ya da kaçmaya meyilli öğrencler varsa siz mesul olursunuz. Alt sınıftaki öğretmene nöbet görevi verilmemesinin sebebi teneffüslerde onun kendi öğrencileri ile ilgilenmesidir. Yani idari manada bir sıkıntı yok. Siz kademeli olarak teneffüs yapın. Öğrenciler tek başlarına idare edebilecek kıvama gelirse o zaman yaparsınız. Ayrıca teneffüs saatinde sınıfta otursanız daji çocuklara ders vermeyin. Bırakın çocuklar 10 dk dinlensin, tv seyretsin, sınıf içinde de olsa koşsun.

McMannes
Şube Müdürü
09 Ekim 2012 09:58

kademeli olarak derken neyi kastediyorsunuz hocam, yani tek öğretmen olarak girilirse derse nasıl olacak, teneffüste öğle arasında hep çocuklarla mı duracağım hocam sınıfta... ne bileyim anasınıfı gibi değil yani öyle mi...

onurüyesi
Şef
09 Ekim 2012 22:30

Çayınızı alıp sınıfta oturursunuz ilk etapta. Baktınız çocuklar kontrollü şekilde kendilerine ve başkalarına zarar vermeden oynuyorlar, yavaş yavaş çıkarsınız. Öğle tatilinde ise bizim çocuklarımızın genel olarak yemek yeme becerileri sınırlıdır ve alt sınıfta beslenme eğitimi dersi olmadığından çocuklarımıza çatal-kaşık kullanmayı, beslenmesindekilerin tamamını bitirmeyi, yemek öncesi ve sonrası el yıkamayı diş fırçalamayı vb. davranışları öğretmemiz gerekir. Ben yiyeceğim şeyi çocuklar yemeklerini yerken sınıfta yiyorum, sonrasında temizlik işlerimizi yapıyoruz. Bu sayede öğretmenler odasındaki dedikodu ve lüzumsuz konuşmalardan da uzak kalmış oluyorum

McMannes
Şube Müdürü
10 Ekim 2012 00:14

anladım hocam, çok teşekkürler, bir de hocam şimdi bizim okulda yardımcı eleman var, diyelim ki çocuğun tuvalet sorunu oldu, kim halledicek öğretmenin böyle bir zorunluluğu var mı, yoksa bu iş tamamıyla yardımcının görevi mi...

onurüyesi
Şef
10 Ekim 2012 15:53

İşte kilit soru! Çocuğu yardımcı elemana vermeye benim gönlüm razı olmadı hiç. Her daim çocuklarımın çişini, kakasını bir sorun olduğunda ben temizledim. Eğer eğitim uygulama okulunda olsaydınız Özbakım kapsamında sizin çalışmanız gerekirdi ancak şimdi mecbur değilsiniz...

McMannes
Şube Müdürü
10 Ekim 2012 22:04

yani I.kademede ilkokullarda tuvalet sıkıntısı olursa bunu yardımcı varsa yapmak zorunda değil mi...

esas3455
Memur
10 Ekim 2012 22:51

kıyafet konusunuda bilen bir arkadaş cevap verebilir mi

McMannes
Şube Müdürü
12 Ekim 2012 02:08

peki hocalarım ille okulun saatlerine uymak zorunda mı özel eğitim alt sınıfı okul 8:30 da başlıyor bizde öyle başlayıp saat 1:00 gibi bitiremez miyiz öğle arası yapmadan... böyle yapan okullar var diye biliyorum...

onurüyesi
Şef
12 Ekim 2012 07:06

İdare ile anlaşırsanız öğle tatili yerine uzun bir teneffüs yaparak çocukların beslenmelerini yemesini sağlarsınız. İdarenizle anlaşmanız şart

McMannes
Şube Müdürü
12 Ekim 2012 14:06

onur hocam şunu da sorayım, özel eğitim öğretmenlerinin ek ders ücretleri ne kadar, bizim idare haftalık 18+yüzde 25 dedi ama benim bildiğim 15+ yüzde 25 hangisi doğru...

onurüyesi
Şef
12 Ekim 2012 16:56

18 saat ek ders almıyorsunuz ki nasıl onu verecekler? Bizimki de normal sınıf öğretmeni ek dersi gibi (sayısal olarak) hesaplanır, sadece % 25 fazla alırız. Sınıf öğretmenlerinin kaç saat maaş karşılığı kaç saat ek dersi var idareniz bilmiyor mu?

McMannes
Şube Müdürü
12 Ekim 2012 22:41

onur hocam şimdi baktım ek ders yönetmeliğine orada diyor ki madde 5/b okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saati aylık karşılığı ders okutmakla yükümlüdürler diyor... demek ki zihin engelliler sınıf öğretmenleri genel bilgiler ve meslek dersleri öğretmeni olarak görünüyor, onların da aylık ders karşılığı 15 saat ve 30 saat derse girildiği için ek ders toplam 18 saat yazılıyor, yani idarenin tespiti doğru gibi geldi bana ama emin değilim... başka bi maddeye rastlayamadım yönetmelikte... bir de bu yüzde 25 olayı hangi genelgede ki acaba...

vedat alfa
Aday Memur
12 Ekim 2012 23:45

Özel eğitim yönetmeliğinde ders ve dinlenme satlerinde bulunduğu okulun programına uyar yazar.

Ayrıca şunu belirteyim kanun yönetmelik yorum götürmez.Özel sınıf öğretmenine normal okulda nöbet verilmemesinin açıklaması yoktur.Bunu kafamıza göre yorumlayamayız.Rehber öğretmenede nöbet yok.O zaman onada bir yorum uydurmamız lazım.Özel sınıf öğretmeni tenefüsünü istediği gibi yapar.Zaten öğretmen normal çocuklarla kaynaştırma adına her zaman takipte bulunur.Tuvalet eğitimi olmayan özbakım becerileri yetersiz, grup eğitimine uygun olmayan öğrencilerin özel sınıflarda kaydı yapılmaz.Normal okullarda bulunmayan engellilere yönelik açılan uygulama okulu, otistik okulu vb. okullarda bulunan hemşire,yardımcı personel, yemek hizmetleri vs.nin özel sınıfların hizmetinde olmadığını belirteyim

ahievren
Şef
13 Ekim 2012 00:52

öncelikle şunu belirteyim sınıfın ismi özel eğitim sınıfıdır alt diye birşey yok sınıfın tabelasında alat yazıyorsa öncelikle bunu değiştirin.........sanırım sınıf öğretmenliğinden geçtiniz,hayırlı olsun bir özel eğitimci olarak sorularınıza cevap verecem..

-sınıfınızdaki öğrencilerin ram raporlarında ağır zihinsel yetersizlik veya otizm yazan öğrenciniz varsa tenefüs yapmanız yani öğretmenler odasına gidip oturmanız yasal olarak yasak öğrenciyle beraber olmanız lazım

-ancak sınıfdaki öğrencilerin raporları hafif düzey zihinsel yetersizlik ise tenefüs yaparsınız...ancak tenefüste yaşanacak hertürlü olayda öğrencilerden siz sorumlusunuz nöbetçi öğretmen değil yani ders zili çaldığında nöbetçi öğretmen öğrencilerinizi sınıfa yönlendirmek zorunda da değil.....

-ek dersden bahsetmişsiniz ekders %25 fazla 18 saat değil 15 saat olacak hocam 18 saat fazla ödemeye girer sonra bunu sizden fazlasıyla geri alırlar benden söylemesi..idare ile konuşun bu arada seminer dnemlerin dede %25 fazla almalısınız ekdersleri idareci ben ödemiyorum seminer döneminde falan filan derse şikayet edin %25 vermek zorunda....

-tuvalet sorununa gelince öncelikle e okul üzerinde sınıfınızın hangi engel sınıfına göre açıldığını inceleyin hafif düzeydekilere göre açıldıysa sınıfınızda ram raporunda hafif düzey yazan öğrenciler olmalıdır bunun aksi durumunda yani sınıf hafif düzeydekiler için açılmış olmasına rağmen snıfda ram raporunda ağır düzey varsa bir rapor yazarak öğrenciyi ram a gnderip tekrar yönlendirme yapılmasını sağlayınız.....

-sınıfınızda hafif düzey öğrenciler var ise tuvalet sorunun pek olacağını düşünmüyorum...........ancak sınıfınız ağır ve orta düzey zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için açılmış ise bu beceriyi eğitim uygulama okulunun programını uygulayacağınız için öğretmek zorundasınız bu işe veliyi katmanızı öneririm...

bunun dışında bu iş sabır işidir bir konuyu bir beceriyi bir sesi 20 30 belki 40 defa tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz ALLAH yardımcınız olsun.

saygılar iyi çalışmalar.

onurüyesi
Şef
13 Ekim 2012 11:18

ahievren yasal olarak yasak dediğin şu teneffüs kullanma hakkı ile ilgili bir yazı, resmi bir kaynak gösterir misin?

2008'de çıkarılan genelge ile bizlerin ilkokullarda nöbet tutması kaldırılmış ancak öğretmen illa ki öğrencileriyle oturacaktır diye bir ibare de getirilmemiştir. Bu aynı bizim kıyafet serbestliğimizin yanlış yorumlanması gibidir.

'Eşofman benzeri rahat kıyafetler' lafını sadece eşofman olarak anlayan insanların nöbet vermiyoruz o halde çocuklarıyla otursunlar olarak anlaması da normaldir.

'özel eğitim sınıflarında öğretmenin teneffüse çıkması yasaktır' yazan bir kanun, yönetmelik, genelge vs. bulursanız çerçeveletip sınıfıma asacağım. Bu sadece öğretmenin öğrencilerinin davranışlarını ne kadar kontrol edebildiği, kendilerine-başkalarına zarar verip vermediği ile ilgili bir durum. Uygulamalar böyle olmuş diye yasal olarak yasaktır diyemezsiniz

McMannes
Şube Müdürü
13 Ekim 2012 14:47

onur hocam katılıyorum, hem teneffüse çıkmayacaksınız hem de okul tam gün ise öğle aranız olmayacak, böyle bir uygulama bence de çok saçma, ben de bu süreler için yönetmelik genelge neyse onu görmek istiyorum...

bir de ek ders konusu haftalık on sekiz saat... çünkü madde 5/b okul öncesi ve sınıf öğretmenlerini kastediyor... haftalık okutacağı ders saati 18 saattir diyor, ancak zihin engelliler sınıf öğretmenliği için bir ibare yok... demek ki biz genel bilgiler ve meslek dersleri öğretmeni olarak görünüyoruz, yani maaş karşılığımız haftalık 15 saat... idare bence doğru olanı yapıyor ki bir senedir böyle yazdıklarını söylüyorlar...

vedat alfa
Aday Memur
13 Ekim 2012 16:10

Engellilere yönelik açılan okulların dışında normal okullardaki özel eğitim sınıflarında özellikle orta-ağır sınıflarda tuvalet eğitimini kazanamamış öğrenciler alınmaz.Bu sınıflarda malesef uygulama okulundaki yardımcı personel, hemşire,mutfak, banyo vb. bulunmaz.Yürüme engelli, bağımsız olarak sınıfa tenefüse çıkmada,kaçma teşşebbüsünde bulunan, çevresine zarar veren çocukların veliside okulda hazır bekler, başka çare yok.Öğretmen grup eğitiminde tuvalet becerisi öğretmek zorunda değildir.

Ahievren yanlış bilgilendirmeler yapıyorsunuz.Öğretmen sınıfını dersini bırakıp çocuğa tuvalette eğitim vermeyemi gidecek?

Tahminime göre Ram'da çalışıyorsunuz.Öğretmenlik yapmadığınızı tahmin ediyorum.

Özel eğitim yönetmeliği 40. Maddeden alıntı.

2) Bu merkezlerde; tuvalet eğitimini kazanamamış, yoğun davranış problemleri gösteren ve grup eğitimine uyum sağlayamayan öğrencilerin grup eğitimine hazırlanması amacıyla bire bir eğitim uygulaması yapılır. Bire bir eğitim uygulaması kapsamındaki öğrenciler grup eğitimine katılmazlar. Bu öğrencilere verilecek eğitimin süresi ve haftalık ders saati sayısı özel eğitim hizmetleri kurulu tarafından belirlenir

Syn Ahievran tenefüs konusunda bahsettiğiniz kanun nerde, açıklayında bizde öğrenelim.Birisi kuyuya bir taş atıyor, sonra bunlar şehir efsanesi şeklinde yayılıyor malesef

ahievren
Şef
13 Ekim 2012 17:52

öncelikle RAM DA çalışmıyorum ancak tüm kurumlarda çalıştım ramda dahil iş okulu eğitim uygulama oçem özel eğitim sınıfı.....meslekte 8,5 yıl ben bu bölümün mezunuyum sonradan geçmedim.

tenefüs konusunda genelge;kanun demiyelim de genelge var

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.08.0.ÖRG.0.20.03.01 / 3601 02.9.2008

Konu : Kaynaştırma Yoluyla

Eğitim Uygulamaları

...................................... VALİLİĞİNE

(Millî Eğitim Müdürlüğü)

GENELGE NO : 2008 / 60

KAYNAŞTIRMAYA TAKILMAYIN bizi ilgilendirmiyor diye,

Sayı : B.08.0.ÖRG.0.20.03.01 / 3601 02.9.2008

Konu : Kaynaştırma Yoluyla

Eğitim Uygulamaları

13) Ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve/veya otizmi olan öğrenciler için açılan özel eğitim sınıflarında görev yapan öğretmenler, dinlenme aralarında da öğrencileriyle ilgilenecekler ve bu görevi yapanlar okul nöbetçi öğretmenliği görevinden muaf tutulabileceklerdir.

SİZ NE ANLADINIZ BUNDAN SAYIN VEDAT ALFA

BU ARADA DİKKAT EDERSİNİZ ALT İBARESİ KULLANILMAMIŞTIR......ÖZEL EĞİTİM SINIFI DENMİŞTİR...

TENEFÜSDE ÖĞRENCİLERİNİZLE İSTER İLGİLENİN İSTER İLGİLENMEYİN O SİZİN BİLECEĞİNİZ ÖĞRENCİYE BİŞEY OLMAZSA SORUNDA ÇIKMAZ SİZ BİLİRSİNİZ...

Bulunduğu okulun veya kurumun eğitim programından farklı bir eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıfları

MADDE 27 ? (1) (Değişik cümle:RG-21/7/2012-28360) Zorunlu öğrenim çağındaki bireylerden ilköğretim veya ortaöğretim kurumları programlarını takip edemeyecek durumda olan bireyler için açılan özel eğitim sınıflarında eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesinde, aynı yetersizliği olan bireyler için açılan özel eğitim okul ve kurumlarının mevzuat hükümlerinin yanı sıra aşağıdaki hususlar da dikkate alınır:

a) Özel eğitim sınıflarında, aynı tür yetersizliği olan öğrenciler eğitim görür.

b) Bu sınıflarda eğitim alan öğrenciler, yetersizlik türüne göre hazırlanan özel eğitim programını takip ederler. Öğrencilerin BEP?leri hazırlanırken takip ettikleri bu eğitim programı temel alınır.

c) Açılan özel eğitim sınıflarında birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılır.

ç) Özel eğitim sınıflarında görme, işitme ve zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri görev yapar. Ancak, bu sınıflarda zihinsel engelliler sınıf öğretmeninin görevlendirmesine öncelik verilir.

d) Sınıfların mevcutları, takip edilen eğitim programının uygulandığı okul veya kurumlardaki mevcutlar dikkate alınarak oluşturulur.

BURDA BAHSEDİLEN AÇILAN SINIF AĞIR DÜZEYDEKİLER İÇİN AÇILMIŞ İSE EĞİTİM UYGULAMANIN PROGRAMINI UYGULAYACAK DEMEK...

SAYIN VEDAT ALFA BAHSETTİĞİNİZ 40.MADDE TUVALET BECERİSİ YOK DAVRANIŞ PROBLEMİ ÇOKSA İSE ÖZEL EĞİTİM SINIFLARINDA NORM 2 OLDUĞU İÇİN 2 ÖĞRETMEN İSENİZ BİRİNİZ BU ÖĞRENCİYE BİREBİR EĞİTİM VERECEK VE BEP İ UYGULAYACAK....

BENİM ANLADIM BU....

onurüyesi
Şef
13 Ekim 2012 18:38

Sizin bu dediğiniz eğitilebilir ya da öğretilebilir çocuklar için hazırlanan program kitaplarını (bizim tabirimizle turuncu-pembe kitap) takip etme meselesi bile eskide kaldı ahievren. Gidin sorun bakalım artık basımını dahi yapmıyorlar. Bu genelgenin üstünden çok sular aktı, geçti. Çoook sevgili genel müdürümüzün gayretli (!) çalışmaları ile de çoook daha fazla şey değişecek. Takipte kalın, eskiye takılmayın...

ahievren
Şef
13 Ekim 2012 18:46

olur eskiye takılmam kitaplar ne zaman kalktı acaba resmiyazı varmı..

ben göremedim de sana zahmet varsa yayınlayı ver...

Toplam 75 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi